Gjërat për të parë dhe bërë në Portugali

Gjërat për të parë dhe bërë në Portugali

Portugalia është ai vend i bukur që shikon nga Atlantiku, djepi i eksploruesve dhe marinarëve, i cili pavarësisht nga madhësia e tij, ka një larmi të madhe peisazhesh dhe zakonesh që ia vlen të humbasësh. Ka shumë gjëra që mund të shihni dhe të bëni në Portugali, nga një turne në brigjet e Algarve, eksplorimi i Alentejo, shëtitja nëpër rrugët e Lisbonës, turneu në Sintra magjike ose hyrja në kështjellat e brendshme dhe vizita në Veri ...Këto janë disa nga gjërat, por mos harroni, gjëja më e mirë është (për mendimin tim) që ju të lini veten të rrëmbehet nga instinkti juaj dhe kjo është që në Portugali ju ende mund të zbuloni qytete dhe vende nëpër të cilat koha nuk ka kaluar.

Do të filloj në Jug, derisa të arrij në kufi me Galicën në mënyrë që të keni një panoramë pak a shumë të gjerë të asaj që mund të shihni dhe të bëni në Portugali. 

Algarve

Algarve në Portugali

Në Algarve keni shumë kontraste, do të gjeni plazhe të shkëlqyera, me rërë të artë të hollë dhe gjithashtu plazhe shkëmbore me valë shumë interesante për surfers, gastronomi të pasur dhe qytete pak a shumë të qeta në varësi të periudhës së vitit. Ekziston një listë e gjatë e vendeve që duhen parë, por pak a shumë këto janë ato që janë gjithmonë: Albuferia, Lagos, Faro, Tavira dhe Portimao.

Nëse keni kohë mos harroni një vizitë në Sierra de monchique, në zonën e brendshme. Y Nëse ato që ju interesojnë janë mbetjet historike dhe kështjellat dhe muret, unë rekomandoj qytetin e vjetër të Silves, si më emblematike, por ka shumë qytete të tjera shumë të bukura.

Kataplana e frutave të detit është pjata tipike e Algarve, është një lloj tavë butakësh dhe peshqish e stisur me koriandër dhe është shumë e zakonshme që të ofrohet në çdo restorant.

Alentejo

Alentejo në Portugali

Alentejo, që do të thotë fjalë për fjalë përtej Tagus në portugalisht, është rajoni gjeografik, historik dhe kulturor i Portugalisë jug-qendrore dhe jugore.

Brigjet e tij janë shumë pak të urbanizuara, që do të thotë se ato formojnë sisteme shumë spektakolare të dunave, në 2015 plazhet e saj u konsideruan më të mirat në Evropë, dhe sot ato janë ende të preferuarat e surfuesve. Por është brendësia e rajonit që bie më shumë në sy me lisat e saj të lisit dhe lisit, fshatrat me mure të bardha dhe dyshemetë prej guri, kështjellat dhe fortesat e tij ... një udhëtim nëpër histori dhe beteja.

nga kalaja e Marvao ju keni një nga pamjet më mbresëlënëse në rajon, por vendet e tjera që nuk duhet të humbni janë: manastiri i fortifikuar i Flor da Rosa në Krato, arraiolos, e trashëgimisë arabe me rrugë të zbardhura dhe zbukurime në blu, Oravora, shpallur një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s, Beja, ku mund të shijoni verë të hollë me një emërtim origjine dhe mertola.

Sa për pjatën tipike që nuk mund të humbasësh është mishi i derrit alentejo, merakët e qengjit, supa pedra, açorda, e cila është një supë e bërë me bukë, hudhër dhe vezë.

Lisbona dhe Sintra

  Sintra në Portugali
Kryeqyteti i Portugalisë vlen një ndalesë disa ditore, ka shumë gjëra për të parë dhe bërë në këtë qytet të bukur, por mbi të gjitha ju rekomandoj të rrini të qetë dhe të shijoni ndonjë nga kafet e tij, ku mund të kërkoni një bica.

Ju duhet të vizitoni lagjen historike të Belém, Plaza del Rossio, një nga më të gjallët në kryeqytet me Teatrin Kombëtar dhe kafenenë e tij të famshme Nicola, në vendin fqinj është dera Sheshi Figueira me shtëpitë e saj në papafingo dhe duke ofruar pamje të mirë të Kalaja e San Jorge. Nga ky shesh fillon rruga pedonale Rua Augusta e cila, duke kaluar një Hark të Triumfit, arrin në Sheshi i Tregtisë.

Ju gjithashtu keni Kalanë e San Jorge, me pamje të mrekullueshme të Lisbonës dhe Tagusit, dhe duke zbritur pa nxitim do të ecni nëpër lagjet e muraria dhe alfama, një rreth i vjetër peshkimi me rrugë të ngushta.

Por përtej monumenteve dhe "gurëve" ka një jetë shumë të veçantë në këtë qytet me verërat, kafenetë, fadot e gjalla ... Lisbona është një qytet që meriton një libër të tërë, ose në rastin e shkrimtarit të tij më të famshëm, Fernando Pessoa një jetë.

Disa kilometra nga Lisbona, 30 ose më shumë është qyteti i Sintra, i shpallur një Trashëgimi Botërore dhe vetë qyteti meriton një ditë të tërë. Që nga shekulli i XNUMX-të, qyteti u krijua si një rezidencë pushimi për monarkët dhe fisnikët portugezë. Disa nga vendet e mia të preferuara në Sintra janë Quinta da Regaleira, Palacio da Pena dhe Palacio de Monserrate, por ka aq shumë për të parë.

Sa i përket gastronomisë së Lisbonës, unë do t'ju rekomandoja që të provoni supë jeshile, sardele të pjekura, merluc, dhe nëse keni nevojë të ngroheni, asgjë më mirë sesa një gotë ginjinha, një liker shumë tipik i qershisë.

Oporto

Oporto

Porto, qyteti i Douro, është kryeqyteti i Portugalisë veriore dhe ruan ende hijeshinë e qyteteve që nuk janë mbipopulluar nga turizmi. Unë ju rekomandoj që të ecni nëpër rrugët e saj të pjerrëta, me shembuj të ndërtesave nga shekujt 12 dhe XNUMX, dhe dy gjëra që nuk mund të humbni janë Torre de Los Clérigos, të cilin "tripiros" e quajnë me dashuri Kulla Eifel, Libraria Lello. Jo një detaj i vogël, çdo ditë në orën XNUMX të mesditës ka një koncert falas të muzikës klasike në kishë.

Sigurisht, pasi që jeni këtu, asgjë më mirë sesa të vizitoni një bodrum vere porti dhe të impresionoheni nga ura Dhuratë Luiz I, vepër e njërit prej dishepujve të Gustav Eiffel.

Rajoni i Veriut

Në veri të Portugalisë

Më e panjohur se Jugu, Veriu i Portugalisë është zona ideale për turizmin natyror, më i spikatur është Parku Kombëtar peneda Geres, por rajoni ka parqe të tjera natyrore të tilla si Parku Natyror Litoral Norte, Parku Natyror Alvao o Parku Natyror i Montezinho… Dhe secili me kështjellat e veta.

Në këtë rajon do të gjeni edhe qytete të bukura të tilla si Viana do Castelo, Vila Real, Lamego ose Braga vetë, në të cilat ekziston një turizëm i fuqishëm fetar, pasi qyteti është plot me shenjtore, kisha dhe vende të shenjta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*