Камилата, многу ефикасно превозно средство

камила

Од многу античко време, веројатно пред околу 3.000 години, луѓето го користеле камила како ефикасно превозно средство во одредени региони на светот.

Овие копита животни се познати по масни наслаги (грпки) испакнати од грбот, беа припитомени од човекот пред илјадници години. Тие биле, и сè уште се, извор на храна (млеко и месо), додека нивната кожа традиционално се користела за правење облека. Но, пред сè, нејзината најважна употреба е како превозно средство. Секоја благодарност до нивната посебна анатомија, специјално прилагодена на живеалишта во пустината.

Колку видови камили има?

Сепак, треба да се напомене дека не сите камили во светот се исти, ниту пак се користат како превозно средство. Тие постојат во светот три вида на камили:

 • Бактриска камила (Камелус бактеријанус), која живее во Централна Азија. Поголем и потежок од другите видови. Има двојна грпка и кожата му е волнена.
 • Дива бакријанска камила (Камелус ферус), исто така со две грпки. Inивее во слобода во пустинските рамнини на Монголија и во одредени области на внатрешноста на Кина.
 • Арапска камила o Дромаден (Камелус дромедариус), најпопуларниот и најбројниот вид, со проценета светска популација од 12 милиони. Има една грпка. Го има во регионот на Сахара и на Блискиот исток. Последователно е воведен и во Австралија.

Камила може да достигне брзина до 40 километри на час и е способен да издржи подолг временски период без да внесе ниту една капка вода. На пример, дромарот може да живее совршено едноставно пиејќи еднаш на секои 10 дена. Неговата отпорност на топлина е импресивна: може да преживее во најжешките пустини дури и откако изгуби до 30% од својата телесна маса.

бакријанска камила

Бактријски камили кои пијат

Како овие животни успеваат да живеат со толку малку вода? Тајната е во маст кои се акумулираат во нивните грпки. Кога на телото на камилата му е потребна хидратација, масните ткива во овие наслаги се метаболизираат, ослободувајќи вода. Од друга страна, вашите бубрези и црева имаат голем капацитет за реапсорпција на течности.

Но, тоа не значи дека камилата може да живее без вода. Кога е време за вода, возрасна камила од 600 кг може да пие до 200 литри за само три минути.

„Бродот на пустината“

Оваа голема отпорност на жед и топлина, невозможно да се најде кај повеќето цицачи, го круниса ова животно како најдобриот пријател на човекот да преживее во пустината.

Со векови, каравани Трговците ја користеле камилата за да преминат големи пустински области. Благодарение на него, беше можно да се воспостават маршрути и трговски и културни контакти што инаку би биле невозможни. Во оваа смисла, треба да се забележи дека камилата била основен елемент за развој на многу човечки заедници во Азија и Северна Африка.

Ако пустината беше океан од песок, камилата беше единствениот начин да се движи во неа и гаранција за достигнување на безбедно пристаниште. Од оваа причина е популарно познат како „Брод на пустината“.

пустински караван

Караван караван премин на пустината

Дури и денес, кога возилата на сите терени и GPS успеале да ги заменат како превозни средства, камилата сè уште ја користат многу племиња бедуини. Сепак, почесто е да се гледа во одредени земји во неговата нова улога Туристичка атракција отколку како возило.

Вообичаено е, на нивните патувања до дестинации како што се Мароко, Тунис, Египет или Обединетите Арапски Емирати, туристите да ангажираат екскурзии со камили низ пустината. Со нив (секогаш во рацете на искусни водичи), патниците во потрага по емоции влегуваат во празни и непријателски територии, подоцна спиејќи во шатори под theвезденото небо на пустината. Камилата е, сепак, симбол на долго заборавено време на романтични патувања и мистериозни авантури.

Камилата како воено оружје

Покрај докажаната ефикасност како превозно средство, камилата се користела и низ историјата како воено оружје. Веќе во антиката Ахемениди Персијци Откриле квалитет на овие животни што бил многу корисен во нивното војување: неговата способност да ги исплаши коњите.

Така, учеството на воините качени на камили во многу битки стана вообичаено, совршен противотров за поништување на непријателската коњаница. Многу антички документи ја потврдуваат улогата на камилите во освојувањето на кралството Лидија во XNUMX век п.н.е.

Камили и беспилотни летала биле дел од армиите кои војувале во Северна Африка и Блискиот исток од пред римско време и до многу поново време. Дури и армијата на САД создаде во XNUMX век специјална единица за камили што ја распореди во државата Калифорнија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   корални себа dijo

  дека ако тоа е друг бранаааааааааа

 2.   себасола dijo

  дека ако тоа е друг бранаааааааааа

 3.   рече Себас dijo

  дека ако тоа е друг бранаааааааааа