Vullkanet në Indi

vizitë vullkanet Mund të duket si një alternativë shumë e veçantë e turizmit, por kemi parasysh që shumë njerëz në të gjithë botën po e bëjnë këtë, ose për shkak të shijeve të gjeografisë ose për shkak të historisë që ka ndodhur në ato vende specifike. India nuk mund të jetë i pavëmendshëm ndaj këtij realiteti, duke pasur të gjitha llojet e destinacioneve nën këto karakteristika, të cilat duhet t'i dimë me këtë rast.

Ne do të fillojmë nga vullkani i ishull djerrëbrenda detit dhe ishujve të Andamanit, shtëpia e një prej vullkaneve të vetme aktive në të gjithë rajonin e Azisë Jugore. Ju do të jeni të interesuar të dini se Vullkani shterpë ai kishte shpërthimin e tij të fundit të regjistruar në mes të vitit 2008. Vlen të përmendet se është një stratovolcano i lartë 354 metra. Nëse duam të vizitojmë rajonin, do të gjendemi në mes të një prej mjediseve të shumta parajsore që kanë ishujt e Azisë Jugore, me bimësi të gjerë, faunë të shkëlqyeshme dhe një mjedis të ngrohtë dhe natyral për verën.

Në ishullin Baratang, gjejmë edhe disa vullkane. Le të fillojmë duke përmendur Vullkani Jalki Mud, e cila shpërtheu për herë të fundit në 2005, dhe u shoqërua me tërmetin e Oqeanit Indian në 2004.

Më në fund duhet të vizitojmë ishullin Narkondam ose Narcondum, ku gjejmë një vullkan homonim. Ky vullkan i vendosur në Detin Andaman, ka një kulm prej 710 metrash. Isshtë një vullkan i fjetur, i cili u bë aktiv vetëm në 2005 pas tërmetit në Oqeanin Indian 2004.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*