Nëse planifikoni të punoni në Norvegji

Peisazhi i Norvegjisë

Norvegji Shtë një vend idilik me peisazhe mbresëlënëse, fjorde, cilësi të shkëlqyeshme të jetës dhe gjithashtu pak popullsi, gjë që e bën atë një destinacion shumë të shijshëm për ata që duan të kërkojnë punë. Për t'ju dhënë një ide, shtrirja e tij është pak a shumë si ajo e Italisë, por më pak njerëz jetojnë se sa në Komunitetin e Valencias. Zona metropolitane e Oslos, kryeqyteti i saj është vendi ku përqendrohet numri më i madh i njerëzve, 1,5 milion banorë dhe megjithëse ky është vendi ku shumica e emigrantëve që kërkojnë punë tentojnë të zbresin, e vërteta është se ka edhe shumë mundësi në qytete, të tilla si Stavanger, kryeqyteti i naftës në Norvegji, dhe për këtë arsye një qytet me dinamizëm të madh ekonomik.

Norvegjia është vendi i dytë, pas Zvicrës, me pagën mesatare më të lartë në botë, e cila qëndron në më shumë se 5.000 euro në muaj dhe shkalla e papunësisë është vetëm 4,1%, një shifër për 2015. 

Para mbërritjes në Norvegji

punë në Norvegji

Almostshtë pothuajse thelbësore që të gjitha vendet e punës të njohin gjuhën norvegjezeJu mund ta mësoni para se të mbërrini (e cila është gjëja më e këshillueshme për të bërë) ose ta bëni atë në shkollat ​​ku qeveria norvegjeze ofron mësime falas për emigrantët.

Mos harroni përktheni kualifikimet tuaja të arsimit në anglisht ose norvegjez. Sillni burime të mjaftueshme për të mbështetur veten ndërsa jeni duke kërkuar punë në Norvegji, dhe ky vend nuk është i lirë.

Si turist keni të drejtë të qëndroni në Norvegji për 3 muajKjo është mënyra që ju zakonisht hyni, por nëse doni të qëndroni më shumë se këto 3 muaj duhet të regjistroheni në polici dhe të merrni një dokument të vlefshëm identiteti. Për ta bërë këtë, së pari duhet të bëni regjistrohuni këtu  dhe më pas shkoni në zyrën më të afërt të policisë për të përfunduar regjistrimin.

Taksat që paguani në Norvegji, kur jeni duke punuar, mund të zvogëlohen me kartën e uljes së taksave.

Norvegjia dhe BE

Kartmonedhë tipike e Norvegjisë

Norvegjia nuk i përket Bashkimit Evropian, por i përket zonës dhe bashkëpunimit Shengen, të cilat bazohen në Traktatin e Shengenit 1985. Norvegjia u bashkua me të në 2001. Në të gjitha vendet që e njohin këtë, lëvizja e lirë e njerëzve është e garantuar, kështu që procedurat dhe rregullat e zakonshme zbatohen në lidhje me vizat e qëndrimit të shkurtër, kërkesat për azil dhe kufirin kontrollet.

Thënë kjo, në çdo zyrë spanjolle mund të vendosni CV tuaj në dispozicion të norvegjezëve përmes programit EURES, i cili është një rrjet bashkëpunimi i krijuar për të lehtësuar lëvizjen e lirë të punëtorëve brenda shteteve të BE, përveç Zvicrës, Islandës, Lihtenshtajnit dhe Norvegjisë.

Profesionet më të kërkuara

Profesionet që janë më të kërkuara në Norvegji ato janë:

- Shëndetësia, veçanërisht infermierët

- Edukimi.

- Inxhinieria (veçanërisht në zonat që lidhen me naftën dhe sektorin detar).

- Stafi i IT (këto pozicione kërkojnë një nivel të lartë të Norvegjishtes).

- Punëtorët e ndërtimit.

- Kuzhinierë dhe kuzhinierë pasticerie.

- Punonjësit industrialë (hidraulikët, saldatorët, minatorët ...).

Lidhur me orët e punës, në Norvegji mund të punoni maksimumi 9 orë në ditë ose 40 orë në javë. Dhe ju keni të drejtë për 26 ditë pushime në vit, dhe pas moshës 60 vjeç keni një javë tjetër. Nëse po kërkoni të punoni në pozicione që lidhen me turizmin, koha më e mirë për të gjetur një punë është nga fundi i Prillit.

Pagat në Norvegji

punëtor në fabrikën e Norvegjisë

Edhe pse më parë unë ju dhashë shifrën që paga mesatare ishte e dyta me e larte ne bote, 5.000 euro, kjo nuk është kështu. Një kamerier, një nëpunës në një dyqan rrobash, një shitës ushqimesh dhe pozicione që nuk kërkojnë shumë kualifikime marrin një pagë mesatare prej 2.500 euro në muaj bruto, nga e cila ju duhet të hiqni të paktën 30% të taksave. Paga fillestare për një inxhinier është afërsisht 4.000 euro. Mos harroni se në Norvegji do të tarifoni në kurora, e cila është monedha vendase.

Ju duhet të mbani në mend se nuk ka pagë minimale, dhe paga përcaktohet ndërmjet punëdhënësit dhe punëmarrësit kur nënshkruan kontratën. Por de facto në disa punë të tilla si ndërtimi, bujqësia ose pastrimi, pagat minimale janë duke u miratuar.

Nëse ata nuk ju tregojnë ndryshe, ajo nënshkruhet nga një pagë mujore, e cila ju paguhet dy herë në muaj.

Si të dorëzoni CV-në

une punoj ne Norvegji

Curriculum Vitae shkon pa një foto dhe nuk duhet të kalojë asnjëherë në 2 faqe. Formati Evropian është marrë, me një hyrje të shkurtër në lidhje me aftësitë, aftësitë dhe qëllimet tuaja profesionale në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë. Isshtë gjithashtu e zakonshme të përfshini interesat dhe hobet tuaja më personale në fund.

Lidhur me gjuhën, është më mirë ta bësh atë në anglisht sesa në norvegjishten e keqe.

Nëse vendosni të shkruani një letër motivuese, e cila nuk është e detyrueshme, por që zakonisht duket mirë, nuk duhet të kalojë 5 paragrafë, në të cilët ju shpjegoni nga vini dhe pse keni vendosur të kërkoni punë në Norvegji. Këshillohet gjithashtu që të merrni referenca nga punëdhënësit tuaj të mëparshëm.

Në faqen zyrtare të qeverisë Norvegjeze ka një listë të plotë për të përgatitur një CV të mirë.

Disa portale norvegjeze të punës

Këtu Unë ju jap portale pune që mund t'ju ndihmojnë të gjeni një punë në Norvegji, përveç EURES:

- NAV 

- FINN punë 

- Fillimi i Karriere

- Karriera Jet 

- Punë e IKT

- Punë Direkte

- jobylon

- TU (punë teknike)

- punëbnorge

- Jobb 24 

- Lidhja Karriere 

Përveç kësaj, gazetat kryesore gjithashtu kanë një botim dixhital për të gjetur punë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

106 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   gonzale të lehta dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Spanjë dhe planifikoj të udhëtoj së shpejti në Norvegji për punë, kam kombësi spanjolle. Unë do të doja të kontaktoja një person që mund të më udhëzojë për punët dhe pensionet. Faleminderit

 2.   kacavjerrësi dijo

  Përshëndetje, unë jam i interesuar të punoj në Norvegji, por nuk e di nëse, sepse unë jam Guatemala, mund të hyj apo jo ose çfarë letrash duhet të paraqes në këtë vend për të punuar. Ju lutem përgjigjeni mua unë do ta vlerësoja atë gjithë jetën time ... Faleminderit !!

 3.   Felipe dijo

  Përshëndetje, unë jam spanjoll dhe do të doja të gjeja një mundësi pune në Norvegji, unë jam një murator me përvojë të mirë të demonstrueshme, le të shohim nëse jam me fat dikush do të më ndihmojë, nuk di asgjë për norvegjishten, përshëndetje, Faleminderit

 4.   Felipe dijo

  Mirëmëngjes nisem për në Norvegji, shoh se mund të peshkoj jam murator dhe formues, për të parë nëse dikush jep ndonjë informacion nëse dëshiron të paguash, por thuaj diçka, nuk e di se çfarë ndodh por askush nuk dëshiron të japë një telefon faleminderit per vemendjen

 5.   Liliana solis dijo

  .. Përshëndetje, unë jam nga Paraguai dhe do të doja të shkoja në Norvegji. Kam të afërm paraguaianë që tashmë janë shtetas norvegjezë. Ata më thonë se me një kontratë pune mund të largohem. Si dado, është e vërtetë?

 6.   IBN AYOUB ABDELOUAHID dijo

  pershendetje, une jam spanjoll me origjine marokene gjithmone me pelqen te njoh Norvegjine dhe mund te punoj mund te punoj si kujdestar kafshesh si fermer mund te punoj edhe si shofer dorezimi shoferi i dikujt faleminderit

 7.   aziz dijo

  Unë jam një djalë i ri me iluzionin e punës në Norvegji, i diplomuar në turizëm dhe flas më shumë se 5 gjuhë

 8.   kari moran dijo

  Përshëndetje, kush mund të më ndihmojë, unë jam një djalë i ri nga Ekuadori, jetoj në Spanjë dhe kam një kartë qëndrimi të përhershme, kam ndërmend të udhëtoj në Norvegji, në kërkim të diçkaje të re, dikush mund të më ndihmojë të di se si të hyj dhe ku të shkoj, të jem në gjendje të jetoj dhe të punoj në Norvegji, do të ishte shumë e dobishme nëse dikush mund të më ndihmonte, unë jam shumë mirënjohës.

 9.   Miguel dijo

  Unë do të doja të dija, pasi kam punuar në sektorë të ndryshëm si ushqimi, automobilizimi dhe elektriciteti, cilat mundësi pune kam në Norvegji. Faleminderit paraprakisht.

 10.   MIGUEL dijo

  Do të doja të gjeja një punë në Norvegji, qoftë si kamionçinë, kamarier apo bujqësi numri im i telefonit është 617935217

 11.   MIGUEL dijo

  DIKUSH MUND T G M G UDHHEN SI MUND T W PUNOJ DHE JETOJ N NORVEGJI. NUK KA RNDSI P WHR PUNN, NFSE DIKUSH MUND T P V PN P NJ A KABLLA KJO SHT NUM NUMRI IME 617 935 217 FALEMINDERIT SHUMCH

 12.   angeles dijo

  Përshëndetje, më bën përshtypje si është Norvegjia kur shoh raporte, por do të doja ta dija
  jetoni dhe drejtohuni, nëse ka dikush që ka udhëtuar ose është nga ai vend
  më shkruaj për të marrë një ide dhe për të qenë në gjendje të udhëtoj ..

  faleminderit miq

 13.   Pedro Rojas dijo

  Unë dua të shkoj në Norvegji

 14.   Ed dijo

  Për të gjithë ata që janë të interesuar të shkojnë në Norvegji mund të them vetëm një gjë ... secili rast është unik, dhe kërkesa të ndryshme zbatohen për secilin rast ose vend të veçantë, ose statusin martesor, gjininë, madje edhe shtatzëninë ose jo të gruas që e kërkon atë . Gjëja e duhur për të bërë është të kërkoni ambasadën më të afërt norvegjeze ose suedeze dhe të shkoni atje për të pyetur në lidhje me kërkesat që ju nevojiten në rastin tuaj të veçantë. Pershendetje

 15.   pineti dijo

  Në Trondheim mund të gjeni punë ??… Jam shumë i interesuar të largohem nga Shtatori një vit. Keni nëse mund të më informoni mer .merci !!!!!

 16.   Natalia dijo

  Përshëndetje, emri im është Natalia, unë jam ruse dhe jam burri spanjoll. kemi dy vajza, po mendoj të shkoj të punoj në Norvegji. Këtu është e pamundur të jetosh. Nëse dikush mund të na ndihmojë, do të ishte shumë.

 17.   denis dijo

  Përshëndetje, unë kam një vajzë me një baba norvegjez dhe jam venezuelian por vij në Spanjë, dua të shkoj në Norvegji dhe të mësoj gjuhën atje, por nëse dua të shkoj të jetoj në Norvegji dhe vajza ime të rritet me gjuhën e saj dhe kulturë. në qendër

 18.   MIGUEL ENGEL dijo

  Përshëndetje,
  Unë jam spanjoll dhe kam menduar të shkoj në Norvegji për një kohë. E vërteta është se nuk kam ide se ku të shkoj atje, ose ku të qëndroj, ose ku mund të gjej punë si fotograf, profesionin tim. Mbase kam avantazhin që flas anglisht rrjedhshëm dhe nuk është e vështirë për mua të mësoj gjuhë edhe pse kjo duket shumë e vështirë.
  Gjithsesi, ndihem i humbur kur bëhet fjalë për punësimin dhe qëndrimin. Sa për letrat, kam lexuar që nuk është shumë e komplikuar.
  Shpresoj që dikush të më ndihmojë dhe të më drejtojë në këtë aventurë që do të doja të ndërmarrja.
  një përshëndetje. ciao

 19.   Adelaida Paniura Huaysara dijo

  Përshëndetje, si jeni? Emri im është Adelaidad Unë jam nga Peru shumë shpejt do të udhëtojë për në Norvegji për të punuar si një avi në Bergen Unë nuk kam familje ose miq Unë jam duke kërkuar për miqtë Unë jam një mësues anglisht … Unë flas Spanjisht Keçua Anglisht Anglisht dhe Gjermanisht në Norvegjisht Unë do të mësoj Norvegjisht. prisni per mesazhin tuaj

 20.   jhon jairo castano cardona dijo

  Unë jam me kombësi kolumbiane, jetoj në Spanjë dhe kam një kartë afatgjatë dhe dua të udhëtoj në atë vend, nuk e di gjuhën dhe kam punuar gjithmonë në ndërtim dhe nuk di si të udhëtoj nëse dikush mundet me informoni si ta bej me gjithe zemer ju faleminderit

 21.   TERE FERNANDEZ dhe RAMIREZ dijo

  Pershendetje une jam meksikan do te doja te jetoja ne norvegji per nje vit, une jam zejtar i punimeve te xhamit dhe i shemtuar ne metale. FALEMINDERIT PRIT P ANRGJIGJEN.

 22.   gina zarate dijo

  Unë kam një qëndrim afatgjatë në Spanjë dhe një djalë 2-vjeçar të lindur në Spanjë. Unë jam një nënë e vetme. Unë do të doja të shkoja në Oslo, të punoja dhe të isha në gjendje t'i ofroja një jetë më të mirë fëmijës tim. e mundur?

 23.   luis Perez dijo

  Përshëndetje, unë jam meksikan dhe puna ime ishte gjithmonë në fushën e shpimit të naftës në tokë dhe në det dhe dëshira ime është të jetoj në Norvegji dhe të jem në gjendje të punoj në Detin e Veriut flas anglisht

 24.   talab moha dijo

  Përshëndetje mirë miqtë e mi Unë jam Talab Unë jetoj në Spanjë Unë dua të punoj Nerwega shpresoj të jem një pordhë e mirë..një person ndihmë për të ndihmuar mua kam përgjegjësinë familjare ... Unë jam spanjoll por Urejen marok shpresoj të punoj si restorant Unë jam një Cosiniro që di spanjisht mirë ... Marok dhe Frëngjisht, dhe as ai nuk mban ndonjë punë, edemat flas anglisht frëngjisht..dhe si kamarier jam profesionist ... Unë punoj cilën punë..n porta..I jam 47 vjeç jam njeri i lirë ,, dhe dhe njeri i mirë me një prani të mirë..këtë numrin tim të telefonit..lutem 0034658019448 .. Gracas Dios que bendega ,, bay m3a salama

 25.   sandra dijo

  Pershendetje! Në qershor planifikoj të shkoj në Norvegji për disa muaj për të punuar. Unë jam kolumbian, jetoj dhe studioj në Spanjë dhe kam një qëndrim të përkohshëm me autorizim për të punuar. Do të doja të dija nëse mund të punoja në Norvegji dhe nëse nuk mundem nëse është e vështirë të punosh pa kontratë. Shumë faleminderit!

 26.   azizi i veshur dijo

  Përshëndetje, emri im është Aziz, unë jam Marok. Unë jetoj në Spanjë. Unë do të doja të shkoja në Naruega për të punuar. Dhe nuk e di se mund të punoj atje apo jo?

 27.   azizi i veshur dijo

  Përshëndetje, emri im është Aziz, unë jam Marok dhe jetoj në Spanjë. Unë do të doja të shkoja në Naruegapa për të punuar. Nuk e di që mund të punoj atje ose jo, kjo është TV-ja ime: 0034610028548

 28.   kontrolluan kodrat dijo

  Uau !! të gjithë duan të punojnë në Norvegji !! LOL
  Doja të shkoja, por me numrin e njerëzve që do të udhëtojnë atje dhe as nuk e mendoj !!!
  fat te mbare zoterinj

 29.   mateo dijo

  Përshëndetje, emri im është Guillermo. Unë kam një mik në Norvegji i cili është 25 vjeç. Atje, unë kam kartën time të qëndrimit të përhershëm nga Spanja. Më tregoni nëse ai mund të jetë një lidhje e mirë për të kërkuar punë.

 30.   laly gutierrez mora dijo

  Nuk më intereson asnjë mikpritje, kuzhinë, mirëmbajtje kopshtarësh, punë animacioni, megjithëse profesionalisht i përkushtohem qeramikës, modelimit dhe pikturës.

 31.   Liber dijo

  Përshëndetje ... Unë jam Argjentinas dhe kam jetuar në Spanjë për 5 vjet, kam një kartë qëndrimi Spanjolle ... por do të doja shumë të shkoja për të punuar në Norvegji. Unë dua të di se çfarë mundësish kam për të hyrë në vendi, çfarë duhet të paraqes ... dhe e di si është situata tani ..

 32.   Përshëndetje, unë jam meksikan dhe do të doja të shkoja në Norvegji për të punuar. Jam plotësisht dygjuhësh dhe jap mësim anglisht në Meksikë. dijo

  Unë dua informacion se si të fitoj një punë në Norvegji përmes rrjetit

 33.   xhebri dijo

  Pershendetje! Gjëja e parë që unë dua të udhëtoj për të njohur vendin dhe qytetin e Bergen Çfarë letrash ju nevojiten për të udhëtuar nga Barcelona nga e cila jam me letra rezidente dhe data e largimit është për disa ditë dhe nuk kam kohë të informoj veten time në zyrën norvegjeze në Spanjë Unë jam i interesuar të di nëse mund të hap një biznes në Nruega (NORG) çfarë letrash kam nevojë për ndonjë ekspert që mund të më shpjegojë. Unë jetoj në Barcelona Sinqerisht!

 34.   Hoze Omar Mendoza dijo

  si mund të shkoj të punoj në Norvegji unë jam mekanik i mirëmbajtjes industriale

 35.   Hoze Omar Mendoza dijo

  Unë jam një mekanik mirëmbajtjeje dhe dua të punoj si mekanik mirëmbajtjeje në Norvegji

 36.   ANONIM dijo

  Përshëndetje të gjithëve ... Unë sapo kam ardhur nga Norvegjia… .Për të gjithë ata që duan të shkojnë në Norvegji për të punuar, duhet të mendoni shumë mirë, sepse atje ata punojnë shumë por shumë. Salla e qëndrimit nuk jua jep nëse nuk keni një kontratë të përhershme pune, nëse tregoni se i tejkalon 3000 € në muaj, nëse nuk keni shëndet ose ndihmë, por sugjerimi nuk vjen nga një vend i BE-së , ju nuk keni shumë mundësi për të gjetur diçka nga unë punoj në ndonjë sektor sepse nëse pronari ose sipërmarrësi i punëson ata, ai duhet të marrë përsipër çdo gjë tjetër dhe të marrë përgjegjësinë për jetën tuaj, atje ai nuk punëson askënd në të zezë sepse prokurori vjen shpejt dhe i fut në burg atje. Atje gjithçka është e paguar dhe e shtrenjtë, vetëm taksat janë 36% ... Nëse keni një kontratë fikse nga vendi ku jetoni atje nuk do të gjeni nëse nuk flisni gjuhën norvegjeze Ju nuk mund të keni një apartament me qira nëse nuk e bëni keni një rezidencë dhe një kontratë pune, dhe kaq pak Ju nuk mund të blini një dhomë me qira ... Unë personalisht i përgëzoj norvegjezët me politikën e tyre ... Unë e shpjegoj situatën pa ofenduar askënd ... Isha atje për të parë nëse mundem hap nje biznes. Përshëndetje për të gjithë

 37.   jose dijo

  pershendetje une udhetoj ne janar 2012 anoruega alesum do te doja te kontaktoja ndonje spanjisht ose dike qe flet spanjisht pasi une po shkoj per pune ne menyre qe ata te me udhezojne per legalizimin e dokumenteve qe dua te jem legalisht ne Norvegji.

 38.   abdul dijo

  hola

 39.   Imazhi i mbajtësit të vendit Josefina Fernandez dijo

  Norvegjia është aq e bukur sa më pëlqen

 40.   Marisol dijo

  Përshëndetje emri im është Marisol Unë jam Peruan jam 27 vjeç dhe jam i interesuar të punoj si dado në Norvegji Shpresoj një përgjigje së shpejti Faleminderit. të fala!

 41.   nina dijo

  Pershendetje une jam gjeorgjisht, jetoj ne spanje dhe kam nje karte banimi afatgjate dhe dua te punoj ne norvegji.

 42.   korrik dijo

  Pershendetje une jam meksikan dhe kam jetuar ne shtetet e bashkuara kam qene me shume se 10 vjet dhe dua te udhetoj ne norvegji per arsyet e punes. Mesatarja nese dikush mund te me ndihmoj

 43.   Milagro dijo

  Në rast se dikush është i interesuar të mësojë pak norvegjez, këtu është kontributi im që po e bëj me shumë entuziazëm, për ta ndarë me njerëzit që janë të interesuar. Faleminderit.

 44.   Felipe dijo

  Përshëndetje mrekulli, ju mund të më lini numrat në Norvegjisht, është gjëja më e rëndësishme të mbroheni me numrat, gjithmonë numrat, përshëndetjet dhe falënderimet, le të shohim nëse po shkoj në Norvegji tani

 45.   Felipe dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë jam spanjoll dhe po kërkoj punë, në Norvegji, unë jam një murator, a mund dikush të më japë një adresë ose lidhje për të marrë një dhomë apo apartament, faleminderit

 46.   JACKIE dijo

  Përshëndetje, Unë jam nga paraguai, kam jetuar për 5 vjet në Spanjë, unë do të doja të shkoj të punoj në Norvegji si një shtëpi apo hotele të çuditshme ose pastrimi, çfarë është ajo që unë do të bëja këtu, unë them se VETEM SEPSE TEMA E KRIZS NUK KA. NESE KA PARAGUAYER BT TEL BESOJNOD N G ZOTIN, Q L JETOJN NOR N NOR NORVEGJI DO T BE FALEMINDERUAR T TO M G JU JU JENI DOR TH.

 47.   ANA ISABEL dijo

  Përshëndetje, unë jam spanjisht, kam përvojë si një receptionist francez anglisht dhe ndërmjetësimin gjermanisht. Unë kam ardhur vetëm nga Londra ku kam marrë një ulës dhe unë jam diçka e pacuçës dhe më shumë me DHE B TJ M A SHUM SE NJ A M D DIGJESTIV. MUAJ ME T ALL GJITHA DHIMBJET Q IT NDAKRMARRJE, PTRFUNDARISHT TANI TANI ME Ilaçin që ndjehem më mirë dhe një mik do të më marrë më 6 të kësaj për të marrë një echo.
  Unë kam qenë në pushime në Norvegji dhe peizazhi është i bukur, unë gjithashtu dua të shikoj për një punë, pavarësisht nga rasti do të punojë, sepse spanjolli me ZAPATERO ka shkatërruar SHBA dhe tani po fajëson qeverinë e re.
  Ju lutem do të më pëlqente të më informoni të kërkoj një hotel për të punuar në ose në au-palë sepse në mënyrë të qartë unë nuk flas asgjë për norvegjeze edhe pse djemtë janë tërheqëse, pasi unë jam e zezë e zezë. T HA KENI KOMFORTIN T JETS DHE TIV JETONI JET MN MY NUK ONSHTL VETYM DIELLI Q WH M ME JETON JET FOR P MER MUA JAN EX PPRPJEKJE T NEW REJA N COUNT VENDET E TJERA
  SHUME PER Vullnetin)
  FALEMINDERIT

 48.   ANA CECILIA RUIZ MARRIAGA dijo

  HI! JAM KOLOMB. KAM Q PNDRIM T P P ARHERSHM. Jam teknik sanitar, në kurimet ndihmëse të infermierisë. Bërë në telefonin spanjoll 678313464-anace.22@hotmail.com, DUA T TO Bllokohem në Norvegji, Ju lutem, nëse DIKU LEXON KIST AND DHE MUND T M H NDIHMONI, JU GJITHMON FALEMINDERIT.

  Sinqerisht,

  ANA CECILIA RUIZ MARRIAGA

 49.   qielli33 dijo

  Përshëndetje, ju lutem më ndihmoni dikë të më ndihmojë mua kam nevojë për të marrë nga kjo situatë unë kam pësuar një ndryshim të madh jetën time shkoj në Norvegji ose një tjetër ku mund të jem shumë i mirë me tim bir Faleminderit Jezus bekuar ju mirënjohje

 50.   sebastian dijo

  Përshëndetje, dëshira ime është vetëm dikush që më udhëzon se si të qëndroj në Norvegji pasi flas anglisht dhe spanjisht në mënyrë të përsosur, do të më mungonte vetëm norvegjishtja Dua të punoj kam shumë dhe punoj çfarëdo që të jetë e para

 51.   NACHO LOPEZ dijo

  Pershendetje jam spanjisht FOL, SHKRUA DHE LEXO ANGLEZISHT PERFEKTISHT SEPSE KAM PUNUAR SHUM VITE N COUNT VENDE SI KANADA, SH.B.A., AFRIKA E JUGUT, ANGLI DHE HOLLAND. SI SITUATA E PUNS N SP SPANJ IS SOSHT SO KAQ E keqe, JAM PUNE, EDHE SPITALITET DHE BUJQSI.T ALL GJITHA PUN JOT QAT GJENI P NORR NORVEGJ AN JAN FOR P TR TEKNIKT APO SPECIALISTT. A MUND DIKUSH T G MU UDHZOJY NDONJY EKIPE që ofron punë të pakualifikuar të punës? Faleminderit paraprakisht. NACHO

 52.   PABLO dijo

  Unë jam ekuadorian me një kartë të përhershme spanjolle Dua të udhëtoj në Norvegji për të punuar, cilat janë kërkesat e mia? Faleminderit

 53.   PABLO dijo

  Jam ekuadorian me një kartë qëndrimi të përhershme spanjolle. Unë dua të punoj në Norvegji. Cilat janë kërkesat? Faleminderit.

 54.   Mauricio Pozo Ruz dijo

  Përshëndetje, unë jam argjentinas me një kartë qëndrimi të përhershme spanjolle. Unë dua të punoj në Norvegji. Cilat janë kërkesat? Faleminderit.

 55.   Luis Bajardo dijo

  Përshëndetje, shpresoj të gjej udhëzime. Unë jetoj në Spanjë. Unë jam 40 vjeç. NDJEN NJ A NJERI TA TRAJNUAR PROFESIONALISHT SE ENERGJIS ELEKTRIKE Hidraulike në MASONRI DHE ÇFAR K AMRKIM ISSHT DISA SHKOLLA GJUHA NORVEGJISHT N IN MADRID FALAS OSE PAGUAR DUA T MARSOJ Një udhëtim i vogël në anglishten e gjuhës do të jetë i mjaftueshëm nëse dikush mund të më udhëzojë ju falënderoj paraprakisht

 56.   LOUIS BAYARDO dijo

  DIKUSH MUND T T MELL THONELL NFSE E DI KU T TO MARSUESH ACA NORVEGJI N IN KURSET FALAS OSE PAGUAR N MADRID FALEMINDERIT

 57.   Oscar dijo

  Unë jam një shofer kamioni 36-vjeçar spanjoll, po kërkoj punë në Norvegji, do të doja të dija nëse patentat e mia të shoferit janë të mira dhe cilat hapa apo kompani transporti mund të drejtoj.
  Ju faleminderit.

 58.   krapi George dijo

  Përshëndetje, unë jam George nga Rumania. Unë kam qenë në Spanjë për 10 vjet, por tani me krizën nuk kam një punë. Po punoja në strukturë dhe në feralla, unë jam një oficer i klasit të dytë, do të doja shumë të punoja në Norvegji, nëse dikush ka nevojë për mua, më kontakto në numrin 645784786/675382310.

 59.   fadie dijo

  Përshëndetje, unë kam një kartë CE afatgjatë nëse kam një kontratë pune në norega, nëse mund të më japin një kartë norvegjeze.

 60.   Felipe dijo

  Jam spanjoll dhe kerkoj pune si murator, gjithashtu siguroj eksperience si kulmues, gur mermeri, faleminderit per cdo lidhje apo adrese, urim

 61.   vasile dijo

  Ju mund të më ndihmoni të gjej një punë në Bujqësi, duke mbledhur fruta dhe perime.
  Unë dua të punoj nëse është e mundur në mbledhjen e frutave dhe perimeve (luleshtrydhe, mollë, pjeshkë, etj), për këtë verë.
  Vendet e preferuara janë: Danimarka, Finlanda, Norvegjia, Gjermania, Suedia dhe Spanja
  Nuk ka rëndësi se ku, por ju lutem më ndihmoni në punë ..
  Faleminderit shumë, dhe më vjen keq për shqetësimin
  Unë dua një përgjigje, ju lutem.
  Një përshëndetje

 62.   Mary dijo

  Përshëndetje të gjithëve. Unë kam jetuar në Norvegji për tre vjet dhe jam i martuar me një Norvegjez. Doja të korrigjoja një pjesë të informacionit të dhënë në fillim. Qeveria ofron klasa falas, por vetëm për refugjatët / azilët ose ata që janë martuar me një shtetas norvegjez. Emigrantët e tjerë duhet të paguajnë. Universiteti ofron kurse gjithashtu, por vetëm për studentët. Ajo që është shumë e vërtetë është se ata janë shumë të rreptë me gjuhën. Nëse nuk flisni norvegjeze, të paktën të ndërmjetme, ndoshta nuk do të gjeni punë shpejt. Pothuajse të gjitha punët kërkojnë që ju të flisni disa Norvegjisht.
  Përshëndetje, Maria.

 63.   ARNOBY dijo

  Unë jam kolumbian me një tergeta të qëndrimit të përhershëm, kam qenë në Spanjë për tetë vjet dhe dua të shikoj për një horizont më të mirë, unë punoj në montimin e tubave në rafineri dhe impiantet termosolare, impiantet e oksigjenit etj. përvojë e demonstrueshme, shumë serioze dhe e përgjegjshme dhe do të doja të kisha një themel për të gjetur një punë në Norvegji. Përshëndetje, dhe shumë faleminderit

 64.   VIKTOR HUGO dijo

  Përshëndetje, unë jam Bolivian, jetoj në Spanjë me dokumentacionin në rregull. Unë jam Sizmik në Eksplorimin e Naftës dhe Gazit, Kam P EXRVOJ IN N IN SHTYRIM N IN MINIERA, QUARRIES, TUNELE, RRUG AND DHE P PRGATITJE PIPR Tuba, Unë jam një makiner ngarkues dhe një PERFORIST, JAM MIEFOON 37 VJEC. 0034 fildan_victor@hotmail.com Jam në dispozicion

 65.   Bernardo Blasco Bast dijo

  Emri im është Bernardo, unë jam duke kërkuar punë në Norvegji, kam pasur një kompani në Spanjë të Asambleve, Instalimit dhe Shërbimit Teknik të Makinerisë për Mikpritjen, Ushqimin. Kondicionimi i ajrit, i ftohti industrial, i ftohti tregtar, energjia diellore hidraulike, ngrohja, unë kam licencën e ngrohjes për instalime deri në 77 KW.
  Unë kam Kartat e Shoferit të Kamionit, A2-BTP-B + E-C1 + E-C + E.
  Në dispozicion për të ndryshuar vendbanimin.

 66.   Xhenet dijo

  Unë jam kolumbian Unë kam kombësi spanjolle Unë do të doja të di si të kërkoj punë në Norvegji Unë jam një kameriere por nuk flas anglisht ose norvegjez Unë kam 2 fëmijë dhe situata ime në Spanjë po përkeqësohet për shkak të krizës.

 67.   kornizë luftëtari dijo

  Përshëndetje, unë kam lindur në Venezuelë dhe kam jetuar në Spanjë për 20 vjet, kam vetëm një kartë qëndrimi të përhershme dhe doja të dija nëse kjo më përfiton mua kur bëj kërkesën e qëndrimit në Norvegji për të punuar, faleminderit, përshëndetje .. .

 68.   Carlos dijo

  Unë kam biletën për nesër dhe nuk kam ku të shkoj në Stavanger, dikush më jep një kabëll

 69.   Gustavo dijo

  Unë jetoj në Argjentinë, por do të më pëlqente të punoja në Norvegji edhe përkohësisht, unë jam 46 vjeç, mund të punoj në pjesën gastronomike, barmanager dhe barista (kafene. Nuk kam asnjë problem që të përshtatem me një lloj tjetër pune.

  Përshëndetje Gustavo

 70.   Bernardo Blasco Bast dijo

  Unë jam duke kërkuar për një punë si shofer kamioni, mikser betoni, vinça, limuzina, taksi, ambulanca, shofer privat, mesazheve.
  Unë kam Carnets - A2- B + E- BTP - C1 + E- C + E, Kartë dixhitale tahograf.
  Mundësia për të ndryshuar vendbanimin
  Disponueshmëria për të udhëtuar Kombëtare ose Ndërkombëtare.
  Në dispozicion 24 orë.
  Mobile 696536258.

 71.   fitues manuel belmonte lopez dijo

  Përshëndetje, unë jam meksikan, do të doja të dija se si mund t'ju bëj të shkoni për të punuar në Norvegji, sepse është shumë tërheqëse në të gjitha aspektet, do të ishin shumë para që ata do të më tregonin se si ta bëja ose ku të bëja shkoni të jeni në gjendje të shkoni në punë paraprakisht, shumë faleminderit

 72.   Alexander dijo

  Unë jam meksikan dhe po kërkoj një punë në një anije peshkimi në Norvegji, kam një përvojë 15 vjeçare në Alaskë. Unë flas rrjedhshëm anglisht dhe kam disponueshmëri të lartë për të mësuar Norvegjisht

 73.   ANDREW dijo

  OLA P TOR TER GJITH JAM EKUADORISHT DHE KAM KOMB SPTAR SPSI SPANJE Q L JETOJ N M MADRID DUA T TO UDHTOJ N TO NORVEGJI N JO K JORKIMIN E PUNBS XQ K INTU N SP SPANJIN ÇDO ÇDO N SP SPANJ A. Një dorë atje në Norvegji do të doja të ju falënderoj nga të gjithë zemrën një përshëndetje për të gjithë

 74.   ANDREW dijo

  Pershendetje te gjithe une jam ekuador dhe kam kombesi spanjolle qe jetoj ne madrid dua te udhetoj per ne norvegji ne kerkim te punes XQ kETU ne spanjisht nuk ka pune dhe pune ne ndertim kam 3 femije ku Një dorë atje në Norvegji do të doja të ju falënderoj nga zemra ime është emaili im. SECOND55@HOTMAIL.ES Përshëndetje për të gjithë

 75.   Amit dijo

  me pelqen te punoj ne Norvegji

 76.   Juliana dijo

  Përshëndetje të gjithë Unë jam kolombian me kombësi dhe i martuar me spanjisht, ne kemi dy vajza që unë do të doja të udhëtojë në Norvegji, por unë nuk e di se si çështja për të gjetur një punë, unë kam një përvojë të madhe në hotel dhe hotel CARRIER .JU FALEMINDERIT SHUM.
  Përshëndetje nga VALENCIA SPANJ

 77.   fitues manuel belmonte lopez dijo

  Unë do të doja që dikush të më ndihmonte për të migruar në Norvegji, si mund ta bëj atë për të gjetur një punë ose si mund të kontaktoj dikë që mund të më ndihmojë për të emigruar. Unë me të vërtetë dua të shkoj atje dhe më pëlqen të punoj të punoj në ndërtim me dorë , faleminderit shumë

 78.   Xhenet dijo

  Shumë muaj më parë kam shkruar dhe askush nuk më përgjigjet se si të punoj dhe të jetoj në Norvegji. Faleminderit

 79.   Bernardo Blasco Bast dijo

  Kërkoj një punë si Shofer kamioni, Përzierës Betoni, Vinça, Limuzina, Taksi, Ambulanca, Shofer Privat, Korrier.
  Unë kam Carnets - A2- B + E- BTP - C1 + E- C + E, Kartë dixhitale tahograf.
  Mundësia për të ndryshuar vendbanimin
  Disponueshmëria për të udhëtuar Kombëtare ose Ndërkombëtare.
  Në dispozicion 24 orë.
  Mobile 696536258.

 80.   Manuel dijo

  Përshëndetje, unë jam një djalë punëtor, do të doja të shkoja në Norvegji për të punuar si piktor ndërtimesh dhe dekorimesh, të paktën kohën që do të zgjas vera nuk do të flas një gjuhë por spanjisht, çfarë mundësish do të kisha, faleminderit.

 81.   Oscar Guedes dijo

  Përshëndetje, unë jam Oscar, unë jetoj në Kolumbi por jam spanjoll. Unë jam duke shkuar në Norvegji shumë shpejt.
  Synimi im është të studioj gjuhën. Dhe të jesh në gjendje të punosh në të njëjtën kohë, por nëse nuk është e mundur. Unë do të studioj në kurset e ofruara nga qeveria Norvegjeze, derisa ta përfundoj atë. Dhe pastaj vazhdoni të studioni gjuhën, edhe nëse duhet të paguani për të. Të jesh në gjendje të integrohesh në shoqërinë norvegjeze dhe të punosh.
  Unë do të vlerësoja të gjithë informacionin e mundshëm.

  Një përshëndetje e përzemërt.

  Falënderim

 82.   Irma dijo

  Irma
  Përshëndetje, unë jam një i diplomuar në Venezuelë si mësues, në funksion të kaq shumë problemeve dhe paqëndrueshmërisë në vendin tim. Do të doja të kisha një mundësi në këtë vend të bukur. kush mund te me ndihmoje faleminderit.

 83.   Irma dijo

  Përshëndetje

  Ju faleminderit.

 84.   Vanessa dijo

  Përshëndetje Rubén, unë jam nga Las Palmas, unë tashmë isha duke punuar në Norvegji dy vjet më parë dhe tani kam një punë tjetër. Gjëja më e vështirë është të gjesh një shtëpi në Trodheim. Nëse di diçka, do të ishe mirënjohës. Nëse jeni akoma atje qartë

 85.   Abderrahman dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të isha në vendin tuaj për të qenë një mik për të punuar. Unë jam marokene. Unë kam kombësi marokene. Aftësia ime në alumini ka të bëjë me dritaret dhe dyert dhe ballkonet ... gjithçka për aluminin, nëse ekziston ndonjë mundësi e ajo duke punuar, do të ishte shumë mirë. Tef 00212652271674 Faleminderit për gjithçka.

 86.   Alexander dijo

  Përshëndetje, jam i interesuar të punoj në Norvegji, jam spanjoll jam 51 vjeç dhe profesioni im është hidraulik dhe ngrohës. Nëse dikush mund të më ndihmojë, shkruaj tremps7777@gmail.com

 87.   jusef dijo

  Përshëndetje emri im është youssef Unë jam spanjoll me origjinë marokene kam qenë në Spanjë për 24 vjet unë jam 32 vjeç do të doja të punoja në Norvegji shofer, kopshtar, pastrues, pastrim i përgjithshëm, rimbushje supermarketi, arkëtar,

 88.   Karolina toloza dijo

  Përshëndetje, unë jam kolumbian. Jam i interesuar të punoj në Norvegji për tregti të ndryshme. I disponueshem tani. Numri im i telefonit 3162612643

 89.   bubkar dijo

  pershendetje emri im eshte boubkar nga oregin marouqui jam 38 vjec do te doja te punoja ne naruega puna ime eshte scayulista dhe shofer suva kamerier restoranti dhe gracais

 90.   Laura dijo

  HELO NICOLAS, SI JENI? Unë jam Argjentina, SI ASSHT PR JU N NOR NORVEGJI? ÇFAR S THOTAY? FITIMI I PUNBS? KAM FAMILJE DHE KJO DSHT E VSHTIR ,,,, FALEMINDERIT, FATIN E MIR!

 91.   Rodrigo Adrian Benitez Quevedo dijo

  Njerëz të mirë të mirë… Unë jam nga Paraguai dhe do të isha i interesuar të shkoj të jetoj dhe të punoj në Norvegji… pasi që jam beqar dhe dua të ndryshoj skenën time dhe të filloj një jetë të re në atë vend name unë quhem Rodrigo

 92.   Margarita dijo

  Mirëmëngjes të gjithëve, unë jam një vajzë 27-vjeçare që jetoj në Ekuador për 6 vjet, por para se të qëndroja në Spanjë për 10 vjet unë jam diplomuar atje kam një diplomë të mesme në administrim dhe menaxhim biznesi dhe këtu në Ekuador kam ndjekur disa kurse dhe trajnime, unë aktualisht nuk kam një punë dhe karta ime e huaj e rezidentit në Spanjë është në proces për t'u rikuperuar sepse e kisha humbur për shkak të qëndrimit në Ekuador për më shumë se kohën e caktuar, por unë jam i interesuar të shkoj në Norvegji sepse kam marrë vesh për mundësi të mira pune. rrugën për në ambasadë ata më dhanë një seri letrash, dhe unë jam i interesuar për të gjetur një punë të ndershme në atë vend, por unë nuk e di se si. Unë kam një nivel të mesëm të Anglisht Unë mund të mbrohem .. nëse e dini se si mund të gjej një punë për të udhëtuar atje, unë do ta vlerësoja atë, dua të përparoj me qëllimet e mia profesionale.

 93.   Roberto Garcia dijo

  Unë jam një artist plastik dhe krijoj vepra arti vaji dhe akrilik,
  Unë mund të punoj si mësues arti në atë vend, ose të ekspozoj dhe krijoj vepra arti nga ai vend, duke punuar me galeritë norvegjeze.

 94.   Juan Oliva dijo

  Përshëndetje, unë kam një kartë nie, në Spanjë afatgjatë (e përhershme) pyetja ime është çfarë duhet të bëj për të shkuar në Norvegji dhe për të punuar atje, cilat janë hapat që duhet të ndiqni? Faleminderit

 95.   Norma dijo

  Përshëndetje, unë jam nga Guatemala, unë dua të emigroj në Norvegji, por nuk e di se si

 96.   mostafa dijo

  Përshëndetje, unë kam një qëndrim afatgjatë BE mund të punoj dhe Norvegji _-

 97.   maria dijo

  Përshëndetje, unë jam 24 vjeç Spanjoll.
  Më mungojnë 3 lëndë për të përfunduar Diplomën e Drejtësisë nga UNED.
  Unë dua të bëj një Master në të Drejtën Detare në Oslo.
  Unë kam një C1 anglisht dhe frëngjisht dhe pak japonez.
  Unë kam përvojë pune si Trajtues i Kërkesave dhe të tjerë.
  Unë dua të punoj në Oslo dhe të mësoj Norvegjisht.
  Falënderim

 98.   Florencio gati dijo

  Ditë e mirë, unë dua të shkoj të punoj në Norvegji, si do të ishte procesi ... Unë jam një saldues

 99.   Javier Sanabria (+56934850975) dijo

  Përshëndetje, si jeni? A mund dikush të më kontaktojë për të shkuar në punë në Norvegji, unë jam një saldues i TIG dhe gjithashtu nuk kam probleme të punoj në ndërtim. Unë jetoj në Kili duke punuar por jam nga Paraguai

 100.   Wellington Sosa dijo

  Përshëndetje, unë jam Ekuador, 43 vjeç, profesioni im është saldator API, shofer rimorkio autobusi, unë do të doja të punoja në Norvegji

 101.   Mayra dijo

  Unë do të doja të punoja në Norvegji me familjen time, unë jam Peruan} Ju lutemi, ndihmoni

 102.   pedro dijo

  DUA T TO JETOJ N NOR NORVEGJ ..Unë jam mësues i arteve pamore

 103.   Pedro dijo

  Unë dua të jetoj në Norvegji
  Unë jam profesor i Arteve Plastike

 104.   Carlos Wells dijo

  Përshëndetje Mirëmëngjesi, unë jam me origjinë nga Meksika, një pilot helikopteri me përvojë 16 vjeçare në lloje të ndryshme të avionëve, jam i interesuar të punoj në Norvegji, nëse dikush mund të më këshillojë do ta vlerësoja shumë. Unë jam në shërbimin tuaj.

 105.   Andres Felipe Larrahondo Morales dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, unë jam kolumbian, do të doja të takoja njerëz që jetojnë në Norvegji, një vend i shkëlqyeshëm ku do të doja të shkoja në punë, të jetoja dhe të studion

 106.   Sabrina dijo

  Unë jam argjentinas dhe dua të punoj në Norvegji. Unë jam fotograf dhe teknik shëndetësor. Nuk di si të marr vizën time të punës. Të fala.