Historia e Gastronomisë së Indisë

Historia e gastronomisë së Indi fillon në mjegullat e kohës. Sidoqoftë, ne mund të krijojmë një moment legjendar që e vendos origjinën e tij në çastin në të cilin të urtët himalajanë zbuluan erëza.

Kjo legjendë nuk është e parëndësishme, pasi që këto aroma kanë pasur gjithmonë një rëndësia e kapitalit në kuzhinën indiane. Në fakt, ato janë një nga arsyet pse dihet në të gjithë botën dhe pse është një nga gastronomitë më të vlerësuara në planet. Nëse ju pëlqen gatimi dhe doni të dini më shumë rreth historisë së gastronomisë indiane, ju ftojmë të lexoni artikullin tonë.

Historia e gastronomisë indiane: origjina rituale

Kuzhina indiane, si kudo tjetër, është rezultat i nevojës për të përgatitur pjata që janë të shijshme për darkat. Por përveç kësaj, ajo ndoshta ka origjinën me një qëllimi ritual, diçka që e dallon atë nga gastronomitë e tjera.

Origjina rituale

Në të vërtetë, kuzhina hindu fillimisht kishte një karakter i shenjtë. Në tempuj përgatiteshin pjatat që u ofroheshin perëndive si haraç. Por, në atë kohë, ata shërbenin si ushqim për pelegrinët. Prandaj, shumë prej këtyre i atribuohen pronat shëruese.

Në fakt, kjo praktikë ende vazhdon. Ushqimi që u ofrohet hyjnive quhet bhog dhe bëhet vetëm me produkte të nxjerra direkt nga natyra. Ju nuk do të gjeni në të të përpunuara. Ai nxehet madje vetëm me media që ndodhin në mënyrë të barabartë natyrale të tilla si trungje pemësh ose lëvore kokosi, pa gaz ose energji elektrike.

erëz

Erëza Garam masala

Indianës kësaj praktike i kushtohet aq shumë rëndësi, saqë siguron të jesh një kuzhinier në një tempull prestigji i madh shoqëror. Dhe po kështu, akuza është i trashëgueshëm në familje. Kush përgatit enët duhet së pari të lahet dhe pastrojë kuzhinën.

Nga ana tjetër, çdo hyjni hindu ka pjatën e saj të lidhur. Për shembull, Ganesha, i njohur për kokën e elefantit, madje ka të vetën festival gastronomik. Gjatë kësaj, patatet përgatiten me një salcë kos dhe erëza që u jepet burrave dhe, saktësisht, elefantëve.

Ndikimi i huaj

Kur India u kolonizua, gastronomia e saj mori ndikime të ndryshme të huaja. Por ajo vazhdoi të ishte e shenjtë për hindusët. Ju mund të merrni një ide për këtë nëse ju themi se ushqimi i parë i një fëmije është i mbuluar me një ceremoni e madhe, sikur të ishte pagëzimi juaj apo një martesë.

Ndër kuzhinat që kanë ndikuar në gastronominë e Indisë gjatë shekujve janë portugeze, musliman, persisht dhe anglisht kryesisht Si rezultat, gastronomia indiane karakterizohet nga e saj larmi e madhe e aromave, teksteve dhe ngjyrave, si dhe vlera e madhe që vihet erëza, perime dhe oriz.

Melmesat, thelbësore gjatë gjithë historisë së gastronomisë indiane

Ne tashmë kemi përmendur gjatë gjithë këtij artikulli rëndësinë e erëzave në kuzhinën indiane. Por është se ato përbëjnë tiparin e saj më karakteristik. Ndër më të përdorurat janë shafran i Indisë, qimnon, xhenxhefil, djegës, rai ose mustardë e zezë dhe koriandër. Por gjithashtu shafran i Indisë, fenugreek, koriandër, shafran dhe hing ose bime asafoetida.

Nga

Një merak dal

Indianët u japin aq shumë vlera erëzave sa madje bëjnë kombinime të tyre. Shumë e famshme është e ashtuquajtura garam masala, e cila përbëhet nga pesë. Këto janë zakonisht kanellë, karafil, arrëmyshk, piper i zi dhe kardamom.

Por erëzat më të njohura janë pluhur kerri, e cila bëhet duke bluar vetë bimën e kerrit së bashku me një larmi të madhe të tyre. Ato janë bërë gjithashtu kerri në salcë. Më e mira nga këto është një marinadë e njohur si vindaloo dhe kjo, për kuriozitet, është me origjinë Portugeze. Ata janë po aq të famshëm saag dhe medrese.

Protokolli i ushqimit në Indi

Ne po ju tregonim se Hindusët i kushtojnë vlera të mëdha ushqimit. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të habitet që ata e shoqërojnë atë në gjithçka një ritual. Enët shërbehen në një enë të vetme dhe përmbajtja e saj merret me dorën e djathtë, posaçërisht me katër gishta, pasi që gishti tregues i asaj dore dhe gishtat e majtë konsiderohen të destinuara për veprime të papastra.

Po kështu, nëse dikush ju jep ushqim me dorë në Indi, mos u shqetësoni. Isshtë një tregojnë respekt dhe mikpritje. Në të njëjtin kuptim, nëse refuzoni ushqimin që ju japin, do të tregoni një shume i pasjellshem dhe ata do të mërziten.

Disa pjata tipike të Indisë

Historia e gastronomisë së Indisë ka lënë shumë pjata tipike që tani njihen në të gjithë botën. Do të ishte e pamundur që ne t'i përmendim të gjitha për ju. Sepse secila zonë e vendit të madh ka të vetat. Ne do të vendosemi, prandaj, duke ju treguar për disa nga më të mirat popullor dhe i shijshëm.

Disa samosa

samosas

Nga, Thjerrëzat në stilin indian

Dal janë merak thjerrëzash Ato ndryshojnë sipas zonave të Indisë. Sidoqoftë, në përgjithësi të gjithë kanë këtë bishtajore, mundësisht në formën e saj të kuqe, dhe xhenxhefil, shafran i Indisë dhe hudhër. Ato shërbehen me oriz dhe bukë.

Çapati, buka indiane indiferente

Pikërisht, buka më e zakonshme indiane është çapati, e cila është bërë me një lloj mielli gruri të plotë dhe ka një formë të ngjashme me një nga tonat Tortas. Në varësi të mënyrës se si përgatitet, ajo kalon me emra të ndryshëm. Kështu, naan Isshtë bërë në një furrë, ngjitur zakonisht në muret e furrës. Nga ana tjetër roti Isshtë bërë në skarë dhe puri skuqur Nga ana tjetër, paratha Shtë një bukë e mbushur me perime.

Arroz ishull, një ndikim mongol në historinë e gastronomisë indiane

Orizi bëhet në Indi në një mijë mënyra të ndryshme. Por më tradicionale është i ashtuquajturi oriz ishull o pilau, e bërë me perime, natyrisht erëza dhe Mish në stilin mongol. I njëjti ndikim do të thotë që edhe frutat i shtohen.

Pollo Tandoori, një klasik

Kjo pjatë jo vetëm që është tradicionale në Indi, por është bërë gjithashtu klasike në restorantet indiane në Perëndim. Mund të bëhet gjithashtu në mënyra të ndryshme, por është, në versionin e tij më themelor, pulë e marinuar dhe erëza e cila bëhet në furrë. Në fakt, emri i saj vjen nga fakti që është gatuar furrat Tandoori, bërë prej argjile.

samosa, një fillestar i shijshëm

Perhapsshtë, ndoshta, pjata më e njohur e Indisë në pjesën tjetër të botës, e ngjashme me atë që ndodh me rrotullat e pranverës në kuzhinë kineze. Samosa është një kungull i mbushur patate, bizele, qepë dhe erëza. Sidoqoftë, mund ta gjeni edhe me perime të tjera ose me mish pule.

Pjatë pule Tandoori

Pulë Tandoori

Raita, një tretës freskues

Në thelb, është një kos kombinuar me perime, veçanërisht kastravec, dhe bimë aromatike. Sidoqoftë, ka edhe një mijë përpunime të ndryshme në gastronominë hindu.

zonja, pije esenciale

Hindusët pinë shumë çaj qumështi. Por më tipike është akoma Lassi, gjithashtu i bërë nga kos i lëngshëm në të cilin shtohen fruta të tilla si banane, mango ose papaja.

Si përfundim, ne ju kemi treguar një pjesë të mirë të historia e gastronomisë indiane, si dhe të tyre sjellje në kohën e drekës dhe disa prej saj pjatat më tipike. Tani thjesht duhet të vendosni t'i provoni. Nuk do të pendoheni pasi janë të shijshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*