Mjeshtëri dhe Tradita Kanadeze

art-kanada-indigjene

A e dini se në Kanadë ka afërsisht 300 mijë aborigjenë që jetojnë që flasin 58 gjuhë ose dialekte që u përkasin dhjetë grupeve të ndryshme gjuhësore? Hardshtë e vështirë të flasësh Zejet dhe traditat kanadeze si diçka konkrete. Diversiteti etnik i vendit është jashtëzakonisht i madh, dhe kjo pasqyrohet në pasurinë dhe larminë e madhe të traditave dhe shprehjeve të tij artistike.

Këto toka me pyje të pafund, liqene të mëdha dhe shkretëtira arktike, i ofrojnë udhëtarit mundësinë për të zbuluar këto kultura para ardhjes së kolonizuesve evropianë. Dhe gjithashtu fitoni kujtime të mirëfillta të udhëtimit tuaj në Kanada.

Popujt indigjenë kanadezë

Popujt dhe grupet etnike që banonin në territorin kanadez para mbërritjes së evropianëve njihen si Kombet e para (kombet e para). Shtë një grup shumë heterogjen në të cilin zakonisht nuk përfshihen popujt. Inuit y Metis.

Arti tradicional indigjen shprehet në shumë mënyra: punë lëkure, armë gjahu, gdhendje në dru, piktura dhe rruazaArtists Artistët dhe artizanët autoktonë të sotëm vazhdojnë të prodhojnë të njëjtat objekte, duke ndjekur me besnikëri trashëgiminë e paraardhësve të tyre, megjithëse gjithashtu prezantojnë herë pas here risinë e çuditshme.

harta-qytete-autoktone-kanada

Harta e popujve autoktonë kanadezë me disa nga shprehjet e tyre kulturore

Deri tani, aspekti më i popullarizuar dhe shumë i vlerësuar i artit tradicional kanadez sillet rreth gdhendjeve në dru. Objektet tradicionale të Fiset Tlingit, Haida, Tsimshian dhe Kwakiutl, në provincën e Kolumbisë Britanike. Punimet e tij dekorative në enë njihen për cilësinë dhe origjinalitetin e tyre.

E njëjta gjë mund të thuhet për maska ceremoniale. Këto objekte janë përdorur në kohën e tyre në ritet paraardhëse të banorëve antikë të këtyre tokave. Sot ato ekspozohen në muze dhe qendra arti, ose (në rastin e atyre me cilësi më të ulët) ato shiten në dyqanet e suvenireve.

Totemet

Sidoqoftë, objektet më ikonike brenda zanateve dhe traditave të Kanadasë janë ato totemet, objekte simbolike që kishin (dhe kanë) rëndësi të madhe në ceremonitë fetare të shumë prej këtyre popujve.

Në thelb, një totem është një trung i madh peme (zakonisht kedri) ose shtylla prej druri që mund të arrijë një lartësi deri në 20 ose 30 metra. Në të paraqiten imazhet e hyjnive dhe kafshët e shenjta që mbrojnë një klan. Origjina e saj daton që nga kohërat antike dhe janë të lidhura me mitet dhe legjendat e secilit qytet.

totem kanadez

Totem kanadez

Përfaqësimet më të zakonshme të një totemi kanadez janë shqiponja, fajkonja, ariu, ujku, balena, kungulli, kastori dhe zogu i bubullimës, i cili sipas traditave, është një qenie që u bë burrë dhe krijoi një fëmijë . Ky i fundit, duke u ngjitur në Parajsë, kontrollon bubullimat dhe vetëtimat.

Rareshtë e rrallë të gjesh një totem të vetëm të vetmuar, pasi tradita dikton që ato të ngrihen duke formuar grupe pranë lumenjve dhe liqeneve, ose në pastrimet e pyjeve, gjithmonë një distancë e shkurtër nga bërthamat e banuara. Sot, jashtë muzeve dhe qyteteve turistike, ka shumë pak shtylla autentike totem që qëndrojnë në këmbë.

Disa nga vendet më të mira për të parë shtyllat totem dhe për të mësuar më shumë rreth artit tradicional kanadez janë të ngjashme dunkan aka, i quajtur «qyteti i totemëve», Ura e Capilano, Ishulli Mbretëresha Charlotte (i njohur edhe si Haida gwai) dhe Universiteti i Kolumbisë Britanike, ku ruhen ekzemplarë të mrekullueshëm.

Mjeshtëritë dhe Traditat Kanadeze: Inuitët

Për shkak të karakteristikave të tyre të veçanta, Inuit (me emrin e gabuar Eskimos) përbëjnë një episod të veçantë brenda popujve autoktonë kanadezë.

Shprehjet e tij artistike janë sa origjinale aq edhe të pagabueshme. Skulpturat, gdhendjet, gdhendjet dhe vizatimet që janë ruajtur të këtij qyteti pasqyrojnë botën e Inuitëve: botëkuptimi i tyre dhe shpirtërorja e tyre. Bota e kafshëve, gjuetia dhe natyra janë temat kryesore të të gjitha krijimeve të tij.

Arti Inuit

Art inuit mbi kockë

Çdo udhëtar që është i interesuar në këtë art nuk duhet të humbasë vizitën në Muzeu i Artit Inuit (Muzeu i Artit Inuit - MPB) Në Toronto. Arte të panumërta janë ekspozuar atje, duke filluar nga skulpturat e gdhendura në gur, brirë, fildish dhe kocka deri në gravura, sixhade dhe pjesë qeramike.

Ka muze të tjerë në vend që shfaqin vepra arti dhe krijime Inuit. Më të rëndësishmet janë Koleksioni Artistik Kanadez McMichael, Galeria e Arteve e Ontario dhe Muzeu Royal Ontario, të cilat shfaqin pjesë dhe krijime antike nga artistë modernë si p.sh. Annie Pootoogook, Karoo Ashevak o David Piqtoukun, vazhduesit e teknikave të vjetra artizanale të këtij qyteti.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   wendy denis ricaldi perales dijo

    Epo, Kanadaja është një vend i pazhvilluar, dhe gjithashtu mjafton të kesh lloje në prirje të ndryshme. Unë jam i hipnotizuar nga ai vend.

  2.   omar calderon tapia dijo

    Edhe unë e dua atë, duhet të na kontaktojmë që ta rrëmbejmë dhe ta qijmë