Tempulli i Luksorit

tempulli luksor

Qyteti antik egjiptian i Tebës ende lë një shembull të mirë të asaj që ishte. Shtë e vërtetë që tashmë është në formën e rrënojave, por njëra prej të cilave ia vlen të vizitohet. Në këtë shëtitje do ta takojmë Tempulli i Luksorit. Një nga vendet më ikonike në historinë e Egjiptit.

Aq sa mund të vërejmë akoma se si pjesë e historinë dhe madje edhe legjendat e saj, ata ende pushojnë në këtë vend. Sot do të bëjmë një xhiro të gjithë kësaj, do të shikojmë prapa dhe do të zbulojmë gjithçka që fsheh, e cila nuk është pak detaje. A duhet të shkojmë në tempullin e Luxor?

Ku ndodhet Tempulli i Luksorit

Ai e mban këtë emër pikërisht sepse ndodhet në Luxor, i cili është një qytet që u ngrit në vendin e Tebës. duke qenë ky, siç e dini tashmë, kryeqyteti i Egjiptit të lashtë. Pranë lumit Nil është Luxor, i cili është një nga zonat kryesore, siç themi ne. Zona që ka një shkretëtirë dhe që arrin 40º e më shumë, në verë. Emri i vendit jepet falë pallateve ose tempujve që ishin në të: Edhe ai që sot është protagonist dhe i kushtohet Amun-Ra dhe ai i Karnak. Pra, nëse doni të shihni tempullin Luxor do të duhet të shkoni në qytet sepse është në qendër të tij.

çfarë për të parë tempullin Luxor

Historia e Tempullit

Ky tempull u ndërtua gjatë Mbretërisë së Re. Përveç kësaj, ajo është e lidhur me një tjetër që sapo përmendëm, që është ai i Karnak. Ishte një lloj rruge që të dy vendet ndanin dhe ishte plot sfing. Pra, zona e tempullit po bëhet më shumë se e gjerë. Shtë një nga vendet që kishte shumë pjesë për të zbuluar. Si një fakt i rëndësishëm, është e nevojshme të dihet se ajo u ndërtua nga dy faraonë që ishin Amenhotep III i cili ishte përgjegjës për ngritjen e zonës së brendshme. Nga ana tjetër, e dyta e Faraonët ishin Ramses II i cili e mori përsipër për ta përfunduar.

Megjithëse ishin ato kryesore, është e vërtetë që kishte edhe të tjerë që shtuan detaje në këtë vend, në formën e aplikacioneve dekorative si ato që vendosi Tutankhamun dhe madje Aleksandri i Madh. Meqenëse në kohën romake u bë një nga kampet më të rëndësishme ushtarake. Isshtë e vërtetë që me kalimin e viteve pjesët e rëndësishme janë humbur, por shumë të tjera ende mbesin. Mund të shihni oborret dhe dhomat, të cilat ende kanë pllakat e tyre.

Çmimi i hyrjes së tempullit Luxor

Pjesët kryesore të tempullit Luxor

Sigurisht që faraonët nuk kursyen shpenzime kur erdhi puna për ndërtimin e një tempulli kushtuar një perëndie. Në këtë rast, ishte destinuar për Zotin e qiellit dhe të diellit. Kështu që diçka duhej bërë sipas gjithë kësaj. Pra, nga njëra anë, gjejmë të mirënjohurën 'dromos'. Një emër që është ekuivalent me një rrugë apo pjesë qendrore për të qenë në gjendje të kalohet. Kur arritët në derën e përparme ju përshëndetën nga dy obeliskë të mëdhenj. Megjithëse duhet sqaruar se njëri prej tyre u dërgua në Plaza de la Concorde në Paris.

Edhe kështu, ne jemi të goditur nga dy statuja që janë ulur në secilën anë dhe që gjithashtu japin mirëseardhjen më të mirë. Meqenëse siç themi, ato janë para hyrjes dhe janë imazhe të Ramses II. Pasi të keni brenda, ju mund të admironi zonën e oborrit, si dhe kolonadën ose atriumin. Pjesët kryesore të vetë tempullit. Në një çështje dhomash gjejmë dhomën e ofertave, si dhe dhomën kushtuar Mut që ishte Hyjnesha e qiellit dhe gjithashtu një tjetër, kushtuar Jonsus i cili ishte Zoti hënor. Pa harruar dhomën e lindjes dhe vendet e shenjta të ndryshme. Duke mos harruar që edhe në pjesën veriore, ajo ka një xhami, duke kombinuar kështu detajet egjiptiane dhe islamike.

histori tempulli luksor

Sa kushton hyrja në tempull?

E vërteta është se Luxor ka cepa të pafund për të zbuluar. Pra, kur duam ta bëjmë atë plotësisht dhe jo thjesht përballë tempullit, këshillohet të zgjedhim një udhëzues. Në rastin e tempullit, ai është gjithashtu një mundësi e mirë për të gjitha pjesët që ka dhe për të gjitha historitë në secilën prej tyre. çmimi i vizitës në tempullin e Luxor Isshtë 7,50 euro, që për ndryshimin e paundit egjiptian është rreth 140 EGP. Ndërsa tempulli fqinj, Karnak ka një çmim prej 150 EGP që do të ishte rreth 8 euro (Ju e keni atë vetëm disa kilometra larg dhe i lidhur nga rruga e Sfinksit). Ky gjithashtu ka një muze të hapur, për të cilin mund të paguajmë 80 EGP, domethënë 4,27 euro. Mos harroni se orët mund të ndryshojnë, prandaj është më mirë të pyesni më parë.

Kur të kënaqeni duke vizituar tempullin e Luksorit?

Shtë e vërtetë që ne gjithmonë zgjedhim sezonin e verës për të bërë këtë lloj udhëtimi. Sepse atëherë kemi vërtet pushimet. Por në këtë rast muajt e vjeshtës. Më shumë se gjithçka, sepse në verë temperaturat janë me të vërtetë të larta, duke u rritur në 40º. Përveç kësaj ka më shumë grumbullim të njerëzve. Shtë e vërtetë që gjetja e këtij vendi pothuajse bosh është një detyrë shumë e komplikuar. Por duke u larguar nga muajt më karakteristikë dhe duke zgjedhur muajt vjeshtorë, ne do të jemi në gjendje të ecim pak më të qetë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*