Shfaqjet më të mira live në Miami

Miami është një Kuti e Pandorës së vërtetë kur bëhet fjalë për të treguar destinacionet e tij të ndryshme për të kaluar një natë të gjallë ...

Blerja e qeramikës në Delft

Delft është një qytet me të cilin koleksionistët e qeramikës do të njihen. Dhe është se ky qytet piktoresk në provincë ...

Arsyet për të udhëtuar në Angli

Anglia është një nga ato destinacione që nuk mund të lihet mënjanë në një udhëtim në Kontinentin e Vjetër. Nxitur nga Revolucioni ...

Partia e Muzikantëve

Muzikë tradicionale kanariane

  Muzika popullore kanariane lindi nën shumë ndikime kulturore, evropiane dhe amerikane, të cilat pasuruan ishujt në të gjithë ...

Kampet nudiste në Marvao

Për sezonin e verës, kampi i parë nudist sapo është hapur në Marvao, në rrethin e Portalegre, një qytet ...

Njihuni me Pengesën e Thames

Pengesa e Thames është pengesa e dytë më e madhe në botë për përmbytjet lëvizëse (pas Oosterscheldekering në Hollandë ...

Veshje në Marok

Kurdoherë që të udhëtojmë është e rëndësishme të keni parasysh se si të visheni. Nga njëra anë ka çështje tradicionale dhe kulturore ...

Llojet e suxhukut portugez

Portugezët kanë një larmi të madhe sallamesh, duke reflektuar ndikimet, kulturën dhe historinë e ...

Vende pazar në Bath

Në 26 km nga Bristol dhe në vetëm gjysmë ore me makinë mund të arrini Bath; qyteti i banjove antike romake;

Disa gjëra që ofendojnë japonezët

Shumë të huaj që udhëtojnë për herë të parë në Japoni duhet të përpiqen të jenë shumë të kujdesshëm, sepse japonezët janë shumë ...

Dhia

Kafshët në Indi (V): Dhia

Fakte argëtuese në lidhje me përdorimin e dhisë në Indi, duke shpjeguar shkurtimisht përvojën e një mikut tim gjatë ritualit mysliman në të cilin theren 500.000 dhi.

Mapa

Rajonet e Marokut

Artikull në të cilin njohim rajonet në të cilat është e ndarë Maroku.

Kërkuesit e Hollandës: Beemster

Peizazhi inovativ dhe imagjinar intelektualisht i Beemster Polder i sotëm kishte një ndikim të thellë dhe të qëndrueshëm në projektet ...

Një mëngjes i mirë rus

Në mënyrë që të përjetoni një mëngjes të vërtetë rus, është e nevojshme të zgjoheni shumë herët. Zakonisht në Rusi ushqehen me bollëk ...

Mëngjeset marokene

Shkrirja e traditave arabe dhe franceze lë gjurmët e saj në ushqimin marokene. Sa për mëngjesin, në ...

Vende mistike në Skoci

Unaza e Brodgar është një rreth guri i vendosur në një zonë piktoreske midis dy liqeneve në ...

Dita e Punës në Japoni

Dita e Majit është një nga datat në të cilën shumica e vendeve në botë festojnë Ditën e ...

Grappamiel pija klasike nga Uruguai

Nëse dëshironi ta bëni këtë pije mos harroni se përpara përzierjes së mjaltit së bashku me lëndën mund ta ngrohni mjaltin pak në një bain-marie në mënyrë që të jetë më e lëngshme dhe në këtë mënyrë mund ta përzieni më shpejt dhe që të dy përbërësit integruar mirë me njëri-tjetrin, Pa dyshim, grappa është një nga pijet më të konsumuara në Uruguaj si birrë ose malt.

Origjina e salcës Carusso

Salca carusso ka një emër shumë të veçantë me origjinë italiane, megjithatë kjo salcë ka origjinën në Uruguaj dhe shumë vite më parë, kjo salcë është një nga më tipiket në gastronominë e Uruguait dhe është ajo që shoqëron të gjitha makaronat, nga petë klasike deri te ato të mbushura. makarona të tilla si kanelloni ose gjithashtu tortelina ose ravioli, por origjina e kësaj salce vjen nga një restorant dhe lidhet me një këngëtar të famshëm me origjinë italiane.

Gastronomia e Uruguait: Sallata Creole

Më vonë duhet të sezonojmë sallatën e thënë me lëng limoni, një lugë gjelle uthull molle dhe me vaj, mund ta bëjmë sezonin me vaj ulliri ose vaj luledielli, në këtë mënyrë kemi një sallatë shumë të pasur dhe ideale për të shoqëruar Barbecue ose i pjekur

Gastronomia e Uruguait: pasta kreole

Gastronomia e Uruguait bazohet në gastronominë tipike Creole, e cila është transformuar gjatë viteve dhe është gjithashtu e zakonshme në vendet e tjera si Argjentina, Peruja, Bolivia ose Kili, disa nga produktet tipike të gastronomisë së Uruguait Si empanadat Creole ose ëmbëlsira të skuqura, ato janë shumë të zakonshme në vende të tilla si Paraguai ose Argjentina, megjithatë receta origjinale zakonisht ndryshon nga vendi në vend.

vepra artizanale

Zanate marokene

Artikull në të cilin ne njohim produktet kryesore artizanale të Marokut.

Traditat e Pashkëve në MB

Një nga festivalet më të rëndësishëm të vitit të krishterë festohet në Mbretërinë e Bashkuar në Pashkë. Isshtë plot me zakone, ...

Uruguaj eksporton ujë mineral

Ky burim uji ndodhet afër qytetit të Minas dhe në departamentin e Lavalleja, afër Cerro Arequita, pa dyshim që është një ndërmarrje shumë e rëndësishme pasi që ky ujë mineral me cilësi të lartë dhe veti të shëndetshme është shumë i pasur me minerale, si kalcium, magnez , kalium, silic, etj i cili është shumë i mirë për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut.

Këngëtarët më të njohur të Venezuelës

José Luis Rodríguez është gjithashtu një këngëtar nga Venezuela i cili u bë i famshëm me këngët e tij gjatë viteve 80, dhe atje ishte me hitin e tij Agarrense de las manos që ai triumfoi në të gjithë botën, gjithashtu në atë kohë ai punoi si aktor në shumë romane në vende të ndryshme të Amerikës Latine, por veçanërisht në Meksikë dhe në Venezuelën e tij të lindjes.

Aktoret më të famshme Venezuelës

Një tjetër nga aktorët më të njohur të viteve '80 ishte Carlos Mata, ai jo vetëm që interpretoi në telenovela të ndryshme por është gjithashtu një këngëtar dhe ka publikuar disa albume, duke përfshirë kompozimin e këngëve për romanet në të cilat ai luajti, Carlos Mata si dhe gruaja e tij ka një karrierë të gjerë si artist dhe aktor.

Qeveria e Indisë

Nëse jeni të interesuar në politikë, nuk mund të ndaloni së lexuari artikullin vijues rreth qeverisë së Indisë. The ...

akullore-greke

Akullore në Greqi

Me popullarizimin e frigoriferëve në vitet 60, akullorja u bë më e pranishme në shumë shoqëri në botë, ...

Mësoni Spanjisht në Australi

Një nga mjetet më të mira që kemi kur vendosim të jetojmë në një vend tjetër është gjuha jonë amtare. Ata që flasin anglisht shumë ...

Manastiret mesjetare në Angli

Lindisfarne, i quajtur ndryshe Saint Island, ndodhet në bregdetin verilindor të Anglisë i cili lidhet me kontinentin nga ...

Lugina e Spitit

Luginat Lahaul dhe Spiti në Indi

Lugina e Lahaul dhe Lugina e Spitit janë dy mundësi reale për t'u marrë në konsideratë nga të gjithë turistët nga India të cilët janë të interesuar të dinë rreth tyre

Pite me mish në Angli

Meatloaf është një vakt tradicional dhe i kënaqshëm britanik dhe irlandez me mish dhe perime të mbushura me pure ...

Stema e Irlandës

Ne të gjithë e dimë flamurin e Irlandës, por a e dini stemën e Irlandës? Shtë ai në imazhin e sipërm, mburoja ...

Gastronomia e Skocisë

Si pjesë e Britanisë së Madhe, Anglisë Skoceze dhe Uellsit, ata kanë një gastronomi të larmishme të njohur në të gjithë botën….

Ushqim anglez

Gjatë një vizite në Angli, vizitorët e huaj mund të shijojnë një larmi të gjellëve kombëtare dhe ndërkombëtare. Por çfarë të presësh ...

Festat kombëtare të Venezuelës

Ashtu si shumë vende perëndimore, Venezuela gjithashtu feston një ditë shumë të veçantë e cila është një festë dhe mbahen demonstrata dhe ngjarje të ndryshme, është 01 maj - konsiderohet Dita e Punës, për sa i përket festave patriotike dhe politike, Venezuela feston më 24 qershor, përvjetorin e betejën e Carabobo.

Gjuha dhe dialektet në Uruguaj

Shumë nga fjalët tipike që përdoren në Uruguaj vijnë nga ato që kanë qenë në fshat dhe në zonat rurale, ku shumë fjalë janë përdorur nga guachos dhe njerëzit Creole, zakonisht në Uruguai shkronja Y zakonisht referohet si SH, gjithashtu shkronja LL , përmendet ose emërtohet si shkronja Sh në anglisht, kjo është një karakteristikë tipike e uruguajanëve që kanë atë mënyrë të veçantë të të folurit.

Flora dhe fauna e Uruguait

Sa i përket zogjve, Uruguai ka një larmi zogjsh të vegjël ekzotikë dhe të vegjël me pak ngjyrë, krahasuar me shumëllojshmërinë e gjerë të zogjve që ka Brazili, veçanërisht në zonën e saj tropikale, disa zogj tipikë të Uruguajit janë kanarina, pallua, kardinali, harabela, churinches, etj

Media në Venezuelë

Në shtypin e shkruar, Venezuela ka shumë media, të tilla si gazeta El Nacional, e cila ka edicionin e saj dixhital dhe gjithashtu botimin e saj të shtypur, një tjetër nga gazetat që Venezuela ka është El Universal, e cila falë përparimit të dixhitalit mediatik ka krijuar një portal informacioni që ofron lajme në internet, për të arritur një audiencë më të gjerë në Venezuelë dhe pjesë të tjera të botës.

Arti i Majave në Paris

Nga nesër, 26 janar deri më 10 qershor, do të keni mundësi të shihni ekspozitën Fytyrat e Hyjnisë. The ...

Klub nate në Santo Domingo - Republika Dominikane

Jeta e natës në Santo Domingo

Santo Domingo nuk pushon. Gjatë ditës ju mund të shijoni motin e mirë, plazhet e bukura, ngrohtësinë e njerëzve dhe më shumë ...

Southall, India e Vogël e Londrës

Nganjëherë i njohur si India e Vogël, (India e Vogël) Southall është një komunitet i gjallë dhe i larmishëm në rrethin e Londrës ...

Luanët roje kineze

Një nga skulpturat që do të shihni shumë shpesh në hyrje të ndërtesave perandorake kineze është ajo e ...

Qelibari blu u kthye në një gjerdan të bukur

Qelibar Dominikane

Kur flitet për produktet tipike të Republikës Dominikane, rumi i gjallë, birra e shkëlqyeshme ...

Plazhet e Faro

Një nga vendet simpatike dhe të njohura në Algarve në sezonin e verës është Faro; nje qytet bregdetar ...

Venezuela e lashtë: Fiset Vendase

Venezuela e lashtë ishte një nga vendet ku ata panë civilizimet më të larmishme të cilat, megjithëse nuk u bënë aq të zhvilluara sa të tjerët në Amerikë siç ishte rasti i Incas, Aztecs dhe Mayans, por që arriti të kishte zakone të jashtëzakonshme kulturore që deri më sot mbetet, ka pasur shumë civilizime autoktone që nuk kanë arritur të përparojnë për arsye të ndryshme, jo vetëm për shkak të pushtuesve që shkatërruan shumë prej tyre, por për shkak të përparimit të jetës dhe teknologjisë moderne, megjithatë aktualisht ka shumë civilizime shumë të pasigurta në Venezuela, veçanërisht në deltën e Orinokos, siç është rasti i Wayu.

Feja në Hungari

Popullsia e Hungarisë është kryesisht katolike me një pakicë që pohon protestantizëm. Brenda grupeve protestante ...

Festimet e Krishtlindjeve në Skoci

Skocia është më veriorja nga katër kombet përbërëse të Mbretërisë së Bashkuar të cilat, së bashku me Anglinë dhe Uellsin, formojnë ...

Katedralja e Uppsala-s

Në Uppsala, i cili është një qytet i vendosur rreth 78 km në veriperëndim të Stokholmit dhe qyteti i katërt më i madh në

Rajonet e Kroacisë

Nëse dëshironi të vizitoni Kroacinë, duhet të dini se ajo është e ndarë në qarqe, por të grupuara sipas rajoneve, të cilat janë shumë ...

Llojet e kafesë portugeze

Një detaj për adhuruesit e kafesë. Në Portugali fjala ekspres nuk përdoret dhe varësisht nga qyteti, është ...

Receta Venezueliane: Fasule gjiri të ziera

Fasulet janë një nga produktet tipike të Venezuelës sepse është rritur dhe prodhuar edhe për eksport, këta përbërës janë përdorur me shekuj në gastronominë e Venezuelës jo vetëm për të përgatitur receta për darkë apo drekë por gjithashtu që fasulet përfshihen Në mëngjes, kjo kohë do t'ju japim një recetë tipike venezueliane, janë fasulet, të cilat gatuhen sikur të jenë zier.

Si është mëngjesi në Venezuelë

Mëngjesi në Venezuelë është një nga momentet më të rëndësishme për t'u takuar me familjen dhe për të shijuar një delikatesë të shijshme, recetat dhe ushqimet ndryshojnë shumë nga mëngjeset tradicionale amerikane për shembull, pasi Venezuela shton pjata të tjera tradicionale të bazuara në lëndë të parë si fasule në mëngjes , një mëngjes tipik në Venezuelë mund të jetë kafe, pasi që kjo kokërr është shumë e bollshme në Venezuelë.

Muzikë tradicionale koreane

Muzika tradicionale koreane është në thelb instrumentale, është e rëndësishme që të kemi parasysh që instrumentet bëhen zakonisht ...

Përgatitja e sallatës skandinave

"Mes shijeve nuk ka mospëlqime". Ndoshta nga një moshë shumë e re ne kemi urryer perime të tilla si qepë, panxhar, hudhër, ose në ...

Karnavalet kryesore në Kolumbi

Kolumbia është një vend i njohur për traditën e saj të gjerë kulturore, i pasqyruar në një larmi të panaireve dhe festivaleve përreth ...

Gastronomi Dominikane I

Sanço e shijshme, asopao në avull dhe milkshake ushqyese, ndër pjatat dhe pijet e tjera tipike nga ...

Plazhet e Ravenës, në Itali

Edhe pse është e vërtetë që kur i referohemi Italisë mund të përmendim destinacione të panumërta të të gjitha llojeve si arti ...

Karnavali i Azua

Nëse duam të shohim një nga karnavalet më të gjallë në Republikën Dominikane, ne duhet të zhvendosemi në provincën e ...

Kostum tradicional grek

Ndoshta kjo është një nga kostumet që ne identifikojmë më shumë me Greqinë. E pamundur të harrosh ato këpucë të këndshme, ...

3 kafene të famshme në Romë

Kafenetë janë vende unike, sigurisht intime, miqësore, që ju ftojnë të relaksoheni për pak kohë. Dhe në rastin e ...

Jeta e natës në Hong Kong

Metropoli aziatik vishet natën, një numër i madh i banorëve dhe vizitorëve grumbullojnë rrugët e tij veçanërisht ...

Hong Kong dhe gastronomia e tij

Ushqimi i larmishëm dhe ekzotik në Hong Kong është zbuluar para nesh, i larmishëm sepse në të gjejmë më së shumti ...

Irlandezët i duan patatet

Irlanda ka qenë gjithmonë një vend rural edhe pse sot vetëm 20% e tokës së saj i është dedikuar bujqësisë agriculture.

Receta gatimi për Extremadura

Këtu është një grup tjetër i recetave të hollë të gatimit nga rajoni Badajoz, synoni dhe kënaquni. Oriz me patate ...

Gastronomia e Venezuelës: Jam Soursop

Ky reçel soursop jo vetëm që mund të konsumohet për të shoqëruar mëngjeset ose snacks por mund të konsumohet edhe si ëmbëlsirë, ose për të mbushur ëmbëlsira, apo ëmbëlsira të ëmbla, është padyshim një nga recetat më të njohura në Venezuelë, fruta guanabano është gjithashtu zakonisht përdoret për pasta industriale, për të bërë ëmbëlsira, lëngje natyrore, etj.

Halloween në Angli

Halloween është një festë vjetore që festohet më 31 Tetor në të gjithë Anglinë. Disa njerëz kanë parti Halloween ...

Rreth kalendarit kinez

Kalendari tradicional në Kinë quhet "kalendar bujqësor" ose nóngli, në pinyin. Kalendari tradicional kinez ...

Monumentet më të rëndësishme të Karakasit

Caracas është një qytet shumë i vjetër që ruan ende një pjesë të së kaluarës dhe historisë së tij, veçanërisht kur mbërritën pushtuesit evropianë, dhe i gjithë procesi i pavarësisë që u krye në Venezuelë, ka akoma shumë kisha dhe kishëza që datojnë nga ajo kohë e kohët koloniale dhe në fillim të pavarësisë së Venezuelës, më shumë se 200 vjet më parë, një nga ndërtesat më të njohura është Gjykata e Lartë e Lartë e Drejtësisë. Kjo ndërtesë është një nga më të vjetrat që Karakasi ka dhe ka një arkitekturë neoklasike.

Allahu vs Zotit

Edhe pse katolicizmi është feja e praktikuar më gjerësisht në Perëndim, në pjesë të tjera të botës është një pakicë, të tilla si ...

Arti i trupit në Venezuelë

Arti i trupit është një nga shprehjet më moderne që ekziston aktualisht në shoqërinë e sotme, kjo zakonisht përbëhet nga shprehje të ndryshme artistike në trupin e njeriut si piktura, tatuazhe, percing, në të cilat zbatohen teknika dhe njohuri të ndryshme, në Venezuelë po merr këtë lloj e artit shumë e rëndësishme për këtë arsye është që do të mbahet një takim artistik botëror i trupit, i cili do të bashkojë disa artistë nga vende të ndryshme të botës në teatrin Tersa Carreño.

Apeninet, male në Itali

A ka male në Itali? Sigurisht. Në të vërtetë ekzistojnë dy vargmale të rëndësishëm, Alpet dhe Apeninet. Të parët vrapojnë ...

Ritmet muzikore të Venezuelës

Disa nga ritmet muzikore të Venezuelës janë cumbia, merengue, salsa, të gjithë janë sjellë nga vendet e tjera, megjithatë kohët e fundit janë krijuar ritme të reja më moderne dhe veçanërisht për të rinjtë siç është reggaeton, megjithatë salsa është ritmi muzikor që mbizotëron në shumicën e rajoneve të Venezuelës, në kufi me Kolumbinë dhe falë ndikimeve të kulturës tropikale të atij vendi, disa ritme kanë mbërritur, siç është viçi.

Pije tipike të Venezuelës

Disa nga pijet tipike të Venezuelës janë chicha, megjithëse kjo e ka zanafillën në Peru dhe bëhet në bazë të elbit me një proces fermentimi shumë të gjatë, është gjithashtu shumë e njohur në Kili, një pije tjetër që bëhet në Venezuelë është malt, Prodhohet dhe eksportohet gjithashtu në sajë të plantacioneve të mëdha të elbit ku bëhet edhe birrë.

Dhomat e Parlamentit në Londër

Pallati i Westminster, i njohur gjithashtu si Shtëpitë e Parlamentit është vendi ku dy dhomat e Parlamentit të Mbretërisë ...

Kukulla japoneze: Hakata Ningyo

Hakata Ningyo janë kukulla tradicionale japoneze prej balte, me origjinë nga qyteti i Fukuoka, një pjesë e së cilës u emërua ...

Parku Kombëtar Hakone

Parku Kombëtar Hakone është një park i vendosur afër Yamanashi dhe Shizuoka, dhe prefekturat e Kanagawa, dhe në perëndim të metropolit të Tokios.

Koha e çajit në Londër

Të ndjeheni si një zotëri ose një zonjë në një udhëtim në Londër, është ideale të provoni përvojën e Pasdites ...

Legjenda e Deidre

Një nga emrat më të njohur irlandezë është Deirdre. Isshtë një emër me origjinë Galike dhe ...

Qendrat Arkeologjike në Indi

Me një traditë të lashtë, është e zakonshme që India të ketë një numër të mirë të hapësirave të sharmit arkeologjik që ia vlen ...

Biskota kineze me bajame

Për shumë prej nesh, ëmbëlsirat kineze janë shumë të ëmbla ose nuk mund të gjejmë ëmbëlsira që na pëlqejnë aq shumë. Commonshtë e zakonshme,

Doganat: Vallëzimet tipike të Venezuelës

Vallëzimet janë një nga zakonet tipike të Venezuelës, veçanërisht ato tradicionale, ato që kryhen në festivale popullore, një nga vallëzimet dhe vallëzimet tipike të Venezuelës është Llora, ky stil i vallëzimit, është më tepër një vals i veçantë dhe është shumë e ngjashme me pericón, një vallëzim tipik nga Argjentina ku marrin pjesë disa çifte dhe ata kërcejnë nën tingujt e muzikës popullore.

Ländler, një vallëzim tipik gjerman

Gjermania është një vend me një traditë të madhe muzikore dhe vendlindjen e artistëve të shkëlqyeshëm. Muzika është e pranishme në të gjitha ...

Qytetet Honshu: Osaka

Osaka është e vendosur në ishullin kryesor të Honshu, afërsisht në qendër të Japonisë. Qyteti i Osakës, i cili ...

Burger Australian

Burgerët janë ushqime dhe të famshëm në të gjithë botën. Dhe gjithashtu në Australi kështu që australianët kanë ...

Liqenet e Londrës

Serpentina, La Serpentina (i njohur gjithashtu si lumi Serpentina) është një liqen rekreativ me 28 hektarë (11 ha) në ...

Këngëtari venezuelian Ricardo Montaner paraqet nipin e tij

Aktualisht Ricardo Montaner është i vendosur në Argjentinë, ku bën disa prezantime sporadike dhe merr pjesë në programet televizive lokale, megjithatë ai udhëton shpesh në Miami dhe Venezuelë, së bashku me një pjesë të familjes së tij, pasi që fëmijët e tij të mëdhenj gjithashtu jetojnë në muzikë. Aktualisht në Shtetet e Bashkuara dhe të punojnë si këngëtarë dhe si producentë të muzikës.

Stema e Austrisë

Kjo është stema aktuale e Austrisë. Beenshtë përdorur si i tillë në Republikën e Austrisë që nga viti 1919 ...

milkshake luleshtrydhe

Batido Loco, një pije tipike filipine

Në Filipine ne do të jemi në gjendje të gjejmë të gjitha llojet e gjërave të veçanta dhe që vështirë se do të jemi në gjendje t'i gjejmë në zona të tjera të të gjithë planetit, prandaj

dasmë hindu

Ritet e Hinduizmit

Në Indi ne do të jemi në gjendje të gjejmë një sasi të madhe vendesh të rëndësishme për turizmin në përgjithësi, për këtë arsye ne do të flasim për disa nga

Tigër Bengal

Rëndësia e Tigrit Bengal në Indi

Në Indi ne do të gjejmë një numër të madh të atraksioneve turistike vërtet mbresëlënëse që janë shumë tërheqëse për të gjithë, ku natyra apo me

Gastronomi në Hokkaido

Turistët tërhiqen nga i gjithë vendi nga shumëllojshmëria e madhe e ushqimit në Hokkaido në peshk ...

Vullkanet në Indi

Vullkanet e vizituara mund të duken si një alternativë shumë e veçantë e turizmit, por le të kemi parasysh se shumë njerëz në të gjithë botën ...

Fruta ekzotike nga Venezuela

Një nga më të konsumuarit në Venezuelë është mango, e cila rritet në të gjithë vendin, ky produkt dhe si rezultat i bioteknologjisë në ushqim ka përmirësuar cilësinë e tij dhe disa lloje janë krijuar, disa nga këto varietete mango quhen gjerësisht në Venezuelë, garzë, mëngë, rostiçeri, etj., bima e mangos vlerësohet shumë, veçanërisht nga fermerët, pasi falë gjethit të saj lejon strehimin e kafshëve dhe përdoret gjithashtu si foragjere për bagëtitë në Venezuelë.

Traditat marokene: dasma

Duke vazhduar me pjesën tonë për traditat dhe kulturën në Marok, sot ne do të analizojmë dasmat në këtë vend ...

Moti në Itali

Si është moti në Itali? Epo, kjo varet shumë nga rajoni, qofshin malet apo ...

Dita e Babait në Angli

Dita e Atit është një festë që festohet në pjesë të ndryshme të botës. Shtë një ditë kushtuar prindërve, ...

Argëtim në Japoni

Argëtimi në Japoni është shumë inovativ dhe industria e argëtimit këtu është një nga më të mëdhatë në botë.

Tokio, qyteti më i madh në botë

Kryeqyteti i Japonisë dhe qendra e biznesit dhe financave, Tokio ofron një përzierje befasuese të peizazhit futuristik të qytetit, vende

Zonat e Mbrojtura të Indisë

Sot do të njohim disa zona të rëndësishme të mbrojtura të Indisë. Në këtë komb gjejmë një numër të mirë të alternativave ...

Plazhet e Okinawa-s

Sezoni i shiut në Japoni zakonisht mbaron në mes të korrikut dhe muajt e verës ...

Teknologji Hindu

Duke qenë një vend i madh, nuk është e vështirë të dalësh në idenë se në Indi po shkojmë ...

Historia e gjuhës ruse

Një nga bukuritë e padyshimta të Rusisë është gjuha e saj, por gjatë gjithë historisë së saj rusishtja ka ...

Vallet tradicionale në Angli

Ndër vallet popullore me rrënjë mesjetare është vallëzimi i bllokuar, i cili është një vallëzim ku këpucët janë ...

Në Londër edhe rojet janë një atraksion

Zbatimi i ligjit në Londër është gjithashtu një atraksion turistik. Nga rrahjet e bletëve, rojet e Kullës së Londrës, përmes rojeve mbretërore me kapelën e tyre të veçantë të lëkurës së arushës, e deri tek policët lokalë, të quajtur bobi, çdo turist që respekton veten do të fotografohet pranë njërit prej tyre.

Koleksioni Egjiptian i Muzeut Britanik

Muzeu Britanik ka koleksionin më të madh të artit të lashtë Egjiptian pas Kajros, duke përfshirë gurin e famshëm Rosette, dhe koleksionin e mumieve. Kohët e fundit, muzeu kreu një studim me teknologji 3D për të zbuluar sekretet e njërës nga mumiet e lartpërmendura.

Zakon i këshillave

Këshillat zakonisht përbëjnë një aspekt themelor të udhëtimit ose pushimeve të njerëzve të thjeshtë, pasi ...

Rezerva ekologjike e Chaparrí

Ky rajon është magjepsës. Me të hyrë ju jep ndjesinë e magjepsjes, në mes të askundit dhe, në të njëjtën kohë ...

Turizmi në Angli

Turizmi është thelbësor për ekonominë e Anglisë. Ajo gjeneron 97 miliardë euro në vit, duke punësuar më shumë se ...

Qyteti historik i Lancaster

Lancaster është një qytet në qarkun e Lancashire, në Anglinë veri-perëndimore, i vendosur në lumin Lune dhe the

Pikturë portugeze

Shekulli 15 pa fillimin e pikturës portugeze. Në 1428, Jan van Eyck arriti në Portugali nga ...

Turizmi malor në Himalajet

Një alternativë e mirë për turizmin brenda vendit të Indisë dhe e cila është gjithashtu e favorshme për të gjithë aventurierët ...

Skulpturë portugeze

Skulptura Portugeze është rritur gjithashtu me rëndësi në 500 vitet e fundit. Gjatë pjesës së hershme të shekullit të 16-të,

mëndafshi muga

Mëndafshi indian

Në Indi prodhohen të gjitha llojet e produkteve interesante për tu marrë në konsideratë, por një nga gjërat kryesore që duhet të marrim parasysh nëse vizitojmë

Far i Biscayne Key

Një nga atraksionet në ishullin Key Biscayne është fari i tij i famshëm, i quajtur Far Cape Florida, i ndërtuar në ...

Lumi në Indi

Karakteristikat kryesore të Indisë

India është një nga vendet më të bukura që mund të vizitojmë, veçanërisht për shkak të mundësive të mëdha ekzistuese që na ofrohen në secilën prej saj

Simón Bolívar

Ndikimi kulturor i Simón Bolívar

Por së pari, le të kujtojmë se kush ishte Simón Bolívar, ky hero kombëtar i Venezuelës, lindi pikërisht në Venezuelë dhe megjithëse duket e çuditshme, ai nuk kishte fëmijë, dhe ai gjithashtu kishte një rol shumë të rëndësishëm në vendet e tjera që nuk ishin Venezuela pasi që në shumë prej tyre ai veproi si president. Siç është rasti i Bolivisë pasi ai ishte presidenti i parë që kishte ky vend Andean, ku emri i tij origjinal rrjedh edhe nga Bolívar, Bolivia u emërua në nder të heroit të tij Bolivar.

Marmelatë mango

Gastronomi Venezueliane: Receta e Jamit të Mangos

Kjo recetë ka nevojë për një kohë përgatitje prej pesë minutash, dhe afërsisht gjysmë ore për të gatuar, dhe për të përgatitur recetën venezueliane për reçel mango na duhen 1,5 kilogram mango, 650 gram. me sheqer dhe lëngun e dy limonëve dhe sasinë e nevojshme të ujit, pas së cilës lajmë mirë frutat dhe më pas i presim në copa.