Plazhet më të mira në botë

Plazhet më të mira në botë

Pemë kokosi të përkulura, ujëra blu dhe rërë të artë. Foto e përsosur që ne vizatojmë në fantazitë tona udhëtuese dhe që mund të bëhet realitet falë këtyre plazhet më të mira në botë që evokojnë parajsat sa unike aq edhe të nevojshme.

Plazhi Lanikai (Shtetet e Bashkuara)

Plazhi Lanikai në Hawaii

Përkthimi i tij, "deti i qiellit", përshkruan në mënyrë të përsosur atë që konsiderohet si plazhi me i mire ne amerike. E vendosur në bregdeti i Oahu, një nga ishujt më magjepsës në Hawaii, Lanikai është ai parajsë në Tokë ku mund të shijosh perëndimet e diellit të ëndërruara, valët për të surfuar, palmat e pafundme, por, veçanërisht, ujërat blu bruz që konfirmojnë pse Havai është një arkipelagët më të famshëm në botë.

Grace Bay (Turqit dhe Kaikot)

Grace Bay në Turk dhe Kaikos

Emëruar nga botime të ndryshme si «plazhi me i mire ne bote»Në më shumë se një rast, Grace Bay është një liman në ishulli më i populluar i Turcos dhe Caciso, Providenciales. Një plazh me transparencë të mbinatyrshme dhe rërë të bardhë që tashmë ka joshur shumë njerëz famshëm si Sofía Vergara kur bëhet fjalë për të ikur nga bota dhe për t'u strehuar në një nga ato plazhe që na kujton potencialin e Karaibeve si një plazh i shkëlqyer në botë dhe një mjedis ku praktikisht fshihet çdo ishull, nga Republika Dominikane në Kubë një parajsë për të shijuar diku moment.

Plazhi i Shqiponjës (Aruba)

Plazhi i Shqiponjës në Aruba

I ashtuquajturi "Ishulli i lumtur" i Karaibeve vazhdon të befasojë vizitorët falë qyteteve të tij koloniale, tufave të tij të flamingos por, veçanërisht, plazheve si ky Plazhi i Shqiponjës. I vendosur në veri të ishullit, limani yll i Arubës shpaloset në disa kilometra ujëra bruz, palma ose të famshmet pemë fofoti bëhuni ikona e madhe e kësaj fete të parajsës. Pa dyshim, një nga plazhet më të mira në botë.

Plazhi Escondida (Meksikë)

Plazhi Escondida në Meksikë

Ⓒ Christian Frausto Bernal

Vendi meksikan ka disa prej tyre plazhet më të mira në botë: nga e famshmja Rivera Maya deri në bregdetin e Paqësorit, skena ku Puerto Vallarta është pika më e mirë fillestare për të njohur atë thesar natyror të quajtur Playa Escondida, një liman që u shfaq në mes të Ishujt Marietas. Një gjë e rrallë e bukur për t’u zbuluar pas një zhytjeje në shpellat që rrethojnë perimetrin e ishullit dhe që zbulon një vend sa Martian aq edhe idilik.

Ses Illetes (Spanjë)

Ses Illetes në Formentera

Ne ëndërrojmë për plazhe të largëta dhe ekzotike, por, ndoshta, nuk është e nevojshme të shkojmë kaq larg për të shijuar parajsën në Tokë. Për shembull, portreti Ses Illetes, një shtresë rëre që përqafon dy plazhe përrallash në në veri të ishullit Balearik të Formentera. Vendi perfekt në të cilin mund të shijoni një seancë snorkeling ose ndjenjën e të qenit në një planet tjetër jo shumë larg, veçanërisht kur Spanja është një vend ku kemi plazhe ideale në secilin prej cepave të saj.

Elafonisi (Greqi)

Elafonisi në Greqi

Në veri të Kreta, më i madhi nga ishujt grekë që përbëjnë Egjeun, ka një plazh të denjë për fantazitë më mesdhetare. Një parajsë e ujërave bruz të ndarë nga një gadishull që zhduket me batica të mëdha dhe rëra e së cilës fiton një nuancë rozë si rezultat i erozionit të koraleve. Padyshim një nga plazhet me te mira greke dhe ndoshta nga e gjithë bota për të plotësuar me kulturën dhe mitologjinë që fsheh ishulli i Kretës.

Anse Source D'Argent (Sishel)

la zhytje në Sishel

Në perëndim të La Digue, një nga ishujt që përbëjnë Seychelles ëndërrimtar në Oqeanin Indian, është një nga plazhet më të mira në botë. Me rërë të bardhë dhe ujëra kristalorë, Anse Source D'Argent dallohet për vetveten shkëmbinj të mëdhenj të rrumbullakët që, në ndryshim nga natyra e tij e bollshme, e kanë bërë këtë vend një nga cilësimet më të kërkuara midis modeleve dhe dizenjatorëve kur kryeni fushatat tuaja reklamuese. Sigurisht, prisni në perëndim të diellit, ndoshta një nga më të bukurit në botë.

Plazhi Matemwe (Tanzani)

Plazhi Matemwe në Tanzani

Pas një safari midis Kenisë dhe Tanzanisë, Opsioni më i mirë për t'i dhënë fund aventurës tuaj të madhe është të udhëtoni ishujt e Zanzibarit, në brigjet e Tanzanisë. Parajsat e shtëpive koloniale, palmat dhe plazhet si kjo Matemwe, në verilindje të ishullit kryesor. Një mjedis ku mund të shijoni ujërat e saj blu, pjesën e xhunglës ose mundësinë e krijimit të një ekskursion në dhow, varkë tipike e një bregu lindor afrikan plot enklava të fshehta siç janë plazhet e Madagaskarit ose Mozambikut.

Plazhi Ngapali (Birmania)

Plazhi Ngapali në Birmani

Rend ReflektuarSerendipity

Bëhuni një nga vendet aziatike të modës, Mianmar evokon magjinë e qyteteve të mëdha perandorake, faltoreve dhe stupave ose qyteteve të zhurmshme. Sidoqoftë, pak njerëz mendojnë se në bregun lindor mund të ketë plazhe aq parajsore sa edhe ato Ngapali, sekreti i madh i Burmës antike. Një liman kilometra i gjatë me pemë kokosi dhe ujëra blu të pushtuar nga disa vendpushime dhe që evokon Edenin përfundimtar para se të zbulohet nga pjesa tjetër e njerëzve.

Bay Bay (Tajlandë)

Plazhi i Gjirit të Majës Tajlandë

Kthehu në vitin 2000, filmi The Beach me protagonist Leonardo DiCaprio i bëri të njohur publikut të gjerë një plazh të vendosur në Arkipelagu Thai i Koh Phi Phi kjo do të ndryshonte peizazhin turistik dhe shpinës së shpinës përgjithmonë. Vit më vonë, dhe megjithë turmat, vendet si Bay Bay vazhdojnë të evokojnë hijeshinë e formacioneve të mëdha karstike të ngulitura në det dhe të rrethuara nga anije me njëqind ngjyra.

El Nido (Filipine)

El Nido në Filipine

En Palawan, një nga më shumë se 7 mijë ishuj që përbëjnë Filipinet, ekziston një zonë e njohur si El Nido që është bërë imazhi më përfaqësues i këtij vendi ëndërr. Më shumë se 50 plazhe mbledhur në të njëjtën enklavë që ju fton të humbni mes grykave të saj shkëmbore, fshatrave tipikë, pyjeve të lagur ose ujërave blu bruz që do t'ju tërheqin drejt sekreteve të reja.

Plazhi Whitehaven (Australi)

Plazhi Whitehaven në Australi

Gjigandi Australian përfshin plazhe të të gjitha llojeve: nga Plazhi festiv Bondi në Sidnei te mrekullitë e Gold Coast në Queensland, duke kaluar nëpër atë që konsiderohet si Plazhi më i bukur i Australisë, Whitehaven Beach, në ishullin Whitsunday. Një liman me rërë të bardhë dhe ujëra blu në bregun lindor të Australisë ideal për tu lidhur një zhytje në gëmushën e famshme të Barrierës së Madhe.

Cilat janë sipas jush plazhet më të mira në botë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*