Shpikje Australiane shkencore dhe teknologjike

Nuk ka aq shumë shpikje Australiane shkencore dhe teknologjike sa ato të zbuluara në vendet e tjera të botës. Arsyeja është e thjeshtë: Australi është një vend relativisht i ri Dhe thjesht nuk ka pasur kohë të spikat aq shumë në këto zona.

Sidoqoftë, kombi oqeanik tashmë na ka dhënë pjesën e duhur të gjetjeve. Dhe, mbi të gjitha, e një rëndësi të jashtëzakonshme për shkencën dhe shumë popullor për nga teknika. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth shpikjeve shkencore dhe teknologjike Australiane, ne ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Shpikjet kryesore Australiane shkencore dhe teknologjike

Siç ju thamë, tashmë ka një numër të mirë zbulimesh të bëra nga australianët. Për këtë arsye dhe për ta bërë më të qartë ekspozitën tonë, ne do të flasim së pari për disa nga më të rëndësishmet për shkencën dhe pastaj për të tjerët që janë veçanërisht të rëndësishëm për teknologjinë.

Gjetjet Shkencore Australiane

Lidhur me këto, shpikjet Australiane kanë përfituar Shëndeti i njeriut (siç do ta shohim menjëherë, ato madje kanë të bëjnë me penicilinë) dhe në mjedis. Disa nga këto gjetje janë ato që ne do t'ju shpjegojmë.

Përdorimi i penicilinës

Të gjithë e dinë se penicilina ishte një zbulim i britanikëve Aleksandër Fleming në vitin 1928. Sidoqoftë, më pak e njohur është se ata ishin australianët Howard W. Florey dhe gjermanisht Ernst B. Zinxhiri i cili projektoi metodën për prodhimin e saj në masë, diçka që në fund të fundit do të shpëtonte miliona jetë njerëzish. Në fakt, kur Fleming mori Çmimi Nobel në vitin 1945, ai e bëri atë së bashku me këta dy kolegë.

Pllakë tek zinxhiri Ernst B.

Pllakë për nder të Ernst B. Zinxhiri

Pacemaker

Ky instrument mjekësor lejon që pacientët e zemrës të mbajnë një rrahje të rregullt të tyre. Ai dërgon goditje të vogla elektrike në organ për ta ndihmuar atë ta bëjë këtë. Wasshtë shpikur nga fizikani Kabina e Edgar dhe mjeku Marc Lidwill, të dy Australianë, qysh në vitet 1920. Sidoqoftë, përdorimi i tij nuk u bë i zakonshëm deri në vitet XNUMX.

Vaksina e papillomës njerëzore

Edhe pse u përfshinë edhe ekspertë të tjerë, kjo vaksinë është gjithashtu midis shpikjeve shkencore dhe teknologjike Australiane për meritat e veta. Kishte dy studiues nga Universiteti i Queensland, Ian Fraser y Jian Zhou, i cili arriti të krijojë një grimcë të ngjashme me këtë virus që forcoi sistemin imunitar kundër tij.

Implanti koklear

Kjo pajisje ka ndihmuar qindra mijëra njerëz të shurdhër për të përmirësuar dëgjimin e tyre. Isshtë implantuar në kokë dhe arrin të stimulojë nervin dëgjimor. Ishte Klark Graeme, një profesor në Universitetin e Melburnit, i cili e shpiku atë. Babai i tij vuajti nga humbja e dëgjimit dhe ndërsa përpiqej ta ndihmonte, ai zbuloi këtë mjet shumë të dobishëm.

Skaneri me ultratinguj

Ky instrument mjekësor që përdoret sot për të bërë ultrasounds Wasshtë krijuar nga Laboratori Australian i Komonuelthit të Akustikës, i cili më vonë u riemërua saktësisht Instituti i ultrazërit. Shpikësit e saj gjetën një mënyrë për të kapur jehonat tejzanor që kërcejnë nga indet e trupit tonë dhe t'i shndërrojnë ato në imazhe. Komercializimi i tij filloi në 1976.

Ruajtja e mjedisit përmes shkëmbinjve nënujorë koralesh

Siç e dini, Reef i Madh pengues Ndodhet në verilindje të Australisë. Ka më shumë se dy mijë e pesëqind kilometra strukturë gjigante nënujore që aktualisht është në rrezik. Ndoshta kjo është arsyeja pse australianët kanë qenë gjithmonë në ballë në oqeanografi.

El Instituti Australian i Shkencave Detare zhvillon projekte të ndryshme për të ruajtur mjedisin. Ndër më të spikaturat është ai kushtuar bujqësia e kontrolluar e koraleve. Objektivi i tij është kthimi i shkëmbinjve nënujorë në statusin e tyre natyral. Nga ana tjetër, këto janë organizma të gjallë që kontribuojnë në bilanci mjedisor të oqeaneve dhe për t’i ruajtur ato nga efektet që ka ndryshimi i klimës mbi to.

Pengesë e madhe koralesh

Reef i Madh pengues

Shpikjet teknologjike Australiane

Shpikja teknologjike më e njohur Australiane është padyshim wifi, për të cilën do të flasim më tej. Por ka edhe të tjerë që kanë shërbyer gjithashtu për të përmirësuar sigurinë e ajrit ose për qëllime të tjera të ndryshme. Le t’i shohim.

WiFi

Lidhja pa tel me internet ka ardhur për të lehtësuar përdorimin e kësaj në shtëpi dhe zyra. Një mjet i tillë i dobishëm i detyrohet shkencëtarit Australian John O'Sullivan dhe ekipi i tij i bashkëpunëtorëve të Sidney. Ata të gjithë i përkisnin CSIRO, një organ i Federatë kushtuar promovimit të kërkimit shkencor dhe teknologjik.

Kutia e zezë e aeroplanëve

Siç e dini, ky mjet që është i përfshirë në aeroplanë nëpër botë sot përdoret për të zbuluar se çfarë ndodh në aeroplan gjatë momenteve para një aksidenti. Të gjitha bisedat e pilotit dhe parametrat e avionit janë regjistruar në të, e cila është gjithashtu e pashkatërrueshme. Shpikësi i tij ishte australiani David Warren, i cili saktësisht kishte humbur babanë e tij në një aksident ajror.

Nuk është kontributi i vetëm i vendit oqeanik në sigurinë e aviacionit. Në vitin 1965, Jack Grant, një punonjës i linjës ajrore Quantas, krijoi rrëshqitje për raste urgjente. Përdoret për të ulur pasagjerët pas një ulje të keqe.

Google Maps

Megjithëse nuk quhej kështu atëherë, ky mjet shumë i dobishëm u krijua pjesërisht nga Australianët Stephen Ma y Neil Gordon përkrah Danes Lars dhe Jens Rasmussen në fillimin e viteve XNUMX. Ishte më vonë, kur shpikja u ble nga Google, ajo mori emrin e saj aktual.

Kuti e zezë e një aeroplani

Kuti e zezë e një aeroplani

Stërvitja elektrike

Nëse jeni të dashur për DIYers, do të dini se sa e bën këtë mjet punën tuaj më të lehtë. Epo, është gjithashtu një shpikje Australiane. Në këtë rast, kjo është për shkak të inxhinierit elektrik Arthur James, i cili e bëri të parën që në 1889. Sigurisht, atëherë, nuk ishte i lëvizshëm, por shumë më i madh. Sidoqoftë, ishte e aftë të shponte edhe shkëmbinjtë.

Frigoriferi

Frigorifer tradicional që sot duket thelbësor në shtëpitë tona është i vjetër rreth njëqind e pesëdhjetë vjet. Kur nuk ekzistonte, ushqimi mbahej në vendet më të ftohta të shtëpive. Interesante, ishin menaxherët e një birrarie Australiane që punësuan James Harrison për të zgjidhur problemet e konservimit të pijes së tij në 1856.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga Shpikje Australiane shkencore dhe teknologjike. Siç mund ta shihni, kontributi i vendit oqeanik në përparimin e njerëzimit ka qenë më shumë se interesant dhe, mbi të gjitha, i rëndësishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Ana Mercedes Villalba G. dijo

    Veryshtë shumë mirë çfarë thonë apo shpjegojnë

  2.   n dijo

    mirë për të shpjeguar

bool (e vërtetë)