Kalaja e Budës

Kalaja e Budës

El Kalaja e Budës, i njohur gjithashtu si Pallati Buda ndodhet në Budapest. Ky emër i atribuohej si vendbanimi i mbretërve hungarezë. Edhe pse sot përdorimi i tij tashmë është pak më ndryshe, pasi në të mund të shohim bibliotekën ose Muzeun e Historisë, pa harruar Galerinë Kombëtare.

Ndërtimi i tij ishte gjatë Gotikut të vonë, kështu që ne po flasim për shekullin e katërmbëdhjetë. Megjithëse është e vërtetë që ajo kishte një rindërtim tashmë në XVIII. Por akoma, është një nga vendet thelbësore për të vizituar dhe strehon një bukuri shtesë. Duke qenë në kodër, ajo ka pamje më shumë se mbresëlënëse.

Si të ngjitemi në Kalanë e Budës

Në mënyrë që të shkojmë në Kështjellën e Budës kemi disa mundësi. Nga njëra anë, ka disa shkallë që mund të shihen në mënyrë të përsosur, pasi të kenë kaluar Ura e Zinxhirit, e cila është një tjetër nga Tërheqjet e Budapestit. Shtë më e vjetra dhe në muzg krijon një efekt të lehtë, së bashku me kështjellën që është e denjë për admirim. Por nëse nuk doni ose nuk mund të ngjitni shkallët, ekziston edhe një pjerrësi, në anën e majtë të vendit ku është teleferiku. Sigurisht, opsioni më i rehatshëm është të shkoni me teleferik. Nëse blini biletë vajtje-ardhje do të keni një zbritje por mund të bëni vetëm në një mënyrë dhe më pas të zbrisni në zonën e kodrës dhe të shijoni peisazhin.

Galeria Kombëtare Hungareze

Labirinti i Budës

Duhet thënë se pjesa e Labirint Buda Ajo përbëhet nga një zonë bodrum, si dhe qeliza që janë gjithashtu të rëndësishme për t'u vizituar. Sigurisht, përdorimet e këtij vendi kanë qenë më të ndryshmet ndër vite. Nga njëra anë ishte një bodrum vere por nga ana tjetër ka shërbyer gjithashtu si burg dhe spital ushtarak. Por në vitet 80 ata i dhanë asaj një kthesë të re, duke vendosur një seri figurash dylli. Ju gjithashtu do të njihni disa piktura shpellash, si dhe burime dhe vende të pabesueshme. Për të gjithë ata të apasionuarit pas botës së hijeve, duhet thënë se pasdite ata fikin dritat dhe vizita kryhet vetëm me një llambë vaji si udhëzues. Orët e labirintit janë nga 10 në mëngjes deri në 19 pasdite. Hyrja për të rriturit kushton pak më shumë se 6 euro.

Çfarë do të gjejmë në vizitën në Kalanë e Budës

Galeria Kombëtare Hungareze

Shtë një muze ku veprat e artit në formën e pikturave monopolizojnë këtë vend, megjithëse ka edhe disa skulptura të tjera. Njëra nga dhomat është e ngarkuar me ekspozimin koleksione të vonë gotike. Përveç tyre, në këtë galeri takohen edhe autorët më të rëndësishëm. E vërteta është se përveç vetë artit, nuk mund të presim të gjejmë një ambient të brendshëm plot me një dekor të dikurshëm. Meqenëse u shkatërrua gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë pak mbeten nga arkitektura fillestare.

si të shkojmë në kështjellën e Budës

Biblioteka Kombëtare Hungareze

Kjo bibliotekë është e krijimit të kohëve të fundit. Përveç kësaj, ajo mban emrin e Ferenc Szechenyi. Meqenëse ai ishte një nga ata që, në shekullin e 80-të, i dha kombit një seri librash. Falë gjesteve si këto ata ishin në gjendje të flisnin për bibliotekën. Ishte në vitet XNUMX kur kaloi në vendin ku ndodhet aktualisht: Kalaja e Buda.

Muzeu Historik i Budapestit

Nuk mund të harronim një tjetër nga vendet që janë gjithashtu në kështjellë. Bëhet fjalë për Muzeun e Historisë. Aty do të zbuloni historia e këtij vendi që nga Mesjeta deri në ditët e sotme. Ky muze është i ndarë në katër kate dhe njëri prej tyre mund të gjendet në bodrum. Do të gjeni nga disa objekte që shpjegojnë pak më shumë kalimin e kohës në argëtime në formën e dhomave tradicionale. Ndërsa në bodrum nuk do të gjesh objekte, por vetë zona tashmë është një muze.

vizitë në kështjellën e Budës

Programet për të vizituar Kështjellën e Budës

Siç kemi treguar më parë, brenda kalasë gjejmë Galerinë Kombëtare të Hungarisë. Kjo ka një orar nga 10 në mëngjes deri në 6 pasdite, nga e Marta në të Dielë. Ndërsa për të vizituar Muzeun e Historisë, respektohen të njëjtat orë me ato të galerisë. Sigurisht, për të shijuar Bibliotekën, duhet të bëni një rezervim pasi ato janë Vizita të drejtuara.

Ura e Zinxhirit

Edhe pse është e vërtetë që nuk është një pjesë specifike e kalasë, është një nga vendet më mbresëlënëse. Siç kemi komentuar më parë, është ura që lidh Budën dhe Pestin. Duke qenë kështu më i vjetri dhe i njohuri. Duhet thënë që nuk është më origjinali por se është një rindërtim. Por sido që të jetë, bukuria e saj nuk është pa lavdërime. Nëse dëshironi të shijoni një pamje panoramike kudo që ka, është më mirë gjatë natës, sepse dritat do të ndriçojnë të gjithë zonën dhe natyrisht, edhe kështjellën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*