Познати австралиски тенисери

Најпознатите австралиски тенисери ја направија својата земја А. голема моќ во спортот на рекетот. Без понатаму, тимовите кои ја претставуваа Австралија ја освоија престижната дваесет и осум пати Дејвис чаша, како втора нација во светот што има повеќе титули по Соединетите држави.

Покрај тоа, многу од најпознатите австралиски тенисери го достигнаа врвот на рангирањето на Здружение на професионални тенисери и тие имаат освоено главни турнири во светот како Вимблдон en Лондон или УС Опен. Ако сакате да се сретнете со овие мајстори на рекетот, ве покануваме да продолжите да читате.

Најпознатите австралиски тенисери на сите времиња

Како што рековме, Австралија со децении е една од најголемите сили во светот на тенисот. Пред сè, живееше низ златно доба во XNUMX-тите и XNUMX-тите години на минатиот век. Но, исто така, пред и после тоа имаше големи шампиони во Австралија. Ајде да ги запознаеме.

Род Лејвер, најдобриот досега

Роден во Рокамптон, Квинсленд, на 9 август 1938 година, тој се смета за најдобриот австралиски тенисер во историјата. Всушност, тој е единствениот играч кој ги освои сите четири грен слем турнири во иста година и двапати: годините 1962 и 1969 година.

Во текот на целата своја кариера, тој освои 184 турнири и, иако никогаш не беше прв на ранг-листата на АТП, бидејќи тоа не постоеше до 1973 година, тој се сметаше за најдобриот играч на светот веќе неколку години. На патеката беше многу агилен, со моќен удар иако се издвојуваше по неговиот врв хит. Прекар „Рокемптон ракета“, во пензија во 1979 година.

Биста на Род Лејвер

Бисти на Род Лејвер и Мал Андерсон

Кен Розевал, „Малиот мајстор на Сидни“

И покрај кревкото појавување (тој беше и прекар „Мускули“ иронично) и иако немаше многу силен удар, Розевал беше еден од најдобрите тенисери на сите времиња. Тој го надополни недостатокот на сила со необична мобилност и подвижност, земајќи во обратна неговото одлично оружје.

Во текот на целата своја кариера тој победуваше четири пати Австралија опендодека тепаше двапати и на Ролан Гарос и на УС Опен. Тој исто така учествуваше со својата земја во постигнувањето на четири чаши Дејвис, последните дваесет години подоцна да се оспори првиот. Тој исто така беше познат на патот по својата штедлива природа и се пензионираше во 1980 година.

Маргарет Корт, најпознатата австралиска тенисерка во историјата

Родена во Олбери на 16 јули 1942 година, може да се смета за најдобра тенисерка во Австралија низ историјата, па дури и една од најистакнатите во светот. Тој го држи апсолутен рекорд за освоени грен слем турнири со дваесет и четири. Меѓу нив, единаесет пати на Австралија опен, пет пати на Ролан Гарос, три пати на Вимблдон и пет пати на Отворено првенство на САД.

Секако, овие се во индивидуална категорија, бидејќи во двојки и мешани двојки, тој исто така ги освои сите неколку пати за да заврши вкупно шеесет и четири грен слем турнири. Всушност, таа е единствената тенисерка во историјата која ја освоила секоја можна титула на овие турнири. Прекар «Амазон», во пензија во 1977 година.

Саманта Стосур

Родена е во Бризбејн на 30 март 1984 година. Таа беше прекрасен играч на двојки, формирајќи смртоносна двојка со Северна Америка. Лиза Рејмонд. Тие ги освоија Отвореното првенство на Соединетите држави во 2005 година и турнирот Вимблдон во 2006 година, иако Стосур го освои и Австралија опен 2019 заедно со друг соиграч, Кинезите. Шуаи hangанг.

Но, Австралиецот е исто така страшен играч во сингл. Во оваа дисциплина тој победи УС Опен во 2011 година, како и девет ВТА турнири како Осака (три пати) или онаа од CHARLESTON.

Саманта Стосур на турнир

Саманта Стосур

Johnон comукомб и неговата борба за Ролан Гарос

Како Розевалд, тој е роден во Сиднеј на 23 мај 1944 година. Со атлетска градба и многу моќен, тој беше последниот голем австралиски тенисер во XNUMX-тите и XNUMX-тите години на минатиот век. Во текот на целата своја кариера, тој победуваше седум индивидуални грен слем турнири: трипати Вимблдон и двапати Опен на САД и Австралија.

Сепак, тој никогаш не можеше да победи на Ролан Гарос, каде не мина четвртфинале, иако тоа го стори двапати во категоријата двојки со својот сонародник Тони Рош и веднаш до холандскиот Том Окер. Се смета двојката што ја формираше со првиот еден од најдобрите на сите времиња. Не за џабе, тие победија дванаесет грен слем турнири. Исто така, тој придонесе неговата земја да добие пет чаши Дејвис. Огромно харизматично и секогаш придружено со некоја карактеристика мустаќи, рече дека е осигуран за 1981 милиони долари, е пензиониран во XNUMX година.

Евон Гоолагонг и најпознатата женска австралиска тениска партнерка

Родена во Грифит, Нов Јужен Велс, на 31 јули 1951 година, таа беше една од најголемите тенисерки во XNUMX-тите и XNUMX-тите години на минатиот век. Во индивидуална категорија тој победи четири австралиски отвора, еден Ролан Гарос y два Вимблдон. Сепак, тој никогаш не беше во можност да победи на УС Опен, каде изгуби три финалиња, од кои едното против неговиот сонародник. Суд Маргарет, за што веќе разговаравме со вас и со кого би се формирал двојки пар неколку години. Се пензионира во 1983 година.

Лејтон Хјуит, последната одлична фигура во австралискиот тенис

Последниот голем австралиски тениски талент е роден во Аделаида на 24 февруари 1981 година и го доживеа својот најславен период на почетокот на овој век. Во 2001 година го освои УС Опен а во 2002 г. турнир на Вимблдонкако и на АТП светска турнеја во двете години. Покрај тоа, тој има две титули Мастерс 1000, две АТП 500 и дваесет и две АТП 250 титули.

Тој исто така го одржа и број еден во рангирањето на Здружението на професионални тенисери осумдесет недели. Всушност, тоа беше најмладиот играч кој стигнал до таа позиција, бидејќи тоа го стори со дваесет години и осум месеци. И тој исто така беше најмладиот што освоил АТП турнир. Дали беше тоа од Аделаида во 1998 година, на само шеснаесет години и десет месеци. Откако помина неколку сезони влечејќи повреди, се повлече во 2016 година.

Лејтон Хјуит во натпревар

Лејтон Хјуит

Патрик Рафтер, нај curубопитниот рекорд

Роден во планината Иса, Квинсленд, на 28 декември 1972 година, Рафтер држи aубопитен рекорд. Беше играчот што помалку време траеше како број еден во рангирањето на Здружението на професионални тенисери. И тоа е дека тој само го окупираше една недела во 1999.

Но, ова не значи дека тој бил просечен играч. Ништо не е подалеку од реалноста. Всушност, тој победи две последователни години (1997 и 1998 година) УС Опен и исто така спори две финалиња на турнирот Вимблдон. Покрај тоа, ја освои АТП мастер серијата во Канада и Синсинати, како и други помали турнири.

Тој се пензионираше во 2002 година, додека сè уште го заземаше седмото место на АТП ранг-листата откако претрпе сериозна повреда и изгуби, според неговите зборови, интерес за професионално играње тенис.

Ешли Барти, најмладата од најпознатите австралиски тенисерки

Оваа играчка е најмладата на нашата листа бидејќи е родена во Испвич, Квинсленд, на 24 април 1996 година. И, curубопитно, таа беше на работ на престани да играш пред да влезе во Олимп на најпознатите австралиски тенисери.

Во 2014 година, веднаш по елиминацијата во првото коло на УС Опен, таа одлучи да се повлече од тенисот за да игра во професионалната лига на крикет од Австралија. Имаше само 18 години и за среќа само 24 месеци подоцна ќе донесе одлука да се врати во својот спорт.

Оттогаш, тој не престанува да расте како тенисер. Освоени ВТА турнири како оние во Куала Лумпур, Нотингем и huухаи во индивидуална категорија. Исто така, формирање двојка со Северна Америка Коко Вандевеге победи неговиот прв грен слем во двојки. Тоа беше токму во УС Опен на 2018.

Ешли Барти игра

Ешлиј Барти

Наскоро потоа, тој влезе во врвот 10 од класификацијата на тенисерки и веќе во 2019 година го постигна својот најважен триумф досега: Ролан Гарос освојување на Чех во финалето Маркета Вондрусова. Благодарение на овој и неговиот последователен триумф во Бирмингем, тој стигна до број еден од гореспоменатото рангирање. Таа после тоа беше втора австралиска играчка што го стори тоа Evon goolagong, за што веќе ви кажавме.

Ник Киргиос, сегашност и иднина на австралискиот тенис

Како и претходниот, тој е сè уште активен бидејќи има само дваесет и пет години (роден е на 27 април 1995 година во Канбера), но веќе е еден од најпознатите австралиски тенисери. Тој стана познат во 2013 година кога го освои Австралија опен во категорија млади.

Веќе како професионалец, тој ги предаде своите квалификации во 2014 година со победа Рафаел Надал во осминафиналето на Вимблдон кога тој сè уште немаше дваесет години. Оттогаш, тој стана едно од најголемите ветувања на светскиот тенис. И, иако сеуште нема освоено грен слем турнир, тој веќе има добиено разни титули на турнири АТП Светска турнеја од серија 500 како Токио, Акапулко или Вашингтон, како и непарната серија АТП Светска турнеја 250.

Како заклучок, ова се едни од најпознатите австралиски тенисери во историјата. Неколку од нив се во пензија подолго време, додека други се уште се активни. Но, сите придонесоа за тоа подигнете ја легендата на величествениот тенис на неговата земја.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*