Најважните споменици во светот

Од Јапонија до Гранада, ние се потопуваме во најважните споменици на светот за да ве охрабриме да започнете со крајното патување.

Барања за влез во Австралија

Како да добиете виза за Австралија

Откријте како да добиете виза за Австралија. Не без претходно да ги знаете сите видови визи и чекорите што треба да ги следите за да го направите вашето патување незаборавно.

Религија во Австралија

Религија во Австралија

Дали знаете која е религијата во Австралија? Откриваме кои се главните религии на Австралијците и од каде потекнуваат.

Викенд

Туризам во Австралија

Овие се најдобрите места за целосно уживање во туризмот во Австралија. Не можете да го пропуштите одличниот корален гребен или неверојатната Тасманија!

Аудиториум во Сиднеј

Како се луѓето во Австралија?

На овој пост знаеме малку повеќе за Австралија и какви се Австралијците, како и некои од нивните социјални карактеристики.

Палците горе

Curубопитни гестови во Австралија

Постојат гестови што се прават без лоши намери во секое време, иако има места каде оние што може да изгледаат нормално за нас се груби.

Полуостров Кобург

Големи полуостров во Австралија

Денес ќе ги знаеме главните полуострови во Австралија. Да ја започнеме турнејата на полуостровот Кобург, мал полуостров сместен во ...

Платото во Австралија

Овој пат ќе ги знаеме главните висорамнини на Австралија. Да ја започнеме обиколката на платото Атертон, плодно плато што ...

Глечери во Австралија

Дали знаевте дека во Австралија можете да ги посетите глечерите? Да, еден од нив е Глечер Готли, глечер кој има ...

Планината Оса

Важни планини во Тасманија

Тасманија е одлична дестинација за авантуристички спортови, поточно за планинарење. Да ги запознаеме нејзините најважни планини.

Болници во Австралија

Главни болници во Австралија

Денес ќе знаеме кои се најдобрите болници во Австралија. Да започнеме со спомнување на случајот со болницата „Милост“, приватна болница лоцирана во ...

Марион граби

Познати австралиски готвачи

Во оваа прилика ќе се сретнеме со најпознатите готвачи во Австралија. Да започнеме со споменување на Мерион Грасби, родена 1982 година во ...

Диџеј Бонез

Најдобри австралиски диџеи

Овој пат ќе се сретнеме со најважните диџеи во Австралија. Да почнеме со споменување на Georgeорџ Кордас, попознат како ...

Национална Австралија банка

Големи банки на Австралија

Овој пат ќе откриеме кои се најважните банки во Австралија. Да започнеме со спомнување на Националната банка во Австралија, ...

Органска храна

Тасманија Локална Храна

Ако поминувате низ Тасманија, не можете да престанете да пробате некои локални производи. Да почнеме со спомнување на васаби, основна состојка ...

Сектор за туризам во Тасманија

Економија на Тасманија

Тасманија има економија заснована на различни сектори и со извоз главно на азиските пазари. Еден од…

Сини планини

Планински венци на Австралија

Денес ќе ги посетиме главните планински масиви на Австралија. Да ја започнеме турнејата во Сините планини, планинскиот регион на Нов Велс од ...

Река Мареј

Реки од Австралија

Овој пат ќе вежбаме речен туризам во Австралија, посетувајќи некои од нејзините најважни реки. Да ја започнеме турнејата ...

Познати австралиски песни

Овој пат ќе зборуваме за најпознатите австралиски песни. Да започнеме со споменување на „Вистинска сина“ на он Вилијамсон, песна ...

Важни падови на Австралија

Овој пат ќе ве запознаеме со најважните водопади во Австралија. Да почнеме со споменување на водопадите на Тиа, водопад ...

Дрога во Австралија

Во Австралија е предложен контроверзен проект за легализација на дрогата до националната влада

Познати австралиски ТВ серии

Австралија исто така има одлична телевизиска продукција која дури и во случај на неколку серии исто така пристигна ...

Австралиски абориџински јазици

Австралиските абориџински јазици претставуваат до дваесет и седум семејства на австралиски абориџини. Во 350 век имало меѓу XNUMX ...

Здравје во Австралија

Овој пат ќе се посветиме на тоа да зборуваме за здравјето во Австралија. Здравствената заштита во Австралија е ...

Научете шпански во Австралија

Една од најдобрите алатки што ги имаме кога ќе одлучиме да живееме во друга земја е нашиот мајчин јазик. Оние кои зборуваат англиски многу ...

Возови помеѓу Сиднеј и Мелбурн

Зборуваме за тоа како да ги обединиме двата најтуристички и најважни градови во Австралија: Сиднеј и Мелбурн. Претходно зборувавме за ...

Предели на Австралија

Неделата завршува и до понеделник повеќе нема да се сретнеме со новости, новости, екскурзии и пејзажи на оваа прекрасна ...

Австралиска независност

Сите знаеме дека Австралија е родена како британска колонија, но вистината е дека ја стекнува својата независност. Дали знаете како? Па,

Австралиски плескавица

Плескавиците се храна и се познати низ целиот свет. И, исто така, во Австралија, па тука Австралијците имаат ...

Како да стигнете до Тасманија

Тасманија е дестинација која не можете да ја пропуштите, прекрасен остров кој ужива во сите четири сезони во годината ...

Заштитени области во Австралија

Австралија има добар број на заштитени подрачја кои се одговорни за одржување на нејзината природа без поголеми компликации и оштетувања, ...

Како е времето во Австралија

Само погледнете ја картата на Австралија за да знаете дека е невозможно овој огромен остров-континент да има само една клима. Еден

Австралија и нејзините региони

По Гренланд, Австралија е најголемиот остров-континент во светот и кога станува збор за нејзино поминување, нејзината големина го надминува ...

Социјални мрежи во Австралија

Овој пат ќе разговараме за присуството на социјални мрежиº во Австралија. Да почнеме со спомнување дека Австралија води ...

Австралискиот долар

Кога одите во Австралија, ќе мора да се справите со австралискиот долар, локалната валута. тоа е скратено AUD и тоа е ...

Австралиска машка мода

Модата, пред повеќе од две децении, беше само тренд исклучиво наклонет кон жените, но во последниве ...

Што е австралиска масажа?

Релаксација, сите ние бараме во одреден момент да го почувствуваме тоа преку разни методи, и ова не е изненадувачки ...

Нафта во Австралија

Овој пат ќе разговараме за нафтата. Меѓу видовите на масло има три: парафински, асфалтен и мешан.

Познати австралиски актерки

Овој пат ќе разговараме за некои познати австралиски актерки. Позната актерка со австралиско потекло е Никол Кидман,

Австралиската диета

Во основа постојат два вида протеини од нутриционистички аспект: имаме такви на брза апсорпција и ...

Австралиска кујна

Ако она што го барате во австралиската кујна е да ја пронајдете „дивата страна“, потребно е да побарате ресторан каде ...

Рурален туризам во Австралија

Престојот во Австралија за рурален туризам е еден од најдобрите избори што можете да ги направите. Осмелете се да знаете ...

Риболов во Австралија

Ако сте fanубител на риболов, и сте размислувале за патување во Австралија, тогаш сте се одлучиле за опцијата ...

Геј заедницата во Сиднеј

Дали знаевте дека геј заедницата е доста голема во Австралија? Ако се вратиме во минатото, ќе сфатиме дека ...

Австралиски богови

Во рамките на австралиската митологија наоѓаме низа суштества што вреди да се потенцираат. На пример, да се сретнеме со ...

Најкомерцијалните места во Сиднеј

Дали сте подготвени да купувате во Сиднеј? Одлично тогаш да ги запознаеме неговите трговски центри, продавници и повеќето трговски улици. Во…

Екотуризам во Австралија

Барање на природа и природност ќе биде можно да се најде во една од земјите што го сочинуваат континентот на Океанија. Нас

Пустини во Австралија (Дел 1)

Што се однесува до пустините, тие се расфрлани низ целата територија на земјата на кенгурите и претставуваат голема ...

Планината Велингтон

Најпознатиот врв на островот Тасманија е планината Велингтон, планина која се издига со своите ...

Австралиски алпи

Во светот има многу високи планини и планински масиви, многу од нив се наоѓаат во Европа и добиваат илјадници ...

Автопатот Голем океан

Автопатот Големиот океан е спектакуларна рута што се протега 243 км по должината на брегот на Австралија ...

Голи плажи во Австралија

Австралија е земја на која и се препорачува да живее затоа што е многу напредна земја, не само поради нејзиниот распоред, ...

Австралиски Абориџини

Австралија е земја-континент од 4.000 км и иако се сметаше од откритието како непријателска земја ...

Сувенири од Австралија

Секоја земја што ја посетуваме има типични производи што го идентификуваат и ние секогаш носиме некои дома да ги запомниме ...

Кабаноси

Кабаносите се вид колбаси направени со говедско и свинско месо, лесно пушени. Неговиот вкус е сличен ...

Штит, знаме и кенгури

Знамето на Австралија е попознато од неговиот штит. Составена е од сина позадина, со ...