Parqet argëtuese më të mira në Amerikë

parqe dëfrimi në Shtetet e Bashkuara

Ideale për t'u kënaqur me miqtë ose familjen, parqet dëfrim u bëjnë thirrje të rinjve dhe të moshuarve me një numër të pafund udhëtimesh tërheqëse dhe aktivitetesh. Ne ju ndajmë këtu, parqet më të mira argëtuese në Amerikë. Le t’i njohim.

Disneyland, Kaliforni

E vendosur në Anaheim, California. Ky park në pronësi të The Walt Disney Company, hapi dyert e tij në 1955 dhe që nga ajo kohë ai është vizituar nga më shumë se 515 milion njerëz. Ajo ofron brenda ambienteve të saj të mëdha, 8 parqe tematike me aktivitete të panumërta dhe të pajisura me lojëra mekanike për t'ju shijuar në një mënyrë të madhe.

Mbretëria Magjike, Disney World, Florida

Pa dyshim, ky është një nga parqet më të rëndësishëm që ofron Walt Disney World Resort i vendosur në Florida. Kompleksi, i hapur në 1971, është shumë i ngjashëm me Parkun e Disneyland, me udhëtime të mahnitshme.

Bota e Detit, Florida

Isshtë një zinxhir parqesh me tema që karakterizohen nga strehimi i llojeve të ndryshme të gjitarëve detarë si delfinët ose balenat vrasëse. Por larg mbështetjes së robërisë së delfinëve, mbase ky park do të ishte shumë më mirë nëse do të ofronte vetëm në objektet e tij argëtuese, tërheqje mekanike midis të cilave shquhen mburojat madhështore të rulit. Ata kanë parqe në Florida, Orlando, San Diego, San Antonio, California dhe Texas.

Cedar Point, Sandusky, Ohio

Ky vend është për shumë prej parqeve më të rëndësishëm në botë. E vendosur në Ohajo, brenda do të gjeni një larmi të madhe të mbështjellësve me rrota. Katër prej tyre janë mbi 60 metra të gjatë. Ajo gjithashtu ka një plazh brenda, marina, parqe uji dhe disa hotele.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*