Kolkata, ndër qytetet më të bukura në Indi

Kalkuta Indi

Kalkuta, ish-kryeqyteti i Indisë Britanike, ruan ende një pjesë të asaj elegance të vjetër, e cila e bën atë një qytet ndryshe nga qytetet e tjera të mëdha në vend. Edhe sot ajo mbetet kryeqyteti krenar i shtetit të Bengalit Perëndimor dhe zemra kulturore e Indisë.

Gjëja më e mirë për të vizituar Kalkutën për udhëtarin perëndimor është që ju do të gjeni në të gjitha thelbi i mirëfilltë i Indisë, por do të gjeni edhe shumë më tepër. Dhe është se në këtë qytet ku jetojnë më shumë se pesë milion njerëz ka shumë historia, arti, kultura dhe argëtimi.

Kolkata është gjithashtu një qytet i kontrasteve. Në të, pallatet dhe vila luksoze bashkëjetojnë me disa nga lagjet më të varfra në botë, ku të famshmit Nënë Tereza zhvilloi punë të palodhshme humanitare për dekada.

Por mbi të gjitha, Kolkata është një destinacion magjepsës që nuk lë askënd indiferent. Këto janë vizitat thelbësore:

Tempulli Dakshineswar

Një nga ndërtesat më të bukura dhe mbresëlënëse në vend. Tempulli Dakshineswar i kushtohet perëndeshë Kali, gjithnjë plot adhurues dhe turistë.

tempulli i kalkutës

Tempulli Dakshineswar

Tempulli qëndron në brigjet e lumi hooghly. Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të me iniciativën e filantropit Rani Rasmoni. Struktura e saj tërheq vëmendjen për nëntë kullat e saj të mëdha. Tashmë brenda një oborri të madh hapet ku besimtarët mund të adhurojnë dhe të ngrenë lutjet e tyre drejt statujave të mëdha prej mermeri të bardhë të hyjnive të panteonit hindu siç janë Shiva, Vishnu dhe, natyrisht, Kali.

Në rrëzë të tempullit janë gat, hapat e shenjtë që zbresin në bregun e lumit.

Hyrja në tempullin Dakshineswar është falas, mbase kjo shpjegon pse është gjithmonë e mbushur me njerëz.

Ura Howrah

Për shumë, kjo është ikona e madhe e qytetit. Edhe pse emri i tij zyrtar është Rabindra Setu, të gjithë në Kalkuta e njohin atë me emrin që i dhanë anglezët: Ura Howrah. U inaugurua në vitin 1943 për t'i siguruar qytetit hyrjen nga qyteti fqinj Howrah, nga i cili mori emrin e tij.

ura e kalkutës

Ura Howrah në Kolkata

Kjo strukturë e mrekullueshme metalike mbështet trafik të madh: rreth 150.000 automjete dhe më shumë se 90.000 këmbësorë në ditë. Dimensionet e tij janë si më poshtë: 217 metra e gjatë dhe 90 metra e lartë. Natën ajo ndriçohet duke ofruar një spektakël të bukur për njerëzit e Kalkut.

Maidan dhe Victoria Memorial

Parku më i rëndësishëm në qytet, i njohur gjatë kohërave koloniale si Terreni i Paradës së Brigadave. Isshtë një splanadë e madhe me pemë dhe zona me bar të vendosura në qendër të Kalkutës. Shtë vendi ideal për të shpëtuar nga nxitimi i rrugëve të qytetit, i cili për turistët mund të jetë paksa mbizotërues.

vajzë

Lojtarët e kriketit në Maidan në Kalkuta, me Memorialin Victoria në sfond

Ndër të tjera, në Maidan Park do të gjeni më të njohurit Terren kriketësh në kopshtet Eden dhe hipodromi i Kalkutës.

Por mbi të gjitha, në njërin skaj të parkut qëndron ndërtesa e mrekullueshme e Memoriali i Victoria, një monument përkujtimor në nder të Mbretëreshës Victoria pas vdekjes së saj në 1901. Brendësia e tij strehon një muze ku ekspozohen piktura vaji mbi jetën e mbretëreshës.

Belur Matematika

Një tjetër që duhet parë në Kalkuta është padyshim tempulli i Belur Matematika. Nuk është vetëm ndonjë tempull, por një tempull shumë i veçantë, pasi është ai zemra e Lëvizjes Ramakrishna. Gjëja më e jashtëzakonshme në lidhje me arkitekturën e saj është shkrirja e saj pothuajse e pamundur e artit të krishterë, islamik, hindu dhe budist. Dhe është që ndërtuesit e tij synonin që ky tempull të ishte një simbol i unitetit të të gjitha feve.

tempulli indian

Tempulli eklektik i Belur Math

Vizita të tjera thelbësore në Kalkuta

Vendet interesante për të parë dhe zbuluar në Kolkata janë të pafundme. Shtë më mirë ta bësh më të lehtë dhe të kushtosh çdo ditë të qëndrimit tënd për të eksploruar një zonë të ndryshme të qytetit. Një plan i mirë, për shembull, është të kërkojmë gjurmë koloniale britanike, të cilat do t'i gjejmë Fort WilliamKatedralja e San Pablo-s dhe në ndërtesën neo-gotike të Gjykata e Larte.

Për t'u zhytur në atmosferën intensive dhe plot ngjyra të qytetit duhet të vizitoni tregu i luleve në Mullick Ghat dhe bëj pazar në stendat e pëlhurave dhe artizanaleve Tregu i ri. Vlen gjithashtu të braktisësh Phears Lane në Chinatown të ​​Vjetër (Qyteti i vjetër i kinezëve). Sidoqoftë, për të shijuar një përvojë gastronomike XNUMX% Bengali, duhet të ndaleni në një nga restorantet tradicionale në Rruga e Parkut.

Një vizitë më e relaksuar ofrohet nga Kopshti Botanik i Kalkutës, ku rriten zambakë gjigantë dhe në të cilën do të gjejmë një pemë baniane të vjetër me shekuj. Aty më në fund do të gjeni pak paqe midis kaq shumë emocionesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*