Zakonet dhe traditat tipike të Irlandezëve

Irlandë

Irlanda është një vend i mrekullueshëm, me njerëz të gëzuar, ose të paktën më shumë se britanikët, llafazanë dhe të zhurmshëm që duan të tregojnë traditat e tyre dhe të jesh ndryshe nga anglishtja, në fakt është një gabim mjaft i zakonshëm për shumë studentë që janë afër përsosjes së gjuhës të supozojnë se Irlanda është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, kjo zakonisht merret si shkelje. Pa dyshim që fama e kokëkrisur, ose më mirë Me fjalë të tjera, të qenit besnikë ndaj parimeve të tyre fitohet mirë.

Pasardhësit e popullit kelt, flokëkuq me pamje të fortë mbizotërojnë midis burrave dhe grave irlandeze. Ata të gjithë flasin anglisht, është gjuha zyrtare, por edhe galike që nga viti 1922, dhe vlerësohet se gati gjysma e popullsisë është në gjendje ta flasë atë, pasi që është e detyrueshme në shkolla. Tre dialektet kryesore irlandeze janë Ulster në veri, Munster në jug dhe Connacht në rajonin qendror dhe perëndimor të ishullit.  

Por përtej kësaj karakteristike të vetë gjuhës, ky vend ka shumë karakteristika të tjera dhe zakonet e veta që i bëjnë ato të njihen kudo në botë dhe domethënë, kush nuk ka festuar një Ditë të Shën Patrikut?

Saint Patrick, festa e gjelbër e Irlandës

Shën Patriku

Festa e pestë në Irlandë është Festa e Shën Patrikut, e cila festohet në 17 Mars të çdo viti. Në këtë ditë të gjithë veshin diçka të gjelbër, e cila nga ana tjetër është ngjyra që simbolizon vendin, dhe një kasolle. Tërfil simbolizon mësimet e Trinisë së Shenjtë që Shën Patriku solli në këto toka. Gjatë gjithë ditës ka parada të panumërta dhe në mbrëmje do të ketë ahengje, koncerte, birra dhe festa në pub-et. Parada e Dublinit në kryeqytet është pjesë e një festivali që zgjat pesë ditë.

Bloomsday, duke ndjekur gjurmët e Uliksit

Blomsday në Irlandë

El Lulëzimi është një ngjarje vjetore e mbajtur për nder të Leopold Bloom, personazhit kryesor në romanin Uliksi nga James Joyce. Ajo është festuar çdo 16 qershor që nga viti 1954 dhe ata që e festojnë përpiqen të hanë dhe të darkojnë, si dhe protagonistët e shfaqjes, dhe mbajnë takime në Dublin për të ndjekur itinerarin e saktë të veprimit. Nuk është se është një traditë shumë e vjetër, por ajo tashmë është asimiluar plotësisht në jetën e Irlandezëve.

Dasmat, një traditë shumë e bukur

unazë për martesë në Irlandë

Një traditë shumë e bukur janë ceremonitë e dasmës, në të cilat çiftet zgjedhin të nderojnë ritin e lashtë keltik të bashkimit të duarve në dasmat e tyre. Nusja dhe dhëndri bashkojnë duart përmes një harku të bardhë të lidhur. Dhe një kuriozitet që themi se nusja vesh diçka blu, diçka të re, diçka të përdorur dhe diçka të huazuar është me origjinë irlandeze.

Një kuriozitet tjetër për dasmat irlandeze është se ditë më parë, pata do të gatuhet në shtëpinë e nuses, dhe në banket nusja dhe dhëndri do të fillojnë të hanë kripë dhe bollgur, si mbrojtje ndaj syrit të keq.

Kukudhët dhe zanat, leprechauns

Leprechaun irlandez

Si Celtët e mirë, Irlandezët besojnë në të gjitha forcat e natyrës, dhe gjithashtu në ata leprechauns, disa protagonistë të bukur dhe të mirë të xhuxhëve të folklorit popullor irlandez. Legjenda thotë se leprechauns kanë qenë në Irlandë para vetë Keltëve, shpesh duke marrë formën e burrave të moshuar që gëzojnë ligësi dhe bëjnë ose rregullojnë këpucë. Pjesa më e mirë është se kapja e njërës do t'ju çojë në vazon e tyre me monedha ari, e dini, ajo në fund të ylberit.

Hurling, një sport për burra të fortë

Ndeshje hurling

Një tjetër traditë dhe zakon që Irlandezët janë shumë krenarë është el duke u hedhur, një sport ekipi prej 15 anëtarësh me origjinë Keltike. Luhet me shkopinj, të quajtur hurley ose camáin, me të cilin goditet një top, slototar. Origjina e lojës është aq e vjetër sa ka legjenda të traditës Celtic që përmbajnë histori në lidhje me këtë sport, të tilla si ajo e heroit mitologjik Cúchulainn. Në shekullin e trembëdhjetë u desh të ndalohej për shkak të dhunës së tepruar midis lojtarëve. Ndoshta një nga rregullat që më tërheq vëmendjen në këtë sport është që në rast barazimi, e gjithë ndeshja duhet të përsëritet.

Muzikë dhe vallëzime tradicionale

Muzikant irlandez

Ju nuk mund ta kuptoni jetën e Irlandezëve pa muzikë, dhe kjo është ajo muzika popullore ka mbetur e gjallë dhe me forcë në rritje, në të njëjtën kohë që shoqërohet dhe ushqehet nga lëvizje të tjera muzikore.

Këngët dhe meloditë besohet të jenë stërgjyshore dhe të respektuara, edhe pse në realitet, shumë prej tyre janë më pak se 200 vjeç, por ekziston një bindje se ata kanë kaluar nëpër traditën gojore.

Megjithëse performanca solo preferohet në traditën e muzikës popullore, bendet ose të paktën ansamblet e vegjël kanë qenë ndoshta pjesë e muzikës irlandeze që nga mesi i shekullit të XNUMX-të, por kjo është një pikë ku ekspertët nuk bien. Dakord.

Shpresoj që këto zakone dhe tradita t'ju kenë ndihmuar të dini pak më shumë për "vendin ku bie gjithmonë shi", dhe duke ndjekur logjikën irlandeze, nëse bie shi mund të bëni vetëm dy gjëra: ose shkoni në pub, ose bëni pazar. Nëse vendosni për këtë të fundit, triko Aran dhe varëset origjinale me bazë torfe meritojnë vëmendje të veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   laura dijo

    nëse nuk vë ndonjë gjë dua të zbuloj

  2.   anonim dijo

    asgjë nuk vjen nga zakonet dhe traditat