Што да видите и да направите на кулата Монпарнас во Париз

Надворешен поглед на кулата Монпарнас

Тие велат дека кулата Монпарнас е најубавото место во Париз затоа што е единственото од кое не можете да ја видите. Споменик генерално одбиен од Парижаните, но пофален од сите оние патници кои доаѓаат во Градот на убовта во потрага по контрасти и некои од најдобрите погледи.

Дали се искачивме на горниот кат на Кула Монпарнас?

Вовед во кулата Монпарнас

Панорамски на кулата Монпарнас

Потеклото на познатата како турнеја Монпарнасе е родено во Мон Парнаси, израмнет рид во 1725 година што ќе привлече внимание на некои од бордели, места и кабари најбарано од тоа време, особено затоа што во оваа област, поточно во Карер де ла Гаите, сопствениците не плаќале даноци на алкохолни пијалоци. Златна можност што беше зајакната со присуството на кафулиња кои се уште се присутни денес, како што се La Rotonde или Le Select, отворени на почетокот на XNUMX век.

Почнувајќи од 1930 година, занемарувањето на областа се совпадна со плановите на СНФЦ, главната железничка компанија во Франција за промена на станица што повеќе не беше корисна. Факт што се совпадна со планот за урбанистичко планирање кој, и покрај своите срамежливи почетоци, беше зајакнат кон крајот на 50-тите години на минатиот век, во тоа време идејата за изградба на кулата Монпарнас започна да се оформува во круговите на градот и покрај тоа од баражот на критика во врска со нејзината прекумерна висина.

По повик на натпревар, Урбаин Касан, Ежен Бодон, Луис де Хом де Мариен и Jeanан Саубут стануваат архитекти избрани за изградба на кулата, чиј прв камен беше поставен во 1970 година. Конечно, на 18 јуни 1973 година, тој беше инаугуриран со висина од 209 метри, највисоката зграда во Париз до реновирање на турнејата Fist de La Défense во 2010 година.

Иако со текот на времето, парискиот колектив го критикуваше грозниот концепт на кулата во повеќе од една прилика, вистината е дека облакодерот стана епицентар на населбата Монпарнас полн со интересни планови, покрај тоа што претпоставува еден од најдобрите гледишта во Париз кога станува збор за добивање на совршен панорамски поглед со Ајфеловата кула во позадина.

Што да правам во кулата Монпарнас

Бар 360 на Монпарнас

Сместена на Авенијата Мејн 33, кулата Монпарнас во моментов се наоѓа пред истоимената железничка станица, како главно седиште на неколку канцеларии на Националната мутејела éенерал де Л’дукација, организација која зафаќа 52 ката и има до 5.000 вработени во вашите инсталации.

Меѓу атракциите, најбарана е гледна точка лоцирана на 56-ти кат, од кои можете да добиете некои од најдобрите погледи на Париз, особено на зајдисонце. За разлика од гледиштето на Ајфеловата кула, оној од кулата Монпарнас е многу помалку гужва, патеката се обезбедува без да се чека во редици. Самиот аспект вклучува изложба на стари фотографии од градот и различни мултимедијални апликации кои објаснуваат интересни информации за областа.

Ако исто така барате залак, истиот кат 56 куќи ресторан, Ле Сиел де Париз, кој нуди мени на француска и меѓународна храна, иако е нејзино 360 кафе, највисокиот панорамски бар во ЕвропаВе поканува да имате сендвич или пијалок откако ќе се приближите до гледна точка.

Се проценува дека вкупно кулата Монпарнас прима годишно вкупно 600.000 XNUMX посетители.

Корисни информации

Панорамски поглед од кулата Монпарнас

Кога ја посетувате кулата Монпарнас, треба да одите на линиите 4, 6, 12 и 13 со метро со постојка на Монпарнас-Биенвенју, додека автобуските линии 28, 58, 82, 88, 89, 91, 92, 94, 95 и 96 исто така вклучуваат постојка до облакодерот.

Откако ќе пристигнете, обидете се да го сторите тоа во рамките на распоредот на кулата, кој е поделен на две различни сезони: од 1 април до 30 септември од 09:30 до 23:30 часот и од 1 октомври до 31 март, недела до четврток од Од 09:30 до 22:30 часот и во петок, сабота и празници од 09:30 до 23:00 часот.

Во врска со цени за кулата Монпарнас, дали се овие:

  • Возрасни: 18 евра.
  • Млади луѓе меѓу 12 и 18 години и студенти: 15 евра.
  • Деца на возраст од 4 до 11 години: 9,50 евра.
  • Луѓе со намалена подвижност: 8,50 евра.
  • Влезот е бесплатен ако го користите препорачаниот Париз Пас.

Што да посетите во близина на кулата Монпарнас

Катакомби во Париз

Областа Монпарнас е една од најживописните во Париз, бидејќи нејзината локација на левиот брег на Париз го направи место на уметници како Мопасан, Де Бовоар или Кортазар, импрегнирани со таа уметност толку карактеристична за градот.

Преминал од булевар МонпарнасОвде можете да најдете различни ресторани и места каде што можете да пиете чаша вино или да подлегнете на различни типични француски јадења во типично париска атмосфера.

Ако сакате да се воодушевите и со други специфични туристички атракции, Катакомби во Париз тие се наоѓаат во близина на кулата. Мрежа на тунели до 300 километри во кои се сместени остатоци од 6 милиони луѓе дека од 1786 година и различните епидемии што се случиле во ова време биле закопани под градот со цел да се спречи ширењето.

Друго интересно место е исто така составено од Луксембуршки градини. Дизајнирано во 1612 година според желбите на Мари де Медичи, овие се најцентралните во Париз и идеални за А. пикник Во летните месеци, изнајмете брод, уживајте во различни атракции насочени кон најмалите, па дури и учествувајте во работилници за пчеларство, бидејќи тука живее голема кошница.

Ако патувате во Париз и не знаете од каде да започнете, кулата Монпарнас и нејзиното соседство стануваат најдобрите сојузници кога станува збор за откривање на градот над Ајфеловата кула и Нотр Дам. Современа икона што сè уште ја чита историјата на минатите векови притоа посветувајќи се на модерноста и иновативноста, ова е најдоброто место кога станува збор за чувство на француската престолнина на дланка.

Дали сакате да ја посетите кулата Монпарнас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*