Shatërvani Trevi, shatërvani më i bukur në Itali

Arrin pa paralajmërim, si një mirazh në mes të zhurmës dhe turmës së Romës turistike, por kur e zbulon, ti e di që ke mbërritur tashmë, se mbase ishte gjithmonë aty duke të pritur. Shatërvani i Trevit Kjo nuk është vetëm një nga shembujt më të mirë të arkitekturës italiane të Barokut të historisë, por hijeshia dhe karizma e saj e bëjnë atë një nga atraksionet kryesore (me lejen e Koloseut) në të gjithë Romën. A po vini me ne për të zbuluar shatërvanin Trevi dhe për të hedhur monedhën e famshme në fund të ujit?

Shatërvani më i bukur në Itali

vizitoni shatërvanin Trevi

Shatërvani Trevi është një nga shatërvanët më të vjetër në Romë, duke përmbushur një funksion thjesht zbukurues që nga fillimi. Në Romën e Lashtë, ngritja e një burimi në fund të një ujësjellësi kur shpërndante ujë ishte një tipik përsëritës, dhe në rastin e kësaj, autoritetet e vendosën atë në të ashtuquajturën Ujësjellës Virgjëreshës, një ndërtim që sillte ujë nga një burim i cili, sipas legjendës popullore, u tregua inxhinierëve Romakë nga Virgjëresha rreth shekullit të I para Krishtit. Emri i shatërvanit, Tre Vie, i referohet tre rrugët që u bashkuan në këtë vend pamja e të cilit nuk dukej siç e njohim sot. Në fakt, Fontana u shkatërrua pas pushtimit të Gotëve, duke mbetur në harresë derisa Vatikani filloi një projekt për ta reformuar atë si pjesë e planeve të tij për të rivendosur të gjithë Romën në shekullin e XVII, me restaurimin e burimeve të vjetra që ishte një nga iniciativat e përsëritura gjatë Rilindjes.

Pas njëqind vjet diskutimesh, shumë modelesh dhe një gare mashtrimi, Vatikani dha Nikola Salvi (shumë pretendojnë se për shkak se ai ishte romak dhe jo fiorentin, si Alessandro Galilei, fituesi i supozuar) sfida e krijimit të një burimi në zonë që përfshin trekëndëshin formuar nga Via del Corso dhe Via del Tritone, në zemër të Romës.

Shatërvani Trevi nuk është vetëm një nga shatërvanët më të mëdhenj në të gjithë Italinë, por edhe një nga më të bukurit. Me përmasa më shumë se 40 metra të gjatë me 25 metra të lartë, shatërvani u ngrit midis 1732 dhe 1762 në fasadën e pasme të Palazzo Poli duke përdorur të ashtuquajturën guri travertin, e njëjta gjë që përdoret për ndërtimin e Koloseumit aty pranë, dhe minerali nga afërsia e lumit Tiber gjatë manipulimit të të cilit, sipas legjendës, shumë burra humbën jetën për shkak të peshës së tij.

Imazhi që përfaqëson përfshin Neptunin (skulptura e të cilit është projektuar nga Pietro Bracci) në një qerre në formë predhe të tërhequr nga dy hipokampi të udhëhequr nga ana e tyre nga dy mermenë. Njëri prej hipokampive qëndron i qetë, ndërsa tjetri zbutet nga figura qendrore; të dyja përfaqësojnë dy aspektet e detit: të qetë dhe të ashpër. Skena kryesore është përshtatur nga dy kolona në anët e të cilave shtrihen statujat e Salubriedad, në të djathtë, dhe ajo e Bollëkut, në të majtë, me dy kolona të tjera që mbyllin kornizën kryesore të burimit të bukur.

Ikonë pop

Gjatë historisë, Shatërvani Trevi jo vetëm që është vendosur si i tillë shatërvani më i bukur në Itali, apo edhe bota, por karakteristika e saj estetike u bë një pretendim i pikturës dhe kinemasë gjatë pjesës më të madhe të shekullit të XNUMX-të. La Dolce Vita nga Federico Fellini, i lëshuar në vitin 1960, është shembulli më i kujtuar që tregon aktoren shpërthyese suedeze Anika Ekberg duke u larë në shatërvan dhe duke ftuar Marcelo Mastroianni të bashkohet me të, duke kapërcyer menjëherë si një nga skenat më të kujtuara në kinemanë e shekullit të kaluar.

Kthejeni një tjetër kasetë, Tre monedha në shatërvan (1954), do të bënte zakon të hidhni një monedhë në shatërvan si një përpjekje për të siguruar që ju do të ktheheni në Romë në të ardhmen. Sidoqoftë, ndryshe nga filmi, në të cilin u thirr ky fat kur tre persona hodhën nga një monedhë në të njëjtën kohë, kultura popullore ka adaptuar protokollet e veta me kalimin e kohës. Në këtë mënyrë, edhe pse një monedhë siguron kthimin tuaj, hedhja e dy monedhave mund të tërheqë dashuri dhe të hedhë tre një martesë. Nëse ato hidhen me dorën e djathtë mbi shpatullën e majtë, shumë më mirë.

Shatërvani Trevi

Një monedhë, një tjetër, dhe kështu me radhë, derisa të mbledhë më shumë se 3 mijë euro në ditë Falë turistëve të mashtruar, megjithëse një shumë e tillë parash nuk ishte e mjaftueshme kur autoritetet në Romë kuptuan se kërpudhat, ndotja dhe një shkëputje e lehtë kërcënonin të shkatërronin burimin. Pas kërkimit të sponsorëve, shtëpia e modës Fendi më në fund u përball me kostot e restaurimit të shatërvanit, i cili filloi në qershor 2014 dhe përfundoi në nëntor 2015. Një justifikim i përsosur për të rezervuar biletën tuaj të avionit dhe për të rënë nga City Eternal këtë pranverë, ndoshta më e mira koha për të parë shatërvanin më të bukur në të gjithë Italinë.

A po planifikoni të vizitoni shatërvanin Trevi këtë vit?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*