Qytetet më të bukura në Spanjë

Qytetet më të bukura në Spanjë

Spanja është një vend i kontrasteve: nga tropikët e Ishujve Kanarie në majat e mbuluara me dëborë të Picos de Europa, duke kaluar nëpër mullinjtë e erës të La Mancha ose atmosferën hipsters nga Barcelona. Një gjeografi unike që zbulon edhe sa vijon qytetet më të bukura në Spanjë dhe ideal për tu humbur në atmosferën e sjelljes dhe qetësisë.

Cudillero (Asturias)

cudillero

E vendosur në Bregdeti kantabrian, Cudillero është bërë me kalimin e kohës një nga fotografitë më tipike të veriut falë një porti peshkimi shtëpitë shumëngjyrëshe të të cilit evokojnë një mjedis të hollë. Edhe pse është bërë një destinacion i rëndësishëm turistik, Cudillero ka personalitetin e vet në formën e Pallate gotike si Quinta de Selgas, i cili daton nga shekulli i XNUMX-të dhe ka vepra nga Goya, ose kisha të tilla si San Pedro ose San Martín de Luiñas. Ideale për një shëtitje të një marinar para se të nisë për disa nga plazhet më të mira në Cantabria.

Covarrubias (Burgos)

Kovarrubitë

Më i famshmi nga tre qytetet që përbëjnë Trekëndëshi Arlanza është një nga qytete me më shumë histori në Spanjë, ndër arsyet e tjera për praninë e Torreón de Fernán González, e vetmja kala Castiliane para shekullit të XNUMX-të që ruhet. Përveç kësaj, ky qytet ishte selia e një prej rezidencave më të vjetra monastike në Spanjë, prandaj është e njohur si "djepi i Castile". Një grup muresh, shtëpi simpatike dhe ngjarje kulturore midis të cilave bie në sy Pretekst i Covarrubias, një takim që çdo vjeshtë bashkon personazhe të mëdhenj të kulturës dhe letërsisë në Spanjisht.

Pishina (Salamanca)

Pishina

Qyteti i parë në Spanjë që u shpall Trashëgimi e Përbashkët - Artistike në 1940 I detyrohet një pjese të hijeshisë së saj një origjine arabe që, e ndikuar nga sundimi i mëvonshëm kastilian, rezulton në një vend pulle. Kryetari i saj Plaza ose Kisha e Zojës së Zonjës së Zonjës janë disa nga vendet kryesore të interesit në këtë qytet, hijeshia e madhe e së cilës qëndron në disa rrugë plot lule dhe ngjyra ose disa tarraca midis shtëpive me kalldrëm që ju ftojnë për një shkëputje totale në këtë qytet vend pa kohë.

Pedraza (Segovia)

guri

Një orë e gjysmë me makinë nga Madridi, Pedraza qëndron si një qytet i qetë dhe i qetë, plot pëshpëritje nga një kohë tjetër. I pushtuar nga myslimanët që ndërtuan kështjellën e tyre të famshme, Pedraza ishte një nga ata qendra të mëdha tekstili të Castile falë aktivitetit të tekstilit që bëri që shumë milionerë të ndërtojnë shtëpitë e tyre këtu. I rrethuar nga një mur, qyteti përmban atraksione të tilla si Porta e Vilës, Calle Mayor shtëpitë e okrit të të cilit kanë vazo në dritare ose a Plaza Kryetari i Bashkisë në arkadat e të cilit mund të ndalemi për të pasur një kallam. Një qytet që tërheq shumë turistë në fillim të korrikut falë famës së tij Nata e Qirinjve gjatë së cilës njerëzit fikin dritën elektrike për t'u lënë të mbështjellë nga vezullimet e verës.

Chinchon (Madrid)

Chinchon

Përfshihet në përzgjedhjen e vendeve që menaxhon shoqata e qyteteve më të bukura në Spanjë, Chinchón është gjithçka që mund të kërkohet nga një bërthamë thjesht Castiliane dhe historike. I vendosur në juglindje të qytetit të Madridit dhe i caktuar një sit historik-artistik në 1974, Chinchón u detyrohet një pjesë të sharmit të saj vendeve të tilla si një Plaza Kryetari i Bashkisë që ruan hijeshinë e shekullit të XNUMX-të me dyert e saj dhe ballkone me ngjyra të freskëta, portreti kulla e Sahatit, e hollë kopshtet e Manastirit të San Agustín apo madhështore kështjella e numërimit të Chinchón.

Albarracin (Teruel)

Albarracin

Me ndikimet romane, arabe dhe kastile, ndodhet qyteti i Albarracín 1182 metra e lartë në një kurbë që formon lumin Guadalaviar, është një nga më të bukurit në Spanjë. I famshëm për ngjyrën e kuqërremtë që njollos shtëpitë e tij, Albarracín gjurmon një labirint të sekreteve dhe historisë që vlon me vende të tilla si e famshmja Kulla Andador, e cila daton nga shekulli i XNUMX-të, ose mbetjet arabe të kalasë që qëndron në qytetin e vjetër të së njëjtës. Një qytet me një sharm të tillë që ende e ruan të vetin kandidaturën për një Trashëgimi Botërore nga Unesco.

Vejer de la Frontera (Cadiz)

Peshon de la Frontera

Zgjidhni më të mirën qytetet e bardha të Cádiz Nuk është një detyrë e lehtë, megjithëse duhet ta pranoj se e preferuara ime është Vejer de la Frontera. Jo shumë larg plazhit të famshëm Bolonia, kjo bërthamë përhapet 200 metra e lartë në një kodër nga e cila mund të merrni pamje të mrekullueshme të bregdetit të Cádiz dhe vendeve si afër Palmar, pjesa ideale e bregdetit për të pirë ose notuar. Një labirint i rrugicave të bardha dhe ballkoneve me lule ku prania e statujave quhet «strehuar«, Gratë që më parë kishin veshur një mantel që zbulonte vetëm sytë e tyre.

Ujë i hidhur (Almería)

Ujë i hidhur

Pas dekadash anonimiteti në skenën turistike, Almería zgjon që turizmi të bëhet një nga destinacionet më të mira spanjolle falë vendeve të tilla si Cabo de Gata. Një copë shkretëtirë, pitas dhe fshatra të bardha nga të cilat dallohet Agua Amarga, jo shumë larg nga rekomandimet më pak Ato të zeza. një qytet i vogël me portale blu dhe mure të zbardhura, në plazhin e të cilit shkëlqen anije shumëngjyrëshe dhe hotelet fshehin butiqe artizanale midis bougainvillea dhe kaktusit thjesht spektakolar. Pa dyshim, një nga qytetet më të bukura në Spanjë.

Teguise (Lanzarote)

Teguise Lanzarote

Si nga një ëndërr, kryeqyteti i vjetër administrativ i Ishullit Kanarie të Lanzarote Para se të transferohet në Recife, është një vend përrallor. Ngjyrosur një ngjyrë të bardhë që qëndron në mes të okër shkretëtirë të më lindore të Ishujt Kanarie, Teguise bëhet një vend midis rrugëve të të cilit humbasin ndërsa ju frymëzoni flladin e ishullit, eremitet e të cilit kërkojnë të lidhen me tregjet shumëngjyrëshe dhe të përfundojnë me një vizitë në Kopsht kaktus nga César Manrique, artist i preferuar i njohur gjithashtu si Ishujt Fortunate.

Këto qytetet më të bukura në Spanjë Ata janë unikë në vetvete, duke ofruar ambiente dhe vende të ndryshme në të cilat mund të lundrojnë nëpër histori, të frymëzojnë kulturën e tyre dhe të mrekullohen me pamjet më të mira panoramike.

Cilat janë qytetet më të rëndësishme në Spanjë për ju?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*