Најважните споменици во светот

Кинески Greatид - најважните споменици на светот

Многу земји го имаат тој споменик или наследство што ги претставува пред светот. Истата што наведува илјадници посетители да ги идеализираат местата кои секогаш носат необични очекувања. Помеѓу најважните споменици во светот Нијанси и приказни од петте континенти се вклопуваат во нив што ги прават совршени референци за да го започнат тоа патување што го одложуваме со години.

Биг Бен (Велика Британија)

Ноќен биг бен

El Палата Вестминстер Тој беше подигнат на бреговите на Река Темза во XNUMX век заедно со парламентот и нејзиното најпознато продолжение: кула висока 96 метри чие име Биг Бен би се однесувал на славниот часовник што свети наместо theвончето за кое многумина мислат. Се смета за икона на земјата на смири се. . . Биг Бен е сопственик најголемиот четиристран часовник на светот а неговото упатување на славната викторијанска ера продолжува да ја предизвикува Англија на црвени автобуси и попладневен чај.

Ајфелова кула (Франција)

Ајфеловата кула во Париз

Кога архитектот Густав Ајфел заврши одредена кула во срцето на Париз по повод Универзалната изложба во 1889 годинаМногумина го нарекоа тој железен куп без личност „абер“. Сепак, времето заврши со давање на причината на Ајфел, кој успеа да го спаси своето создание од уништување со тоа што ќе го измисли како радио, сè додека Ајфеловата кула не стане најголемата икона на градот на убовта.

Алхамбра (Шпанија)

Алхамбра од Гранада

Се смета за неколку години како најпосетуваното место во Шпанија, Алхамбра во Гранада е совршен одраз на андалузиското влијание што доминираше на југот на полуостровот скоро 10 илјади години. Нарачан за изградба во XNUMX век од страна на калифот Ал-Ахмар, „Ла Роха“, во однос на бојата на косата на нејзиниот основач, е збир на тврдини, тврдини и палати околу Медина, кои продолжуваат да воздивнуваат стари легенди од врвот на Серо де ла Сабика.

Колосеум (Рим)

Колосеум во Рим

Во 80 година н.е. статуа наречена Колос во Нерон Служеше како основа за изградба на едно од оние познати сценарија во кои Римската империја се оддаваше во борбите меѓу тигрите и гладијаторите. За скоро 500 години, Колосеумот во Рим стана најраскошниот симбол на една империја што помина во подобра слава, оставајќи го зад себе она што е Нови седум чуда на светот Moderno и тоа дише, денес повеќе од кога било, во центарот на Вечниот град.

Пирамида од Гиза (Египет)

Пирамида од Гиза и Сфингата

Единствено од седумте чуда на античкиот свет што сè уште преживеало се мери 146 метри и се наоѓа на неколку километри од градот Каиро. Вклучено во комплексот на Некропола Гиза каде блеска и славното Сфинга, Големата пирамида во Гиза продолжува да биде најголемиот симбол на египетската култура што ги претвори своите конусни конструкции во предмет на милениумски теории меѓу мумиите, духовите и астрономските читања.

Таџ Махал (Индија)

Таџ Махал во Индија

Мумтаз Махах, сопруга на принцот Шах Јахан, почина во 1632 година откако го роди нивното четиринаесетто дете.. Загуба што нејзиниот сопруг се обиде да ја надополни со подигање на најубавиот мавзолеј на лицето на Земјата. По повеќе од дваесет години во кои стотици занаетчии, слонови и архитекти работеа на сонот на монархот, Таџ Махал конечно беше инаугуриран во градот Агра што резултира во најидиличната слика на таа егзотична и монументална Индија: онаа на сонувачки куполи, гравури во скапоцени камења или која било од најубави зајдисонца. Секако еден од најважните споменици во светот.

Кинескиот Wallид)

Кинескиот Wallид

На почетокот на XNUMX век п.н.е., постојаната нападите од номадските племиња на Монголија ја наведоа раскошната Кинеска империја да изгради утврдување чија желба за подобрување ја натера да достигне до Долг 21.200 километри помеѓу пустината Гоби до границата со Кореја. Векови подоцна, Големиот Wallид продолжува да биде голема икона на Кина, со неколку делови од кои треба да се открие Пекинг и неговиот познат премин Јујонг.

Фушими Инари-таиша (Јапонија)

Фушими Инари-таиша во Кјото

Ако некогаш сте го виделе филмот Мемоари на гејша, сигурно ќе ја запомните таа сцена во која нејзиниот млад протагонист трчаше низ портокаловите лакови кои сочинуваат една од најпознатите храмови во Јапонија, можеби најмногу. Изградена во 711 година во чест на духот на Инари, бог на оризот и плодноста, овој храм со повеќе од 32.000 XNUMX ториси Сместено е во населбата Фушими-ку, во егзотичниот град Кјото, поканувајќи го посетителот да трча сè додека не портокалови.

Статуа на слободата (Соединетите држави)

Статуа на слободата во Newујорк

En 1886, по повод првиот стогодишник од Декларацијата за независност на Соединетите држави, француската влада одлучи да им испрати на своите пријатели од другата страна на Атлантикот статуа што ќе биде поставена јужно од њујоршкиот остров Менхетен. Истото што засекогаш би ги променило животите и соништата на илјадници имигранти кои години подоцна ќе пристигнат во „земјата на можностите“, предизвикувајќи во овој споменик кулминација на едно долго патување. Икона, без сомнение.

Чичен Ица (Мексико)

Чичен Ица во Мексико

Во средината на џунглата полуостровот ЈукатанНа мексиканските Кариби, археолошки локалитет продолжува да предизвикува ритуали и церемонии што Маите, меѓу другите предхиспански народи, негувани на ова место неколку години. Пирамидите засенчени од сонцето, месечината, ветрот и многу други природни пораки толкувани од културата пред своето време.

Мачу Пикчу, Перу)

Мачу Пикчу, во Перу

Во Јужна Америка има многу наследства, но малку од нив може да се измерат со величественост на познатиот град на Инките израснат во чест на богот на Сонцето некаде пред XNUMX век. Спасен од заборав на почетокот на XNUMX век, Мачу Пикчу се наоѓа во висина од 2430 метри во регионот Куско, да биде познат Патека Инка најдобриот увертира на овој сет на претколумбиски конструкции чиј имиџ меѓу планини и облаци е причина за патување за илјадници ранци-ранци годишно.

Оперска куќа во Сиднеј (Австралија)

Опера во Сиднеј

Потпрен нанадвор пристаниште во Сиднеј преминато од неговиот славен мост и епицентарот на огнометот на секоја новогодишна ноќ, Операта во Сиднеј продолжува да биде најрепрезентативниот споменик во земјата кенгур. Инаугурирана во 1973 година под дизајн во форма на школка, оваа зграда обединува различни балетски и театарски претстави, зајакнувајќи го културниот живот на градот кој, во одреден момент или во друг, секогаш завршува подлегнувајќи на еден од најпознатите знаменитости во светот.

Кој од најважните споменици во светот го претпочитате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*