Историја на гастрономијата во Индија

Историјата на гастрономијата на Индија започнува во маглата на времето. Сепак, можеме да воспоставиме легендарен момент кој го става своето потекло во моментот во кој мудреците од Хималаите откриле зачини.

Оваа легенда не е тривијална, бидејќи овие зачини отсекогаш имале капитално значење во индиската кујна. Всушност, тие се една од причините зошто е позната низ целиот свет и зошто е тоа една од најценетите гастрономи на планетата. Ако сакате готвење и сакате да дознаете повеќе за историјата на индиската гастрономија, ве покануваме да ја прочитате нашата статија.

Историја на индиската гастрономија: ритуално потекло

Индиската кујна, како и секаде на друго место, е резултат на потребата да се подготват јадења вкусни за ручеците. Но, покрај тоа, најверојатно потекнува од А. ритуална цел, нешто што го разликува од другите гастрономии.

Ритуалното потекло

Навистина, хинду-кујната првично имаше светиот лик. Во храмовите беа подготвени јадења што им беа понудени на боговите како почит. Но, во тоа време, тие служеа како храна за аџиите. Оттука, многу од овие се припишуваат лековити својства.

Всушност, оваа практика сè уште продолжува. Храната што им се нуди на боговите се нарекува bhog и се прави само со производи извлечени директно од природата. Вие нема да најдете во него обработени. Дури се загрева само со подеднакво природни медиуми, како што се стебла или кокосови лушпи, без гас и електрична енергија.

Зачини

Зачини од гарама масала

Индијците и ’придаваат толкава важност на оваа практика што е да се биде готвач во храм голем социјален престиж. И исто така, обвинението е наследна во семејства. Кој подготвува садови, прво мора да се измие и исчисти кујната.

Од друга страна, секое хинду-божество го има своето поврзано јадење. На пример, Ганеша, позната по својата слонова глава, дури има и своја гастрономски фестивал. За време на ова, компирот се подготвува со сос од јогурт и зачини што им се дава на мажите и, поточно, на слоновите.

Странско влијание

Кога Индија била колонизирана, нејзината гастрономија добила различни странски влијанија. Но, тоа продолжи да биде свето за хиндусите. Можете да добиете идеја за ова ако ви кажеме дека првата храна на бебето е покриена со огромна церемонија, како да е твое крштевање или свадба.

Меѓу кујните што влијаеле на гастрономијата во Индија низ вековите се Португаза, на муслиман, на персиски и Англиски главно. Како резултат, индиската гастрономија се карактеризира со нејзината огромна разновидност на вкусови, текстури и бои, како и големата вредност што се дава на зачини, зеленчук и ориз.

Зачини, неопходни низ историјата на индиската гастрономија

Веќе ја споменавме целата статија за важноста на зачините во индиската кујна. Но, тоа е што тие ја сочинуваат неговата најкарактеристична карактеристика. Меѓу најчесто користените се куркума, ким, ѓумбир, чили, раи или црн сенф и коријандер. Но, исто така, куркума, тилчец, коријандер, шафран и Хинг или растение асафоетида.

Од

Дал чорба

Индијанците им даваат толку многу вредност на зачините што дури прават и комбинации од нив. Многу познат е т.н. garam masala, кој е составен од пет. Овие се обично цимет, каранфилче, морско оревче, црн пипер и кардамон.

Но, најпопуларниот зачин е Кари во прав, што се прави со мелење на самата фабрика за кари заедно со голема разновидност од нив. Тие се исто така направени кари во сос. Најдоброто од нив е маринадата позната како виндалуо и тоа, curубопитно, има португалско потекло. Тие се подеднакво познати извиси и мадри.

Протокол за храна во Индија

Ние ви велевме дека Хиндусите многу ја ценат храната. Затоа не треба да ве изненадува што ја придружуваат во сè ритуал. Садовите се служат во еден сад, а неговата содржина се зема со десната рака, конкретно со четири прста, бидејќи и индексот на таа рака и прстите на левата страна се сметаат за наменети за нечисти дела.

Исто така, ако некој ви даде храна со рака во Индија, не се вознемирувајте. Тоа е покажување на почит и гостопримливост. Во иста смисла, ако ја одбиете храната што ви ја даваат, ќе покажете a многу груб и тие ќе бидат вознемирени.

Неколку типични јадења во Индија

Историјата на гастрономијата во Индија остави многу типични јадења кои сега се познати низ целиот свет. Би било невозможно да ви ги споменеме сите. Бидејќи секоја област на огромната земја има своја. Затоа, ќе се решиме со тоа што ќе ви кажеме за некои од повеќето популарен и вкусен.

Некои самососи

Самосас

Од, Леќа во индиски стил

Дал се чорби од леќа Тие варираат во зависност од областите на Индија. Сепак, генерално, сите имаат оваа мешункаст зеленчук, по можност во црвена форма, и ѓумбир, куркума и лук. Тие се служат со ориз и леб.

Чапати, квинтесенцијалниот индиски леб

Токму, најчестиот индиски леб е чапати, што се прави со еден вид брашно од цело зрно и има форма слична на една од нашите колачи. Во зависност од тоа како се подготвува, добива различни имиња. Така, наан Се прави во рерна, генерално залепена на wallsидовите на рерната. Од друга страна роти Направен е на скара и на пури пржени. Од друга страна, парата Тоа е леб полнет со зеленчук.

Рајс пулау, монголско влијание во историјата на индиската гастрономија

Оризот се прави во Индија на илјада различни начини. Но, најтрадиционален е таканаречениот ориз пулау o пилаф, направени со зеленчук, секако зачини и Месо во монголски стил. Ова исто влијание значи дека на него се додаваат и овошје.

Pollo тандури, класика

Ова јадење не е традиционално само во Индија, туку стана и класично во индиските ресторани на Запад. Исто така, може да се направи на различни начини, но во својата најосновна верзија е пилешко маринирано и зачинето што се прави во рерна. Всушност, неговото име потекнува од фактот дека се готви печки тандури, направени од глина.

Самоса, вкусен почетник

Тоа е, можеби, најпознатото јадење на Индија во остатокот од светот, слично на она што се случува со пролетни ролни во Кинеска гастрономија. Самосата е полнета кнедла компири, грашок, кромид и зачини. Сепак, можете да го најдете и со друг зеленчук или со пилешко.

Јадење од пилешко тандори

Пилешко Тандори

Раита, освежувачки дигестивен систем

Во суштина, тоа е јогурт во комбинација со зеленчук, особено краставица и ароматични билки. Сепак, исто така има илјада различни елаборати во хиндуистичката гастрономија.

Ласи, квинтесенцијален пијалок

Хиндусите пијат многу млечен чај. Но, сепак повеќе типично е тоа Lassi, исто така направен од течен јогурт во кој се додаваат овошја како што се банана, манго или папаја.

Како заклучок, ви покажавме добар дел од историја на индиска гастрономија, како и нивните обичаи на ручек и некои од нејзините најтипични јадења. Сега само треба да одлучите да ги испробате. Нема да жалам бидејќи се вкусни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*