Shpikje të rëndësishme të Indisë

Shpikja e Yoha-s

Ka shumë vende në këtë shekull që na kanë vizituar për shumë arsye: misteri i tyre, peizazhi, zakonet e tyre, etj. Por gjithnjë e më shumë njerëz, kur shkojnë të udhëtojnë në një vend me një kulturë tjetër të mbushur me mister, duan të njohin kuriozitetet dhe çelësat e atyre vendeve në të cilat do të udhëtojnë dhe një prej tyre është Indi.

Indi është një vend i plotë i fshehtëdhe nga e cila, me kalimin e viteve, shumë nga mrekullitë që janë arritur në tokat e tyre plot pasuri dhe magji kanë humbur, për shembull të gjitha shpikjet që janë përdorur nga pjesa tjetër e botës, si perëndimore dhe lindore, madje ka evoluar me kalimin e viteve.

Shpikjet indiane që revolucionarizuan botën

Një nga civilizimet më të vjetra në botë dhe, nga ana tjetër, një nga vendet më të populluara në botë, është kryesisht përgjegjës për të dhënë një vëllim kontributesh në botën e shkencës, artit dhe matematikës. Nëse shikoni shumë nga gjërat që ne përdorim rregullisht sot, ato kanë origjinën e tyre dhe / ose bazohen në parimet e krijuara në Indi. Më të rëndësishmet dhe ato që nuk do të besonit kurrë se janë shpikje indiane janë këto:

Shpikje matematikore

numri zero

Aryabhatta shpiku "zero", si numër, që nga sistemi i numërimit u shpik në këtë vend.

Një tjetër gjë që Origjina e saj në Indi është algjebra, trigonometria, gjeometria dhe llogaritjet.

Një term i njohur në të gjithë botën është "Ayurveda", në Devanagari the shkenca e jetë. Kur kërkojmë të rrisim mbrojtjen e trupit tonë, ne përdorim një sistem si ky. Në evolucionin e historisë, Ayurveda mbetet një sistem me shumë ndikim i mjekësisë në Azi.

Edhe nga India doli sistemi binar i numrave pra përdoret në kompjuterë dhe të gjitha llojet e pajisjeve dixhitale.

Baudhāyana ishte ai që zbuloi vlerën e "pi" dhe, nga ana tjetër, shpjegoi atë që njihet si "Teorema e Pitagorës" në shekullin e 6-të, shumë kohë para se matematikanët evropianë të fillonin të punonin me të.

Shpikjet shkencore

astronomi

Një shekull më parë, një indian tjetër me emrin Bhaskaracharya llogariti kohën që i duhet Tokës për të rrethuar Diellin në orbitën e saj.

Besoni apo jo, Astronomia është gjithashtu një shkencë që u shfaq në Indi para kudo tjetër në botë.

Komunikimi pa tel u zbulua nga një profesor indian, demonstruar nga SHBA.

Ju gjithashtu duhet ta dini se 2.600 vjet më parë, operacionet kirurgjikale ishin kryer tashmë në Indi me komplikime të caktuara, të tilla si: katarakt, prerje cezariane, fraktura, operacione plastike, truri, etj. Sushruta dhe ekipi i tij përdorën më shumë se 120 mjete për të kryer këto operacione.

Lojërat e shpikura në Indi

shahu indian

"Çaturanga", ishte se si dihej shahu kur u shpik në Indi gjatë shekullit të 6-të.

Të gjithë e kujtojmë lojën tipike të gjarprit që u gjet në shumë telefona nga disa vjet më parë dhe që ishte loja më virale e kohës por, çdokush do të thoshte se kjo lojë është frymëzuar nga një lojë indiane e quajtur "Moshapat", bazuar në gjarpërinjtë dhe shkallët e krijuara në shekullin e 13-të dhe që ka pësuar dhe do të vazhdojë të pësojë modifikime gjatë gjithë historisë.

Nëse ka diçka që është e pranishme në jetën tonë pothuajse çdo ditë dhe në shumë prej gjërave që përdorim, ato janë butonat. Këto xhevahirë të vegjël u zbuluan në Luginën e Indit gati pesë mijë vjet më parë.

Të gjithë kemi luajtur në një farë kohe "Parcheesi", por jo të gjithë e dimë atë është një lojë e frymëzuar nga një tjetër e shpikur më parë në Indi e quajtur "Ludo", e bërë me pëlhurë dhe me standarde shumë të ngjashme me ato të përdorura universalisht.

Shpikje teknologjike nga India

fibra optike

Në shekullin e 16-të, u gjet një mënyrë për të prodhuar strukturat e para të parafabrikuara dhe të lëvizshme ideja e të cilit më vonë u eksportua në fuqitë e mëdha botërore dhe u transformua dhe u përmirësua.

Emëruar nga Revista Fortune si një nga "7 heronj harruar ", Dr. Narinder Kapany, është i njohur mirë në botën e teknologjisë dhe pajisjeve dixhitale si p.sh. "Babai i fibrave optike" për shkak të studimeve të saj pioniere dhe punës me këtë lloj fibre dhe përgatitjes së saj për aplikime në të ardhmen.

Fetë e lindura në Indi

India është gjithashtu djepi i krijimit të Budizmit dhe Yogës.

Shpikje të tjera kurioze nga India

gruaja që lan flokët

Një tjetër shpikje e madhe indiane ka qenë shampoja. Ky element u krijua gjatë Rajs Britanike, kjo ishte koha kur floktarët ziejnë sapunin me bimë të llojeve të ndryshme për t'i dhënë shkëlqim dhe aromë flokëve. Fjala shampo rrjedh nga fjala hindu "Shampo", e cila vjen për të thënë qetësi ose presion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Cristian Torres dijo

  piros nuk kanë shpikje

  1.    Dayanitha gonzales lopez dijo

   Hahaha Sisisi

 2.   Cristian Torres dijo

  fagot

 3.   Cristian Torres dijo

  bastard burri i saj i cili e la gomarin të lënduar në shtratin e xhaxhait të saj

 4.   alberto dijo

  është e padobishme

 5.   alberto dijo

  chingen asu nënë

 6.   Manuel David dijo

  Kjo nuk është as e mirë për një gomar, unë preferoj enciklopedinë elektronike

 7.   n $ n @ GARCIA LOPEZ dijo

  VETEM ÇELEYSI P TOR T S THOT K K ISSHT G E PRGJITHSHME - TU DUA TOM - ERS UDHZUESI MEST I MIR IN N THE BOT

  ARIBA Binjakët KAULITZ

  POSHT IS ISSHT @ FAQE

 8.   ckemi dijo

  çfarë ka me ju ... çfarë ka me komentet tuaja ...

 9.   ANONIM dijo

  hahaha me kane qeshur shume por kesaj faqe i mungojne me shume informacione ...

 10.   NUK E DI SI L LSHT dijo

  budallallëk! Unë dua shumë gjëra që nuk më tregojnë numrin zero. L.!

 11.   Juliana dijo

  Q! ÇOOPET E MADH NUK KAN AN ASGJING ÇFAR A JAN EL P ELRB ELRAT E BIBLAVE T IN GJEDHURA

 12.   Juliana dijo

  Unë kam një punë të gjatë babëzi dhe një ekspozim dhe kjo faqe nuk shërben më keq dhe kur shpikjet e hapjes së kërkimit.
  ASNJ AN TJETR TJETR SI Q! APPAReTIO (((PENDEJO)))

 13.   anonim dijo

  Ata janë gomarë për të bërë një faqe që është e padobishme dhe nuk sjell asgjë vezë

 14.   Jiji dijo

  ash kjo nuk është e mirë për mua ose poo mut []? (& /)% #%! # $ $ $ 55%

 15.   hundë dijo

  nuk eshte mire per nd
  Sa turp e bëri këtë

 16.   hundë dijo

  dhe ti nuk hesht dhe pushon së foluri vrazhdësi

 17.   S'më intereson dijo

  Çfarë po thua, komente të ndyra, ata që flasin përveç meje dhe e thithin

 18.   Gabrielle dijo

  nuk kam asnjë lidhje me atë që pyet ok: c

 19.   sammahi dhe larke dijo

  uuuuuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhhhhh nuk punon per asgje uuuuuuuhhhhhhhhhhhhhh

 20.   anonimus dijo

  ne ju shtypim hundën aki ata thonë vrazhdësi të pastër budalla dhe oss

 21.   dikush dijo

  q papjekur, kështu që toooooooooooontos ………………………………

 22.   carol fernanda dijo

  ummmmmmmmmmmmmmmmm qentë sisisssi është e padobishme po shikoja dhe asgjë nuk doli ata futën gishtin e mallkuar në gomar

 23.   Bea dijo

  Qij bijë, cilën pi duhan? aq i zgjuar sa as nuk mund te shkruash.