Gjërat për të bërë në Oviedo si çift

Çfarë duhet të bëni në Oviedo si çift

Po shkoni me pushime dhe nuk dini çfarë të shihni apo të bëni në Oviedo si çift? Ne ju tregojmë planet më të mira që do t'ju lënë pa fjalë. Për shkak se kryeqyteti i Asturias është një vend larg stresit, ku mund të shijoni një rikthim në të kaluarën falë lagjes së tij historike dhe mesjetare, lëreni veten të rrëmbeheni nga parqet dhe qoshet e tij plot natyrë.

Por ka edhe anën më qesharake në formën e vendeve të argëtimit apo pazarit. Pra, ka një vend për të gjitha shijet! Nëse keni gjithçka gati, qoftë edhe makinën, është koha për të nisur udhëtimin. Mund të ketë gjithmonë një lloj ngjarjeje të paparashikuar, por në rast se ndodh, mund të afroheni Carglass në Oviedo për të riparuar xhamin e përparmë ose hënat nëse keni nevojë për të. Do të jeni plotësisht të mbrojtur dhe do të mund të ndiqni planet tuaja që do të përfshijnë gjithashtu rrethinat e qytetit, të cilat nuk janë pa bukuri të mëdha. Me siguri me bashkimin e të gjitha këtyre gjërave për të bërë në Oviedo, si ju ashtu edhe partneri juaj nuk do të dëshironi që pushimet të mbarojnë kurrë. Shkruani mirë një itinerar si ky!

Çfarë duhet të bëni në Oviedo si çift: shijoni tarracat dhe tregun në Plaza del Fontán

Diçka që na pëlqen kur vizitojmë dhe jemi me pushime është të shijojmë vendasit, tarracat dhe zakonet e tyre. Pra, menjëherë kur të mbërrini, mund të parkoni makinën tuaj në një nga parkingjet e qytetit. Edhe pse nuk është shumë i madh, nëse e lini pak më tej, do të keni një shëtitje të këndshme duke shijuar pamjet dhe nuk do të zgjasë më shumë se 30 minuta. Sapo të shkoni në Plaza del Fontán, do të habiteni pavarësisht se ku e shikoni. Ka një bukuri të veçantë, sepse ballkonet e saj jane te zbukuruara me lule, tarracat dhe atmosfera e mire jane protagoniste dhe gjithashtu, shume vite me pare ne kete zone ka pasur nje lagune natyrore.. E tillë ishte bukuria e saj, saqë njerëzit u dyndën drejt saj dhe shfrytëzonin rastin për të shitur produktet e tyre, diçka që është përhapur me kalimin e kohës, sepse tregu ekziston ende. Kjo do të jetë e disponueshme gjatë fundjavave.

Katedralja Oviedo

Një shëtitje nëpër qytetin e vjetër dhe një vizitë në katedralen e tij

Kur pyesim veten se çfarë të bëjmë në Oviedo në çift, ky opsion na jep përgjigjen. Sepse çdo qytet që vlen për kripën e tij do të na tregojë një pjesë historike, me cepa të shumta legjendash. Me rrugë të ngushta që na bëjnë të admirojmë siluetën e katedrales dhe gjithashtu sheshin e saj. Duhet thënë se Katedralja e San Salvadorit është e stilit gotik dhe brenda saj përmban relike të shumta. Edhe pse filloi të ndërtohej në shekullin e XNUMX-të, ai zgjati për më shumë se tre shekuj. Ndërtesa e njohur si Dhoma e Shenjtë është një sit i Trashëgimisë Botërore dhe ka disa bizhuteri shumë të çmuara, si Kryqi i Viktorias dhe Engjëjt.

Gjeni të gjitha statujat në qytet

Një moment argëtues mund të jetë që, midis shëtitjeve, të hasësh një statujë. Janë të shpërndara në të gjithë qytetin, ndaj nëse i shihni, nuk është keq të bëni një foto me ta. Një nga më të kërkuarit për të bërë një foto është ajo e Woody Allen që do të gjeni në rrugën Milicias Nacionales.. Por mos harroni Mafaldën e këndshme, e cila gjithashtu ka statujën e saj në Parque San Francisco. Skulptura e 'La Regenta' ose e qumështores, janë të tjerat nga më të famshmet e vendit.

Fusha e San Franciskos në Oviedo

Relaksohuni në Campo de San Francisco

Pak natyrë është diçka pothuajse e detyrueshme kur pyesim veten se çfarë të shohim në Oviedo në çift. Për këtë arsye, ne kemi Campo de San Francisco, i cili është një nga parqet më të mëdha në Asturias. Në të do të shihni disa shëtitje, pellgje dhe gjithashtu statujën e Mafaldës që përmendëm më parë. Thuhet se zanafilla e këtij vendi na kthen në shekullin e XNUMX-të. Pavarësisht se ka pësuar shumë ndryshime, sot ajo është ende qendra e relaksit ku mund të relaksoheni nga dita.

Shijoni një musht në Calle Gascona

Pas shëtitjeve, fotove me statujat dhe shijimit të natyrës, kemi ende një ndalesë para se të kthehemi në makinë ose të shkojmë në shtëpi. Rruga Gascona është një nga opsionet më të mira përpara se të ktheheni në rutinë. Sepse Ka vende të pafundme ku mund të kesh një musht të mirë. Pothuajse në çdo orë do të keni një atmosferë të mirë për të shijuar pijen dhe ushqimet tuaja. Me siguri kur të vijë koha për t'u kthyer në shtëpi, do të largoheni plot momente të mrekullueshme!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*