Неколку познати актери од Мароко

Слика | Како.com

Мароканското кино е огромна индустрија во Африка, која е исклучително талентирана во раскажување интересни, потресни и уникатни приказни. Нејзините актери се меѓу најуспешните на континентот и многумина одлучуваат да направат скок кон Европа во потрага по нови проекти со кои ќе ги прошират своите кариери и ќе станат познати на меѓународно ниво.

Во оваа статија ќе зборуваме за траекторијата на неколку многу популарни марокански актери, со голем успех и иднина во филмската индустрија кои сигурно веќе ги знаете затоа што ги видел во мноштво филмски, телевизиски и театарски продукции. Ако сте страствени за кино и неговиот starвезден систем, не пропуштајте го тоа!

Рудник Ел Хамани

Роден е во 1993 година во Мадрид, но потекнува од семејство со мароканско потекло. Бидејќи била многу мала, Мина Ел Хамани (27 години) секогаш знаеше дека сака да му се посвети на светот на актерството. Од нејзините родители ја научила културата на напор за да ги оствари своите соништа, па започнала да работи на 16-годишна возраст во ресторан за брза храна, а исто така и како ахер во Паласио де лос Депортес во Мадрид за да плати за студиите во светот на спортот.финале.

Иако во неколку наврати била на сцената со „Внатре во земјата“ од Пако Бецера (2017) или изведување на драматизирано читање на „De mujeres sobre mujeres“ на фестивалот Елас Криан (2016), базиран на текстови од разни драмски писатели како на пр. Дакота Суарез, Сара Гарсија, Лаила Рипол, Јоланда Дорадо и Хуана Ескабијас.

Сепак, Мина Ел Хамани стана познато лице на пошироката јавност од своето прво телевизиско појавување во серијата „Центро Медико“. Потоа следуваше неговиот прв кастинг за успешната серија Телесинко „Ел Принсипе“ (2014) каде што му го даде животот на Нур во втората сезона, штитеникот на Фатима (Хиба Абук) на кого Мина му се восхитуваше како референца во светот на актерството и глумата мултикултурна икона.

Нејзината консолидација на малите екрани се случи во 2017 година кога ја доби првата главна улога во серијата «Servir y Protecte» (2017) како Салима во една од заплетите со Пепа Аниорте.

Серијата во која Мина Ел Хамани постигна слава беше „Елита“ (2018) каде ја игра Надиа, студентка со стипендија која влегува во ова ексклузивно училиште од повисока класа додека е дома го живее строгото муслиманско образование што ins го всадија нејзините родители, кои водат скромен бизнис. Во рамките на заплетот, лакот на неговиот лик е еден од најбогатите заради конфликтот што го создаваат двата света.

Откако помина низ „Елита“, актерката со мароканско потекло ќе учествува во „Ел Интернадо: Лас Кумбрес“ (2021) на Amazon Prime Video и исто така е објавен како слика на брендот Guerlain. Оваа актерка со мароканско потекло зборува арапски, англиски и шпански.

Адил кукух

Слика | Европа Прес

Адил Кукух (25 години) е роден во Тетуан во 1995 година. Заедно со неговото семејство се пресели во Мадрид, каде живее од својата 9-та година. Младиот човек сакаше да биде модел, но во училиштето на Хавиер Манрике, „Пита де Кале“, го видоа неговиот потенцијал пред камерата и го убедија дека глумата е негова работа. Тој им обрна внимание и заврши на студии по драматична уметност, што го натера да стане актер на откритие и ветување за толкување во Шпанија.

Многу млади актери почнуваат да ги прават своите први чекори на малиот екран за да направат скок во кино подоцна. Исто така, случајот е и со Адил Кукух кој ги направи првите чекори во актерството во првата сезона на серијата „B&B: de Boca en boca“ (2014), каде учествуваа актери како Белен Руеда, Макарена Гарсија, Фран Переја или Андрес Веленкозо.

Учествувал и во серијата Телесинко „Ел Принсипе“ (2014), која ги сруши рекордите на публиката во својата прва сезона. Таму го играше Дрис, мароканско момче, кое сонуваше да биде фудбалер. Во оваа серија, тој ја сподели сметката со starsвездите како Рубен Кортада, Алекс Гонзалез, Хиба Абук, Хозе Коронадо, Таус Блуме или Елија Галера.

На телевизија, тој неодамна беше дел од серии како „Vis a vis“ (2015) од Антена 3, „Ел Сид“ (2019) од Amazon Prime Video или Entrevías (2021) од Mediaset Spain.

Адил Кукух учествувал и во кино, поточно како главен лик во филмот „А тајно“ (2014) во режија и сценарио на Микел Руеда за „Вертиго Филмс“. Филмот премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Малага. Во него, овој млад марокански актер се става во чевлите на Ибрахим, момче кое живее aубовна приказна со друго момче по име Рафа. Несомнено, тоа е комплексна улога за дебитант кој треба да ја носи тежината на главната улога во филмот. Во филмот го придружуваат актери со раст на Germерман Алкаразу, Алекс Ангуло и Ана Вагенер.

И покрај нејзината младост, таа исто така се качи на сцената за да учествува во претставата „Рашид и Габриел“ (2019), од Габи Очоа како главен лик.

Насер салех

Слика | Антена3.com

Насер Салех (28 години) е шпански актер со мароканско потекло, кој од многу мала има работено во некои од најуспешните продукции на шпанската фантастика. Својата кариера ја започна на телевизија во серијата „ХКМ“ (2008) на Куатро, давајќи му живот на Моха, а подоцна ја мина „Ла пецера де Ева“ (2010) со Александра Хименес за да го игра Лео. Сепак, дури откако стана дел од екипата на „Физика или хемија“ стана многу популарен.

Во 2008 година, „Физика о Квимика“ премиерно беше прикажана на Антена 3, една од најважните адолесцентни серии во последните години во нашата земја. Фантастиката беше каменолом на многу млади актери како Насер Салех, кој во петтата сезона играше Роман, млад Мароканец, посвоен од еден од учителите во Зурбаран.

По оваа младинска серија започна со други проекти како „Империум“ (2012) каде го играше Красо (роб во семејството Сулпице), „Толедо: вкрстување на судбини“ (2012) (каде ја имаше улогата на Абдул) или „Принцот“ (2014). Тој исто така се појави во «Tiempos de guerra» (2017), друга продукција на Антена 3 за телевизија.

Покрај тоа што работеше на телевизија, нејзината кариера порасна со филмски улоги во големи филмови како што е „Biutiful“ (2010) Во режија на Алехандро Гонзалес Ињариту и во главната улога Хавиер Бардем или „Нема да има мир за злобните“ (2011) во режија на Енрике Урбизу и каде го сподели екранот со Хозе Коронадо.

Гад Elmaleh

Слика | Netflix.com

Гад Елмалех (49 години) е марокански актер и комичар роден во Казабланка, кој ужива голем успех во Франција. Дарот на толкување му поминува низ жилите бидејќи неговиот татко бил мимик. Во 1988 година патувал од Мароко во Канада, каде живеел четири години. Таму студирал политички науки, работел на радио и напишал бројни монолози што ги изведувал во клубови во Монтреал.

Години подоцна, овој марокански актер отпатува за Париз каде го помина курсот Ле Курс Флорент и напиша емисија наречена „Декалаж“ која раскажуваше многу за неговите искуства во Монтреал и Париз во 1996 година. Три години подоцна, тој го претстави своето второ соло шоу наречено „Ла Фри Нормале“.

Гад Елмалех стана престижен комичар, но исто така е и одличен актер кој глумеше во неколку француски филмови како „Играта на идиоти“ (2006), „Луксузна измама“ (2006) или „Полноќ во Париз“ (2011). Своите први чекори ги има направено и како сценарист и како режисер. Покрај тоа, таа има еврејско потекло и може да зборува на неколку јазици, вклучувајќи арапски, француски и хебрејски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*