Çfarë të shohësh në Tokio

çfarë të shohësh në tokyo

Kur gjithçka të kthehet në normalitet, ne mund ta pyesim veten çfarë të shohim në Tokio dhe realizojeni. Por ndërkohë, ne gjithashtu mund ta lëmë imagjinatën tonë të egër për të parë veten atje dhe për t'u njohur pak më shumë me ato cepa. Kënde që do të na emocionojnë më shumë se kurrë.

Sepse në secilin vend ka gjithmonë diçka thelbësore për të parë. Tokio si Kryeqyteti i Japonisë, ai gjithashtu ka mundësi të shumta për të parë dhe bërë. Një nga vendet më të vizituara dhe sot do të zbulojmë pse. Çfarë duam të paketojmë dhe të fillojmë udhëtimin?

Tempulli Sensoji

Isshtë një nga tempujt më të vjetër në Tokio. Ne mund ta gjejmë atë në lagjen Asakusa dhe i është kushtuar hyjni e mëshirës siç është Kannon. Thuhet se tempulli nuk është në këtë vend rastësisht. Përkundrazi, ishte zbulimi i statujës së Kannon, nga dy vëllezër, që bëri që tempulli të ngrihej për nder të tij. Kështu që pak nga pak u bë një nga ndalesat e duhura kur duhej të mendoje se çfarë të shihje në Tokio.

tempulli sensoji

La Porta Kaminarimon është një nga ato kryesore. Menjëherë pasi të kaloni këtë portë, ju vini në rrugën Nakamise. Se është një zonë tregtare dhe në fund të kësaj rruge, ju do të shihni derën e dytë të njohur si Homozon. Pagoda me pesë kate ju pret pas saj, megjithëse nuk është e hapur për publikun. Salla Kryesore Hondo, është një tjetër nga zonat kryesore pasi thuhet se në të, gjendet statuja që kemi përmendur.

Shinjuku, një lagje gjithmonë e zgjuar

Nëse ka një lagje me shumë jetë që është Shinjuku. Midis rrugëve të saj mund të shohim atë paradë dritash dhe moderne që ne e kemi integruar kaq shumë në retinën tonë, kur mendojmë se çfarë të shohim në Tokio. Stacioni që gjejmë në këtë vend është një nga pikat më të vizituara. Ndoshta sepse prej tij ka trena në pjesën dërrmuese të cepave.

ndërtesa e qeverisë metropolitane shinjuku

Ky vend mund të ndahet në zonën perëndimore ku mund të shijojmë rrokaqiejt e tij. Atje, ju do të keni gjithashtu mundësinë të keni pamje panoramike, falë pikëpamjeve të Bashkisë ose të njohur gjithashtu si Ndërtesa e Qeverisë Metropolitane. Vetëm 200 metra të larta mund t'i gjeni këto këndvështrime. Ndërsa në lindje do të ketë bare dhe restorante, dhe në jug zona perfekte për pazar.

Ishulli artificial i Odaiba

Pa dyshim, nuk mund ta harrojmë këtë vend kur mendojmë se çfarë të shohim në Tokio. Ndodhet në gjirin e vendit dhe është një tjetër nga zonat më të vizituara. Këtu keni një kopje e Statujës së Lirisë. Por gjithashtu mund të vizitoni muze të ndryshëm si shkenca dhe inovacioni. Ju gjithashtu mund të shkoni në rrota më shumë se 115 metra të larta ose të vizitoni banjën termike Onsen Monogatari.

Odaiba

Rruga Takeshita

Nuk është një monument i veçantë, por gjithashtu vlen të na shihni duke ecur nëpër të. Shtë rrugë por ka veçorinë që gjithmonë do të jetë mjaft e mbushur me njerëz dhe vendosja kurioze e vendkalimeve për këmbësorë është e jashtëzakonshme. Për më tepër, kjo pjesë është vetëm për këmbësorë. Bëhuni pjesë e të zënëve Lagjja Harajuku. Përveç kësaj, duhet thënë se është një zonë tregtare, kështu që do të keni në dispozicion gjithçka që ju nevojitet. Sapo këtu, duhet të shkoni në Parkun Yoyogi. Meqenëse të dielave ato ofrojnë një lloj koncerti në stilin më Elvis.

Akihabara

Lagjja Akihabara

Ka shume njerez i apasionuar pas manga ose anime. Epo, në këtë lagje do të gjeni gjithçka që lidhet me këtë temë. Dyqanet mbajnë të gjitha produktet, si dhe kostumet kryesore. Do ta dalloni në mënyrë të përsosur, pasi në rrugët e tij mund të shihni postera të mëdhenj me përfundime neoni, të cilat nuk kalojnë pa u vërejtur aq lehtë.

Pallati Perandorak

Vendi i banimit të familjes perandorake është gjithashtu një tjetër nga pikat kryesore të udhëtimit tonë. Shtë e vërtetë që zona e kopshtet mund të vizitohen çdo ditë. Pra, prej tij, do të na lërë disa nga fotografitë më ekskluzive. Zonat e brendshme mund të arrihen vetëm falë turneve të drejtuara. Kapaciteti është i kufizuar në rreth 500 persona. Kështu që të shkosh herët, gjithmonë siguron hyrjen në vend.

Pallati Perandorak

Parku Ueno

Duke qenë një nga të parët në Tokio, është gjithashtu një nga më të rëndësishmet. Ajo ka më shumë se një mijë pemë qershi, të cilat ne tashmë mund të imagjinojmë në kohën e pranverës të gjithë dritën dhe ngjyrën që ato sjellin në këtë vend. Gjithashtu në park do të gjejmë Muzeun Oriental, si dhe Muzeun Kombëtar të Shkencës ose Artit. Përveç muzeve, një tjetër nga pikat me më shumë vizita është Shenjtërorja Toshogu. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe afër tij është Samurai i fundit, domethënë një statujë e Saigo Takamori, e cila ndodhet në jug.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*