Pastiçeri dhe ëmbëlsira Hollandeze

La gastronomia e Hollandës nuk ka prestigjin dhe traditën e vendeve të tjera evropiane si Franca, Spanja apo Italia. Në vend të kësaj, Pastiçeri Hollandeze është e njohur gjerësisht në të gjithë botën. Hollandezët e përcaktojnë veten e tyre si dhëmbë të ëmbël të pandreqshëm, të cilët kënaqen me gatimin dhe shijimin e të gjitha llojeve të ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave.

Para se të vazhdoni, këtu është një paralajmërim: postimi i sotëm është plot me shijshme dhe tundime. Nuk këshillohet të vazhdoni të lexoni për ata që janë në dietë:

Mbëlsirat klasike Hollandeze

Rënia e zoute

Shtë një ëmbëlsirë me pije alkoolike e konsumuar gjerësisht në Hollandë, por edhe në Belgjikë, Luksemburg dhe pjesë të caktuara të Gjermanisë. rënie zoute ("Rënie e kripur") shitet në kube të vogla, të zeza. Pamja e saj është e ngjashme me atë të gomave dhe aroma e saj është shumë e ngjashme me atë të jamball. Ekzistojnë katër varietete të ndryshme në varësi të sasisë së kripës që ato përmbajnë.

rënie zoute

Pijet alkoolike popullore Hollandeze, rënie zoute

Hollandezët i atribuojnë disa veti medicinale rënies së zoute-s, megjithëse në të vërtetë e hanë sepse e duan. Në disa furra buke ato shiten të aromatizuara me thelb kokosi, nenexhik, mjaltë, gjethe dafine dhe aroma të tjera.

Stroopwafel

Kjo është një version delikat, i karamelizuar i wafles klasike belge (në Hollandisht, Stroop do të thotë shurup dhe wafel është waffle). Kjo ëmbëlsirë përgatitet në një tigan të veçantë të ndarë në katrorë. Brumi pritet në mënyrë tërthore për të derdhur karamelin brenda, ndërsa është duke u përgatitur.

Stroopwafel

Stroopwafel: një version i waffles të famshëm në formë waffle

Në shumë vende ato përgatiten duke shtuar lajthi të shtypura me kërcell, ndërsa në të tjerët brumi është i kalitur me kanellë. Rezultati është gjithmonë spektakolar.

Vlaai

E popullarizuara vlaai Isshtë një tortë e ëmbël e bërë nga brumi i tharmit që është e mbushur me fruta (mollë, kajsi, ananas, kumbull ose manaferra). Në disa receta të ëmbëlsirave Hollandeze, përbërës të tjerë të tillë si krem ​​karamel ose raven janë përfshirë gjithashtu.

vlaai

Vlaai holandez

Ekzistojnë disa variante shumë të veçanta të vlaait tradicional. Për shembull, orizi është i mbushur me oriz dhe krem, megjithëse ka edhe të tjerë që kanë krem ​​pana ose çokollatë.

Poffertjes

Duke shëtitur nëpër ndonjë rrugë në çdo qytet apo qytet në Holandë, është e zakonshme që hunda jonë të joshet nga aroma e parezistueshme e poffertjes. Në të gjithë vendin ka tezga të vogla rrugësh ku këta të vegjël përgatiten për momentin petulla të nxehta me gjalpë të shkrirë dhe sheqer pluhur.

poffertjes

Poffertjes: mini-petulla Hollandeze

Poffertjes shiten gjithashtu në kafenetë Hollandeze si një meze të lehtë për të shoqëruar kafenë ose çajin. Ka edhe dyqane të specializuara në këtë produkt, të quajtur poffertjeskraam.

Pastiçeri Hollandeze e Krishtëlindjes

Pastiçeritë Hollandeze janë veçanërisht të larmishme rreth kohës së Krishtlindjes. Raste të veçanta kërkojnë aromë të veçantë. Krishtlindje në Holandë fillon të festohet më 6 dhjetor, dita e Shën Nikollës (Sinterklaas).

Biskota të Shën Nikollës

Në ditën e mbërritjes së Shën Nikollës me dhuratat e tyre, fëmijët Hollandezë e ëmbëlsojnë pritjen duke pirë çokollatë të nxehtë dhe duke ngrënë biskota. Të rriturit bëjnë të njëjtën gjë, edhe pse me një gotë pije alkoolike në dorë.

pepernoten

Pepernoten për Ditën e Shën Nikollës

Piet, ndihmësi i Shën Nikollës, është përgjegjës për shpërndarjen e ëmbëlsirave tek të vegjlit: pepernoten (biskota të vogla në formë të parregullt të bëra nga thekra, mjalti dhe anisi) dhe kruidnoten xhenxhefil Ajo gjithashtu shpërndan pjesë të banket, një ëmbëlsirë e mbushur me pastë bajame.

Kerststol

Ashtu si në shumë pjesë të tjera të botës, Dita e Krishtlindjeve në Hollandë festohet si një familje rreth një tryeze të pajisur mirë. Banketi arrin kulmin me kerststol, një bukë me rrush të thatë që shpesh mbushet edhe me pastë bajame. Kjo tortë, një recetë klasike brenda brumërave hollandezë, është e ngjashme me atë të përgatitur në Gjermani dhe vendet e tjera të Evropës Qendrore.

kerststol

Qershia në darkën e Krishtlindjes në Holandë: kerststol

Në familjet më fetare ata preferojnë të zëvendësojnë kerststol me një tjetër ëmbëlsirë të veçantë:  beschuit u takua me muisjes, një tortë sfungjeri Hollandeze e mbuluar me anise me sheqer. Shtë delikatesa me të cilën festohet lindja e Jezusit dhe që zgjerohet gjithashtu shërbehet për të festuar çdo lindje gjatë gjithë vitit.

Oliebollen

Në prag të Vitit të Ri, aroma e vajit nga fryerjet e thella që vijnë nga kuzhinat është e zakonshme në shtëpitë Hollandeze. Ato të shijshme skuqen në to oliebollen, frite brumi që shërbehen vetëm me sheqer të pluhurosur ose të mbushur me copa molle dhe rrush të thatë.

Oliebollen

Sweetmbëlsira më e mirë për të filluar vitin: Oliebollen

Ekzistojnë disa lloje rajonale të oliebollen (përkthimi: "tufa vaji"). Për shembull, në zonën e Limburg-ut ato janë si donuts dhe janë gjithashtu të përgatitur për të festuar Karnavalet. Nga ana tjetër, në provincat veriore këto fritters përgatiten me kujdes të veçantë dhe janë veçanërisht të rrumbullakosura, pothuajse sferike.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   KUJDESTAR ERIK WLDEMAR dijo

    KAM NEVOJ P NUMR NUMRIN E TELEFONIT TTE KOTPQUAVE