Lojërat Pythian, historia dhe sporti në Delphi

Delphi Greqi

Katër ishin të mëdhenjtë Lojërat Panhelenike të Antikitetit: Lojërat e famshme Olimpike, ato të Nemea në Argos, Isthmiani në Korint dhe Lojërat Pitike që ndodhi në Shenjtërorja e Apollonit në Delphi. Ne do të merremi me këtë të fundit në postimin tonë sot.

Qyteti i Delphi është i vendosur në rajonin grek të Fokisi, rreth 150 kilometra në perëndim të Atenas. Pothuajse tre mijë vjet më parë, ku kishte vetëm një vend të vetmuar dhe të egër, atje u ndërtua një vend i shenjtë për nder të perëndisë Apollon që gjithashtu strehonte një nga orakujt më të njohur të Greqisë antike.

Një grup priftëreshash thirri pythias Ata ishin përgjegjës për mirëmbajtjen e orakullit dhe zbulimin e vizitorëve për planet e perëndive (fjala "fallxhor" rrjedh prej tyre). Pythias u emëruan në kujtim të përbindëshit Piton, një gjarpër gjigant që banonte në vendin që perëndia do të kishte vrarë.

Popullariteti i këtij orakulli arriti kulmin e tij nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit Udhëtarët nga e gjithë Hellas u mblodhën atje për t'i ofruar ofertat e tyre të bujshme Apollonit dhe për të dëgjuar shpalljet hyjnore. Si rezultat i kësaj fluksi të vazhdueshëm të vizitorëve, tempuj, monumente dhe shumë struktura të tjera u ngritën.

Delphi Greqi

Rrënojat e tempullit të Apollonit në Delphi

Përveç kësaj, në Delphi ekzistonte një vend simbolik i njohur si Omphalos, Qendra e botës " të cilën Zeusi e kishte theksuar me një gur të madh konik.

Festimi i Lojërave Pythian

Në 590 para Krishtit u mbajtën për herë të parë Lojërat Pitike, të cilat do të kishin një periodiciteti tetë vjeçar (Ndryshe nga Lojërat Olimpike, të cilat mbaheshin çdo katër). Ata që ishin përgjegjës për organizimin e tyre ishin priftërinj të thirrur amfibet, nga qytete të ndryshme greke.

Legjenda thotë se lojërat u krijuan nga vetë Apollo menjëherë pasi ai kishte vrarë Python. Miti tregon se si perëndia mori në zotërim Delphin me një kurorë dafine në kokë. Për këtë arsye, fituesit e Lojërave Pitike u shpërblyen një kurorë dafine, një liqen që më vonë u imitua në festime dhe gara të tjera ceremoniale.

Armëpushimi i shenjtë

Siç ishte rasti me Lojërat Olimpike, gjatë muajve para fillimit të Lojërave Pitike, disa lajmëtarë i quajtur teoritë ata bënë një vizitë në Greqi për të njoftuar datën e fillimit të saj.

Qëllimi i këtyre lajmëtarëve është që kjo thirrje të arrijë kudo. Qyteti që pranoi të marrë pjesë në lojëra duhet të ndërpresë menjëherë çdo luftë dhe t'i nënshtrohet thirrjes "Armëpushimi i shenjtë". Qytetet që nuk pranuan ta bënin këtë u përjashtuan, gjë që ishte një humbje e konsiderueshme e prestigjit.

Ceremonitë

Ditët e para të Lojërave Pythian ishin të destinuara për në ceremonitë e shenjta për nder të Apollonit. Kishte të mëdha sakrifica (hekatombet), procesionet y banket.

Delphi Greqi

Teatri Delphi

Kishte gjithashtu një shfaqje teatrale në të cilën u kujtua lufta epike e zotit kundër gjarprit të tmerrshëm Python. Për të drejtuar këtë shfaqje e famshme Teatri Delphi, një nga teatrot greke të ruajtura më mirë.

Konkurset poetike dhe muzikore

Pas ceremonive të hapjes, Lojërat Pythian filluan me një seri të konkurseve muzikore në të cilën pjesëmarrësit demonstruan aftësitë e tyre duke luajtur instrumente të tilla si çelësi. Me ritmin, u shtuan konkurset e teatrit, korit dhe vallëzimit. Në periudhën e vonë ka pasur edhe konkurse poetike.

Gara sportive

Pas ditëve kushtuar arteve, filluan garat sportive. Prova më e spikatur ishte garën në stadium (rreth 178 metra), të fazë e dyfishtë, garë e gjatë i 24 stadiumeve dhe garën e armëve, në të cilën vrapuesit garuan të armatosur me panoplik hoplitik; u mbajtën edhe gara kërcim së gjati, hedhje diskut dhe shtizë, si dhe prova të ndryshme mundjeje siç është ajo e pankration. Kishte tre kategori sipas moshës së konkurrentëve.

Ditët e fundit të Lojërave Pythian ishin të rezervuara për garat e kuajve. Kishte dy kategori: gara qerre me dy kuaj (trarë) dhe katër kuaj (qerre). Këto gara u mbajtën në eai hipodrom në qytetin fqinj të Cirra, disa kilometra larg Delphi. Megjithatë, në vendin e shenjtë statuja e famshme e Karriera e Delphi, sot konservuar në muzeun arkeologjik të qytetit. Kjo skulpturë bronzi e përfaqësuar Policia e Geles, një tiran i Siçilisë Greke që e shpalli veten fitues të lojërave në shumë raste.

Fundi i Lojërave Pythian

Popullariteti i Lojërave Pitike vazhdoi edhe pas pushtimit Romak të Greqisë, megjithëse ato filluan me ngadalë periudha e rënies. Orakulli vazhdoi të merrte vizitorë dhe lojërat vazhduan të mbaheshin, por popullariteti dhe prestigji i tij u zvogëluan gradualisht.

Pasuritë e depozituara në tempujt në Delphi u plaçkitën në shekullin e XNUMX pas Krishtit nga Gotët dhe Heruli. Më në fund, lojërat pushuan së festuari në shekullin vijues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*