Типични јадења од регионот на Андите

Типични јадења од регионот на Андите

Кога ги посетуваме другите градови, сакаме да откриеме гастрономија за да знаеме како да јадеме на други места, но ни се допаѓа уште повеќе кога патуваме во други земји. Без разлика дали сте од регионот на Андите или сакате да патувате во овој дел од светот, веројатно сакате да знаете кои се садовите типично за регионот на Андите да ги репродуцира дома или да може да ги јаде од стручни готвачи во околината.

Андејскиот регион е централна зона на земјата Колумбија, преку која поминуваат три планински масиви и каде се наоѓаат одделенијата Нарињо, Каука и Вале дел Каука; Калдас, Рисаралда, Квиндио, Антиокија, Хуила, Толима, Кундинамарка, Бојака, Сантандер и Норте де Сантандер.

Следно, ќе ви презентирам неколку интересни факти за гастрономијата во регионот на Андите за да знаете каква храна јадат, што најмногу сакаат и кои јадења се оние што можеби најмногу би сакале да ги испробате - иако тоа го оставам на ваша дискреција. 

Типична храна во регионот на Андите

Колумбиско месо, една од типичните јадења во регионот на Андите

Лехона, едно од типичните јадења во регионот на Андите

Лехона е типично јадење од регионот на Андите, направено од свинско месо. Обично се подготвува во рерна - по можност во глина. Кој го готви, го чисти добро и ги отстранува утробите, зачинувајќи ги внатре и надвор. Тој го става телото на грб и го исполнува со месо од самото животно и подготвува чорба со компири, ориз, сол, кромид… Се става во конец и му се презентира на вечера, откако сè ќе заврши. Иако секој готвач има тенденција да му го даде својот посебен шмек, тоа е несомнено јадење пофалено од сите жители на регионот.

Тамал

Тамалата е типична храна од регионот на Андите која се подготвува со ориз, пилешко месо, свинско месо и житарки кои се завиткани во лисја од банана. Може да се сервира и со ареи и чоколадо. Исто така е многу популарно јадење што сите патници сакаат да го пробаат кога одат во ресторани во регионот.

Супа од ребра

Ребрата супа, како што сугерира неговото име, е направена со ребра, варени говедско ребра. Направен е со исечени компири, кромид, лук и за да имате добар вкус, не можете да ги промашите парчињата коријандер. Тоа е многу типично јадење за овој регион и во кое секој сака да ужива.

Ајаако

Андејски регион гастрономија компири

Ајајако е едно од типичните јадења во регионот на Андите што можеби звучи како чудно или малку познато име, но е многу честа појава во регионот на Андите и во колумбиската кујна. Состојките што не можат да изостанат се трите вида компири што се јадат на Андите (компири Сабанерас, компир од пастуса и креолски компир), ниту може да бидат без гуаска. Компирите се познати како компири.

Ова јадење содржи рендано пилешко и компири за да му даде кремаста текстура на јадењето. Исто така, има каперси, крем, авокадо и чили.

Манјар бланко

Белиот манџар е познат низ целиот регион на Андите и се разликува по одличниот вкус. Тоа е десерт кој сите го сакаат затоа што е сладок и со вкус што тешко може да се најде на други места кои не се специјализирани за овој десерт. Овој десерт содржи млеко, шеќер, брашно, пченкарен скроб, ванила есенција, стапчиња цимет и кора од лимон. На Интернет можете да го најдете рецептот во случај да се осмелите да го направите дома, тој сигурно ќе излезе вкусен.

Послужавник за Паиза, типична храна за регионот на Андите

Ова е едно од типичните јадења во регионот на Андите, кое не се издвојува по тоа што има некои главни состојки, особено е јадење што се карактеризира со изобилство. Послужавникот за Паиза има многу различни јадења и многу од нив. За да може да го сервирате ова јадење, тоа мора да се направи на голем плех и кој го јаде мора да има добро подготвен стомак, не секој е способен да јаде премногу храна на едно седење, затоа, Тоа е јадење што обично се дели меѓу неколку луѓе.

Други аспекти на гастрономијата во регионот на Андите

Андонски регион гастрономија лехона

Фританга и чорби

АКО зборуваме за кујната Кундибојасенсе, треба да знаете дека преовладуваат јадења - нездрави - како прженици и други - претежно поздрави - како чорби. Супа од компири е најшироко конзумирана во целиот регион.

Свинско и риба

Исто така е многу честа појава во гастрономијата во регионот на Андите да се готват јадења со свињата како главно животно во неговите состојки. Но, речната риба е исто така многу популарна за јадење на нивните чинии.

пијалаци

Што се однесува до најпопуларните пијалоци во регионот на Андите, преовладуваат следниве:

 • Масато. Масато е пијалок направен од касава, ориз, пченка или ананас.
 • Чиката. Името ги опфаќа сите алкохолни пијалоци што содржат жито и пченка.
 • El шампон. Шампонот е пијалок кој се прави од пченка, мед, пулпа од луло и ананас.

Типични десерти

Андерска област гастрономија тамал

Што би била гастрономијата без десертите што го претставуваат местото каде што се консумираат? Значи, Во андската гастрономија не можете да пропуштите десерти типичен Меѓу најрепрезентативните десерти се:

 • Сендвичот Вележо
 • Пената од куруба
 • Млечниот фланс
 • Урдата од мелао
 • Слатки од наметка огрозд и папајуела
 • Кокетниот
 • Тортата алмојабана
 • Фланот Муиска

Ако некогаш патувате во регионот Андите, не заборавајте сè што сте прочитале овде за да знаете што да јадете и кои се типичните јадења во регионот на Андите во рамките на нејзината широка гастрономија. Доколку немате можност да патувате во регионот Андите, но би сакале да ги испробате нивните јадења, тогаш можете да ги пребарувате рецептите на Интернет за да можете сами да ги направите и да уживате во оние необични вкусови што имаат толку многу врска со Колумбија општеството. Ако на почетокот не излезе како што сакате, сигурно со вежбање ќе можете да постигнете добри резултати во однос на садовите и нивниот вкус.

Гастрономијата е начин да му се покаже на светот какво е специфичното општество, и јасно е дека гастрономијата на регионот Андите ни покажува како тие се поврзани со себе, со светот и со природата. Типичната храна на регионот Андите што ја видовме на овој пост е јасен пример за тоа.

Ако сакате да дознаете повеќе за Колумбиски обичаи, кликнете на врската што штотуку ве оставивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

57 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   груидади dijo

  будали, ова не е она што го барам, но арените што ми се допаѓаат чао

 2.   дамијулијана dijo

  Колку што знам, храната е дека сирењето, супите, зеленчукот и супите од училницата, и дека немаат вкус на ништо, и добро, тоа е многу лесно за јадење и е чиста среќа за другите луѓе и дека следната година ќе биде многу поразлична. за другата личност и за мене, збогум пријатели, те сакам: o: p: e: d

 3.   карен јулиех dijo

  Толку богати овие ареи ако не ме напаѓате добро, рече изреката хахахахахахајајај

 4.   лус дарис dijo

  најлошото

 5.   Јохан Себастијан контрерас dijo

  Треба да ја поставам гастрономијата во регионот на Андите, но сега

 6.   омарандери dijo

  Многу е добро сè што се случува на оваа веб-страница! Неколку понуди!

 7.   камила dijo

  погледнете како се готват садовите

  1.    валерија dijo

   изгледа глупаво девојче погледни види дали ги поправаш од друга страна к аки нема ни задник

 8.   ivan dijo

  партија на несреќни копилиња кои не знаат да пишуваат

  1.    JAVIER dijo

   ПОГЛЕДНЕТЕ HP LO K DESE ПОГЛЕДНЕТЕ ОВА ПРВО ПИРОБО МАМЕСЕ

 9.   АНГЕЛИЦА РИВЕРА ОЛИВЕРОС dijo

  EEESSSSSSSTA RRREE COORTO TO LLOOOOOO QQQQQQQQUUUUUUE DDDDDDDDDDDDIIIICEEEEENEN LOOOOOS LLLLIIIIIIIIBBBBBRRROOOOOOS

 10.   жири dijo

  супер чо не знаеше дека масато може да се направи со јука, а ананасот треба да биде сувомеснато

 11.   Марта Луција Флорез dijo

  готвењето изгледа многу интересно затоа што ми се допаѓа

 12.   даниела москера dijo

  humm humm благодарам бебе Зои Рмозаа

 13.   јирина патриција родригез бердуго dijo

  Кумбија е една од најрепрезентативните фолклорни жаришта на фолклорот во кумбија чие име се чини дека произлегува од гласот на кумбе, популарен танц од Гвинеја во зоната за подигање во Африка, според своето потекло, кумбијата е од африканско потекло, во тоа време подложени на домородно и шпанско влијание

 14.   камила dijo

  Регионот Ориноки е премногу хара

 15.   Ана Марија dijo

  само еден не боли

 16.   Вилијам dijo

  оваа страница нема ништо интересно ова е пофија и ...

 17.   pablo dijo

  Колку е лошо ова дури и не дава газ на одговор

 18.   Мајо алварез dijo

  Каква глупост страница

  1.    гостин dijo

   лошо

 19.   Марија Алехандра dijo

  Татко ми ја создаде оваа страница, а татко ми е будала, бидејќи оваа страница е бескорисна ... глупаво

 20.   јуди dijo

  Ви благодарам………..
  x сè и јавете ми се на 3008655004 Продавам бесплатно
  Јас сум девица се сеќавам

 21.   Оваа страница ми изгледа многу лоша затоа што не објаснуваат добро dijo

  Ми се чини многу лоша страница затоа што не објаснуваат добро: Д

 22.   Хозе dijo

  помош

 23.   Хозе dijo

  ausilio

 24.   флакис dijo

  каква лага

 25.   флакис dijo

  Ова е апсурдно, понекогаш не работи за мене :(

 26.   Енџи Софија Енсисо ........... dijo

  каков срам…………..

 27.   Енџи Софија Енсисо ........... dijo

  Многу е кратко она што ми треба …………… ..
  не ги спречувај.

 28.   Енџи Софија Енсисо ........... dijo

  q нетттт

 29.   јон алекс dijo

  нема доволно информации

 30.   Валентина Р. dijo

  еј, јас сум со Јохан Себастијан контрера

 31.   karen dijo

  Оваа страница е бескорисна ако не и да губите време и да им напишете на лицето што мислат за вашата глупава страница

 32.   laura dijo

  Па, мислам дека е многу добро, друга работа што вели дека не е во ред е затоа што тие не ја разбираат или резимираат.

 33.   аликс парра dijo

  Тоа излупено со тоа, каков дизајн е суо куки, пушти многу маизера кучка

 34.   Каролина dijo

  п зуга дека некој зафаќа што к кире не што к, другите велат ојо вабоса

 35.   амелија dijo

  тоа е сè бууу

 36.   Габриел dijo

  благодарам сирбио

  1.    хеленцитавиверитоваленсија dijo

   колку е жал и во што

  2.    хеленцитавиверитоваленсија dijo

   жал за првото мислење, но јас и одговарав на Габриела
   и секој не е во право во своите коментари ок

 37.   Анита dijo

  Да, благодарам, многу ми се допадна и ми помогнавте со малку тераита

  1.    Марија dijo

   Па, јас сум премногу грд

 38.   дајана рогел dijo

  О, добро сум, благодарам

 39.   ukissme кисеопија 2б dijo

  Навистина ви благодарам, ми требаше за мојата проценка, спасен сум хехе !!!!!! * - * ^ _ ^> <… <

 40.   Каролина Нарваес dijo

  некогаш имаше лудак и луда жена таа приказна ќе стои на оваа страница

 41.   Кармелита Флорес dijo

  ХЕЈИ ОПС НЕ ЗБОРУВАМ ШПАНСКИ ТРОРОРОЛОЛОЛ

 42.   СЕВАСТИЈАН dijo

  Ми се допаѓа и добив 5.0

 43.   Марлин dijo

  не е најдено

 44.   синџири на алехандрина dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ за работата што треба да ја испорачам

 45.   карол татијана бермуди dijo

  Ми се допаѓа што зборуваш

 46.   eyеси алехандра калзадос dijo

  Ја најдов храната од Андите прекрасна и вкусна ацема

 47.   Бонбони dijo

  Погледнете го тој што греши е вашиот учител, јас го презентирам и ми дадоа 5.0 добра оценка, затоа не проценувајте дали тој што греши е ваш учител

 48.   andres dijo

  многу добро

 49.   Хали Јулеиси Мора Менгуал dijo

  Ви благодарам многу:)

 50.   ПРОО dijo

  МНОГУ ДОБРО МИ ПОМОГНЕ

 51.   ПРОО dijo

  МНОГУ ДОБРО МИ ПОМОГНЕ