Disa karakteristika të përgjithshme të fjordeve norvegjeze

Fjordet Norvegjeze

Fjordet Norvegjeze Ata janë më të njohurit në botë por edhe më misteriozët për shkak të trajnimit të tyre dhe ndryshe nga ato karakteristikat në varësi të fjordit në të cilën vërejmë. Megjithëse të gjitha kanë disa karakteristika të përbashkëta, të gjitha ato kanë botën e tyre që i bën ata të vlejnë të shihen. 

Çfarë është një fiord?

Disa karakteristika të përgjithshme të fjordeve norvegjeze

Un fjord është një det i gjatë, i ngushtë dhe i thellë me terren të thyer në të tre anët. Hapja drejt detit quhet goja e fjordit, dhe shpesh është e cekët. Pjesa e brendshme e fjordit quhet fundi i detit. Nëse formacioni gjeologjik është më i gjerë sesa i gjatë, nuk është fjord, është gji ose hyrje.

Fjordet u formuan nga gjuhë gjigande akullnajore që, përmes epokave të ndryshme të akullit, kanë formuar peizazhin. Një fjord është kështu një luginë nënujore në formë U dhe në bregun perëndimor, kjo luginë shpesh rrethohet nga një peizazh malor spektakolar.

Para krahut të akullnajës, u depozitua një rërë që formonte një pengesë nënujore, të quajtur shpesh "Pragjet e detit" ose "RA", vend ku fjordi është i cekët.

Ky prag i cekët në goja e fjordit, është arsyeja pse fjordet janë shpesh më të qeta se deti i hapur. Prandaj, fjordet shpesh janë limane natyrale.

Fjord është një nga fjalët e pakta norvegjeze që kanë hyrë në vend, veçanërisht në anglisht, ku përdoret drejtpërdrejt. Fjord vjen nga fjala nordike "fjǫrðr". Kjo i detyrohet, nga ana tjetër, fjalës prehistorike indo-evropiane prtús, që do të thotë 'të shkosh', 'të kalosh' ose 'të vendosësh në anën tjetër.

Fjordi më i gjatë në botë është Rezultatet e vlerësimit Të shëndetshëm në Groenlandë (350 km), por rajoni i Norvegjisë Perëndimore (Fjord Norvegji) ka dy pikat e radhës në listë, me el Sognefjord (203 km), dhe fjord ngurtësues (179 km)

Çfarë shpaloset ndërsa udhëton Fjord i Norvegjisë, është një histori fantastike e ujit, me shumë kapituj. Fjordet u gdhendën nga një shtresë e madhe akulli deri në tre kilometra e trashë që mbulonte Evropën veriore në një seri të epokave të akullit. Ndërsa ngul sytë lart në malet e larta që rrethojnë el Nærøyfjord, fjordi më i ngushtë në botë, ju mund të vlerësoni fuqinë e pamasë të këtyre forcave të natyrës.

Fjordet e rëndësishme të Norvegjisë

Geirangerfjord

Geirangerfjord
Fjordi është i gjatë 15 km dhe është në listën e vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s që nga viti 2005. Ai tërheq udhëtarët në bukuri e pacenuar. Përgjatë fjordit mund të shihni ferma të ngritura lart në male, ku është e vështirë të besohet se dikush mund të jetojë. Sot ato janë të braktisura, por të arritshme duke ecur në shtigje dhe me anije. El Geirangerfjord është një nga destinacionet turistike më të vizituara në Norvegjinë perëndimore.

Në krye të fjordit, mund të gjejmë Geiranger. Në mes, ata takohen "Shtatë motrat", një ujëvarë me një lartësi rënieje afërsisht 300 metra. Emri u ngrit për shkak të rënies, në një distancë, që i ngjante flokëve të shtatë grave. Në anën e kundërt të fjordit, është ujëvara "Friaren« (paditës). Me pamjen e tij në formë shishe, me sa duket një pretendent fatkeq, (dhe për këtë arsye i varur nga shishja), ndërsa priste një përgjigje për propozimin e tij nga motrat.

Hardanger

Hardanger

179 km e gjatë, fjordi i dytë më i gjatë në Norvegji, dhe e treta më e gjatë në botë. Isshtë më e thellë me më shumë se 800 metra. ngurtësues është i famshëm për pemët e tij frutore gjithnjë në lulëzim. akullnajë folgefonni është e vendosur në anën jugore të fjordit, dhe në këtë zonë është gjithashtu mbresëlënëse trolltungaIsshtë një rritje e vështirë përpara se ta arrish, por padyshim që kaq shumë përpjekje ka shpërblimin e saj.

Dendësia e fermave të salmonit bën hardangerfjord, të jetë një nga katër rajonet kryesore të fermave në botë (vini re se është e paligjshme të peshkosh për salmon pa leje në fjord).

 Lysefjord

Lysefjord

Ky fjord është 42 km i gjatë dhe gati 500 metra në pjesën e tij më të thellë. I famshmi Pulpit dhe kjerag ajo është e vendosur përgjatë fjordit. Për shkak të maleve të larta dhe liqeneve të mëdha në pllaja, el Lysefjord Përdoret për gjenerimin e energjisë hidroelektrike, duke qenë një pikë referimi në këtë lloj energjie të rinovueshme, duke llogaritur që një nga impiantet e tij ka një rënie prej 740 metrash. Malet janë, në pikën e tyre më të lartë, 1 metra mbi nivelin e detit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Joan dijo

    Fotoja e akullnajës nuk është nga Lysefjord, është nga Calafate në Argjentinë.