Matryoshka, kukulla ruse

 

matryoshka

Ekzistojnë gjëra të caktuara nga vende të caktuara që njihen në të gjithë botën. Sushi është japonez, fundet me kilt janë skoceze dhe kështu mund të bëjmë një listë të gjatë. Nuk ka rëndësi nëse e njohim atë vend pak ose shumë, që ka ardhur për ta identifikuar atë.

Në rastin e Rusisë, unë do të thoja se ka dy gjëra që janë shumë ruse: vodka dhe kukulla matryoshka. Këto kukulla të lezetshme që përshtaten brenda njëra-tjetrës janë sinonim i zanateve ruse.

Matryoshka, historia

matryoshka e vjetër

Megjithëse dikush mund të mendojë në mënyrë të vlefshme se këto kukulla të vogla të lezetshme janë diçka shumë e vjetër, ato nuk janë. Isshtë një shpikje relativisht moderne ose "moderne" në kuptimin real të fjalës që atëherë shfaqen për herë të parë në fund të shekullit të XNUMX-të.

Atëherë funksionoi en Abramtsevo, Moskë, një punëtori edukative për fëmijë se ai kishte themeluar një industrialist të pasur që i pëlqente arti, Sava Mamontov. Këto ishin periudha të pabindura jo vetëm në Rusi, por në botë.

Matrioskas antike Mendoni se sa e vjetër Evropa po rikonfiguronte veten politikisht dhe ekonomikisht, me transformimet e saj pasuese në shoqëri, dhe megjithëse Rusia po ngecte në atë proces, erërat e ndryshimit po frynin edhe këtu.

matryoshka fukuruma

Në fushën e arteve, a i ri stili i artit rus dhe kishte shumë artistë të thirrur nga ky industrialist për të marrë pjesë në punëtoritë e tij. Sipas historisë zyrtare një ditë të bukur dikush solli një figurë japoneze, fukurumaPikërisht një figurë që kishte edhe të tjera më të vogla brenda, si matrioksa e ardhshme ruse.

Zejtarët rusë shpejt e morën idenë dhe ata filluan të punojnë në figura druri në formën e mollëve, vezëve të Pashkëve dhe grave. Njëri prej tyre thirri Sergei Maliutin vendosi të punojë me figurën japoneze për të krijuar diçka shumë ruse. grupi i parë i matrioskave ruse

Projektuar atë dhe kërkoi ndihmë nga një zejtar druri me emrin Zveudochin i cili ishte përfundimisht krijuesi i kukullës së parë me të tjerët brenda në dru. Maliutin i dha jetë një familje fshatarësh rusë, kështu që ato ishin "kukullat ruse" të para: një nënë me shtatë fëmijë, kështu që kishte gjithsej tetë kukulla.

Nëse një ditë shkoni në Rusi dhe ju pëlqen kjo zanat, mund të bëni një turne në Muzeun e Lodrave dhe të shihni atë grup të parë të matrioskave dhe shumë të tjerë që janë pjesë e këtij kapitulli të parë në historinë e rusit më të famshëm zanatet.

Matrioska ruse

E vërteta është se kjo zeje ka ndryshuar shumë pak që nga viti 1890. Druri i thuprës dhe gëlqeres përdoren shpesh e cila pritet në fillim të pranverës, lëvorja hiqet, duke e lënë atë në disa vende për të parandaluar tharjen dhe thyerjen e saj. Shiritat e gjatë priten dhe vendosen në grumbuj të veçantë në mënyrë që ajri të qarkullojë.

Këto pirgje ndodhen zakonisht jashtë për disa vjetPo, e keni lexuar saktë, vite dhe jo ditë ose muaj. Ideja është që druri të marrë karakteristika të caktuara pa u tharë, kështu që syri vigjilent i një mësuesi është i nevojshëm për ta hequr atë në pikën e duhur dhe për të filluar përgatitjen e pjesëve që do të jenë kukullat e ardhshme.

Procesi i plotë që do të formojë matryoshka përbëhet nga pak a shumë pesëmbëdhjetë faza të ndryshme. Megjithatë, Pse njihet ajo me emrin e matryoshka o matryoshka? Askush nuk e di saktësisht se kush e doli me të, por është e vërtetë që rrjedh nga matronë, një emër i vjetër rus shumë i popullarizuar në zonat rurale. Mater është nënë në latinisht kështu që ka të ngjarë që edhe ajo të burojë prej andej.

Matryoshka nga artisti Sergei Posad

Dhe si vazhdon historia e këtyre kukullave të vogla të lezetshme? Epo, për një kohë ata ishin vetëm një produkt i kësaj punëtorie, por kur gjithçka u mbyll, studentët, makineritë dhe mësuesit, ata u transferuan Sergei posad, më afër Moskës. Zyrtarisht këtu është e para matryoshka, vetëm 73 kilometra nga kryeqyteti rus, në një qytet me një manastir të vjetër të shekullit të XNUMX-të.

Murgjit inkurajuan artizanatin dhe lodrat prej druri ishin të lehta për tu bërë, të lira dhe të thjeshta, kështu që fshatrat dhe qytetet përreth Manastirit Trinity Sergei Posad u bënë artizanë të njohur.

Matrioskas nga Semionov

Në tregun e tij të madh qarkullojnë njerëz dhe produkte si ato se matryoshka ata filluan të shiheshin dhe të kopjonin dhe këto ishin hapat e parë në historinë e shpejtë të kësaj kukulle.

Ekspertët e Matryoshka identifikojnë fazat në zhvillimin e kyçit: në fillim dizajni i fytyrave ishte më i rëndësishmi. Pastaj theksi u vu në rroba. Përfaqësimet e para ishin të fshatarëve, tregtarëve dhe më vonë, po, të fisnikëve. Edhe vetë forma e kukullës po evoluonte dhe ndryshonte, duke kaluar nga një stil primitiv në një më të stilizuar.

Më në fund filluan të shfaqen matryoshka special, më i personalizuar dhe individual, i cili madje përfaqësonte figura politike. Ky është rasti i Gjermanisë, guvernatorit të Ukrainës së atëhershme, pjesë e Perandorisë Ruse.

Disa familje gjithashtu filluan të punësojnë artizanë për t'i përfaqësuar ata në këtë dizajn fantastik dhe argëtues, por ndër llojet e popullarizuar ishin ai turk, kinez, lituanisht, familja tatar, ukrainas.

Matryoshka shumëngjyrëshe por sa copa mund të ketë dikush matryoshka? Ato që u shitën në tregun Sergei Posad kishin nga dy deri në 24 copë, por në ditët e sotme një set i përbashkët mund të ketë tre, tetë dhe dymbëdhjetë pjesë. Kishte artistë që gëzuan dhe bënë grupe me 48 pjesë. Ftohtë! Ky set është në Muzeun e Lodrave por në Shën Petersburg.

E vërteta është se ajo që filloi si një zanat i thjeshtë, diçka që u bë shpejt dhe nuk u zbukurua shumë, po merrte një jetë të vetën dhe më vonë, kalimi i kohës dhe stilet e ndryshme artistike lanë gjurmët e tyre.

 

matryoshka Nëse matryoshka Sergei Posad ishin të parët, dhe ata të Semiovo, për ngjyrat e tij, bojrat dhe stilin e rrobave të saj. Deri më sot ato janë një nga më të njohurat dhe janë të famshëm pikërisht sepse shumë nga setet e tyre të matryoshkës përbëhen nga shumë pjesë.

Seti më i madh kishte 72 pjesë dhe u bë për përvjetorin e ditëlindjes së Leninit në 1970. Ky art nuk ka qëndruar ende dhe vazhdon të zhvillohet. Sergei Posad, Semionovo dhe Polkhovsky Maidan janë vendet kushtuar krijimit të këtyre mrekullive të vogla.

Sot keni shumë stile për të zgjedhur: karakteri klasik, tradicional, politik, karakteri i librit komik, stili fetar, zakoni.

matrioskas rusë

L matryoshka ato janë dhurata klasike në Rusi në ditën e dasmës, si lodra për fëmijë, për të mbledhur, për të zbukuruar sendin ose si një dhuratë kur lind një fëmijë ose në Ditën e Nënës. Mos harroni të sillni disa!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   E pavlefshme dijo

  Këto kukulla janë të bukura, do të doja ta dija emrin
  nga përfaqësuesi juaj i shitjeve ose adresa në Peru në
  të jetë në gjendje ta fitojë atë.
  Falënderim

 2.   Karla dijo

  Unë jam i interesuar të marr këto kukulla, në Peru, ku mund t'i blej ato ????
  Falënderim

 3.   Gabriela Garcia de Salazar dijo

  Në maj unë shkoj në San Petesburgo (Lundrim 1 maj, do të jemi vetëm një ditë) Zoti së pari dhe unë do të doja të porosisja një matryoshka të personalizuar me veshjen tipike PANAMA. Veshja quhet La Pollera Panameña.
  Si mund të përballem me ta dhe çmimin ose vlerën.