Римски Колосеум: историја и сјај во Вечниот град

Римски Колосеум во Рим

Постојат многу причини да се разгледа Рим вечниот град, но еден од нив, а можеби и најмоќниот, престојува во капацитетот на италијанската престолнина да собере толку антички споменици што историјата се одржува со векови и векови. И најдобриот пример за оваа колекција не е ниту повеќе ниту помалку од раскошниот Римски колосеум, амфитеатарот кој, уште од неговата изградба во XNUMX век н.е. продолжува да ја буди татнежот на старите astверови и здивот на гладијаторите во срцето на Рим.

Римски Колосеум: стари забави

Раѓањето на Римскиот Колосеум дека сите знаеме дека денес се случи како одговор на уништувањето на првиот амфитеатар изграден во Рим од конзулот Статилио Бик на Марсовото поле, кое беше уништено за време на Големиот пожар од 64 година по н.е. После катастрофата, императорот Веспасијан даде наредба да се создаде нов, поголем и пославен Колосеум помеѓу ридовите Селио, Ескилино и Палатино искористувајќи го  Домус Ауреа изградена од царот Нерон по пожарот неколку години порано.

Во 72 година н.е., тој тогаш бил познат како Флавијански амфитеатар стана најголемиот во своето време со овална форма на 188 метри во должина, 156 метри во ширина и 57 метри во висина што опфаќаа редови од 8 нивоа со капацитет да примат до 50 илјади луѓе. После инаугурацијата во 80 г. И дали е тоа што многумина од вас знаат, концептот на забава во Антички Рим може да биде најлутиот: стотици егзотични видови, особено тигри, беа сместени во длабочините на амфитеатарот, а робовите користени како гладијатори претставуваа постојана борба помеѓу човекот и природа што ги воодушеви оние што влегоа на ова место. Всушност, исто така се шпекулира дека и самата Империја го наполнила Колосеумот со вода за да претставува поморски битки, иако во моментот нема запис за факт што, ако е реален, ќе беше спектакуларен.

И покрај првичното име на Амфитеатарот Флавијан, името подоцна беше сменето во Колосеум во однос на статуата на Нерон подигната во центарот на зградата чие име беше Колосот од Нерон.

Славата на Колосеумот и неговиот статус како епицентар на античката римска забава траеле до 1349 век, во тој момент Црквата започнала да презема поголема моќ над зградата и покрај тоа што не можела да ги покрие трошоците за нејзино одржување. Во текот на следните години, во Колосеумот се наоѓала црква, во нејзините пазуви биле изградени засолништа и магацини, травертинот бил откинат од својата структура за да се изградат други згради и земјотресот од XNUMX година го осудил споменикот на заборав.

За среќа, во почетокот на XNUMX век беа иницирани разни реновирања кои го спасија Колосеумот од целосно уривање.

Римскиот Колосеум, едно од 7-те светски чуда

Колосеумот во Рим

По реновирањето, Колосеумот си ја врати славата од минатите години и покрај непредвидените настани, како што се штетите предизвикани од бомбардирањето за време на Втората светска војна.

Конечно, во 1980 година беше назначен Римски Колосеум Светско наследство на УНЕСКО и во 2007 година стана едно од 7-те чуда на современиот свет, две спомнувања што само го потврдија шармот на она што е едно од најголемите наследства на Античкиот свет.

Денес, Колосеумот свети во истиот Пјаца дел Колосео, на крајот на Виа дел Форо Империјали, во срцето на Рим. Билетите се препорачуваат да ги купите првото нешто наутро на ридот Палатин и нивните цени се 12 евра за општ прием кај возрасни, 7.50 евра за жители на Европската унија помеѓу 18 и 24 години и бесплатни за лица под 17 години и над 65 години кои престојуваат во Европската унија.

Посетите обично вклучуваат маршрута низ главните области на Колосеумот, вклучително и познатата арена каде се поставуваа претставите и со димензии 75 х 44 метри, подземниот лавиринт од кој се појавија ви forушкарите и чиј покрив беше уништен, пештерата или просторот за седење и заоблената конструкција што го опкружува ова историско светилиште со поглед на друга од најголемите атракции на Рим: остатоците од Римскиот форум поврзани со Колосеумот преку Виа Сакра.

Римски форум

Места на античкиот град на Римската империја, покриени со травертин и нахранети од палати и базилики, станува едноставно спектакуларен музеј на отворено чија посета заслужува да се доживее преку комбиниран билет чии цени се слични на оние од Римскиот Колосеум и кои овозможуваат посета на овој, Римскиот форум и Палатин рид, највисокиот од ридските ридови и сцената каде се изградени некои од најстарите згради во градот.

Од 8:30 наутро до 19:15 попладне, Римскиот Колосеум ги отвора своите врати за оние што бараат да најдат во него ехото на старите легенди и вревата на публиката што со векови присуствуваше на нејзините штандови без да знае дека дваесет со векови подоцна оваа конструкција ќе продолжи да го почитува тој Вечен град што е (и ќе биде) Рим.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*