Бледско езеро: Посета на бајка Словенија

Езерото крвареше

На место во Словенија заробено меѓу Julулијан Алпи еден од најубавите езера на светот. Едно од оние места што ја будат магијата на бајките и филмовите на Дизни благодарение на сината вода, планинската средина и шармот на одреден мал остров. Добредојдовте во езерото искрвари.

Вовед во езерото Блед

Брод Блена на езерото Блед

Легендата вели дека на местото каде што денес е езерото Блед имало капела од Мадона која била занемарена од локалното население. Веднаш штом местото беше исчистено, неговата структура почна да пука и козите доаѓаа и заминуваа како што сакаа. Така боговите ги казнуваа жестоките локални жители со завиткување вода во оваа капела која со текот на времето би била позната како Црква Успение на Марија.

Иконски споменик чиј огромно bвонче ја носи и легендата за смртта на сопственикот на замокот близу островот. Со цел да се чувствува повеќе придружена од Дева Марија во тоа време на темнина, вдовицата нарача aвонче за црквата на островот Блед, со толку лоша среќа што потона заедно со бродот што го превезуваше во еден ден на невреме. Иако подоцна нарачал ново bвонче од самиот папа во Рим, локалното население го уверува тоа потонатото ellвонче сè уште ringвони од длабочините на езерото.

Поттикнат од уникатен фолклор, езерото Блед е исто толку енигматично место како и сопственото минато. Единственото природно езеро во Словенија шепоти меѓу врвовите на Julулијанските Алпи до 475 метри надморска височина во северозападната контура на Словенија, недалеку од австриската граница.

Со ширина до 1380 метри и длабочина од 30,6 метри, Езерото Блед е веројатно најиконското место во цела Словенија и една од оние типично европски поставки што ја содржат магијата на класичните приказни за браќата Грим. Од таа фантазија што го храни идеалниот амбиент за одмор и нурнување во локалните легенди.

Агол каде што вреди да се потроши повеќе од еден ден користејќи го крваво село, со поглед на езерото, како совршена основа за посета на околината, вежбање спортови на вода или одмор во едно од многуте извонредни сместувања во оваа област.

Посета на езерото Блед

Црква на Светата Успение на езерото Блед

Ако одите близу езерото Блед, можеби ќе ве пречека типичен дрвен брод наречен блетна. Совршена поддршка од која треба да се напушти брегот и да се упатиме кон оној волшебен остров каде што се издвојува црква на дамка од волшебни шуми.

По достигнувањето на островот, ќе можете да го проверите присуството на 99 чекори водејќи кон црквата. Митска прошетка која ве поканува да го посетите овој споменик исткаен од предромански, готски и барок стил, познат меѓу многуте свадби на локалното население за среќата што ја носи. Причината не е никој друг туку присуството на оној познат како „Bвонче на желбите“, што носи среќа ако размислите за вашата желба непосредно пред да makingвонете.

После оваа волшебна прошетка, островот Блед вклучува од продавница за сувенири и типични занаети до дига од која заминуваат различни активности. Или кајак, нуркање, риболов или веслањеМеѓу многу други опции, езерото Блед е совршено место за да го зачините вашето тело и да го надополните со утро на неговиот брег што го впива сонцето.

Но, смирено, бидејќи во езерото Блед има уште многу, многу повеќе. Покрај неговиот познат остров, можете да го посетите и средновековниот замок со поглед на еден од бреговите на езерото од карпа висока 130 метри каде што се одржуваат различни турнири во стрелаштво во текот на летните месеци. Оваа конструкција е подигната за прв пат во единаесеттиот век, иако главното проширување се одвивало помеѓу шеснаесетти и седумнаесетти век, создавајќи збир на галерии и изложби идеални за преселба во средниот век.

И тоа е дека областа Блед обединува неодолив збир на настани во текот на целата година. Дојдете на Божиќ и ќе ги проверите нуркачите кои го влечат старото потонато bвоно на вдовицата од езерото. Или на друго место, паднете на претпоследниот викенд од јули и присуствувајте на една од најубавите прослави не само во Словенија, туку можеби и во цела Европа: фестивалот «Крвави денови и крвава ноќ». Средба на која многу локални жители фрлаат во вода во самракот различни домашни свеќи сместени во лушпи од јајца. Вкупно до 15 илјади свеќи кои го осветлуваат целото езеро во текот на ноќта подарувајќи незаборавна сцена која, на некој начин, потсетува на таа митска сцена од Дизни филмот „Заплеткан“.

Што да видам и да направам во Блед

Замокот Блед покрај езерото

Езерото Блед е само врв на санта мраз како и областа Блед, идеално за поврзување од словенечката престолнина jубjана, за уживање во присуството на огромни шуми, планини што се чини дека шепотат и скоро бесконечен мир.

Одлучете се за сместување во областа и уживајте во ливадите и тајните на Национален парк Триглав, идеален за различни пешачки патеки. Или изгуби се за клисура винтгар, продолжение од 1.6 километри што ги преминува ридовите Хом и Борст покрај реката Радовна, идеално да се следи неговиот тек се додека не се достигне мост кој се издвојува над Водопадот Сум, а висината достигнува и до 13 метри.

Природен спектакл што треба да го заклучите во таверна меѓу дрвјата каде ве служат Кремна Резина, еден вид типична торта која се состои од едноставно спектакуларен сендвич лиснато тесто исполнето со крем.

Најдобрата слатка закуска со која ќе се стави крај на неколкудневниот одмор во конкретната Земја на чудата каде езерото Блед е консолидирано како едно од најубавите места во Словенија.

Како совршената поставка од бајките да intoиркаат во потрага по тишина и магија.

Дали сакате да го посетите езерото Блед?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*