Историја на театарот во Венецуела

венецуелскиот театар

Театарот на Венецуела е еден од најпознатите и најпопуларните ширум светот. Тоа е театар признат по својата антика и исто така по квалитетот на своите претстави кои никого не оставаат рамнодушен. Покрај тоа, неговите дела покажуваат како театарот во Венецуела има големо влијание на културите од првото до времето во кое се направени. 

Театар

актери во театар

Театарот е колаборативна форма на уметнички дела што користи актери и актерки за да и го претстават на публиката искуството на вистински или имагинарен настан на одредена локација и да го направат тоа во живо. Во театарот е претставено преку гестови, зборови, песна, музика или танц. Сцените може да бидат претставени и со насликани пејзажи или други елементи кои и даваат значење на сцената во контекстот на претставата. Осветлувањето и звуците се користат и за да се даде непосредност на искуството.

Денес постои и модерен театар кој во широка смисла вклучува претстави на претстави, музички театри и врски помеѓу театарот, танцот и песната.

Театарот во Венецуела

Театарот во Венецуела не започна со доаѓањето на Шпанците, но веќе беше во сила меѓу неговите граѓани многу порано. Венецуелскиот театар започна во времето на американските абориџини. Тие им покажаа различни сценарија со уметнички демонстрации на луѓето кои уживаа.

Подоцна, со доаѓањето на Шпанците во американските земји, театарот доживеал голема еволуција, особено од XVII век. Првите почетоци на театарот - како театар - во Венецуела беа околу 1600 година со доаѓањето на Шпанците.

Кога Шпанците пристигнаа и ги изведоа првите театарски претстави, најголемиот дел од темата беше религиозна и луѓето сакаа и уживаа да ги гледаат. Во тие години, театарските претстави беа започнати и во Каракас, а авторите беа главно од шпанско потекло и имаа барокна сценографска проекција.

Луѓето многу го сакаа театарот затоа што тоа беше форма на забава што ги забавуваше и ги тера да поминуваат време со своите најблиски на забавен начин. Потоа, тие имаа тема на разговор и можеа да избегаат некое време од реалноста на нивните животи.

Проширување на театарски дела

полн театар

Откако беа направени првите театарски дела, ова е моментот кога започна проширувањето на другите форми на културно изразување, бидејќи многу луѓе започнаа да развиваат различни актерски претстави на верски фестивали. Што повеќе, почнаа да има и други теми иако религиозната тема беше најприфатена и онаа што најмногу се користеше, иако беа различни дела, бидејќи верските дела беа најпопуларни. Ако сакате претставата да има голема публика да ја види, таа треба да биде претстава со религиозна тематика.

Венецуелски театар во XNUMX век

Во следниот век, во текот на осумнаесеттиот век, започнале да се градат првите патики од коралон и комедија, а театарот во Венецуела започнал да се шири, иако најпопуларните претстави и оние на кои присуствувале повеќе луѓе секогаш се играле на главните плоштади.

Во 1767 година се случува нешто многу важно за театарот во Венецуела, а тоа е дека се премиерно прикажани две претстави со автори на Венецуела, нешто нечуено бидејќи нормално шпанските автори беа тие што ги претставуваа драмите.

Името на драмите беше: „Авто сакрамента де Нуестра Сенора дел Росарио“ и другата имаше кратко име: „Лоа“. Една од главните карактеристики на овие дела е тоа што тие имале и шпанско, англиско и американско културно влијание. Нешто што многу и се допадна на јавноста и тие брзо се прославија.

Одлични автори на венецуелскиот театар

луѓе кои играат во театарот Венецуела

Цезар Ренгифо

Венецуелскиот театар започна да се развива во модерното време од 1945 година, како еден од најпознатите автори Цезар Ренгифо. Цезар му се посвети на театарот за прашања поврзани со економијата и проблеми со нафтата, иако се посветуваше и на историски прашања.

Исак Чокрон

Исак Чокрон беше драмски писател кој се истакнуваше како деловна личност во театарот, а исто така беше и професор на универзитетот. Во неговите театри тој се обиде да и ја покаже на јавноста загриженоста на луѓето во Венецуела.

Хозе Игнасио Кабрухас

Во рамките на историската тема на театарот, го среќаваме и Хозе Игнасио Кабрухас, кој беше дел од првата генерација на модерен театар во Венецуела. Обидете се да ја покажете венецуелската култура без да бидете толку под влијание на странската култура на земјата.

Gilилберто Пинто

Овој актер е загрижен и за социјалните проблеми и затоа, како автор во шеесеттите години, тој ќе се истакне по производство на театар што јасно ги рефлектира дневните проблеми на Венецуела, каде што јавноста се чувствува многу идентификувана.

Римски Шалбо

Роман Шалбо пренесува ентузијазам во своите настапи и им покажува на населението промените во земјата, особено оние промени и тешкотии низ кои луѓето мора да поминат, лошите манири што ги добиваат кога одат од суровиот живот на земјата во градот за да се направи подобро живеење Исто така, покажува колку е вообичаен вандализмот и како што многу криминалци во грабеж наоѓаат само начин да преживеат во небезбедна земја.

Како што можете да видите, венецуелскиот театар од своите почетоци и до денес отсекогаш избирал да одговори и да ја поучува политичката и социјалната реалност на својата земја, користејќи ја културата така што гледачот може да ја рефлектира и менува реалноста. Бидејќи на крајот на денот, ние сме единствените одговорни за нашето општество и што може да се случи во него. И, тоа е дека театарот навистина, дали е ова ... понуди можност на јавноста да живее приказни преку вистински или измислени ликови, но исто така, да им даде можност да размислат за реалноста на општеството, за страдањата на луѓето или на достигнување на другите ... размислувајќи за тоа што можат да сторат за да се подобри сè.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   enенифер Лопез dijo

    хм, ми се допадна се што зборува интересно

  2.   анели dijo

    Не ми се допаѓа оваа страница затоа што е глупост

  3.   Hector dijo

    приказната е многу лоша, треба подобро да се документира Ви благодарам