Nepal

Nepali është një vend i vogël i vendosur në kufirin midis dy gjigandëve: Kinë dhe Indi. Me një territor malor që përfshin disa nga majat e Himalaja, Isshtë një destinacion i përsosur nëse ju pëlqen shëtitje ose ngjitje për të vlerësuar peisazhet mbresëlënëse që mund të shihen nga Annapurna ose vet Everest.

Por, nëse nuk keni një frymë aventureske, Nepali gjithashtu ka shumë gjëra të tjera për t'ju ofruar. Ju mund të vizitoni qytete si Lout, Katmandu o Bhaktapur, me zonat e tij mesjetare, pallatet e bollshme dhe tempujt e fshehur. Ju gjithashtu mund ta dini parqe natyrore. Dhe, në çdo rast, Nepali është destinacioni perfekt për ju për të arritur në Çlirim. Nëse doni ta dini, ju ftojmë të na ndiqni.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë në Nepal

Mund ta fillojmë udhëtimin tonë në Nepal me një ushtrim të vogël dhe më pas të njohim qytetet kryesore të tij dhe vendet e tij të shenjta, pa harruar zona të tjera natyrore, bukuria e të cilave nuk e dëmton atë të maleve.

Everest dhe Annapurna

Ju nuk keni pse të jeni një alpinist i zoti për t'u afruar me dy atraksionet kryesore të Nepalit: Everest dhe Annapurna. Ju mund të shkoni deri në kampi bazë e para, e cila është në një lartësi prej më shumë se pesë mijë metra. Siç mund ta nxirrni, nuk është një ekskursion i lehtë pasi zgjat rreth katërmbëdhjetë ditë dhe sëmundja e lartësisë e bën atë edhe më të vështirë. Por është e përballueshme për shumicën e vizitorëve. Ju do të duhet një leje speciale, por përvoja ia vlen.

Ju gjithashtu mund të shkoni shëtitje në Annapurna. Së bashku, ata formojnë një rrugë prej dyqind e pesëdhjetë kilometrash që mund ta bëni në faza dhe veç e veç. Por, në çdo rast, do të kënaqeni me të peisazhe malore unike në botë.

Nga ana tjetër, mbani në mend klimatologjia. Muajt ​​më të mirë për të hyrë në këto male janë tetori, nëntori dhe dhjetori nga njëra anë dhe marsi, prilli dhe maji nga ana tjetër. Janari dhe Shkurti nuk rekomandohen për shkak të temperaturave të ulëta dhe borës. Për sa i përket qershorit, korrikut, gushtit dhe shtatorit, ato janë sezoni i shirave që e bëjnë të vështirë udhëtimin. Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që, në muajt më të përshtatshëm për të vizituar malet, ka një numër të madh të turistëve që duan të bëjnë rrugët e tyre.

Parku Kombëtar Chitwan

Parku Kombëtar Royal Chitwan

Parqet natyrore të Nepalit

Vendi aziatik ka disa parqe natyrore. Ju mund të vizitoni atë të Bardisë, i vendosur në jugperëndim dhe i njohur për tigrat e tij Bengalë dhe krokodilët e tij gjigantë. OSE ai në Langtang, ku ka leopardë borë dhe arinj. Por, mbi të gjitha, duhet të njihni dy parqe të klasifikuar si Trashëgimia Botërore.

E para është ai nga Sagarmatha, e cila është në rajonin e kumbu duke mbuluar një pjesë të mirë të masivit Everest. Ju mund të filloni turneun tuaj në qendra e vizitorëve, e cila është në qytetin e Pazari Namche. Sa i përket specieve autoktone, ajo është zona e antilopës tibetiane.

E dyta, nga ana e saj, është Parku Kombëtar Mbretëror Chitwan, e vendosur në jug të vendit dhe që ishte një rezervat mbretëror. Emri juaj do të thotë "Zemra e xhunglës", e cila do t'ju japë një ide të bimësisë që do të gjeni. Sa i përket faunës së saj, ajo ka disa specie të rrezikuara si rinocerontin indian ose gharialin e Ganges, një sauropsid i madh, hunda e vogël e së cilës lejon vetëm të ushqehet me peshk.

Katmandu, kryeqyteti i vendit

Të vizitosh Katmandun do të thotë të hysh në një qytet me një milion banorë me rrugë të pashtruara, ndotje të madhe dhe zhurmë shurdhuese. Por po hyn edhe në monumente të mrekullueshme, disa prej të cilave u dëmtuan nga tërmeti i vitit 2015.

Gjëja e parë që duhet të vizitoni në Katmandu është Sheshi Durbar, bërthama që shërbente si vendbanim për familjen mbretërore. Në fakt, durbar do të thotë "pallat". Ai është i përbërë nga një shesh dhe rrugët ngjitur me të, me ndërtesat e tij palatiale dhe tempujt. Por gjëja më kurioze është shtëpia e Kumarëve. Ky është emri që i është dhënë një vajze të re të zgjedhur për të përfaqësuar hyjninë me të njëjtin emër. Ajo është një figurë e kulturës Newar dhe për t'u bërë një Kumari, vajza e vogël duhet të kalojë teste të shumta. Për më tepër, ndërsa roli i tij zgjat, ai nuk mund të largohet nga tempulli i tij fare.

Ju gjithashtu duhet të shihni në Katmandu Boudhanath stupa, një nga më të mëdhenjtë në botë dhe kurorëzuar nga sytë e Budës. Çdo pasdite, murgjit nga i gjithë vendi mblidhen rreth tij duke u lutur. Përveç kësaj, përreth jush ka shumë kafene dhe dyqane të zanateve tibetiane.

Boudhanath Stupa

Boudhanath Stupa

Gjithashtu, ju duhet t'i afroheni Tempull budist Swayambhunath, plot me majmunët karakteristikë, i cili është një vend i Trashëgimisë Botërore dhe ndodhet në një kodër nga e cila do të shihni të gjithë qytetin. Më në fund, vizitoni Tempujt Kopan dhe Phullari dhe të pushojnë në Kopshti i ëndrrave, një park i bukur me dizajn neoklasik në mes të Katmandut.

Lugina e Kathmandu, një rrugë tjetër thelbësore në Nepal

Ju nuk mund të largoheni nga kryeqyteti pa e ditur të ashtuquajturën Lugina Kathmandu, e cila përfshin atë dhe gjithashtu dy qytete të tjerë: Patan dhe Bhaktapur, si dhe një total prej njëqind e tridhjetë monumente të një rëndësie të tillë që zona është klasifikuar si Trashëgimia Botërore në Rrezik.

Lout ka edhe private Sheshi Durbar, e cila është gjithashtu oborri i pallatit të mbretërve antikë. Ajo gjithashtu ka disa tempuj të tillë si Të Krishnës, prej guri tetëkëndësh; Degutale o Vishwanath, me elefantët e tij prej guri. Të gjithë ata janë ndërtuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë dhe janë të ndara nga patios që janë emëruar pas përtypet.

për Bhaktapur, konsideruar si fokusi kryesor kulturor i vendit, ka gjithashtu si qendër nervore të saj sheshi durbar. Në mjedisin e saj, ju keni ndërtime si ajo Pallati i Pesëdhjetë e Pesë Dritareve, Dera e Artë dhe tempuj si Batsala, me zilen e saj të madhe, ose Pashupatinath, me gravurat e saj të veçanta erotike.

Ata nuk janë të vetmit në qytet. Tempulli Changu narayan, pesë kilometra larg tij, është më i vjetri në të gjithë vendin, ndërsa Nyatapola, në sheshin Taumadhi dhe me pesë lartësi që përfaqësojnë elementet, është më e larta në Nepal.

Pokhara, qyteti tjetër turistik i Nepalit

Ky qytet ka një karakter shumë të ndryshëm nga ato të mëparshmit, i dyti më turistik në vend. Sepse ta vizitosh pranë përreth nuk do të thotë të shohësh monumente të shkëlqyera (megjithëse ka edhe prej tyre), por Pamje të mrekullueshme.

Në vetëm tridhjetë kilometra, malet ngrihen gati shtatë mijë metra duke formuar gryka spektakolare. Shquhen midis tyre ai në lumin Gandaki, e cila është më e thella në Tokë. Ju gjithashtu keni në zonën e Poghaka liqeni pewha, me dy ujëvara mbresëlënëse në të cilat ujërat e saj, pasi bien nëpër to, zhduken.

Gryka e lumit Gandaki

Gryka e lumit Gandaki

Vetëm në një ishull në liqen ju keni Tempulli Barahi, ndërsa në pjesën e vjetër të qytetit keni ato të Bindyabasini y Bhimsen. Gjithashtu, Pokhara është një nga pikat kryesore të fillimit për ekskursione në Himalajet.

Biratnagar

Isshtë qyteti i dytë i Nepalit për nga numri i banorëve dhe një nga qendrat e tij kryesore të prodhimit industrial. Kjo është arsyeja pse ne ju përmendim atë. Sidoqoftë, është një nga të paktët vizitat shpenzuese në udhëtimin tuaj në Nepal pasi nuk ka monumente veçanërisht të shquara.

Çfarë të hani në Nepal

Gastronomia e vendit aziatik është rezultat i ndikimeve të shumta. Më të rëndësishmet janë ato të fqinjëve të saj indianë, kinezë dhe tibetianë. Por ajo gjithashtu ka elemente të kuzhinës Thai. Në çdo rast, nuk do të gjesh kurrë pjata me viç, pasi është një kafshë e shenjtë për një pjesë të mirë të popullsisë së saj.

Në vend të kësaj, ju keni buallin dhe dhinë. Por receta kombëtare e vendit është dal bhat tarkari, një pjatë e kombinuar që përmban supë me thjerrëza, oriz dhe perime të thara. Shërbyer në një tabaka me përbërësit e tij veç e veç dhe shoqërohet me turshi, gëlqere, limon ose djegës të gjelbër.

Një tjetër pjatë tradicionale është momo, i përbërë nga një lloj qofte në mënyrë tibetiane dhe me erëza. Ato përgatiten, saktësisht, me mish bualli, dhie ose pule, por edhe vetëm me perime. Nga ana e tij, chow mein ose petë të trazuara vijnë nga kuzhina kineze.

Pjata të tjera tipike janë kaçila ose mish i grirë me erëza, syen ose mëlçisë së skuqur, pukala ose mish i skuqur, kwati ose supë me fasule dhe wo ose tortë me thjerrëza. Sa për ëmbëlsirat, është shumë e zakonshme për të dhau ose kos dhe acar, një lloj reçeli i thartë.

Një pjatë me momos

Një pjatë me momos me salcë

Më në fund, në lidhje me pijet, çaji është kombëtar. Në zonat malore, për t'u ngrohur, ata e marrin atë shumë të fortë dhe me gjalpë. Por ju gjithashtu mund të provoni birra mel ose oriz; lëng kallami sheqeri; të mahi, e cila është dhallë ose rakshi, një distilatë mel.

Si të shkoni në vendin aziatik

Vendi aziatik ka një aeroport ndërkombëtar, Tribhuvani i Katmandut, në të cilën mbërrijnë fluturimet nga e gjithë bota. Sapo të keni atje, keni udhëtime në qytete të tjera. Sidoqoftë, ne nuk i rekomandojmë pasi aeroportet e tjera në Nepal janë të vegjël dhe disa janë mjaft të rrezikshëm për shkak të natyrës së tyre malore. Për më tepër, avionët që bëjnë itineraret janë gjithashtu me cilësi të dobët.

Shumë udhëtar preferojnë të udhëtojnë në Nepal nga New Delhi. Ata e bëjnë atë në tren deri në qytetin kufitar të Raxaul, e cila ende i përket Indi, dhe më pas merrni një autobus për në Katmandu.

Sidoqoftë, komunikimet nuk janë saktësisht kostumi i fortë i Nepalit. Rrugët janë në gjendje shumë të keqe dhe autobusët që lidhin qytete të ndryshme janë sa të pakëndshëm aq edhe të lirë. Ka automjete të tjera nga ndërmarrjet private që janë pak më të shtrenjta, por edhe disi më komode.

Në çdo rast, nuk rekomandohet që të udhëtoni brenda tyre gjatë natës. Shoferët shpesh përfitojnë nga rrugët bosh për të vrapuar dhe aksidentet janë të zakonshme. Po kështu, vjedhja e bagazhit shpesh ndodh, prandaj ju këshillojmë ta mbyllni me dry.

Për më tepër, Ligjet Nepaleze ju ndalojnë të drejtoni një makinë me qira. Në vend të kësaj, do të jetë e lehtë për ju që të punësoni një me shofer dhe nuk është shumë e shtrenjtë. Më në fund, për të lëvizur nëpër qytetet kryesore, ju keni popullaritetin riksha si pedale ashtu edhe elektrike (e ashtuquajtura Tempos, të cilat janë më të mëdha), si dhe minibusët. Si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se, për të zbritur prej tyre, duhet të godisni tavanin me një monedhë.

Sheshi Durbar i Patanit

Sheshi Durbar i Patanit

Këshilla për të udhëtuar në Nepal

Për të hyrë në vendin aziatik duhet të keni pasaporte e vlefshme për të paktën gjashtë muaj. Gjithashtu, ju duhet një viza speciale çfarë mund të përpunoni Onlineweb nga Departamenti i Imigracionit ose në Konsullatën e Barcelonës. Nëse do të vizitoni Himalajet ose malet e tjera ju duhet gjithashtu TIMS, një leje speciale që mund ta përpunoni pas mbërritjes.

Nga ana tjetër, ju duhet të vishni vaksina të ndryshme. Më të zakonshmet janë tifoja, ethet e verdha, kolera, MMR, hepatiti dhe tetanozi. Malaria është gjithashtu e shpeshtë. Sidoqoftë, mjeku juaj i përgjithshëm do t'ju informojë për këtë. Në çdo rast, rekomandimi ynë është që të punësoni një sigurim i mire i udhetimit në mënyrë që të kujdeseni mirë në rast aksidenti ose sëmundjeje.

Sa për monedhën e vendit, ajo është rupi nepaleze. Ne ju këshillojmë, para se të udhëtoni, të ndryshoni euro në dollarë dhe, një herë në aeroportin e Kathmandu, të bëni të njëjtën gjë me këto në monedhën vendase. Ka edhe shtëpi këmbimi në qytete, por ato kërkojnë një komision shtesë.

Në fund, ju rekomandojmë që të regjistroheni për në Regjistrimi i udhëtarëve nga Ministria e Punëve të Jashtme të Spanjës për t’u vendosur më lehtë në rast problemesh. Dhe se, një herë në Nepal, ju thjesht pini ujë në shishe dhe kjo mos shijoni fruta ose sallata të palara për të shmangur thirrjen "Diarreja e udhëtarëve".

Si përfundim, Nepali është një vend i bukur që të ofron malet më të larta në planet. Dhe gjithashtu monumente të shumta dhe një gastronomi shumë e ndryshme nga ajo perëndimore. Nëse doni të jetoni një përvojë tjetër, ne ju inkurajojmë të udhëtoni në vendin aziatik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*