Darka e Krishtëlindjes në Kanada

Krishtlindjet në Kanada

La Darka e Krishtëlindjes në Kanada Shtë momenti kulmor i këtyre partive. Pjatat që përgatiten për këtë ditë të rëndësishme janë rezultat i traditës së kuzhinës evropiane, megjithëse ato janë të pasuruara me disa elementë dhe përbërës të botës së re. Rezultati: një seri shijesh aq të hollë sa edhe befasuese.

Tani, meqenëse Kanadaja ka "dy shpirtra" (anglisht dhe francez), mund të bëhet një dallim i vogël midis Menutë e Krishtlindjeve që përgatiten në secilën prej dy pjesëve të vendit. Ato nuk janë dallime të mëdha, por ka nuanca të dukshme, secila me hijeshinë e vet të veçantë.

Ta dijë si festohen Krishtlindjet në Kanada është thelbësore të njihni recetat e tyre të gatimit. Këto janë disa nga më emblematikët:

Meze

verë erëzash Krishtlindjesh

Verë e Mulled, meze për darkën e Krishtlindjeve në Kanada

Para se të ulemi për darkë, është një traditë në Kanada që të ndajmë një pije të mirëpritur me mysafirët dhe familjen.

La musht ka shumë ndjekës, megjithëse më e Krishtlindja është verë e mulled. Kjo pije është një interpretim amerikan i të famshmit Verë mulled Gjermane, një verë e ëmbël me erëza shërbehet e nxehtë dhe e zbukuruar me një fetë portokalli ose limoni, apo edhe një shkop kanelle. Një mënyrë e mirë për t'u ngrohur dhe përgatitur qiellzën tuaj për kënaqësitë e drekës ose darkës së Krishtlindjes.

Darka e Krishtlindjes pjatat kryesore në Kanada

Tourtière

recetë Tourtiere Krishtlindje Kanada

Tourtière, pjata e Krishtlindjes nga rajoni i Québec.

Dishshtë pjata kryesore par ekselenca e Québec, Kanada që flet frëngjisht. turtière Isshtë një pemë mishi e shijshme që kolonët e parë francezë në fillim të shekullit XVII po përgatiteshin për festat e tyre të Krishtlindjes.

Receta është franceze, por përbërësit janë XNUMX% amerikanë. Kështu gatuan një byrek me mish ose peshk i pjekur në një tigan të madh hekuri ose qeramike me thellësi mesatare. Emri sugjeron që fillimisht mishi i përdorur ishte pëllumb (turtull). Sot në vend të kësaj mund të bësh viçi, mishi i derrit, pula, dreri dhe madje edhe të troftë ose salmon.

Gjel deti

Një klasik i darkës së Krishtlindjes në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Shatërvani me gjel deti, e artë dhe e tymosur, e mbush tryezën si asnjë pjatë tjetër. Por shoqërimi është gjithashtu i rëndësishëm. Në rastin Kanadez, është pothuajse një detyrim të kesh salca të ndryshme si dhe klasike Pure patatesh, së cilës i shtohet përfundimisht djathë i shkrirë. Në disa zona të vendit, gjeli i detit nuk ka aq shumë ndjekës sa patë, mishi i të cilit konsiderohet më i lëngshëm. Në çdo rast, mënyra për ta përgatitur është praktikisht e njëjta.

Lakrat e Brukselit me gështenja

gjellë lakër brukseli

Lakrat e Brukselit me gështenja, një pjatë me aromë për Krishtlindje në Kanada

Një specialitet tjetër për të ngrënë së bashku me mishin e gjelit të detit është ai i lakër brukseli me gështenja, dy produkte që kombinohen shumë mirë dhe që gatuhen të skuqura me gjalpë dhe bimë aromatike. Proshutë dhe qepë mund të shtohen gjithashtu për të rritur shijen e kësaj pjate të shijshme që përmbledh vërtet virtytet e gastronomisë së vendit.

Essertmbëlsira dhe ëmbëlsira

Tartat e gjalpit

poster i Krishtlindjeve Kanada

Tartat e gjalpit kanadez

Pa asnjë dyshim, thekrat e gjalpit (thekrat e gjalpit) janë ëmbëlsira kryesore e Krishtlindjeve në Kanada. Brumi për tartitas bëhet nga gjalpi, sheqeri dhe vezët, pa miell. Mbushja klasike është zakonisht rrush i thatë, arra ose reçel, në varësi të recetës.

Buchon de Noël

"Regjistri i Krishtlindjeve" është veçanërisht i popullarizuar në rajonin e Québec. Në thelb është një rrotull tortë sfungjeri e mbushur me çokollatë, krem ​​dhe përbërës të tjerë të lagur mirë me raki ose një pije alkoolike tjetër. Buchon de Noël është një mënyrë e shkëlqyeshme për të dhënë prekjet e fundit në një darkë të Krishtlindjes në Kanada.

Bare Nanaimo

Bare Nanaimo

Nanaimo Bars, ëmbëlsira e preferuar e Kanadezëve

Isshtë një ëmbëlsirë relativisht moderne, pasi e ka zanafillën në qytetin e Nanaimo, në Kolumbinë Britanike, në 1953, krijuesi i kësaj mrekullie ishte një grua me emrin Mabel jenkins, kjo është arsyeja pse kjo ëmbëlsirë njihet edhe me emrin e Tivari i Mabel.

Këto cupcakes përbëhen nga tre shtresa: cookie, krem ​​krem ​​dhe çokollatë. Në 1985 Baret Nanaimo u zgjodhën si "Dmbëlsira e preferuar e Kanadasë".

Patëllxha

Pothuajse në çdo frigorifer në vend ka një enë të madhe pemë veze (pemë veze në anglisht) të përgatitur për të argëtuar mysafirët e një darke ose ahengu për Krishtlindje. Kjo është një pije kremoze e lidhur ngushtë me dimrin e ftohtë Kanadez, veçanërisht në ditët e Krishtlindjeve.

Sot mund të gjendet në çdo supermarket në Kanada, me shije dhe varietete të ndryshme. Megjithatë akoma Ka shumë familje që përgatisin vezë të bëra në shtëpi me qumësht, vezë dhe kanela, të cilit në mënyrë opsionale i shtohet një spërkatje alkooli, përgjithësisht rum, raki ose uiski.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*