Sportet ekstreme në Zvicër

Snowkiting, sporti i ri i borës që po shkakton një sensacion në Zvicër Zvicra mund të jetë neutral kur bëhet fjalë për ...

Mjetet e transportit të Venezuelës

Siç kemi parë, Venezuela ka mjete të ndryshme transporti, shumë prej tyre shumë moderne dhe në disa raste shumë tradicionale, veçanërisht në rajonet rurale.

Bejsbolli kanadez

Bejsbolli është një nga sportet profesionale të zgjedhur nga Kanadezët, pasi që së bashku me hokej mbi akull ata janë ...

Sportet më të njohura në Venezuelë

Një tjetër nga sportet më të njohura është padyshim futbolli, i cili gjithashtu ka një histori të gjatë, pasi që ka luajtur disa kualifikime dhe kampionate të Kupës së Botës në Amerikë dhe botë, ekipi i Venezuelës shpesh quhet vinotinto, për shkak të ngjyrës së bluzës së tij , e cila është e kuqe e errët e ngjashme me ngjyrën e verës.

Zhytja dhe snorkelling në Greqi

Greqia është një destinacion i shkëlqyeshëm për pushime dhe megjithëse kriza e ka vënë industrinë nën kontroll, për shkak të ...

Zvicra

Alpet, destinacion gjatë gjithë vitit

Alpet është një nga vendet e bukura në Zvicër ku çdo turist do të dëshironte të kalonte një pushim të mirë. Jo vetëm në dimër mund të shijoni Alpet, s

Parku Kombëtar Banff

Në vjeshtën e vitit 1833, tre punëtorë ndërtimi nga Hekurudhat Kanadeze të Paqësorit u ndeshën me ...

Chuiwan, topi kinez

Ndër sportet dhe lojërat antike kineze, Chuiwan spikat (fjalë për fjalë do të thotë «goditje topi») e cila ishte një lojë në ...

Lumi Pechora, në Rusi

Lumi Pechora ndodhet në verilindje të Rusisë, ai ka lindur në malet e Uraleve veriore dhe rrjedh ...

Lumi i Shën Lorencit

Kanadaja është një nga vendet më të mëdha në botë; por qe ka vende te verteta parajsore eshte si kjo ...

Historia e Baletit Rus - I

Gjatë shekullit të XNUMX-të, para sundimit të Perandorit Peter i Madh, vallëzimi në Rusi ekzistonte vetëm midis ...

Peshkimi në Australi

Nëse jeni adhurues i peshkimit, dhe keni menduar të udhëtoni në Australi, atëherë keni vendosur për opsionin ...

Peshkimi në Hollandë

Shtë një nga aktivitetet më të praktikuara që mund të hasim në këtë vend, dhe natyrisht, në një ...

La Sipa: Lojë vet Filipine

Kultura filipine ka shumë tradita, duke përfshirë një lojë antike të quajtur La Sipa, e cila ka shumë ngjashmëri me volejbollin dhe futbollin. Ajo ka një histori të shkëlqyeshme dhe konsiston në shkelmimin e një topi ndërsa nuk lejon që ajo të prekë tokën. Topi është bërë nga fijet e kallamit.

Luftimi i gjelit në Filipine

Ky sport lëviz turma të mëdha përveç shumë parave në Filipine, aty gjen kanale televizive që transmetojnë takimet e këtyre kafshëve gjatë gjithë ditës, fermat e kultivimit të pulave janë shumë fitimprurëse si dhe tregu që siguron ushqim dhe ilaçe për këto zogj.

Sporti në Londër (II)

Duke vazhduar me këtë aktivitet kaq të dashur dhe praktikuar nga londinezët, unë ju them se gjatë gjithë ...

Hipur në kalë në Greqi

Nga kohërat e lashta Grekët e shijonin kalin, por në mënyrë të organizuar si sport, ai filloi pak para të dytit ...

Stilet e jetesës në Suedi

Suedezët kanë qenë gjithmonë të njohur për marrjen e kohës së lirë dhe mirëqenies shumë seriozisht, gjithmonë duke kërkuar të arrijnë ...

Mali elbrus

Mali Elbrus është një mal që ndodhet në pjesën veriore të vargut malor të Kaukazit, dhe kjo ...

Sportet në Holandë

Sporti luan një rol të rëndësishëm në shoqërinë Hollandeze. Gjatë Lojërave Olimpike, Kampionati Evropian ose ...

Sportet në Kinë (II)

Lojërat dhe sportet tradicionale të Kinës janë: wushu, taijiquan, qigong, luftime të drejtpërdrejta të stilit kinez, shahu kinez, ...

Malin Wellington

Maja më e famshme në ishullin Tasmania është mali Wellington, një mal që ngrihet me ...

Natyra në Gjermani I

  Gjermania ka një pasuri të peisazheve natyrore të paprishura. Flora dhe fauna e saj janë shumë të ndryshme dhe shpesh unike ...

Duke luajtur kriket në Indi

Ka disa sporte që kërkojnë guxim të madh dhe paturpësi, të tjerë me forcë dhe shkathtësi, si dhe aftësi dhe ...

Sportet në Danimarkë

- Peshkimi Danimarka është parajsa e një peshkatari. Nuk kërkohet licencë për peshkim individual. Ju duhet vetëm ...

Futboll Grek

Historia e futbollit është shumë e vjetër në Greqi, dhe Homeri përmendi një lojë me top që ishte ...

Sportet praktikohen në Australi

Australiani është një konkurent natyral, konsiderohet si një nga popujt më konkurrues në botë në çdo zonë, përfshirë këtu ...

Kultura sportive në Australi

Shoqëria Australiane është e dhënë pas sporteve. Përafërsisht 23% e Australianëve mbi moshën 15 vjeç bëjnë ...