Higjiena në Egjiptin e Lashtë

Mjete Higjiena e Meritës

A keni menduar ndonjëherë se si ishte higjiena në Egjiptin e Lashtë? Nëse përgjigjja është po, ju keni ardhur në vendin e duhur. Unë do t'ju zbuloj, jo vetëm përgjigjen, por edhe disa hile që ata përdorën (përdoren edhe sot) në mënyrë që të zmbrapsin morrat dhe bezdisjet e tjera. Megjithëse janë gjetur mumiet që në jetë e mbanin lëkurën e kokës të shëndetshme dhe me shkëlqim, për t'i mbajtur larg insektet e bezdisshme, shumica zgjodhën të rruanin të gjithë flokët e trupit çdo dy ditë, duke vendosur menjëherë një paruke.

Dhe a është kjo, egjiptianët e lashtë ishin shumë kërkues për sa i përket higjienës së tyre personale.

Për ne perëndimorët deri para vetëm disa dekadash ishte konsideruar shumë normale që një grua të qëndronte e bukur, dhe të vishej në të mirën e saj. Moda dhe bukuria ishin rreptësisht për gratë. Me kalimin e kohës gjërat kanë ndryshuar, dhe tani të dy gjinitë gëzojnë veshje në mënyrë të barabartë, përveç parfumerisë dhe specialiteteve të tjera që përfshihen në atë që është modë. Sidoqoftë, për egjiptianët e lashtë, qofshin burra apo gra, të një klase të ulët ose të lartë shoqërore, ishte shumë e rëndësishme të ishim të veshur dhe të pastër siç duhet. Falë enëve që gjenden në varre të ndryshëm të njerëzve të klasës së mesme dhe të lartë, ne mund të marrim një ide se si ishte higjiena e tyre.

Ata kaluan disa momente të ditës duke larë dhe aromatizuar, për të cilat ata përdorën lulet e bimëve vendase në rajon: zambakë, daffodils, ... ndër të tjera; pa harruar lotusin e bukur blu që rritet në brigjet e lumit që i dha jetë këtij civilizimi madhështor. Nga të gjitha këto bimë është nxjerrë vaji esencial, i cili është përdorur si kolonjë, duke përfituar nga vetitë medicinale, duke e mbajtur lëkurën tuaj në gjendje të mirë shëndetësore.

Si shampo ata thjesht përdorën lëngun e një limoni të përzier me ujë. Të befasuar? Isshtë ideale për heqjen e dhjamit dhjamor që grumbullohet, dhe gjithashtu mban flokët tuaj sikur të ishit larguar nga salloni!

Kështu, higjiena personale ka qenë gjithmonë shumë e rëndësishme për ne, përfshirë Egjiptianët e lashtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*