Најдобри австралиски рок-бендови

Наизменична струја

Овој пат ќе се сретнеме со главната австралиски рок-групи. Да почнеме со споменување Авион, рок група од Мелбурн, кој го издаде својот деби албум Get Born во 2003 година.

Од своја страна Тетоважа со роза е блуз / хард рок, предводен од Анри Андерсон. Неговиот репертоар вклучува песни како што се „Не можеме да бидеме тепани“, „Лузни за живот“ и „Лошо момче за убов“. Тој е еден од амблемите на австралискиот рок звук од 60-тите години.

Худу гуруа е рок група основана во 1981 година во Сиднеј во 198. година, од Дејв Фокнер, Ричард Гросман, Марк Кингсмил и Бред Шеперд. Некои од неговите најпознати албуми се Марс има потреба од гитари!, Blow Your Cool! и Магнум Кам Погласно.

AC / DC е група на хард рок, формирана во Сиднеј во 1973 година од браќата Малком и Ангус Јанг. Меѓу неговите најпопуларни албуми ги наоѓаме Let There Be Rock, Powerage, If You Want Blood (You've Got It), Back in Black и Highway to Hell. Бендот има продадено повеќе од 200 милиони албуми ширум светот, и тие се сметаат за една од најдобрите хард рок групи на сите времиња.

INXS беше група со нов бран, основана во 1977 година во Перт, и ја сочинуваа браќата Фарис (Ендру, Jonон и Тим), Кирк Пенгили, Гари Гери Бирс и Мајкл Хатченс. INXS беше исклучително популарен во 80-тите и 90-тите години благодарение на песните „Оригинален грев“, „Треба вечерва“, „ilавол внатре“ и „Нова сензација“.
Полноќно масло

Полноќно масло е австралиска рок-група, позната по својот карактеристичен хард-рок звук, интензивни настапи во живо и отворен политички активизам.

Ние исто така мора да го посочиме случајот на групирање Сребрена количка.

Дополнителни информации: Австралиска инди-музика


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*