Вака беше фалсификувана Независноста на Колумбија

сликајќи ја неименската Колумбија

Потпис на Актот за независност на Колумбија, масло од сликарот Кориолано Леудо

Официјалниот датум на изјаснување за Независност на Република Колумбија Тоа е 20 јули 1814 година. Сепак, потпишувањето на документот што доведе до создавање на оваа нова држава е само почетна точка на еден процес што траеше повеќе од една деценија.

Оваа историска епоха се движи од првите антиколонијални движења кои се родени на почетокот на XNUMX век до воспоставувањето на новиот републички поредок и дефинитивниот крај на шпанското колонијално владеење. Во основа, колумбиската независност беше фалсификувана во периодот што следи од 1810 до 1824 година. Ние ги објаснуваме историските настани и нај curубопитните аспекти на деталите за ова време подолу:

Процесите за независност на шпанските територии во Америка беа инспирирани од Просветлени и либерални идеи од XNUMX век и во големите револуционерни процеси од тоа време, особено Независност на САД (1776) и Француска револуција (1789) Неговиот главен претходник се наоѓа во Востание на Комунерос против навредливите политики на вицекралот во 1781 година.

Инвазијата на Пиринејскиот полуостров од страна на наполеонските трупи во 1808 година ја втурна Шпанија во голема криза. Следејќи го моделот на метрополата, беа конституирани многу градови на покраината Владини одбори. Некои од овие одбори останаа верни на круната, други наместо да ги манифестираат своите аспирации за самоуправа од самиот почеток, гледајќи во овие историски околности можност да ги постигнат своите цели.

Музеј за независност на Колумбија

Флореро куќа - Музеј на независност, во Богота

Почетоците на независноста на Колумбија: Ла Патрија Боба

До нејзината независност, колумбиската територија беше вклучена во Заменик-доверба на Нова Гранада, во која беа вклучени и сегашните држави Еквадор и Венецуела. Оваа прва фаза на почетната нова колумбиска држава е позната под името на Патрија Боба, се карактеризира со бурен период и полн со конфликти.

Таканаречениот инцидент на Вазна за lоренте во 1810 година се смета за настан што стави крај на постоењето на заменик-верноста.

Вазо lоренте

Оваа навидум банална историска епизода ја запали искрата на независност. Шпанскиот трговец Хозе Гонзалес lоренте одби да и позајми вазна на Креолски (Американец со европско потекло) што требаше да се користи како посета на регентот Антонио Вилавиченцио, поддржувач на каузата за независност. Ова несогласување беше искористено за канализирање на незадоволството на Креолите и за возвишување на револуционерните духови и прогласување на нов Управен одбор предводен од Хозе Марија Пеј де Андраде.

La Куќа со вазна, каде што се случи сето тоа, во моментов се сместени Музеј на независност.

Обединети провинции од Нова Гранада

Во 1812 година, раѓањето на Република Обединетите провинции на Нова Гранада, ембрионална држава на идната Колумбија. Оваа република, со федералистичка вокација, наиде на противење од оние кои се залагаат новата нација да се конституира како централизирана држава.

Несогласувањето доведе до а граѓанска војна меѓу федералистите и централистите. Конфликтот траеше сè до 1815 година, кога обете страни одлучија да ги здружат силите пред заканата на ројалистичките трупи, кои се обидоа да го вратат шпанското владеење во регионот.

Шпанско повторно освојување на Нова Гранада

Кога Фердинанд VII успеа да воспостави ред во Шпанија, испратен во американските земји во Пабло Муриillо, наречен „Миротворец“, со мисија за повторно освојување на заменик-верноста.

За време на оваа воена кампања градот Картагена де Индија претрпе а опсада тоа траеше 102 дена пред да падне во рацете на Шпанците.

Воениот пораз на независните лица беше проследен со груба репресија позната како Режим на терор, што резултираше со бројни апсења и егзекуции.

колумбиско знаме

Слика на некасуло en pixabay

Ослободителна кампања и конечна независност на Колумбија

По воената интервенција на Шпанија, на независните им требаше време да се реорганизираат. Но, во 1818 г. Ослободителна кампања под команда на Симон Боливар, на што му помагаа Британците. Кампањата кулминираше во Битка на Бојака (1819), со конечниот пораз на ројалистите, принуден да се повлече во Картагена де Индија.

Боливар влезе во Богота на 10 август 1819 година. Оттогаш, од главниот град на новата независна Колумбија, воените акции беа координирани за ставање крај на последните џебови на шпанскиот отпор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.