Monedha të lashta egjiptiane

monedhë ari e lashtë

Gjatë gjithë historisë së gjatë të Egjiptit dinero siç e dimë, ajo vetëm ka luajtur një rol të rëndësishëm në kohët relativisht të fundit. monedha të lashta egjiptiane ato shfaqen vetëm në fazën e fundit, atë të Egjipti Ptolemaik.

Për mijëvjeçarë, tregtia bëhej përmes shkëmbimit. Në një shoqëri agrare dhe autarkike si ajo e mbretërisë së faraonëve, shkëmbimi i mallrave kryhej përmes drithërave dhe produkteve bazë.

Ndërsa civilizimi egjiptian u zhvillua dhe u bë më kompleks, i ndryshëm Masat e peshës dhe u krijuan sisteme për ta bërë procesin e shkëmbimit më uniform dhe praktik.

En El-Amarna Janë gjetur shufra ari dhe unaza që mund të jenë përdorur si para rreth 1.300 para Krishtit, megjithëse nuk ka prova historike në këtë drejtim. Interesante, për shekuj me radhë ari ishte një material i njohur i përdorur nga argjendarët e lashtë egjiptian, jo argjendi, i cili konsiderohej një metal i rrallë dhe ekzotik.

Në të vërtetë para të prera (monedhat prej ari, argjendi dhe bakri që kishin filluar të përdoren tashmë në Greqi dhe Azinë e Vogël) arritën vetëm në tokat egjiptiane në fund të Mbretërisë së Re, rreth shekullit V para Krishtit përmes tregtisë me Grekët dhe Fenikasit. Kuriozisht ishte faraoni i fundit të dinastisë së fundit, Nektanebo II, të cilët kanë prerë monedhat e vetme që dihen: stallat prej ari me vlera të mëdha historike dhe numizmatike, megjithëse ato nuk kanë ardhur kurrë të qarkullojnë në vendin e Nilit si mjet pagese.

Monedhat e Egjiptit Ptolemaik

Në mes të shekullit të XNUMX pes Egjipti u bë pjesë e perandorisë së gjerë të ndërtuar nga Alejandro Magno. Pas vdekjes së tij, gjeneralët dhe miqtë e tij (të ashtuquajturit diadokos) pushtimet u ndanë. TE Ptolemeu Egjipti ra. Ai do të ishte iniciatori i një dinastie që do të dominonte këto toka deri në pushtimin romak.

monedhë antike

Tetradrachm argjendi nga Ptolemeu I (305 pes)

Me dinastinë Ptolemaike erdhi prerja e monedhës në mënyrë të përgjithësuar. A nenexhik në qytetin e Memfisi dhe më vonë një tjetër më e rëndësishme në Aleksandri. Egjiptianët, të cilët nuk kishin përdorur asnjë lloj sistemi monetar për shekuj dhe shekuj, u deshën disa vjet që të mësoheshin me para të prera.

Baza e monedhave të Egjiptit të Lashtë ishte Pesha fenikase, me peshë 14,2 gram, i njohur gjithashtu si pesha ptolemaike. Ky standard ndryshonte nga pesha e Atikës, mbizotëruese në sferën Helene, për shkak të peshës dhe madhësisë së saj: monedhat Ptolemaike ishin më të vogla se pjesa tjetër e monedhave të botës Greke.

L harton nga këto monedha ato ndoqën një model të përcaktuar mirë: në anën e përparme shfaqej gjithmonë figura e mbretit, ndërsa në pjesën e pasme shfaqeshin simbole të ndryshme si shqiponja në rrufe, ose përfaqësime të perëndive të lashta egjiptiane si Isis dhe Osiris.

Për shkak të mungesës së argjendit, monedhat më të zakonshme të përdorura në Egjiptin Ptolemaik ishin kryesisht bakri. Ptolemejtë punuan estara dhe oktodrakma prej ari, tretradrachmas (si ai në foton më sipër) dhe didrakmas argjendi, përveç dhrahmi në bakër të madh. Në periudhën para aneksimit Romak, bronzi u bë i përgjithshëm, duke zëvendësuar argjendin.

Monedhat e Egjiptit Romak

Në vitin 30 para Krishtit, pas vdekjes së KleopatraMbretëresha e fundit e dinastisë Ptolemaike dhe padyshim më e njohura e Egjiptit të Lashtë, Egjipti u bë një provincë Romake.

Në çdo rast ishte një provincë me një status të veçantë, pasi varej drejtpërdrejt nga perandori. Imponimi i sundimit Romak ishte total. Sidoqoftë, monedha kombëtare e Egjiptit e krijuar nga Ptolemejtë mbeti në qarkullim për gati një shekull tjetër.

monedhë argjendi kleopatra

Denar argjendi që mban mbishkrimin "Basilissa Kleopatra" (Mbretëresha Kleopatra - Kredia e Imazhit: Roma Numismatics, Ltd.

Romakët, gjithmonë pragmatikë, gjetën një organizatë shoqërore mjaft të evoluar në provincën e tyre të re. Përveç kësaj, Egjipti Ptolemeik kishte një ekonomi shumë e monetarizuar, sidomos në Aleksandri, kryeqytet. Kështu që ata vendosën të mos ndryshonin skemat që kishin funksionuar në mënyrë të përsosur për tre shekujt e kaluar.

Argjendi nga monedhat e lashta egjiptiane u ripërdor për të prerë Tetradrakmat romake. Përmbajtja e metaleve të çmuara të këtyre monedhave ishte mjaft e ulët, vetëm 30%. Denari dhe ari nuk janë prerë asnjëherë në nenexhikët egjiptianë gjatë gjithë epokës Romake.

Gjëja më tërheqëse për këtë monedhë është pasuria e ikonografisë së saj. Në të traditat egjiptiane dhe Ptolemaike kombinohen me imazhin perandorak të vendosur nga Roma.

Sidoqoftë, ka denarë të quajtur "Egjiptianë" që ishin prerë në pjesë të tjera të perandorisë. Një shembull i mirënjohur është ai i tetradrahmës së Kleopatra Selene II, vajza e Mark Antonit dhe Kleopatrës. Kjo monedhë (ajo që shfaqet në këto rreshta) është prerë në Mauretania dhe tregon në anën e pasme imazhin e një krokodili të Nilit së bashku me legjendën Bazilisa kleopatra (Mbretëresha Kleopatra) në Greqisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Roberto Sagania dijo

  Më pëlqen shumë historia e monedhave, këto janë shumë të mira

  1.    Karla dijo

   ju dini disa emra monedhash

 2.   poenia dijo

  Sa vlen monedha? Xhaxhai im ka një dhe unë do të doja ta dija.

 3.   valeria dijo

  jo ma cusca

 4.   HERIKA dijo

  Monedhat e lashta

 5.   veronikë dijo

  Pershendetje, une kam nje kurs shum egjiptian, qe i perket babagjyshit tim te madh, udhetimit boteror, cfare mund te bej?

  1.    Diego lopez dijo

   ngjiteni gomarin tuaj

 6.   ANDREW dijo

  ATA GONORREA NISIQUIERA SHPREHET SI'SHT EMRI

 7.   Diana dijo

  Kjo fatale nuk tregon se si quhen dhe sa vlejnë

 8.   Jonatan dijo

  Unë kam një që ia vlen këtë monedhë