Traditat dhe festivalet e Kanadasë

Traditat e Kanadasë

Kanada është një vend i njohur në të gjithë botën për të qenë një vend multikulturor me një gamë të gjerë ndikimesh kulturore që krijojnë fuqishëm larminë e zakoneve dhe traditave të kësaj zone botërore. Krenarë që kanë një identitet unik, Kanadezët shquhen në cilindo vend që vizitojnë, jo vetëm për krenari që janë qytetarë të vendit të dytë më të madh në botë (për sa i përket sipërfaqes totale), por edhe për zakonet dhe festivalet e tij ku ka një vend. për të gjithë. A e dini se çfarë Traditat e Kanadasë?

Me siguri nëse pyesim dikë që jeton në këtë vend, cila është pjesa më e mirë e të qenit kanadez, do të jetë shumë e vështirë për ata të qëndrojnë vetëm me një fushë të jetës së tyre. Ne nuk jemi përballë vetëm një popullatë jashtëzakonisht miqësore, por shumë të vetëdijshëm për natyrën dhe pa stereotipa që mund të krijojnë hapësira për njerëz të ndryshëm, nga ku vijnë.

Kjo lloj shoqërie e ka bërë kulturën e saj një pikë referimi për shumë të tjerë kur krijohen festivale multikulturore që janë bërë një takim i mijëra e mijëra njerëzve çdo vit. Ai gjithashtu ka ndikuar në evolucionin e të gjitha traditave që mund të gjejmë në këtë vend, duke i bërë të gjithë njerëzit të ndihen pjesë e vendit, pavarësisht se ku kanë lindur.

Traditat e Kanadasë

Kultura kanadeze ndikohet fuqimisht nga pushtuesit e ndryshëm që kanë ardhur në tokat e tyre: francez dhe britanik. Këta pushtues shtuan ndikimet e kulturave të tyre në kulturat autoktone të vendit.

Me një numër të madh të emigrantëve dhe të kombësive të ndryshme, ka shumë rajone të Kanadasë me përshtatje të ndryshme për kombësi të ndryshme që kanë ardhur dhe janë ndjerë aq të dashur sa ata kanë arritur ta quajnë Kanadanë "shtëpia ime".

Rezultati i këtij kombinimi të kulturave, e ka bërë Kanadanë një komb të larmishëm dhe multikulturor si një vend mikpritës, duke u bërë një nga vendet e preferuara për të migruar për njerëz nga vende dhe kultura të ndryshme në botë.

Traditat më të zakonshme të popullsisë në Kanada

Lërini këpucët në hyrje të shtëpisë të cilitdo person që vizitojmë ose në shtëpinë tonë dhe, duke ecur nëpër të, në çorape ose me lloje të tjera këpucësh që nuk kanë ardhur nga rruga.

Nëse jemi të ftuar në një darkë ose një ngjarje në shtëpinë e dikujt, ne duhet të sjellim lule, një verë ose çokollatë cilësore, në shenjë mirënjohjeje dhe mirësie.

Kur krijojmë një bisedë me dikë, duhet të përpiqemi ta prekim personin tjetër sa më pak të jetë e mundur, duke respektuar hapësirën e tyre personale në shenjë respekti.

Festivale tradicionale në Kanada

Kanadaja është vendlindja e disa festivaleve të shkëlqyera që mund të shijohen në pjesë të ndryshme të vendit. Disa nga këto festivale janë shumë të popullarizuar në mesin e vizitorëve në vend dhe popullsisë së tij, prandaj është e rëndësishme të njihni festivalet e mëdha dhe datat e tyre, për të planifikuar axhendën tonë sociale.

Ka shumë festivale që, megjithëse mbahen në Kanada, kanë krijuar një mënyrë për mbajtjen e festivaleve që është zbatuar në vende dhe kultura të tjera. Vizita në të gjitha festivalet e mundshme në këtë vend do ta bëjë mendjen tonë të shohë dhe shijojë kulturën si kurrë më parë. Nëse do të duhej të zgjidhnim cilat festivale do të vizitoni në Kanada, nuk duhet të humbni asnjë nga sa vijon:

Festivali Ndërkombëtar "Ngjyrat Celtic"

Festivali i Ngjyrave Celtic

Ne po përballemi me një nga ngjarjet më të njohura që po zhvillohet në Kanada. Shumë njerëz, si vendas dhe vizitorë, nuk duan të humbin pjesëmarrjen në këtë festival. Në përgjithësi, ajo zhvillohet gjatë muajit tetor të çdo viti, në ishull Kepi ​​Breton për nëntë ditë. Përmes kulturës kelte, është një festival në të cilin ne e njohim këtë kulturë sa më shumë që të jetë e mundur në Amerikën e Veriut.

Festivali "Vetëm për të qeshur" në Montreal

Vetëm për të qeshur parti

Çdo korrik, në Qyteti Montreal, ky festival i bazuar në komedi dhe monologë festohet. Shtë një festival perfekt për të shkuar me familjen dhe miqtë tanë për t'u argëtuar për një ditë të tërë në një mënyrë tjetër.

Në rrugët e këtij qyteti të bukur, ne mund të shijojmë njerëz të ndryshëm që do të na bëjnë të qeshim gjatë gjithë kohës: qoftë duke thënë shaka, duke bërë monologje, marifete magjike, etj.

Festivali i Xhazit në Montreal

Nëse jeni ndjekës i Muzikë xhaz, ky festival është data juaj e përsosur në territorin kanadez. Gjatë muajit korrik, në qytetin e Montrealit, mbahet një festival me më shumë se 3.000 muzikantë të xhazit të kombësive nga më shumë se 30 vende të ndryshme, të zhvendosur vetëm për këtë festival. Ne mund të shijojmë si koncerte falas në natyrë ashtu edhe koncerte me pagesë në auditorë të ndryshëm.

Karnavali Dimëror i Kebekut

Ne po përballemi me një festival që zhvillohet në Quebec City që nga viti 1955 pa probleme me kafshën tuaj shtëpiake. Tërheqja e saj e madhe është parada e saj ditë e natë në të cilën marrin pjesë anëtarë të popullsisë dhe nuska e tyre. Ne gjithashtu mund të gjejmë shfaqje dhe aktivitete të ndryshme në të gjithë qytetin që zhvillohen nën një lumë intensiv, pasi që zakonisht zhvillohet në fund të Janarit. Kjo është arsyeja pse, për shembull, një nga aktivitetet që ka më shumë ndjekës gjatë këtij festivali janë garat me sajë dhe kanoet e akullit.

Festivali i Muzikës Popullore Edmonton

Festivali i muzikës popullore në Kanada

Ju pëlqen Muzikë Popullore? Java e dytë e Gusht në Edmonton ju pret një festival. Kjo ngjarje muzikore zgjat katër ditë me artistë të shumë zhanreve (folk, keltik, ungjill, etj.), Të cilët kombinojnë performancat e tyre midis skenës kryesore dhe fazave të artistëve individualë ose skenave në të cilat artistë të ndryshëm bashkëpunojnë në mënyrë aktive.

Në mëngjes, ne mund të shijojmë punëtori dhe koncerte të ndryshme që lidhen me lloje të ndryshme të ushqimit, zanate, dyqane CD dhe mallra nga artistë të ndryshëm, etj. Gjithmonë zhvillohet në të njëjtin vend, me më shumë se 12.000 leje fundjave gjatë më shumë se 20 viteve që po zhvillohen.

Stampedi i Calgary

Stampedi i Calgary

Njihet si "Shfaqja më e madhe e jashtme e Tokës”Mbajtur në qytetin e Calgary, afërsisht në mes të korrikut, për 10 ditë, duke u bërë një nga festivalet më të gjata të mbajtura në Kanada.

Gjatë këtij festivali mund të shijojmë rodetë mitike rreth demave dhe kuajve të njohur në të gjithë botën, prova të ndryshme, koncerte, atraksione, gara vagonash, etj. Gjithmonë zhvillohet në juglindje të qytetit të Calgary, ku më shumë se 350.000 njerëz vijnë dhe e shijojnë atë drejtpërdrejt dhe, përmes televizionit, edhe dy milion njerëz të tjerë.

"Simfonia e Zjarrit" në qytetin e Vancouver

Simfonia e zjarrit

Nëse e vizitojmë Qyteti i Vancouver, ne do të gjejmë një festival që zhvillohet çdo vit me fishekzjarre për disa ditë. Hasshtë bërë një konkurs ndërkombëtar në një mënyrë "miqësore" midis pjesëve të ndryshme të botës, i festuar në një mënyrë të tillë që fishekzjarret të shpërthejnë në një mënyrë koreografike në ritmin e muzikës së zgjedhur.

Besohet të jetë konkursi më i madh në botë i fishekzjarreve që mbahet tradicionalisht çdo verë në qytetin e Vancouver. Një festival i parashikuar shumë nga vizitorët dhe vendasit dhe që, me kalimin e çdo viti, rrit popullaritetin dhe numrin e të pranishmëve.

Pushime të tjera Kanadeze

L festat kombëtare të Kanadasë festohen: 1 Janari është si Dita e Viteve të Re në pjesën më të madhe të botës, 20 maj Dita e Mbretëreshës Victoria. Një ditë shumë e rëndësishme në kalendar është 1 korriku, Dita Kombëtare e Kanadasë. Më 1 shtator Parti pune, 14 Tetori është Dita e Falenderimeve dhe më 1 nëntor Dita e të Vdekurve. Krishtlindja me 25 Dhjetor dhe dita tjetër festohet festa e San Esteban.

Dita e parë e vitit në Vancouver, është bërë "Not me arinjtë e bardhë". Ai noton 274 metra në një temperaturë mesatare prej 6 gradësh. Brenda të njëjtës festë në parku mbretëresha Victoria mbahet një ngjarje ku fishekzjarret hidhen gjatë gjithë natës.

En Quebec, në muajin shkurt zhvillohen karnavalet. Për njëmbëdhjetë ditë Ciudad Mbushet me njerëz që shkojnë gjatë natës në parada. Ata marrin pjesë në konkurset e skulpturave në akull, garat me anije në lumin St. Lawrence dhe shumë konkurse të tjera në lidhje me borën. Po në shkurt por në Kanali RideauOtava, më i madhi në botë, dimëror. Ky është një shfaqje që varion nga udhëtimet me tullumbace deri te baleti i akullit.

Nëse deri në atë kohë jeni afër Niagara Mos u ndal vizitë la Panairi i rrushit dhe verës ose Panairi Mbretëror i Bujqësisë në Toronto.

Gjatë sezonit të vjeshtës zhvillohet një festival që festohet në shumë vende të planetit: Oktoberfestet. Qytetet janë veshur si qytete të vjetra të fshatrave dhe folklori lokal dëgjohet kudo.

Nëse ju pëlqen muzika në Vancouver nga 21 deri më 30 qershor ka një festival jazz vjetor dhe një nga më të rëndësishmit në botë në Montreal nga 27 qershor deri më 7 korrik, me 1600 muzikantë nga Kanada dhe 350 shfaqje.

Pushime për të gjitha shijet. Nëse jeni afër udhëtim në Kanada kontrolloni kalendarin që me siguri do të jeni në gjendje të merrni pjesë në një aheng lokal dhe të mësoni më shumë rreth zakoneve të këtij vendi të bukur.

Siç e keni parë, Kanadë ka në shtrirjen e saj a shumëllojshmëri de njerëz y kultura që mbajnë të paprekura shumë prej tyre traditat y festime. Me cilën nga të gjitha traditat kanadeze qëndroni të lidhur?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   MARIA dijo

  Kanadaja është babai im por unë nuk mund të shkoj sepse nuk kam vizë dhe sipas ligjit të Arizonës nuk të ofendoj por bota u përket të gjithëve

  falënderim

 2.   Kim dijo

  e verteta canada eshte e bukur

 3.   daniel ajala dijo

  Përveç se është e bukur, është e bukur kryesisht për mikpritjen dhe bujarinë e njerëzve të saj, kujdesin për mjedisin dhe përgjegjësinë e qeverisë për të ruajtur shërbimet themelore për jetën e njerëzve. Rroftë Kanada!

 4.   Mariana dijo

  uaaoooooooooooooooooooooooo!
  Nuk e kuptoj

 5.   leslie dijo

  eshte e kendshme

 6.   geraldinë dijo

  Thingshtë gjëja më interesante që nuk kisha parë kurrë më parë, do të ishte një bacano nga Kolumbia të notosh me arinj polarë dhe të dilni nga jeta e përditshme dhe të dilni për t'u argëtuar Kolumbia gjithashtu ka pjesët e saj të bukura, por ne kemi nevojë për arinj polare
  bëhu për mirë ato që kam shkruar

 7.   sa dijo

  Budallenj

 8.   rehati dijo

  Përshëndetje, emri im është Consuelo dhe dua të njoh Kanadanë sepse mendoj se është shumë e bukur. Unë jam nga Kolumbia. Ajo që më pëlqen në lidhje me këtë vend është klima e tij 🙂

 9.   chris dijo

  Për mua ka rëndësi se çfarë thua, ngushëllim

 10.   Luisa dijo

  Përshëndetje, postim shumë i mirë.
  Doja t'ju pyesja: a është 1 nëntori një festë në Kanada? Unë tashmë kam parë që nuk është në SHBA, por kam dyshime nëse është apo jo një ditë pune në Kanada.