Burford, qyteti mesjetar

Burford, një nga qytetet më të bukura mesjetare në Angli është një komunitet i zënë me rreth 1.000 njerëz. ...

Supë Shuti

Gastronomia Chiapas është shumë e pasur dhe e larmishme, e përbërë nga pjata shumë të ndryshme. Disa prej tyre janë të përpunuar dhe ...

Kendall, Kolumbia e Vogël në Miami

Zona Kendall është një zonë urbane e vendosur në jug-lindje të Miami. Dhe gjithashtu shtëpia e një prej popullatave më të mëdha kolumbiane në shtetin e Florida.

Roma, qyteti i dashurisë

Roma, qyteti i dashurisë pranë Parisit, një qytet që magjeps nga momenti i parë në të cilin ...

Mediat Sociale në Indi

Nuk ka dyshim se rrjetet sociale kanë revolucionarizuar botën, përfshirë botën e largët Hindu, dhe është se kjo ...

kalkuta

Karakteristikat e Kalkutës

Një nga shtetet më të rëndësishme në Indi është padyshim Bengali Perëndimor, një vend kryeqyteti i të cilit është

Darka e Krishtëlindjes në Hollandë

Darka e Krishtlindjes është vakti kryesor që hahet tradicionalisht në prag të Krishtlindjes ose në Krishtlindje. Dhe në Hollandë është një ...

Ku ta gjeni borën në Japoni?

Zvicra, Suedia, Finlanda, Hollanda, Rusia, Norvegjia… .. janë destinacionet e preferuara për pushimet dimërore në Evropë. Por nëse vendosni ...

Collodi, qyteti i Pinocchio

A e dini kush është Carlo Lorenzini? Autori i përrallës së famshme të Pinocchio, klasikja për fëmijë e të gjitha kohërave. Lindja…

Këngëtarë të njohur nga India

Në pjesë të ndryshme të botës dhe në ritme të ndryshme, ka shumë muzikantë dhe këngëtarë që kanë lënë gjurmët e tyre, ...

Origjina e emrit Itali

A keni menduar ndonjëherë se nga vjen emri i Italisë? Epo, nuk dihet saktësisht dhe ka ...

zanate nga venezuela

Zanatet e bukura të Venezuelës

Këto zanate janë bërë nga materiale të ndryshme, përgjithësisht ato janë materiale të nxjerra nga natyra ose lëndë të parë fisnike, të tilla si qeramika, një nga më të përdorurat për të bërë zanate venezueliane, gjithashtu bojëra ose bojra në kohën e saj më të rëndësishme. Në distancë, ato ishin bërë në një mënyrë shumë natyrale, duke përzier lule dhe ekstrakte natyrore, derisa ata i dhanë asaj ngjyrën tipike që zotërojnë zanatet venezueliane.

Habsburgët, disa histori

Një nga shtëpitë mbretërore më të mëdha dhe më të rëndësishme në Evropë është Shtëpia e Habsburgëve. I madh, i rëndësishëm, i famshëm, me ...

Kodet Postare të Indisë

Shumë herë, kur na duhet të sigurojmë të dhënat tona, na kërkohet të shtojmë kodin tonë zip, diçka shumë e zakonshme, por, ka ...

Ekspozita e Francës në shek

Për shumë, periudha e ndarë nga Franca në shekullin e XNUMX është mjaft e panjohur, e cila ishte një tranzicion ...

Bombei

India, një vend plot pasuri

Definitivisht për njerëzit që ne e gjejmë veten duke jetuar në territorin perëndimor, skulptura e Lindjes është një mënyrë për të qenë në gjendje të vëzhgojnë

Djathërat irlandezë

A ju pëlqen gjalpi? Kështu që unë do t'ju tregoj se përgjatë shekujve XVII dhe XVIII Irlanda ishte eksportuesi më i madh ...

Ossobuco, mish nga Italia

Edhe pse mishi është një nga ushqimet kryesore në pothuajse çdo vend të botës përveç disa ...

Turizmi Harlingen

Harlingen ndodhet në bregdetin e Detit Wadden në provincën e Friesland dhe ofron një ...

Kalaja e Hillsborough

Kalaja Hillsborough është një rezidencë për zyrtarët qeveritarë të Irlandës së Veriut të tilla si Sekretari i Shtetit ...

Mburoja Kanadeze

Mburoja Kanadeze është një zonë e gjerë e përbërë nga shkëmbinj të ndritshëm dhe metamorfikë me temperaturë të lartë që janë të ekspozuar ...

Parku Kombëtar Muddus

Muddus është një park kombëtar në Suedinë veriore. Ajo është e vendosur në provincën e Lapland, me më të madh ...

Tourtière

Tourtière është një lloj byreku ose byreku me mish që ekziston brenda gastronomisë kanadeze, veçanërisht në ...

Nanaimo Bar

Baret Nanaimo janë një ëmbëlsirë kanadeze që është gjithashtu shumë e njohur në Amerikën e Veriut. Emri juaj…

Vizitë në Kristiansand

Me afërsisht 80 banorë, Kristiansand, kryeqyteti i qarkut Vest-Agder në jug të Norvegjisë, është qyteti i gjashtë më i madh ...

Zgjatjet dhe Parukat indiane

Flokët, pavarësisht nga gjithçka, nuk janë aq të lehta për tu trajtuar, para se të keni mundësi të keni një flokë perfekt ...

Vizitë në Molde

Molde është një nga qytetet Norvegjeze me më shumë atraksione për t'u ofruar vizitorëve të saj, është kryeqyteti i qarkut ...

Djathrat e Portugalisë

Në një vend të maleve dhe tokave të mira të kullotave dhe bagëtive, djathi është një pjesë e rëndësishme e ...

Pasqyrë e paundit egjiptian

Monedha është një aspekt shumë i rëndësishëm për t'u marrë parasysh nga turistët pasi të udhëtojnë në disa ...

Flora dhe fauna në Marok

Ne do të flasim për jetën e egër më tërheqëse dhe atraksionet natyrore sot në Marok, duke marrë si pikënisje ...

Informacion mbi gurut e Indisë

Me këtë rast kemi vendosur të flasim për gurun e Indisë, të konsideruar si qenie të pajisura me hirin hyjnor të cilët ...

Kisha Santo Antonio de Lisboa

Një tjetër prej kishave të rëndësishme të Lisbonës është ajo e Santo Antonio (Igreja de Santo António de Lisboa) që ...

Zonat Natyrore në Indi

Këtë herë do të vizitojmë disa destinacione natyrore në Indi. Ne do të fillojmë duke rekomanduar vizitën në rajonin e Ganges për të ...

Campeche, festivale dhe tradita

Festivalet dhe traditat janë gjithashtu një atraksion i rëndësishëm turistik në qytet. Midis disa prej atyre që mbahen ...

Vizitë virtuale brenda piramidave

Për ata që nuk mund të udhëtojnë në Egjipt, kjo video është optimale pasi që ju do të jeni në gjendje të njihni brendësinë e ...

Feja në Filipine

Filipinet është një vend unik nga e shikon, dhe kjo ndodh edhe me fenë, pavarësisht ...

Mjeshtëri dhe Zejtari Indiane

A jeni adhuruese e zanateve? Do të jeni të interesuar të dini se në Indi mund të blini një seri suveniresh të hollësishme ...

Aktore të famshme Australiane

Këtë herë do të flasim për disa aktore të famshme Australiane. Një aktore e famshme me origjinë Australiane është Nicole Kidman,

Fustane nusërie në Indi

Një martesë është padyshim një moment shumë i veçantë në jetën e të gjithë njerëzve të përfshirë, dhe jo aq ...

Vikingët në Suedi

Emri "Viking" u përdor për herë të parë nga autorë të huaj në shekullin e 11-të pas Krishtit. Origjina e saj është ndoshta ...

1 maj në Angli

Dita e parë e majit njihet si Dita e Majit në Angli, ose Dita e Majit. Eshte…

Urat mbi lumin Thames

Urat mbi lumin Thames janë një pjesë jetike e infrastrukturës së transportit të Londrës. Ndër kryesore ...

Doganat e ushqimit në Rusi

Kuzhina tradicionale ruse dhe turizmi gastronomik janë të rëndësishme në Rusinë Absolut dhe sot i kushtojmë përsëri një hyrje ...

Jeta e kafshëve në Suedi

Një numër i madh i kafshëve të egra jetojnë në pyje dhe shkretëtira që mbulojnë dy të tretat e Suedisë. The ...

Prostitucioni në Hollandë

Prostitucioni është i ligjshëm në Hollandë, në Amsterdam dhe për pjesën më të madhe është i përqendruar në Red Light District ku ...

Dhurata për dasma hindu

Dasmat janë gjithmonë ngjarje të këndshme për të marrë pjesë sa herë që vjen një ftesë, qoftë nga anëtarët e familjes ...

Dita e Shën Gjergjit në Angli

Dita e Shën Gjergjit festohet nga kombet, mbretëritë, vendet dhe qytetet e ndryshme ku është Shën Gjergji (Shën Gjergji) ...

Recetë e mëlçisë e skuqur

Mëlçia është një prerje shumë interesante e mishit për t’u gatuar, pasi që edhe pse është e fortë dhe kaq e veçantë ...

Recetë për lakrën e thartë

Gastronomia Norvegjeze ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht interesante për shkak të aromave të forta dhe të theksuara dhe përbërësve që ...

Dietat e Indisë Paraardhëse

Nëse doni të mbani një shifër të mirë, duhet të përdorni një seri ushqimesh që ofrojnë përfitime më të mëdha ...

Lundrim në lumin Douro

Udhëtimi nga Portugalia në Spanjë në lumin e mrekullueshëm Douro .... është një përvojë e paharrueshme! . Lundrimi ka të gjitha ...

Të rinjtë në Gjermani

Si në shumë vende evropiane, të rinjtë në Gjermani kanë tendencë të jetojnë për gati 30 vjet me ...

Filma hindu romantikë

Kinemaja gjatë gjithë historisë së saj na ka dhënë një numër të pafund klasikësh të mëdhenj që do të mbahen mend ...

Birrë austriake

Ashtu si gjermanët, austriakët janë shumë të dhënë pas alkoolit dhe kanë një tolerancë të mahnitshme. Ata pinë dhe pinë ...

Parfume Indiane: Aromat Antike

Parfumi është përdorur që nga kohërat antike, egjiptianët janë të parët që lënë gjurmë të ekzistencës së tij.

Sallatat tipike greke

Kur bëhet fjalë për të provuar gastronominë greke, ka një pjatë për të gjitha shijet, nga mishi, supat dhe ëmbëlsirat ...

Lombardia dhe qytetet e saj

Një nga rajonet më të populluara në Itali është Lombardia, në veri të vendit. Kryeqyteti i saj është i sofistikuar dhe ...

Traditat austriake

Austriakët kanë qenë në gjendje të zhvillojnë, gjatë shekujve, një ndjenjë të fortë të kremtimeve, ritualeve dhe simbolikës.

Jeta e natës në Porto

Jeta e natës në Porto është ndoshta një nga më emocionueset në Portugali. Shumica e kafeneve, diskotekave ...

Fabrika e Toyota në Tahara

Tahara është një qytet industrial i vendosur në Aichi, themeluar më 20 gusht 2003 si rezultat i bashkimit të Akabane ...

Dieta Australiane

Në parim ekzistojnë dy lloje të proteinave nga pikëpamja ushqyese: kemi ato me thithje të shpejtë dhe ...

Bibla e stilit hindu

Padyshim një nga enigmat më të mëdha që i është paraqitur njeriut, jo vetëm moderne por e mëparshme ...

Pambuku i famshëm egjiptian

Ne tashmë kemi biseduar me ju më parë për pëlhura të famshme egjiptiane, por sot duam të flasim për pambukun egjiptian, ...

Estremoz, qyteti i mermerit

Së bashku me Borba dhe Vila Vicosa fqinjë, Estremoz është një nga rajoni i njohur si qyteti i mermerit. Sepse

Strehime atipike në Itali

A po shkoni në Itali dhe mendoni se qëndrimi në një hotel mund të jetë i bezdisshëm dhe madje i mërzitshëm? A keni ne ...

Qeramika kolumbiane

Artizanët kolumbianë janë mjaft të aftë në punimin e argjilës, e cila është lënda e parë për qeramikën, dhe ato formohen ...

Gastronomi në Newcastle

Shijoni një fetë të bollshme të kuzhinës bashkëkohore, përzieni në një varg restorantesh ekzotike, spërkatni pak liberal ...

Kisha Ortodokse Greke

Greqia është një vend i krishterë dhe 97% e popullsisë së saj praktikojnë krishterimin ortodoks. Pjesa tjetër, e pakët, është myslimane, ...

Shëndeti në Norvegji

Norvegjia ka përparësi kombëtare dhe sektorë shumë të fuqishëm të specializuar në fushën e kërkimit mjekësor dhe ...

Romantizmi i Romës

Sado që të duket e tepërt, Qyteti i Përjetshëm ka karakteristikën e të qënit një nga vendet ku arkitektura ...

Kataifi, një ëmbëlsirë greke

Nëse shkoni me pushime në Greqi, atëherë ju rekomandoj që të shfrytëzoni rastin të provoni dhe të shijoni gastronominë e saj. Pa

Peshkimi në Nil

Nili është lumi më i rëndësishëm në të gjithë Egjiptin, pasi ishte ai që lejoi ...

Depozitat në hotele

E vërteta është se politika e hoteleve të mëdha brenda kufijve të Shteteve të Bashkuara shpesh ndryshon ...

Devet si mjet transporti

Shumë njerëz, kur udhëtojnë në Egjipt, planifikojnë paraprakisht shumë aspekte që do të jenë të rëndësishme gjatë udhëtimit, ...

Masazhe japoneze

E vërteta është se është një nga shërbimet më të konsumuara nga numri i madh i turistëve të cilët ...

Receta e orizit të shafranit

Një oriz i shijshëm shafrani është një recetë gatimi që gjithmonë ndihet mirë dhe mund të bëhet me përbërës ...

Zanate druri norvegjeze

Siç duhet ta dinë të gjithë, sepse ne e kemi thënë atë në shumë mundësi, druri është ...

Suvenire në Londër

Nëse e kuptojmë se "suveniri" është i gjithë ai kujtim që mund të blihet nga një vend ku shkojmë, atëherë, në ...

Bukë në Gjermani

Diçka që shumë pak njerëz e dinë në të gjithë botën është se Gjermania është djepi i Marzipan, që nga ...

Historia e Barit

Ne tashmë kemi detajuar itineraret e një prej zonave më të bukura në të gjithë Italinë. Dhe ne nuk i referohemi ...

Formimi i Qeverisë në Norvegji

Në Norvegji ekziston një monarki kushtetuese me një sistem demokratik dhe parlamentar të qeverisjes. Demokratike sepse është baza e ...

Vallet popullore austriake

Vallja popullore austriake zakonisht shoqërohet me polka, megjithatë ka valle të tjera tradicionale në këtë vend të vogël ...

Fluturime të lira

E vërteta është se mundësia për të ardhur në një vend si Hollanda me pushime është në mendjet e ...

Sampaguita, lulja kombëtare e Filipineve

Lulja e saj kombëtare është sampaguita, kjo mostër e bukur e natyrës është e bardhë, madhësia e saj e vogël e bën atë të duket e thjeshtë. Ajo rritet në zonën malore të Pampanga, ku fëmijët zakonisht shkojnë t'i mbledhin ato shumë herët në mëngjes për t'i shitur në tregun e Manilës, pasi ata kanë vetëm një ditë për të jetuar.

Plazhet nudiste në Kubë

A ju pëlqen të ecni lakuriq në plazh? A nuk keni ndonjë lloj kompleksi me trupin tuaj apo ju shqetëson të shihni ...

Kuzhina Australiane

Nëse ajo që po kërkoni në kuzhinën Australiane është të gjeni "anën e egër" është e nevojshme të kërkoni një restorant ku ...

Dublin Spire

I njohur me emrin e tij në anglisht, Spire, quhet zyrtarisht Monumenti i Dritës dhe është një ...

Musonet në Indi

Sot do të flasim për një temë shumë të rëndësishme që duhet të dimë para se të udhëtojmë në Indi, ...

Greqia në Dhjetor

Krishtlindja nuk është shumë larg dhe tregjet janë ngritur dhe një frymë e caktuar fillon të shfaqet në ...

Ekonomia indiane

India ka bërë një hap shumë të madh në ekonominë botërore pasi është ekonomia e katërt ...

Borang Tagalog, këmishë tradicionale filipinase

Tagalogu borang janë këmisha të qëndisura me dorë për burra shumë tradicionalë në kulturën filipine, origjina e të cilave daton që nga kohërat spanjolle, kur ata kërkonin që filipinasit të mbulonin trungun e tyre.

Simbol Krahu i Tutankhamun-it

Të gjithë e dinë se gjatë gërmimit të varrit të Tutankhamun u bënë mijëra zbulime befasuese, ato që shkojnë ...

Flamuri dhe stema e Filipineve

Republika e Filipineve e quajtur për nder të Mbretit Felipe II të Spanjës, ka një trashëgimi të madhe kulturore Spanjolle, pasi ajo u pushtua prej tyre. Simbolet e saj kombëtare janë të ngulitura, shumë të respektuara dhe të vlerësuara nga qytetarët.

Pëlhura e Egjiptit

Egjipti është një nga vendet më të mira në botë për të blerë pëlhura, pasi ato janë me të vërtetë ekzotike dhe ...

Tiger Roll, sanduiçi Sushi

Siç duhet ta keni lexuar në postimet e mëparshme në blog, sushi është një pjatë japoneze me bazë orizi ...

Menuja italiane

Nëse jetoni në Amerikë dhe jeni me origjinë italiane, tashmë jeni mësuar me ushqimet e këtij vendi por po ...

Shkencëtarët nga India

Siç e dini mirë, India është një vend me karakteristika misterioze dhe kulturë të gjerë. Siç kemi përmendur në disa ...

Nimbu Pani: pije tipike e Indisë

Lëngu i katër limonëve ose limonit, një litër ujë, sheqer ose mjaltë, ujë trëndafili dhe nëse doni një kripë kripë përbëjnë një pije të shijshme dhe freskuese limoni të njohur në Indi si Nimbu Pani.

Simbolet e Indisë

Ndër simbolet e Indisë, ne rendisim në radhë të parë flamurin e saj, i cili përbëhet nga 3 ngjyra ...

Doganat e Egjiptit

Edhe pse Egjipti është një vend që është shumë i interesuar për turizmin, për atë që u ofron atyre që vendosin ...

Rreziku i arinjve në Norvegji

Norvegjia është një vend, mjedisi natyror i të cilit është me të vërtetë befasues, pasi është duke ruajtur në mënyrë të përsosur, duke lejuar ...

Smoothie mango, pije tipike

Mango është një frut tropikal që mund të gjendet në të gjithë Kolumbinë. Përdoret si për gatim, si ëmbëlsirë ...

Droga në Egjiptin e Lashtë

Sipas historianëve të ndryshëm të specializuar në mitologjinë egjiptiane, egjiptianët e lashtë ishin përdorues të drogës. Sigurisht që ata kryesisht kërkonin rezultate ...

Petiscos i famshëm

Të ashtuquajturit Petiscos janë një lloj aperitivi, le të themi tapat portugeze, të konsumuara gjerësisht jo vetëm në Lisbonë, por edhe në ...

Palmat e Miamit

Palmat kanë qenë për shumë vite një nga simbolet më të rëndësishëm të qytetit të Miamit, që nga ...

Peshkimi në Hollandë

Shtë një nga aktivitetet më të praktikuara që mund të hasim në këtë vend, dhe natyrisht, në një ...

Mëngjeset në Egjipt

Egjipti është një qytet banorët e të cilit kanë disa zakone shumë të veçanta, si ky për të cilin do të flasim, ...

Vajzat shkollore si modë

Me siguri në më shumë se një rast do të keni hasur në imazhin e vajzave shkollore japoneze në TV ...

"Halo Halo": një ëmbëlsirë e rëndësishme në gastronominë filipine

Në të njëjtën mënyrë si në çdo vend ka pjata të caktuara që janë të preferuara, për sa i përket ëmbëlsirave, ka edhe të preferuara të shkëlqyera. Essertmbëlsira tradicionale e Filipineve quhet "halo halo". Shtë mjaft e veçantë për shkak të përbërësve që përdoren në kohën e përgatitjes së tij, por përsëri preferohet.

Nike, perëndesha e fitores

Unshtë e pabesueshme, por e vërtetë. Ju e njihni kuptimin e vërtetë të fjalës Nike kur jeni të interesuar për ...

Gastronomia e Uruguait

Gastronomia e Uruguait paraqet shumë ngjashmëri me gastronominë argjentinase në një mënyrë të përgjithësuar dhe karakterizohet nga madhësia e saj ...

Çfarë ndodh me shiun në Egjipt?

Egjipti është i famshëm për shkretëtirat e tij të mëdha dhe klimën karakteristike të thatë, gjë që bën që shumë njerëz të qëndrojnë në ...

Byzylyk dashurie në Indi

Ekziston një zakon i bukur dhe tradicional indian për të dhënë një byzylyk të quajtur rakhi që bëhet në formën e tij më të thjeshtë me fije pambuku të kuq por që me kalimin e kohës është shndërruar duke shtuar lloje të tjera materialesh si fije ari ose gurë gjysëm të çmuar.

Muzikë Aborigjene Australiane

Muzika Aborigjene Australiane nuk mund të ishte e njëjtë pa didjeridoo, e njëjta që është një instrument muzikor, e njëjta ...

Importet dhe eksportet norvegjeze

Tregtia e jashtme e Norvegjisë është voluminoze, madje edhe më shumë duke marrë parasysh, përveç eksporteve dhe importeve, investimet ...

Zotat australianë

Brenda mitologjisë Australiane gjejmë një sërë qeniesh që ia vlen të nënvizohen. Për shembull, le të takojmë ...

Flamuri i Irlandës

Flamuri i Irlandës përbëhet nga tre vija vertikale me madhësi të barabartë: e majta është e gjelbër, e ...

Të korrat e Egjiptit

Egjipti është një vend që merr shumë të ardhura të rëndësishme, duke folur në çështjen e ekonomisë, që vijnë nga turizmi dhe ...

Harta e plazheve në Ibiza

Përveç marrjes së një harte të mirë kur vizitojmë një vend aq tërheqës sa Ibiza, është mirë të kemi një hartë ...