Што да видите во Баскија: Од „Игра на тронови“ до познатиот флиш

Што да видите во Баскија

Формирана од провинциите Álava, Guipúzcoa и Vizcaya, заедницата на Баскија опфаќа низа културни и природни атракции кои го потврдуваат потенцијалот на оваа уникатна земја со поглед на Кантабриското Море. Дали сакате да откриете што да видам во Баскија?

Музеј Гугенхајм

Гугенхајм во Билбао

Билбао е весел, модерен град полн со контрасти што се врти околу нејзината најголема икона: а Музејот Гугенхајм е отворен во 1997 година и станете синоним за дизајн и авангарда во градот Баскиј. Завиткан со заоблен и метален дизајн дело на архитектот Френк Овен Гери, во Гугенхајм е сместена широка колекција на дела од Сузана Солано, Ричард Сера и други мајстори на современата уметност што е во контраст со оние други „отворени отвори“, како што се познатите цветен афион дизајниран од еф Кнонс, или на Iseиновскиот пајак Луис Буржоа. Без сомнение, главната атракција да се види во Баскија.

Залив залив

Залив Ла Конча во Баскија

Многумина уверуваат дека тоа е едно од најдобрите најубави заливи не само од Шпанија, туку и од Европа, и ние мора да се согласиме со нив. Бидејќи нема ништо како одење низ лавиринтните и извонредни улици на Сан Себастијан да се заврши пред тој спектакл, кој е Баија де ла Конха. Панорама во која се наоѓаат познатите Плажа Ла Конха и се наоѓа со островот Санта Клара, а ја минуваат планините Ургул и Игуелдо, идеални гледишта од кои треба да ја направите таа суштинска фотографија на вашиот пат низ Баскија.

Ермитаж на Сан Хуан де Газелугача

Сан Хуан де Газелугача

Ако сте fanубител на Игра на тронови, сигурно препознавате одредена островца поврзана со земја преку мост и на чиј врв лежи скит. Да, ова е самата сцена на Рок змеј од серијата ХБО, попозната како Газелугача, место на 30 минути од Билбао, поточно во градот Бермеили, каде да се фотографира пред 241 чекор што води кон скитот посветен на Сан Хуан Тоа е задоволство за сетилата и најдобрата гледна точка од која можат да бидат освоени ветровите од Кантабриа. Едно од најепските места за гледање во Баскија.

Резерва Урдаибаи

Урдаибаи во Баскија

Баскија е синоним за природата и, конкретно, со збир на национални енклави меѓу кои го истакнуваме резерватот Урдаибаи, сметан Резерва на биосферата во 1986 година. Со поглед кон вливот на реката Ока, овој резерват собира збир на шуми, островчиња, плажи и планини каде што јагодните дрвја водат loveубов со калливи области, мочуришта и видови како што се саламандери, орли или шинови распределени во осум различни средини. Совршен географски сад за топење на Шпанија. Ако сакате и сурфање, ништо подобро од одење на Плажа Лаидатку, каде што ќе најдете еден од влезовите со најмногу епски бранови во светот.

Герника

Реплика на сликата во Герника

Недалеку од Ирдаибаи, ја чека Герника, град познат по сликата во која Пабло Пикасо го толкуваше бомбардирањето на ова место на 26 април 1937 година. Политичкиот и културниот епицентар на Баскија, Герника (позната и како Герника-Лумо) е патување низ историјата на заедницата благодарение на иконите како што се дрвото Герника, во Каза де Хунтас, каде што автономијата на Визкаја беше договорена во средниот век, покрај настаните како што е фестивалот џаи алаи, во кој е сместен најбрзиот спорт на светот благодарение на топката што може да надмине 300 км на час. Ако имате време да потрошите, оставете се во близина Шума Ома, каде лежат дрвјата насликани од уметникот Агустин Ибарола.

Хондарибија

Што да видите во Баскија

На шпански јазик познат и како Фуентерабија, овој град во провинцијата Гипецкоа, сместен на 20 километри од Сан Себастијан, е можеби еден од најживописните во Баскија. Прошетка низ стар град опкружен со извонреден средновековен wallид кој се крие дрвени балкони од сите бои и тоа се поврзува со соседството на Ла Марина, поморско место каде што ќе најдете некои од најдобрите барови во градот, и воопшто во Баскија. На пример, стапалото на баскиските готвачи како што е Мартин Берасатегуи, вообичаеното жири на познатото првенство Еускади Сабореала Пинткос што се одржува тука.

Геопарк на Баскискиот брег

Баскиски геопарк

Ако се приближите до Зумаја, ќе откриете дека некои од најдобри флиш рути. Но, за што се работи? Флишот се структури родени од карпестите слоеви формирани од талог група на дното на морето пред повеќе од 50 милиони години, создавајќи различни слоеви, слични на обликот на повеќеслојна торта што го згуснува продолжението на геопаркот на Баскискиот брег, помеѓу градовите Зумаја и Деба, што резултира во еден од најдобрите примери за геотуризам на нашата земја.

Историски центар на Виторија-Гастеиз

Мурал во Виторија Гастеиз

Се смета за еден од најспектакуларните средновековни градови во Шпанија, Виторија-Гастеиз е родена од два града: Гастеиз, старо село и Нуева Виторија, град основан во XNUMX век од кралот Санчо VI „Ел Сабио“ со тврдина што ја зацврстувала структурата на претходниот. Резултатот е историски лавиринт каде обоени куќи опкружуваат места како Плоштад Мачете или, особено, Катедрала Санта Марија, камен-темелник на еден град кој се обложува на други аспекти, како што е неговиот Пат на муралите, идеално за воодушевување од локалната уметност во форма на улична уметност.

Raунгла Ирати

Шума Ирати во Баскија

Дали ви се допаѓаат филмовите за Тим Бартон? Па, особено кога ќе пристигне есента, шумата Ирати станува незаборавно платно од црвени и окерни бои. Се смета како една од најголемите букови шуми на европскиот континент, е поделен помеѓу северот на Навара и Атлантикот Принеос и е поделен на Интегрален резерват Лизардоја, природен резерват Мендилац и природен резерват Триствибартеа. Збир на дрвја, реки и фауна што предизвикува вознемиреност или крик на ревност на еленот; покрај присуството на други видови како што се срна, дива свиња или сива спална куќа.

Кое од овие места да го видите во Баскија претпочитате? Колку сте посетиле?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*