Traditat e Krishtlindjeve në Kubë

Si festohen Krishtlindjet në Kubë

Për shkak të karakteristikave të veçanta të këtij vendi, Krishtlindjet në Kubë Isshtë pak më ndryshe nga ato që festohen në vendet e tjera të Amerikës Latine. Qeveria komuniste e Fidel Castro Ajo e ndaloi këtë festë në 1959, por tre dekada më vonë ky kufizim u hoq dhe Kubanët ishin në gjendje të rimarrin traditat dhe festimet e gjithmonë.

Kthimi "zyrtar" i Krishtlindjeve në ishull ndodhi në vitin 1998, me vizita e Papës Gjon Pali II në Kubë. Ishte atëherë që qeveria Kubane, në një gjest pajtues me Selinë e Shenjtë, shpalli 25 Dhjetorin si festë. Ideja u prit mirë nga njerëzit, të cilët dëshironin të rimarrin një nga partitë e tyre më të dashura që nuk u harrua kurrë.

Por edhe përkundër kësaj, Krishtlindjet në Kubë janë ndryshe. Kremtohet në një mënyrë tipike kubane intensive dhe të gëzueshme, megjithëse është e lirë nga ngrohtësia e vendeve të tjera dhe, në një masë të madhe, e përbërësit të saj fetar. Dhe megjithëse autoritetet lejojnë kremtimet, as ata nuk janë të përfshirë në to. Për shembull, është e rrallë të gjesh dekorata për Krishtlindje ose të dëgjosh muzikën e këngëve të Krishtlindjeve në shumë qytete dhe qytete të ishullit përtej qendrave të mëdha urbane si p.sh. Havanë, Trinidad, Cienfuegos o Santiago de Kubë.

Partitë e prag të Krishtlindjes

Mbrëmja e Krishtlindjeve Kubane festohet me shumë ngjyra dhe pasion. Shembujt më të mirë të kësaj mënyre të të jetuarit të kësaj feste mund të gjenden në dy lokacione: Villa Clara y Bejukale.

Parrandas de Remedios

Gjatë javës para Krishtlindjeve në Villa Clara zhvillohen festimet e San Juan de los Remedios, të cilat shprehjen e tyre më të gjallë e kanë në të ashtuquajturën partitë, deklaroi Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit nga UNESCO.

Tradita e parrandave lindi rreth dyqind vjet më parë. Banorët e qytetit janë të ndarë në dy palët: El Carmen dhe San Salvador. Të dy grupet punojnë shumë gjatë gjithë javës për të hartuar notet dhe kostumet më të habitshme dhe spektakolare.

Çdo natë deri në prag të Krishtlindjes Të dy partitë janë nisur për të parakaluar nëpër rrugë nën tingujt e muzikës dhe fishekzjarreve, duke konkurruar në ritëm, gëzim dhe shfaqje. Edhe pse të dy garojnë për të qenë më të mirët, asnjë fitues nuk shpallet. Qëllimi i vetëm është të argëtohemi, siç tregohet në këtë video (autori i saj është Juan Manuel Pacheco):

Charangas e Bejucal

Ky festival është një nga më të vjetrit në ishull dhe shumë përfaqësues se si jetohen Krishtlindjet në Kubë. Ajo daton në vitet e epokës koloniale, ku ishte e zakonshme që zotërit t'u jepnin skllevërve të tyre 24 dhjetor si ditë pushimi. Skllevërit e zinj, me origjinë nga Afrika, e shijuan këtë pushim të vogël duke kërcyer dhe duke rrahur daullet e tyre.

Festimet e sotme janë paksa të ndryshme. Qyteti i Bejukale Shtë e ndarë në dysh bende bronzi: nga njëra anë ajo e Ceiba e Argjendtë, e cila ekspozon ngjyrën blu dhe një figurë të akrepit si simbole, dhe nga ana tjetër atë të Gjembi i Artë, i cili fluturon me ngjyrën e kuqe dhe banderola me figura të një gjeli. Ashtu si me parmendat Remedios, është një konkurs që tërheq jo pak vizitorë në prag të Krishtlindjes.

Krishtlindjet në Kubë: gastronomi

Siç nuk mund të jetë ndryshe, gastronom zë një vend shumë të rëndësishëm në festimin e Krishtlindjeve në Kubë. Këto data janë koha kur familjet dhe miqtë mblidhen rreth tryezës, pavarësisht nga ndjenjat fetare të njëri-tjetrit. Në rastin e familjeve besimtare, darka është relativisht e hershme në mënyrë që të mund të merrni pjesë në Mesha e mesnatës.

Darka e Krishtëlindjes Kuba

Derri i pjekur ose derri i gjirit është pjata kryesore e darkave dhe vakteve të Krishtlindjeve në Kubë.

Në shumë qytete të ishullit nata kulmon me një shfaqje të fishekzjarr. Ai që zhvillohet në Paseo del Malecón, në Havana. Ka shumë turistë që vijnë në këtë vend për të shijuar këtë moment.

Pjata kryesore e kuzhinës së Krishtlindjeve Kubane është mish derri të pjekur ose derr gjiri, rëndësia e të cilit është e ngjashme me atë të gjelit të detit në vendet anglo-saksone. Mishi zakonisht shërbehet me salca të ndryshme dhe shoqëruese me të oriz të bardhë, fasulet e zeza, sallatë, tigan o yucca në mojo, një delikatesë tipike kubane e këtyre datave. Në pjesën e ëmbëlsirave, duhet të përmendim ato tradicionale fritters dhe guaska portokalli.

Nuk ka asnjë zakon të rrënjosur thellë shkëmbejnë dhurata as në darkën e pragut të Krishtlindjes dhe as në drekën e Krishtlindjes. Sidoqoftë, është e zakonshme që partia të përfundojë me muzikë, vallëzim dhe shumë rum, në stilin më të pastër Kuban.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*