Колумбискиот пијалок, ракијата

Колумбиска ракија

Секоја земја има свој национален алкохол или пијалок. Оној од Колумбија е шнапси, несомнено најамблематичниот и најсаканиот алкохолен пијалок .. Придружете ни се на ова патување низ колумбиските земји за да ја пронајдеме топлината и вкусот на неговите најдобри духови.

Како прво, мора да се разјасни дека ракијата (позната со различни имиња во различни делови на светот) е пијалок стар колку и широко распространет. Познато е дека тој веќе бил дестилиран во средновековните времиња. Името „топла вода“ се однесуваше на неговата висока содржина на алкохол, што ја правеше запалива материја. Друго kinderубезно име што исто така се користеше и продолжува да се користи е тоа „вода на животот“ (аква вита), што ја предизвикува неговата духовна содржина.

La шеќерна трска, по потекло од Југоисточна Азија, дошол во Америка од рацете на Шпанците. Дестилатите од трска создадоа разни ликери како на пр ron во карипскиот регион и качача во Бразил. Во случај на регионите на Андите, резултатот беше ракија. Широко распространетото верување дека колумбиската ракија потекнува од претходниот пијалак Кечуа не е ништо повеќе од мит.

Првата дестилерија во Нуева Гранада датира од ништо помалку од 1784 година: „Кралската фабрика за дестилација на ново кралство“, во Вила де Лејва. По независноста, колумбиската држава го регулира производството на ракија, забранувајќи занаетчиско производство.

Карактеристики на колумбиската ракија

Типичната колумбиска ракија се добива од база на 94% или 96% концентриран алкохол дестилиран од шеќерна трска. Овој алкохол е многу сув, но е омекнат со есенции од анасон и шеќерен сируп. Секој производител има свој рецепт и секој регион свој вкус.

Може да биде тешко за алкохол да најде нијанси и разлики. За разлика од другите пијалоци како виски, ракија (исто така наречена гуаро) не нуди очигледни ароми или ароми. Ова не значи дека не се внимава максимално да се почитуваат количините и пропорциите што му ја даваат најавтентичната суштина на овој пијалок, напротив. Потребно е, да, добро обучено чувство за мирис и непце за да ги фатите и уживате во нив.

коктел од Колумбија

Ракијата се консумира во Колумбија на многу начини

Кога пробате добра колумбиска ракија, потребно е да се земе предвид неговата висока матура. Можно е првиот пијалок да ја „изгори“ устата, но во следните веќе можете да почнете да ја цените топлината и нијансите што ги споменавме во претходниот пасус.

Исто така е фер да се истакне дека колумбиската ракија не доаѓа од Колумбија сто проценти. Во повеќето случаи, анасон со кој се прави е направен со есенцијални масла увезени од Шпанија; од друга страна, алкохол од трска (наречен тафија во жаргонот на производителите) потекнува претежно од Еквадор.

Најдобри брендови

Постојат многу признати брендови на колумбиска ракија. Ракијата Antioquia Таа е една од најпознатите и во и надвор од границите на земјата. Се произведува во фабриката за алкохол во Антиокија (FLA) од меласа, мед и шеќер од трска, нудејќи три варијанти: сина капа, црвена капа и зелена капа. Ние исто така мора да истакнеме врвна сорта наречена Кралска ракија 1493 година со софистицирани ароми и внимателно спакувани во луксузно стаклено шише каде се врежани шеќерна трска и цвет од анасон.

нектар

Најдобри брендови на колумбиска ракија

Главен конкурент на Антиокењо на национално ниво е ракијата Нектар, дестилирана во Кундинамарка. Овој бренд нуди и ексклузивна разновидност на ракија наречена Премиум нектар, со посладок и понежен вкус.

Неодамна, брендот исто така стана популарен Илјада демони, во градот Картагена де Индија. Овој рум може да се пофали дека е направен по стариот рецепт за таен алкохол од колонијалната ера. Можеби е само возбуда, но зошто да не пробате?

Други брендови ракија многу популарни во Колумбија се Вале Бланко, Каукано, Кристал, Лидер, Лланеро, Нарињо, Потекло, Платина y Три агли, меѓу многу други. Овој алкохол се произведува во 16 од 32 оддели во земјата, така што има многу да се избере.

Како да се пие ракија

На ова прашање, скоро сите Колумбијци ќе одговорат без момент на двоумење дека, пред сè, мора да се пие ракијата „во добро друштво“. Треба да се запомни дека станува збор за висок алкохолен пијалок што треба да се консумира умерено. Ова се најчестите формули:

 • Shot (шут), во многу мали чаши. Попријатно е да се служи на ладна температура, иако од друга страна, се губат дел од неговите сензации од агруми и овошје.
 • Во кратко стакло, опционално придружено со допир на вода или сода и одозгора со мал клин од лимон.
 • Во долго стакло, со многу мраз и придружено со тропско овошје или сокови од цитрус.

За придружба на ракијата, експертите советуваат трошење на тропско овошје во мали делови. Кокосот и портокалот исто така добро се „венчаат“ со овој пијалок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   МАРИЈА ЕСТЕР РИКО dijo

  Во Колумбија имаме разновидност не само од флората и фауната, туку и од културата: секој регион се идентификува според неговиот фолклор, гастрономијата и обичаите

  Во Бојака на пример: имаме во Туња, фабрика за алкохол Бојака, каде се произведува ракија Лидер, црн печат Оникс и Рум Бојака.

  Постојат места од туристички интерес како Вила де Лејва, Долина Тенса, Паипа, Туња. Тука има места за интерес што датираат од колонијата како што се катедралата Базиликија во Апостол Сантијаго, Домот на основачот, капетанот Гонзало Суарез Рендон, Куќата на Ескрибано Хуан де Варгас, куќата на Хинојоса која даде многу на разговор во колонијата, Регионалниот архив на Бојака кој има голема историја, бунарот Позо де Хунзаха или Донато, перничињата на ѓаволот, место каде што Чибача ги обожаваше сонцето и месечината секој ден и им даваше жртви на своите богови, споменик на пченица, кој според историјата бил местото каде што се сеело пченица за прв пат во Америка во колонијално време.

 2.   Хавиер Делгадо Синта dijo

  Ракија Antioqueño како да ја пиете