Shkretetira e Saharase

Shkretëtira Sahara është një hapësirë ​​kolosale e tokës që shtrihet nga deti i Kuq deri Oqeani Atlantik, duke zënë gati nëntë milion e gjysmë kilometra katrorë. Mbulon gjithsej dhjetë vende midis atyre që janë Egjipt, Libia, Çadi, Algjeria, Maroku, Tunizia dhe Mauritania.

Me atë zgjatje, nuk duhet të jetë çudi që është shkretëtira më e madhe e nxehtë në botë dhe se përfshin ekoregjione të ndryshme, secila prej tyre ka veçoritë e veta. Kështu, ata nuk kanë asnjë lidhje me të stepa dhe savana e pyllëzuar e Saharasë jugore me mali kserofil i masivit Tibesti. Dhe po kështu asnjëri nga dy të mëparshmit me Tanezrouft, një nga vendet më ekstreme në Tokë. Prandaj, nëse doni të dini pak më shumë rreth shkretëtirës kolosale të Saharasë, ju ftojmë të na bashkoheni në udhëtimin tonë.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë në shkretëtirën e Saharasë

Ka zona të shumta të shkretëtirës së Saharasë për të cilat ne as nuk do të flasim me ju. Arsyeja është shumë e thjeshtë: ato janë vende kështu jo mikpritës që vetëm profesionistët ekspertë autentikë që dinë shumë mirë sekretet e atyre tokave të udhëtojnë drejt tyre. Sidoqoftë, ka faqe të tjera në të cilat mund të vizitojmë ekskursione të organizuara dhe se ata do të na verbojnë me bukurinë e tyre. Do të njohim disa prej tyre.

Pllaja Ennedi

Ky vend i pabesueshëm ndodhet në verilindje të Çad dhe konsiderohet si një nga më të largëtat në planetin tonë. Rrethuar me rërë nga të gjitha anët, ajo shquhet për grykat dhe fushat mbresëlënëse.

Trashëgimia Botërore, natyra është formuar në Ennedi harqe dhe shtylla kolosale. Ndër të parët spikat ajo e aloba, e cila arrin 120 metra lartësi dhe 77 gjerësi. Dhe po aq kuriozë janë Pesë harqe, e cila, siç tregon emri i saj, formon një lloj harku triumfal me pesë hapje, dhe Harku i Elefantëve, e cila i ngjan trungut të një pahidermi dhe madje edhe një syri në pjesën e sipërme të tij.

Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, ata kanë gjetur në këtë vend jo mikpritës piktura që tregojnë se ajo ishte e banuar gjatë Holoceni (mijëvjeçari i katërt para Krishtit). Veçanërisht të spikatur janë ato në zonën e Niola doa, duke përfaqësuar gra të larta deri në dy metra.

Masivi Ahaggar

Masivi i Ahaggar

Masivi Ahaggar

Tani lëvizim në jug të Argelia për të vizituar një tjetër nga vendet më mbresëlënëse në Sahara. Shtë masivi malor i Ahaggar ose në shtëpi. Pavarësisht nga lartësitë e saj, klima në këtë zonë është më pak ekstreme se në vendet e tjera në shkretëtirë, prandaj vizitohet nga shumë turistë.

Me kalimin e kohës, erozioni u ka dhënë këtyre maleve forma kapriçioze që i japin peizazhit pamja misterioze. Nëse gjithë kësaj i shtojmë se është vendi i imuhagh, një nga qytetet Tuareg që banojnë në Sahara, ne do të përfundojmë duke e mbështjellur këtë vend me magji.

Qyteti më i rëndësishëm në këtë zonë, nga i cili nisen ekskursionet turistike është Tamanrasset. Nëse doni të njihni një qytet të ndërtuar rreth një oaze autentike, ky është destinacioni juaj. Përveç kësaj, ai ka një muze të vogël të parahistorisë dhe një tjetër të gjeologjisë. Por është më e famshme sepse frëngjishtja u vendos në të Charles de Foucald, eksplorues dhe mistik i thirrjes "Shpirtërore e shkretëtirës".

Lugina e Mzabit

Ne nuk u larguam nga Algjeria për të përmbushur një tjetër mrekulli të Saharasë: luginën Mzab, të deklaruar Trashëgimia Botërore. Isshtë një pllajë shkëmbore e përshkuar nga lugina që strehon lumin me të njëjtin emër.

Ajo është e banuar nga vajzat, një grup etnik berber që ishte shpërndarë midis qyteteve të vogla me mure, secila prej të cilave ishte ndërtuar në një nga kodrat në zonë. Ndër këto vende janë Beni Isguen, xhamia e së cilës daton nga shekulli XII; Melika, Bounoura o Ateuf. Por më e rëndësishmja është Ghardaia, një emër që i është dhënë gjithashtu gjithë kompleksit, me rrugët e tij të ngushta dhe shtëpitë e tij të vogla me qerpiç.

Nouadhibou, një varrezë anijesh në shkretëtirën e Saharasë

Megjithëse nuk është veçanërisht tërheqës, ne e sjellim qytetin Nouadhibou në këto vija sepse është shtëpia e një varreze të tërë anijesh, diçka e habitshme në shkretëtirë. Megjithatë, ajo është e vendosur në bregdetin e Oqeanit Atlantik të Mavritani, ku Sahara takon detin.

I zhytur në një krizë të madhe ekonomike, Qeveria e vendit lejoi që anijet nga e gjithë bota të braktiseshin në brigjet e saj. Rezultati është që atje ju mund të shihni rreth treqind që janë degraduar me kalimin e kohës dhe duke krijuar një pamje vërtet fantazmë.

Kashba i Ait Ben Haddou

Ait ben haddou

Ait ben haddou

kjo Ksar o qytet i fortifikuar Maroku është bërë popullor në të gjithë botën për gamën e gjerë të ngjyrave që dielli reflekton në shtëpitë e tij me qerpiç. Do ta gjeni disa orë me makinë nga Marrakech në një rrugë të vjetër të përdorur nga karvanët e deveve.

E tillë është bukuria e Ait Ben Haddou sa është shpallur Trashëgimia Botërore dhe ka shërbyer si mjedis për të shumtë kinema si 'Lawrence of Arabia', 'Jewel of Nil' ose 'Alexander the Great' dhe nga seritë televizive si 'Game of Thrones'.

Erg Chebbi, një det me duna

E vendosur gjithashtu në Marok, ky det i dunave zë rreth njëqind e dhjetë kilometra katrorë dhe është gjithashtu me të vërtetë mbresëlënës. Një nga atraksionet më të njohura në zonë është të hipësh në një deve dhe të flesh në xhaima të mirëfillta.

Këto rrugë nisen nga qyteti i Merzouga, e cila është përshtatur në mënyrë të përkryer për turizmin me disa hotele. Në të mund të shihni gjithashtu Mitingu Merzouga, e cila është pjesë e qarkut Dakar Series. Dhe madje ka edhe njëjës legjendë në lidhje me dunat e saj. Aty thuhet se ata kishin lindur me tërbim hyjnor kur banorët e Merzouga refuzuan të ndihmonin një nënë dhe fëmijët e saj. Hyjnia më pas zgjoi një stuhi rëre të tmerrshme që i krijoi ata. Banorët e zonës ende sot besojnë se dëgjojnë britma që vijnë nga ato duna.

Ouarzazate

Pa u larguar Marok, një tjetër vizitë në hyrje të Saharasë është Ouarzazate ose Uarzazat, siç njihet si «Porta e shkretëtirës». Ajo është e vendosur në këmbët e malet e atlasit dhe pranë të ashtuquajturve Oaza Jugore.

Pikërisht Atlas quhen studime filmi Çfarë ka atje në qytet. Nëse më parë po flisnim për Ait Ben Haddou si skenë për filma të ndryshëm, kjo ishte kryesisht për shkak të ekzistencës së këtyre seteve, të cilat zënë rreth njëzet hektarë dhe e kanë bërë Urzazat kryeqyteti filmik i Marokut.

Ouarzazate

Kashba i Taourirt në Ouarzazate

Por qyteti ka shumë më shumë për t'ju ofruar. Për fillestarët, është mahnitëse dhe e ruajtur në mënyrë të përkryer kalaja e Taourit. Eshte nje kashbah ose fortesa me origjinë Berberore që është në zemër të qytetit dhe që, në kohën e saj, ishte vendbanimi i Pashait të Marrakech. Shpesh është krahasuar me një kështjellë gjigante rëre në plazh. Dhe është një imazh i saktë sepse muret e qerpiçit dhe kullat e saj të mëdha në mes të pafundësisë së shkretëtirës i japin asaj atë aspekt.

Fezzan, pjesa libiane e shkretëtirës së Saharasë

Zona e Fezzan është ndoshta pjesa më spektakolare e Sahara Libiane. Shtë një hapësirë ​​e gjerë ku shkretëtira është e kombinuar me male dhe lugina të thata, por, mbi të gjitha, ku shfaqet çdo distancë e caktuar një oaz që lejon jetën e popujve të krijuar rreth tij.

Kjo zonë e Saharasë ju ofron peisazhe aq mbresëlënëse sa krateri vullkanik i Waw-an-Namus, për dimensionet e të cilit fakti që ajo strehon një oaz dhe tre liqene artificiale do t'ju japë një ide. Gjithashtu deti i rërës së Murzuq, me dunat e saj imponuese; ato të veçantat Malet Akakus, me format e tyre kapriçioze, ose palmat dhe kallamishtet e vendosura në buzë të lagunës së kripur të Umm-el-Maa, gjurmë e lashtë liqeni megafezzan e cila ishte aq e madhe sa Anglia.

Nga ana tjetër, qyteti më i rëndësishëm në këtë zonë është Sabha, një qytet oaz me njëqind mijë banorë ku u rrit Muhamad el Gaddafi, ish-udhëheqësi i Libisë. Por ka edhe të tjera më të vogla si vargmal, Murzuq o gadhamis.

Mali Uweinat, hieroglifë misteriozë

Masivi Uweinat është shpërndarë midis Egjipt, Libia vetë dhe Sudani. Ajo është e rrethuar nga shkretëtira e Saharasë, por gjithashtu ka oaze pjellore si ato të Bahariya o Farafra. Zona është një magnet i fuqishëm për alpinistët që pëlqejnë aventurat.

Fezzan

Kampi në El Fezzan

Por, mbi të gjitha, ajo dallon sepse në fushën e Gilf kebir gdhendjet u gjetën në shkëmbinj dhe hieroglifë shumë e vjetër që përfaqësojnë të gjitha llojet e kafshëve. Ato u gjetën nga eksploruesi egjiptian Ahmed Hassanein Pasha në vitin 1923. Kjo udhëtoi dyzet kilometra nga ajo zonë, por nuk mund të mbërrinte deri në fund për të cilën është e mundur që të ketë më shumë.

Së fundmi, në këtë zonë është në mbresëlënëse Krateri Kebira, e cila ishte rezultat i ndikimit të një meteori që ndodhi rreth pesëdhjetë milion vjet më parë dhe mbulon një zonë kolosale prej katër mijë e pesëqind kilometra katrorë.

Kur është më mirë të shkosh në shkretëtirën e Saharasë

Siç mund të mendoni, Sahara ka një nga klimat më të vështira në botë. Shtë e vërtetë që një zonë kaq e madhe toke, me forcë, ka paraqitur klimë të ndryshme. Sidoqoftë, pothuajse e gjithë mungesa e shiut dhe nxehtësisë ekstreme, e cila lehtë mund të arrijë pesëdhjetë e pesë gradë Celsius, është e zakonshme për të gjithë.

Në fakt, në pranverë dhe verë, ekskursionet në shkretëtirë bëhen vetëm në perëndim të diellit. Prandaj, kohët më të mira për të udhëtuar në Sahara janë vjeshta dhe dimri, më konkretisht muajt që shkojnë nga nëntori në shkurt.

Dhe, për ekskursione, gjithmonë duhet të zgjidhni i organizuar. Ju nuk mund të hyni në këtë kolos rërë pa një udhëzues i kualifikuar sepse jeta juaj do të rrezikohej seriozisht.

Sahara

Një zonë e shkretëtirës së Saharasë

Si të shkoni në Sahara

Ne nuk mund të rekomandojmë një mënyrë të vetme për të arritur në këtë shkretëtirë kolosale. Arsyeja është se ju mund t'i afroheni asaj nga vende të ndryshme. Sidoqoftë, gjëja normale është se ju fluturoni për në një qytet aty pranë dhe më pas punësoni, siç thamë, disa vizitë e organizuar.

Për shembull, nëse doni të vizitoni Saharanë marokene, mund të fluturoni në qytete si Marrakech dhe, pasi të keni atje, kërkoni ekskursione. Megjithatë, ka agjenci të specializuara që tashmë ju ofrojnë e gjithë paketa e udhëtimit para se të shkoni.

Si përfundim, shkretëtira e Saharasë është më i madhi në botë mes të ngrohtëve. Ajo mbulon disa vende dhe ju ofron mrekulli natyrore, qytete ëndrrash në këmbët e oazeve dhe gdhendje misterioze në gurët e saj që datojnë në mjegullat e kohës. A guxoni ta njihni këtë kolos të planetit tonë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*