Одлични езера во Америка

Слика | Пиксабеј

На границата меѓу Канада и Соединетите држави има пет големи езера кои доминираат во големи територии и каде е концентрирана најголемата маса на свежа вода на планетата: Мичиген, Супериор, Онтарио, Хурон и Ири. Иако се однесуваат како затворено море, нивните води се свежи и содржат не помалку од една петтина од резервите на Земјата.

Овие пет одлични езера нудат милји плажи, карпи, дини, мноштво светилници, острови што се наоѓаат на крајбрежјето и одморалиштата. Не е изненадувачки што го нарекуваат „третиот брег“ бидејќи овие езера се живеалиште на извонредна разновидност на животински видови. Покрај тоа, чамци од секаков вид пловат низ овие огромни екстензии на свежа вода и вообичаено е рибарите и loversубителите на кајак да се мешаат со едрилици, карго пароброд, влечни бродови итн

Посета на петте одлични езера во Америка е одлична идеја за авантуристички одмор. Ако ова е ваш случај и би сакале да ги посетите, тогаш ќе откријам повеќе за овие чуда на природата.

Езерото Мичиген

Слика | Пиксабеј

Езерото Мичиген е едно од петте одлични езера во Соединетите држави, но е единственото што е целосно во земјата, бидејќи другите се споделени со Канада. Опкружен е со државите Висконсин, Илиноис, Индијана и Мичиген, кој го носи името на самото езеро.

Ова езеро има површина од 57.750 квадратни километри и длабочина од 281 метри. Се смета за најголемо езеро во рамките на една земја и петто во светот. Неговиот волумен е 4.918 кубни километри вода и езерото Мичиген се обраќа на многу паркови и плажи.

Околу 12 милиони луѓе живеат на нејзините брегови, многу од нив во мали туристички места кои живеат преку можностите што ги нуди езерото Мичиген. Да го поминете денот во посета на езерото е добра идеја да уживате во природа на отворено, да се одморите и да се исклучите од рутината. Многу забавен план е да се качите на траект за да го преминете езерото. Потоа, ништо подобро од тоа да ја пробате локалната кујна богата со лосос и пастрмка.

На брегот на езерото Мичиген, во државата Илиноис, се наоѓа еден од најважните градови во САД: Чикаго. Познат како Ветровит град, тој е третиот најнаселен град во САД, по Newујорк и Лос Анџелес.

Тоа е модерен и космополитски град во кој живеат повеќе од 1.100 облакодери. Во моментов највисоката зграда е кулата Вилис (порано наречена кула Сирс), но во 1920-тите години тоа беше зградата Вригли, чија кула беше дизајнирана по Гиралда во Севилја.

Езерото супериорно

Ова езеро се граничи со Минесота, Висконсин и Мичиген од американска страна и Онтарио од канадска страна. Племето Оџибве го нарече Gichigami што значи „голема вода“ и е најголемото езеро со слатководни води во светот. За да ви дадам идеја за неговите импресивни димензии, езерото Супериор може да содржи обем на сите други големи езера и уште три како езерото Ири. Тоа е најдлабокото, најголемото и најстуденото од Големите езера во САД.

Како куриозитет, невремето во езерото Супериор произведува рекордни бранови над 6 метри, но забележани се бранови над 9 метри. Неверојатно!

Од друга страна, во рамките на ова езеро има неколку острови од кои најголем е островот Ројал во државата Мичиген. Ова пак содржи други езера што содржат острови. Во секој случај, другите познати големи острови на езерото Супериор вклучуваат остров Мичипикотен во провинцијата Онтарио и островот Медлин во државата Висконсин.

Езерото Онтарио

Слика | Пиксабеј

Наспроти ова, најмалото езеро во Големите езера во САД е езерото Онтарио. Се наоѓа поисточно од остатокот од езерата и припаѓа на Канада и на Соединетите држави: северниот дел до провинцијата Онтарио и јужниот дел до државата Newујорк.

Како и кај езерото Супериор, тој исто така има неколку острови, од кои најголем е островот Волфер, лоциран во близина на Кингстон на влезот на реката Сент Лоренс.

Ако зборуваме за центрите за население што се артикулираат околу езерото Онтарио, ќе откриеме дека на западниот брег од канадска страна се наоѓа големото населба наречено Златна потковица, во кое живеат околу 9 милиони луѓе и ги вклучува градовите Хамилтон и Торонто. Од американска страна, нејзиниот брег е претежно рурален, освен Рочестер во округот Монро (Newујорк).

Во внатрешноста, на околу 30 километри оддалеченост, можеме да го најдеме градот Сиракуза и тој е поврзан со езерото со канал. Приближно 2 милиони жители живеат на американска страна.

Езерото Хурон

Слика | Пиксабеј

Езерото Хурон е уште едно од Големите езера во Соединетите држави, конкретно по големина е второ по големина од петте и четврто по големина на планетата. Поголема од цела Хрватска! Сместено е помеѓу САД и Канада, во централното подрачје на Северна Америка и е едно од најпосетуваните по прекрасните пејзажи, особено од туристите.

Езерото Хурон е местото што го избраа многу Американци за да ги поминат своите годишни одмори. Во текот на летните месеци, се организираат тури низ околината за да се запознаат со локалната природа и исто така со некои историски енклави во близина на езерото Хурон, како што е Светилникот. Овие тури им овозможуваат на посетителите да научат малку повеќе за историјата на овој простор и детално да ги запознаат неговите природни богатства.

Покрај тоа, постојат и активности во вода како кајак или нуркање. Дури и пешачење низ еден од илјадниците острови што ги има ова езеро. Кога се недостапни, луѓето се задоволни да ги опкружуваат како познатата репка, најфотогенична од сите нив со својата бела борова шума на врвот.

Како куриозитет, езерото Хурон е преполно со острови, повеќето од нив се наоѓаат на север, во граничните граници на Канада, островот Манитулин, најголемиот на планетата во слатководно езеро.

Езерото ери

Слика | Пиксабеј

Езерото Ири е најјужното од петте големи езера во САД и најплиткото. Сместено е на границата со Онтарио во Канада и служи како граници со државите Пенсилванија, Охајо, Мичиген и Newујорк од американска страна.

Поради својата големина (зафаќа околу 25.700 квадратни километри), се смета за тринаесетто природно езеро во светот. Целосно пловен, има надморска височина од 173 метри и просечна длабочина од 19 метри; во оваа смисла, тоа е најплиткото од Големите езера како целина.

Тоа беше последното откриено од Големите езера, а француските истражувачи кои го направија тоа го нарекоа езеро Ери по истоимено родно племе кое живееше во областа.

Како и со другите езера, има многу острови и во езерото Ири. Вкупно има дваесет и четири, од кои девет припаѓаат на Канада. Некои од поголемите острови се островот Келис, островот јужен бас или островот sonонсон.

Како куриозитет, езерото Ири има своја микроклима, што ја прави оваа област плодна за одгледување овошје, зеленчук и винова лоза за правење вино. Езерото Ири е исто така популарно по снежните бури во езерото Ефект што влегуваат во источните предградија на градот, од височините на Шекер до Бафало. Ова се случува кон крајот на зимата и раната пролет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*