Polinezi

Polinezia është emri nën të cilin është përfshirë një zonë gjigante e planetit tonë Oqeani. Megjithatë, në një kuptim të gjerë, ajo varion nga Hawaii deri në Ishulli i Pashkëve. Në total, ka arkipelagë të shumtë të shpërndarë në Océano Pacífico që i përkasin vendeve të ndryshme.

Midis të pavarurve, ka Samoa, Tuvalu, NZ, Kirivati o karrocë me dy rrota. Nga ana e tyre, ishuj të tjerë i përkasin Shtetet e Bashkuara si ato të Havait, për të Francë si thirrje Polinezia franceze ose al Angli si ishujt pitcairn. Por të gjitha këto vende ndajnë një kulturë antike, peisazhe të mrekullueshme dhe plazhe parajsore. Nëse doni të dini më shumë rreth Polinezisë, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë në Polinezi

Do të ishte e pamundur që ne t'ju shpjegonim në një artikull të vetëm gjithçka që mund të bëni në Polinezi duke pasur parasysh madhësinë dhe larminë e saj gjigante. Për këtë arsye, ne do të përqendrohemi në disa nga vendet e tij më të bukura dhe gjithashtu të përshtatura më së miri për t'ju pritur si udhëtar.

Hawaii, porta perëndimore për në Polinezi

Thjesht për t'ju treguar për gjithçka që Hawaii ka ofruar, do të na duheshin më shumë se një artikull. Për shkak se përbëhet nga nëntë ishuj, disa ishuj dhe gjithashtu atole. Oahu Shtë ai që strehon kryeqytetin e shtetit, Honolulu, dhe gjithashtu aty ku është baza detare legjendare Pearl Harbor. Eshte, Shef diamanti dhe plazhi waikiki janë vendet e tij më të njohura. Por ju gjithashtu mund të vizitoni peisazhe aq spektakolare sa Kopshti Etnobotanik Amy BH Greenwell.

Për më tepër, Kauai, i njohur si «Ishulli i kopshtit»Mostshtë më jugorja e arkipelagut dhe gjithashtu një nga më të bukurat. Me një natyrë të gjelbër dhe të egër, vende të tilla si Bregdeti Na Pali, me shkëmbinjtë e saj mbresëlënës, ose Kanioni i Madh Waimea.

Bregu Na Pali

Bregu Na Pali

edhe Maui Ashtë një gjë e domosdoshme për të parë në Hawaii. Ashtu si ato të mëparshmet, ky ishull ju ofron peisazhe të të gjitha llojeve. Por plazhet e saj spektakolare bien në sy. Dhe, mbi të gjitha, popullorja rruga për në Hanë, rreth njëqind kilometra që përshkojnë pjesën e saj veriperëndimore, duke kaluar ujëvarat, lumenjtë, urat dhe shkëmbinjtë. As nuk duhet të humbasësh lindjen e diellit në Maui Vullkani Haleakala, me tone të arta mbresëlënëse.

Më në fund, ishulli i katërt që duhet të vizitoni është ai që quhet, pikërisht Ishulli i Madh. Ndoshta të kujton diçka nga Lanzarote. Sepse Parku Kombëtar i Vullkaneve, me Kilauea, Mauna Kea dhe Mauna Loa, disa prej të cilave ende dëbojnë rrjedhat e lavës.

Ishujt Cook, thelbi i pastër polinezian

Ky arkipelag, një shtet i lidhur me NZ, përfshin ishuj të shpërndarë mbi dy milion kilometra katrorë në Oqeanin Paqësor Jugor, i cili do t'ju japë një ide për gjithçka që ju ofron.

Rarotonga strehon kryeqytetin, emri i të cilit është Avarua, dhe do të gjeni në të një atmosferë moderne dhe perëndimore. Sidoqoftë, ajo gjithashtu ju ofron thelbin e Polinezisë në vende si Tregu Punanga Nui, ku ka bollëk, sarong dhe gastronomi tipike. Për shembull, peshk i papërpunuar i marinuar ose ika vret dhe gjethe taro në avull ose rukau.

Ishulli i dytë më turistik i Cook është Aituaki, gjithashtu një nga më të bukurit me lagunën e saj të brendshme të rrethuar nga shkëmbinj nënujorë koralesh dhe plazhe parajsore. Atiu Ajo është gjithashtu e rrethuar nga shkëmbinj nënujorë, por gjithashtu mund të zbresësh në të në mbresëlënëse Shpella Anatakitaki dhe vëzhgoni zogj të çuditshëm.

Nga ana e tij, ishulli i Ata vdesin është perfekt për zhytje në zona si Shkëmbi i Zi ose Matavera. Y Mangaia Isshtë më spektakolari nga të gjithë, pasi orografia e saj përbëhet nga një unazë koralesh me dy nivele që fshehin një caldera vullkanike gjigante në rrëzë të lumit. Masivi Rangimotia.

Ishujt Cook

Plazh në ishujt kuzhinier

Las Marianas, ish-posedim spanjoll

Jo të gjithë e dinë që ky arkipelag i përkiste España deri në fund të shekullit të XNUMX-të. Prandaj, ajo ka më shumë se një surprizë në dyqan për ju. Për shembull, ai Gjuhë çamro, me ngjashmëri të mëdha me spanjishten. Në fakt, emri i tij është "Mariano".

Mund të jetë më e bukura e Marianas rrugë, i quajtur gjithashtu "Ishulli paqësor" për territorin e saj plot ferma të vogla dhe natyrë. Por më e famshme është Saipan, ku Shpellë, një zgavër e madhe gëlqerore nënujore që magjeps zhytësit nga e gjithë bota. Në vend të kësaj, Tiani Gjithashtu ju ofron mrekulli natyrore por edhe shumë instalime të braktisura ushtarake të Luftës së Dytë Botërore.

Marianas Jugore kanë si polin e tyre tërheqës ishullin e Guam. Isshtë shtëpia e mrekullive të tilla si rezervati natyror i Pika Ritidian, me plazhin e tij spektakolar, dhe bie talofofo. Pa harruar kozmopolitizmin e Gjiri i Tumonit as muzeu mbresëlënës në ajër të hapur që përbën Parku Historik Kombëtar i Luftës së Paqësorit.

Kryeqyteti i Guam është Mashtrojnë, ku keni më shumë gjurmë hispanike si Bazilika katedrale e emrit të ëmbël të Marisë, e cila ndodhet, saktësisht, pranë Plaza de España. Por qyteti i tij më i populluar është Gishti, e vendosur në pllajën e koraleve në veri të ishullit.

Kiribati, republika që fillon vitin

Ndodhet në verilindje të Australi, është një vend i pavarur i përbërë nga disa grupe ishujsh dhe atolesh. Ndër të parët janë Tarawa y arkipelagët Gilbert, Ellice, La Línea dhe Fénix. Lidhur me sekondat, Kiritimati ose ishulli i Krishtlindjeve Shtë vendi i parë në planet për të festuar vitin e ri dhe një vend i vërtetë adhurimi për zhytësit dhe peshkatarët.

Kiribati është ndoshta një nga vendet në Polinezi që ka ruajtur më së miri jeta tradicionale. Popullsia e saj jeton kryesisht në kasolle prej druri dhe ushqehet me arra kokosi, fruta buke dhe peshk. Mund ta shihni, veçanërisht nëse vizitoni ishujt më të largët.

Kryeqyteti i këtij vendi kurioz është në Tarawa Jugore, u formua si një krah toke midis Oqeanit Paqësor dhe lagunës së brendshme. Emri i tij eshte Ambo, megjithëse qyteti më i rëndësishëm është Bairiki, ku është parlamenti.

Parlamenti i Kiribatit

Parlamenti i Kiribatit

Polinezia Franceze, një magnet për turizmin

Përkundër gjithçkaje që ju kemi shpjeguar, mbase zona e kësaj zone më e njohur për turizmin ndërkombëtar quhet Polinezia Franceze. Ai përbëhet nga njëqind e tetëmbëdhjetë ishuj dhe disa atole që janë grupuar në pesë arkipelagë. Por ne do t'ju tregojmë ato më interesantet.

Tahiti dhe Ishujt e Shoqërisë

Tahiti është një domosdoshmëri për të parë nëse po udhëtoni për në Polinezinë Franceze. Islandshtë ishulli më i madh në Arkipelagu i shoqërisë, e cila nga ana tjetër ndahet në Ishujt Windward dhe Sotavento. Të parit i përkasin, përveç vetë Tahiti, Tetiaroa o Moorea, ndërsa këto të fundit përbëjnë Huaine, tupai ose, më i njohuri për rëndësinë e tij turistike, Bora Bora.

Pikërisht ky i fundit është shumë më i vizituar se Tahiti, shpesh i zbritur në një vendkalim. Sidoqoftë, ky është një gabim i rëndë. Ne ju këshillojmë që të kaloni disa ditë duke u njohur me Tahitin sepse ka shumë për t'ju ofruar.

Kryeqyteti i saj është Papeete, ku mund të vizitoni katedralen dhe, mbi të gjitha, tregjet e saj. Ndër këto të fundit, është shumë kurioze ai me perlat. Por, nëse doni të ndjeni frymën e ishullit, më mirë vizitoni Ushqimi. Dhe, nëse akoma dëshironi të thithni më shumë kulturë polineziane, ne ju rekomandojmë Muzeu i Tahitit dhe Ishujve të tij.

Ju gjithashtu duhet të bëni një ekskursion nëpër brendësi të ishullit, ku do të gjeni disa peizazhe të jashtëzakonshme si ajo Lugina e Papenoo, e cila të çon në tempullin e Fare hape, një vend i shenjtë për vendasit. Ose ato të mali aorai, nga e cila keni pamje mahnitëse të ishullit.

Nga ana tjetër, nëse preferoni bregdetin, duhet të udhëtoni në veriperëndim, gjë që do t'ju çojë në plazhe po aq spektakolare sa ajo e Tautira dhe, mbi të gjitha, atë të Teahupo'o, i famshëm për të pasur një nga valët më spektakolare në botë.

Mali Aorai

Mali Aorai

Nëse jeni të interesuar në arkeologji, duhet të vizitoni mara të ishullit. Ato janë vende të shenjta që në civilizimet para-perëndimore kishin qëllime ceremoniale. Interesante, ashtu si me vendet fetare të epokës sonë të hekurit ose bronzit, ato u caktuan me gurë.

Më në fund, në ishullin e afërt të Moorea Surpriza të këndshme ju presin. Nga Tahiti arrihet lehtë me traget ose aeroplan dhe nuk mund ta humbni mali Rotui, një nga më spektakolarët në të gjithë Polinezinë; mbresëlënëse gatuaj gjirin as shikime balenash, shumë të zakonshme në brigjet e saj.

Ishujt Marquesas, më i madhi në Polinezinë Franceze

Ata janë arkipelagu më i madh nga të gjithë ata që përbëjnë Polinezinë Franceze. Ata janë grupuar në Ishujt e Uashingtonit, Revolucioni dhe nga Mendaña. Këta të fundit ia detyrojnë emrin e tyre kujtdo që i zbuloi në vitin 1595: spanjollit varlvaro de Mendaña, i cili nga ana tjetër i pagëzoi si Ishujt Marqueas të Mendozës për nder të mëkëmbësit të atëhershëm të Perusë.

Edhe nëse nuk i keni vizituar ata, ata do të jenë të njohur për ju pasi janë vendosja për disa Herman Melville dhe për të qenë vendi i pensionimit të piktorit Paul gaugin. Më i madhi prej këtyre ishujve është Nuku hiva, ku është kryeqyteti, Taiohane.

Sidoqoftë, Marquesas kanë pasur shumë më pak sukses turistik se të tjerët në Polinezi. Falë kësaj, ata kanë ruajtur shumë prej territoreve të tyre të virgjër deri më sot. Lidhur me natyrën e saj, ajo ka pak të bëjë me lagunat e qeta me ujërat bruz të, për shembull, Bora Bora. Marquesas janë toka malore dhe të thyer, me bimësi të harlisur dhe shkëmbinjtë bregdetarë që përfundojnë në plazhe me rërë të zezë.

hiva oa

Hiva Oa, në Ishujt Marquesas

Ndoshta mungesa e turizmit masiv ka çuar gjithashtu që banorët e Marquesas të kishin ruajtur më mirë territoret e tyre sesa territoret e tjera. zakonet polineziane. Shtë një vend i përsosur për të parë haka ose vallëzime rituale dhe në mënyrë që ju të dini zanat e tyre dhe të vizitoni mbetjet e tyre arkeologjike. Veçanërisht kurioz janë të tyre tiki, disa statuja të mëdha në formë njeriu që mund të lidhen me moai nga Ishulli i Pashkëve.

Më në fund, rreth tridhjetë kilometra nga Nuku Hiva keni ishullin Ua Pou, ku është spektakolare kolonat bazaltike me lartësi të madhe që i japin asaj një aspekt misterioze.

Ishulli i Pashkëve, për të përfunduar turneun tonë në Polinezi

Rapa Nui ose Ishulli i Pashkëve është ndoshta një nga destinacionet më të njohura turistike në Polinezi. Prandaj, asgjë më mirë sesa të mbarojmë turneun tonë në këtë zonë gjeografike atje.

Të humbur në Oqeanin Paqësor, gati katër mijë kilometra nga kontinenti Amerikan dhe po aq nga Tahiti, nëse sekretet Ne flasim, Rapa Nui i ka të gjitha. Të njohura në të gjithë botën janë të sajat moai, ato statuja të veçanta që riprodhojnë kokat e njeriut.

Kur banorët e tij antikë mbërritën në këtë ishull të humbur dhe si i krijuan këto figura kolosale janë të panjohura. Por dihet që ata kishin ceremoni si ajo e njeri-zog dhe se ata zhvilluan një shkrim hieroglif të quajtur rongo rongo. Isshtë vlerësuar gjithashtu se moai ata ndaluan të ndërtoheshin rreth shekullit të XNUMX-të. Sidoqoftë, i gjithë ishulli është plot me ta, jo vetëm në këmbë, shumë të shtrirë sepse përfunduan duke rënë. Por vendet më të mira për t'i parë janë rano raraku, Tongariki o Ahu akivi. Në këtë të fundit, figurat kanë njëjësinë e të shikuarit në det.

Moai

Moai në Ishullin e Pashkëve

Por këto shifra nuk janë tërheqja e vetme në Ishullin e Pashkëve. Ne gjithashtu ju këshillojmë që të shihni fshatin ceremonial të Orongo, ku, me sa duket, u zgjodhën mbretërit dhe kjo ka disa petrografë të çuditshëm; i çmuari Plazhi Anakena sigurisht, Hanga Roa, kryeqyteti i vogël i ishullit, në të cilit kisha e kryqit të shenjtë ju mund të shihni disa figura të shenjtorëve të krishterë, por të gdhendur në stilin e tyre moai.

Si përfundim, ne përfundojmë këtu udhëtimin që ju kemi propozuar përmes Polinezi. Ne ju kemi treguar për disa nga vendet më të mira të tij. Por ju gjithashtu mund të zgjidhni të bëni udhëtimin tuaj tek të tjerët si Mbretëria e Tongës, ku ju mund të shihni trilito i Ha'amonga'ai njohur si "Stonehenge e Polinezisë"; Tuvalu, ku ata kanë sportin e tyre të veçantë, ju qij, ose ato popullore Ishujt Fixhi. Asnjëra nga këto vende nuk do t'ju zhgënjejë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*