Origjina e La Candelaria, lagjja historike e Bogotá

Lagja La Candelaria Bogotá

Nuk është hera e parë që flasim Candelaria, rrethi historik i qytetit të Bogotá. Piktoreske si pak vende të tjera, rrugët e ngushta dhe fasadat e vjetra ju ftojnë të bëni një shëtitje të këndshme turistike për të zbuluar historinë e qytetit.

Pa dyshim, La Candelaria është sot vendi më i vizituar nga turistët që udhëtojnë në kryeqytetin e Kolumbi. Një nga arsyet është sepse në rrugët e saj ju ende mund të merrni frymë atë atmosferë autentike dhe në sheshet dhe cepat e saj ju mund të ndjeni peshën e historisë. Pikërisht historia e këtij vendi është ajo që ne do të trajtojmë në këtë postim.

Para së gjithash, duhet të theksohet se La Candelaria është e vendosur në zemër të Bogotá (është qyteti i 17-të i rrethit kryeqytetas), brenda kufijve të përkrenare historike nga qyteti. Shtë një qendër e rëndësishme turistike dhe tregtare, plot ndërtesa historike dhe vende interesante. A duhet për këdo që viziton kryeqytetin kolumbian.

La Candelaria, një lagje me histori

Para mbërritjes së spanjollëve, në vendin ku ulet sot në qendrën historike të Bogotá kishte një vendbanim indigjen që i përkiste Konfederata Muisca.

Ishte Gonzalo Jimenez de Quesada, Pushtuesi dhe aventuristi spanjoll dhe themeluesi i Santafé de Bogotá (embrioni i kryeqytetit të ardhshëm kolumbian) i cili krijoi një zgjidhje koloniale këtu. Vendi i zgjedhur ishte fundi i Kodra e Guadalupe, rreth 2.600 grupues mbi nivelin e detit. Më 6 gusht 1538, u ndërtua kisha e parë. Ai tempull ishte Kisha e La Candelaria, e cila më vonë do t'i jepte emrin lagjes.

Kryetari i vjetër i Plazës, i quajtur aktualisht Plaza Bolivar, ishte qendra rreth së cilës u krijua plan urbanistik i vendbanimit të ri. Thuhet se në fillim sheshi përbëhej nga një duzinë kasollesh që përfunduan duke u zëvendësuar nga shtëpi të bukura koloniale. Kisha e vjetër nga ana e saj do të përfundojë duke u eklipsuar nga Katedralja Bazilika Metropolitana de Bogotá dhe Primada de Colombia.

Qyteti primitiv u rrit derisa arriti kufijtë e tij natyrorë, të shënuar nga Lumenjtë San Francisco dhe San Agustín, të cilat sot rrjedhin përmes kanaleve nëntokësore. Kështu, gjatë shekujve u krijuan famulli të reja dhe nënndarje ose lagje të vogla të tilla si ato të San Jorge, Principe, Pallati dhe Katedralja kanë lindur.

Muzeu i pavarësisë së Kolumbisë

Shtëpia Florero - Muzeu i Pavarësisë, në Bogotá

Më 20 korrik 1810, i ashtuquajturi Shtëpi vazo, sot Muzeu i Pavarësisë, ishte skena e famshme e "britmës së pavarësisë". Kjo është mënyra se si La Candelaria u bë qendra politike e qytetit dhe në të drejtën e saj u bë pjesë e Trashëgimisë Historike të vendit.

Zgjerimi i La Candelaria përfundoi me përfshirjen e tij në hapësirën e madhe urbane të Bogotá, posaçërisht në qytetin e Santafé. Tashmë kohët e fundit, në 1991, La Candelaria u njoh si një nga njëzet qytetet që përbëjnë Kryeqytetin e Bogotá.

Çfarë të shihni në La Candelaria?

Pa dyshim, lagjja La Candelaria është një domosdoshmëri për të gjithë ata që udhëtojnë në Bogotá, veçanërisht për ata që duan të dinë më shumë për historinë e vendit dhe kryeqytetin e tij.

Sheshi Bolivar Bogota

Plaza Bolívar dhe fasada imponuese e Katedrales Metropolitane të Bazilikës në Bogotá

Epiqendra e La Candelaria është në Plaza Bolívar. Kjo është një hapësirë ​​e bukur urbane ku ia vlen të ndalet për të soditur disa nga ndërtesat më të rëndësishme historike në qytet. E para është Katedralja Bazilika Metropolitana de Bogotá dhe Primada de Colombia, prania e të cilit dominon të gjithë sheshin. Mos e ngatërroni këtë katedrale me origjinalin Kisha e La Candelaria, me përmasa më të vogla, por të pajisur me një karizëm të veçantë.

Shumë ndërtesa të rëndësishme zyrtare qëndrojnë në këtë pikë. Para së gjithash duhet të përmendim Kapitoli kombëtar, selia aktuale e Kongresit të Republikës së Kolumbisë, përveç gjykata , Pallati Narino, rezidenca zyrtare e presidentit të vendit, dhe Pallati Lievano, selia e Zyrës së Kryetarit të Bashkisë Bogotá. Ndërtime të tjera të shquara të Plaza Bolívar janë Kapelë e Tabernakullit dhe Pallati i Kryepeshkopit.

Dashamirët e turizmi kulturor Ju do të gjeni në muzeumet La Candelaria po aq interesante sa Casa del Florero (përmendur më lart), Muzeu i Artit Kolonial, el Muzeu i Bogotës ose Muzeu Arkeologjik Shtëpia e Markezit të San Jorge, ndër shumë të tjerë.

Por përtej monumenteve dhe vendeve historike, La Candelaria është një lagje e rrugëve piktoreske që ju ftojnë të shëtisni. Gruaja e moshuar Sheshi Jet i Quevedo Forshtë për shembull një kënd bohem simpatik dhe pika e takimit për studentët. Një hapësirë ​​tjetër për të mos u humbur është Tregu San Alejo, takim i palejueshëm çdo të Dielë. Ky treg artizanatesh ka një atmosferë të ngrohtë dhe mikpritëse, duke na ofruar anën më miqësore dhe më të gjallë të lagjes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   ali Humer dijo

  Te dashur miq:

  Jam i interesuar të gjej një ose më shumë libra që tregojnë origjinën e emrave të rrugëve të La Candelaria. A ka ndonjë entitet ku mund të drejtohem?

  falënderim

 2.   Armando Perez dijo

  Ju lutemi botoni një hartë me rrugët koloniale të La Candelaria dhe arsyen për emrin e rrugëve që duhet të kenë një histori, secila rrugë unë jam një historiane dhe më mungojnë këto pika për të përfunduar një seminar dhe nëse është e mundur të botoni një hartë të kolonialeve Bogota

 3.   Maria Eugenia Garzon dijo

  Unë jam një mësues dhe jam i interesuar të kryej një projekt me fëmijërinë e hershme në Bogota të vjetër, unë do të doja që ju të bashkëpunonit me mua me material bibliografik.
  falënderim